Bebek/Çocuk Bakım
22 Mayıs 2017

Oyun Ablası Nedir?

Oyunla eğitim çocuğa, yaparak ve yaşayarak öğrenmesini öğretir en başta. Çocuklar dokunarak, görerek, koklayarak, dinleyerek, tadına bakarak ve hissederek pek çok şeyi eş zamanlı olarak öğrenebilirler. Oyunlar çocuğun tüm gelişim alanlarına etki eder. Örneğin bazı oyunlar, çocuğun bedenini tanımasını sağlar. Matematik oyunları zekayı geliştirir. Satranç gibi oyunlar ileri görüşlülük ve strateji kurma yetisi kazandırır. Resim yapma, boyama ya da Lego ve K'nex tarzı oyunlar ise yaratıcılık katar ve derin düşünme öğretisi kazandırır. Basketbol, futbol ve benzeri saha oyunları ise fiziksel anlamda hızlı bir gelişme sağlar. Önemli olan ise, tecrübeli oyun ablası tarafında, çocuğunuza uygun, çocuğunuzun eksikliklerini güçlendirecek, donanımını ve ruhsal gücünü arttıracak oyunlar seçilmesidir. Bu da profesyonel oyun ablalarının uzmanlık alanıdır.

Oyun, hangi yaşta, hangi çağda olursa olsun insanın en eski dostudur. Bir çocuğun sevgiden sonra gelen en hayati ihtiyaçlarından birisi de oyundur. Oyun, bir çocuk için hayatı anlamanın en kolay, en eğlenceli ve en sağlıklı yoludur. Aynı zamanda oyun, çocuğun hem gerçek hayata hazırlanmasını, hem de iç dünyasını dışarıya yansıtmasını sağlar. Bu da çocuk gelişiminde oyunun hem çocuğun ruhsal gelişimine hem de fiziksel gelişimine etki ettiği anlamına gelmektedir.

Çocuklar oyun esnasında üstlenmiş oldukları görevlerle ve rollerle dünyayı algılamaya çalışırlar ve iç dünyalarını doğrudan doğruya yaşarcasına üstlendikleri bu roller üzerinden kurarlar. Böylece çocuğun kişiliği ve karakteri de bu deneyimler üzerinden yavaş yavaş olgunlaşmaya başlar. Oyun ablası olarak tarif edebileceğimiz nitelikli oyun arkadaşlığı, çocuk gelişimine doğrudan etki edebilecek pek çok oyun ve uygulama üzerinden çocuklara etki etmeyi ve onların hem fiziksel hem de ruhsal olarak gelişmelerini hedefleyen bir meslektir.

Çocuklar için oyun kavramı, büyükler için olandan farklıdır. Zira oyun, "çocukların deney yolu ile sesli ve hareketli bir şekilde düşünmesi" anlamına gelmektedir. Bu da hayat için gerekli olan bilgilerin ve deneyimlerin eğlenceli ve keyifli bir ortamda hem de doğrudan deneyimler üzerinden alınması, öğrenilmesi anlamına gelmektedir ki bu son derece önemlidir. Bu noktada eğitimli oyun ablası da, çocuk gelişimi ve eğitimi açısından uygun olacak, eksiklerini kapatacak, fazladan donanım, bilgi, beceri ve kabiliyet geliştirecek oyunların seçilerek çocuklara tatbik edilmesinde hayati bir pozisyondadır. Çünkü oyunlar, çocukların pasif durumdan aktif duruma geçtikleri anı ve yeri temsil eder ve çocuklarda eksikliği tespit edilen bilgi beceri ve düşüncelerin, doğru ve pedagojik olarak uygun bu aktiflik anında kavratılması mümkündür.

Günümüzde çocukların oyun ihtiyaçlarının en iyi giderildiği yerler, erken çocukluk eğitimi kurumlarıdır. Şehirleşmenin hızla artması, anne babaların yoğun iş temposu içinde çocuklarıyla yeterince ilgilenecek ve oynayacak vakit bulamaması, bilgisayarın çocukları esir etmesi gibi pek çok sebepten ötürü çocuklar diledikleri gibi oynayabilecekleri bir yer bulamamaktadırlar. Aynı zamanda oyun arkadaşı da bulamamaktadırlar. Haliyle oyun ablalığı bu noktada hem aileler için hem de çocuk için son derece ciddi ve hayati bir rol oynamaktadır.

Daha detaylı bilgi almak için "Oyun Ablası Ne Yapar?" isimli makalemizi için okuyabilirsiniz. EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza üniversiteli oyun ablası bulmak için tıklayınız.

Bu Makale, MEGEP (Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi) Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Oyun Etkinliği- I Adlı Milli Eğitim Bakanlığı Yayınından Yararlanılarak Hazırlanmıştır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar