Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Oyun Ablası Ne Yapar?

İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyalleşme ise çocukluktan başlayan bir süreçtir. Günümüzde çocukların; ders çalışmak, oyun oynamak ya da sanatsal ve bilimsel etkinliklerde bulunmasını sağlamak amacıyla, yeni bir meslek ortaya çıkmıştır. İşte bu görevi başarı ile yerine getiren kişilere oyun ablası adı verilmektedir.

Çoğu zaman çocuk bakıcısı ile oyun ablası kavramları birbirine karıştırılır. Ancak çocuk bakıcısının görevi ile oyun ablasının görevi birbirinden tamamen farklıdır.

Çocuk bakıcısı çocukların kişisel bakımları ile ilgilenir. Bir nevi annenin gün içerisinde çocuğuna karşı yapması gereken bazı görevleri yerine getirir. En önemlisi de güvenliğinden sorumludur.

Oyun ablası ise daha çok çocuğun sosyal ve kültürel gelişiminden sorumludur. Bir tür eğitmendir de denilebilir.

Aileler özellikle yaz tatillerinde çocukları ile ilgilenecek ablaları görevlendirmeyi tercih ederler. Böylelikle aileler tatillerini rahatlıkla geçirirken, gözleri arkada kalmadan çocuklarının eğitimi ile de ilgilenmiş olurlar.

Eğitimli Oyun Ablaları Çocuklarınıza Neler Katar?

Oyun ablaları, iyi üniversitelerde okuyan ve ailelerine destek olmak amacıyla, boş zamanlarında oyun ablalığı yapan kişilerdir. Eğitimli ve vizyon sahibi kişilerin çocuklarınıza katacağı şeyleri bir düşünün!

İşte eğitimli oyun ablaları çocuklarınıza en iyi eğitimi sağlayacak olan kişilerdir. İsterseniz gelin oyun ablalarının çocuklarınıza neler kattığını, maddeler halinde görelim:

 • Üniversitede okuyan kişilerin önceliği, eğitimleri boyunca ihtiyaçları olan parayı temin etmektir. Bu yüzden diğer bakıcılara göre ücretleri makuldür.
 • Hali hazırda eğitim görmeye devam ettikleri için donanımlıdırlar. Bu yüzden çocuklarınızın ödevlerine yardımcı olabilirler. Üstelik bu işi oldukça eğlenceli hale getirirler. Çocuklarınızın oyun ablalarını alıştığını ve onlarla keyifli zaman geçirdiğini görünce bize hak vereceksiniz.
 • Sınavlara hazırlık aşamasında oldukça faydalıdırlar. Çocukların bilgilerini sürekli olarak taze tutarlar.
 • Özelikle birçok çocuk için zor ve sıkıcı olan matematik dersini, sevdirirler ve çocuklarınızın bu derste de başarılı olmalarını sağlarlar.
 • Çocuklar ailelerinin sosyal yaşamını oldukça kısıtlarlar. Ailelerin katılmaları gereken davetler ve iş yemeklerine gidebilmeleri, oyun ablaları sayesinde olmaktadır. Ayrıca yoğun bir iş hayatı olan aileler için de ideal bir çözümdür.
 • Yaratıcılık, sosyalleşmenin ve başarının bir parçasıdır. Küçük yaşlarda edinilen yaratıcı düşünme ve başarılı olma güdüsü, sevgi ve ilgi ile birlikte olur. İşte oyun ablası bu işi oldukça başarılı bir şekilde yerine getirir ve belki de sizin veremeyeceğiniz yaratıcılığı ve başarı güdüsünü tam olarak çocuklarınıza verirler.
 • Eğitimli oyun ablaları, çocukların ileride kendileri için oldukça önemli olan; spor, kültür, bilim ve sanat konularında oldukça teşvik edicidirler. Çocuklarınızın entelektüel ve sosyal gelişimine olumlu katkılarda bulunurlar.

Oyun Ablası Arıyorum!

Yukarıdaki bilgiler ışığında oyun ablası bulmak istiyorsunuz, ancak nasıl bulacağınızı bilmiyorsunuz! O zaman yazımızı okumaya devam edin ve nasıl iyi bir oyun ablası bulunur tam olarak bilgi sahibi olun.

Artık birçok işimizi arama motorlarından ve internet ortamından yapabiliyoruz. İnternetin nimetlerinden her geçen gün daha fazla yararlanmaya başlıyoruz. İyi bir oyun ablası bulabilmek için ise yine internetten yaralanacağız.

Ancak internet büyük bir dünya olduğundan dolayı, aradığınız şeyi bulamadan kaybolmanız olasıdır. İstediğiniz kriterlerde ve vizyon sahibi bir oyun ablası bulabilmek için ise bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. İsterseniz gelin bu kriterlere birlikte bakalım:

 • Güvenilir bakıcı sitelerinden istediğiniz kriterlere göre oyun ablası bulabilirsiniz. Ancak bu sitelerin arama motorlarında ilk sayfada olmasına ve forum sitelerinde olumlu yorum sayısının fazla olmasına dikkat etmelisiniz. Arama kriterlerinin bilinmesi de güvenilir bakıcı sitelerinin bulunmasını daha kolay hale getirecektir. Mesela İstanbul’da oyun ablası arayanlar ya da Kadıköy oyun ablası gibi anahtar kelimelere göre arama yapabilirsiniz. burada önemli olan anahtar kelimelerin dikkatli bir şekilde seçilmesidir. Diğer illere ve ilçelere göre de anahtar kelimeleri belirleyerek arama yapabilirsiniz.
 • İnternet ortamında kaliteli aracı sitelerden de yardım alabilirsiniz. Mesela www.evdebakicim.com sitesi kaliteli ve nitelikli aracı siteler arasında yer alır. Bu siteden ayrıca merak ettiğiniz konular hakkında da bilgi alabilirsiniz. Aracı sitelerin güzelliklerinden bir tanesi de, gerekli kriterleri karşılayan adayların seçilmesidir. Adaylar ile yüz yüze görüşülerek de bir fikir sahibi olunur. Son olarak belirli kriterleri sağlayan mülakat aşamasından sonra, adayların ilanları sitede yer alır.
 • İnternet ortamında gerek forum sitelerinde, gerekse aracı sitelerdeki ilanlarda yer alan oyun ablası adaylarının referansları da yayınlanır. Referanslara bakar da bir fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Üniversitede okuyan adaylar olabildiği gibi, bu işi meslek haline getirmiş ancak üniversite okumayan adaylar ile de karşılaşabilirsiniz. Bu konuda tabi ki tercih sizin, ancak hali hazırda üniversite okuyan adaylar bizce daha güçlü bir seçenek olmaktadır.

Oyun ablası arıyorum! Dediğinizde yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurursanız, vizyon sahibi ve işinde iyi adayları bulabilme olasılığınız oldukça fazladır.

Oyun Ablası Ücret Bilgisi Hakkında Merak Ettikleriniz…

Bütün kriterlere uyan ve vizyon sahibi oyun ablası bulmanın bir başka boyutu da ücret bilgisidir. Tabi ki doğrudan doğruya ücret bilgisine internet üzerinden ulaşamayabilirsiniz. Ancak ücret konusunda da fikir edinebilmeniz adına, aşağıda bazı bilgileri paylaşacağız.

Oyun ablası ücret bilgisi aslında ne aradığınıza bağlı olarak değişir. Bize göre ücretin yüksek olmasının bir önemi yoktur. Belki de bazı aileler ekonomik düzeylerine bağlı olarak düşük ücretlerle çalışan oyun ablası arayabilirler.

Ancak şurası bir gerçek ki kaliteli ürünler ve işler, her zaman için pahalıya mal olurlar. Burada önemli olan çocuğunuzun geleceğidir. Bu yüzden oyun ablasına ödenen ücreti bir tür yatırım olarak görmelisiniz.

Birçok aile çocuklarının iyi bir eğitim alabilmesi için çok para harcar. Bu durum, birçok eğitim türü için geçerlidir. Eminiz ki yine aynı şekilde birçok aile çocuklarına yönelik olarak var olan bu hizmet için verdikleri ücreti de çok önemsemeyecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de güvenliktir. Çünkü çocuğunuzu güvenilir kişilere emanet etmek isterseniz. Adaylar kendi ücretlerini belirledikleri için çok farklı ücret tarifeleri ile bu yüzden karşılaşabilirsiniz.

Ücret bilgisini adayları belirledikten sonra öğrenebilirsiniz.

Üniversiteli Oyun Ablası Çocuklarınıza Çok Şey Katar!

Yazımızın başında, üniversiteli oyun ablalarının çocuklarınıza kattıkları hakkında bazı bilgiler vermiştik. İsterseniz bu bilgileri biraz daha genişleterek devam edelim.

Üniversiteli oyun ablası özellikle nitelikli eğitim konularında çocuklarınıza oldukça faydalı olurlar. Günümüzde ilkokul öncesinde çocukların temel eğitimleri almaları oldukça önemli bir durumdur. Sayıların ve harflerin ilkokul öncesinde öğrenilmesi, çocuğunuzun bir adım önde olması demektir.

Üniversite öğrencileri arasında özellikle pedagojik formasyon dersi alanların tercih edilmesi de önemli bir konudur. Pedagojik formasyon, çocuk psikolojisine yönelik bir eğitim türüdür. Çocukların eğitilmesi ile doğrudan ilişkilidir.

Çocuk psikolojisinden anlamayan bir kişi, ne kadar iyi eğitimci olursa olsun çocuklara hiçbir şey katamaz. Bu mantıktan yola çıkarak, oyun ablalarında aranacak en önemli kriter çocuk psikolojisinden anlamasıdır diyebiliriz.

İşte üniversitede okuyan birçok kişi de çocuk psikolojisinden yüksek oranda anlar. Oyun ablalarının üniversite öğrencisi olmasının faydası da buradadır.

Nitelikli ve vizyon sahibi oyun ablasının nasıl bulunacağını sizlere anlatmaya çalıştık, umarız yazımız faydalı olmuştur.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar