Genel Bebek/Çocuk Bakım
07 Kasım 2017

Oyun Ablası mı Tam Zamanlı Çocuk Bakıcısı mı?

Merhaba, bu yazımızda size, oyun ablası ve tam zamanlı çocuk bakıcısı arasındaki farklardan ve her birinin avantajlarından bahsedeceğiz. Çocuğunuz için en uygun seçimi yapmanız için ikisi arasındaki farkları ve benzerlikleri öğrenme şansı bulacaksınız. Oyun ablasının çocuğunuza dil öğretme, sosyal etkinliklere götürme gibi avantajlarını, tam zamanlı çocuk bakıcısının çocuğunuzun beslenme ve sağlığıyla ilgilenmesi gibi avantajlarıyla kıyaslama yapma şansı bulacaksınız.

Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, oyun ablası ve tam zamanlı çocuk bakıcısı arasındaki farklarla ilgili bilgi edinmiş olacak, avantajlarını kıyaslayarak çocuğunuz için en iyisi seçmek konusunda bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Oyun ablası ne gibi avantajlar sağlar?

Oyun ablası , sevecenliği, ilgisi ve enerjisiyle çocuklara abla sıcaklığını hissettiren, psikoloji ve çocuk gelişimi gibi alanlarda eğitim gören ve sevgiyle doğru yaklaşımı bir potada eriten dostunuzdur.

Çocuğunuza beslediğiniz sevgiyi bilen, çocuğunuzu

sizin gibi seven, onunla candan ilgilenen güvenilir ablasıdır.

Gerektiğinde abla bilinciyle sorumluluk alabilen, gerektiğinde çocuğunuzla neşeli bir şekilde oynayan oyun ablaları , çocuklar tarafından candan bir arkadaş kadar sevilir, bir öğretmen gibi örnek alınır. Böylece çocuk üzerindeki etkisiyle çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunur.  

Abla değil, EĞİTİMLİ oyun ablaları!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, oyun ablasının en büyük avantajı, ablaların üniversite eğitimine sahip olmalarıdır.  Eğitimli oyun ablası bilinçli davranışları, sorumluluk duygusu ve özverili duyarlılığıyla çocuğun eğitimine büyük destek sağlar. Okula başlayana kadar, çocukların evde geçireceği zamanı en donanımlı şekilde programlayan oyun ablası ve abisi; hem aile için, hem de çocuk için olumlu etkiler kazandırıyor.

Oyun ablası, çocuğunuzun ihtiyaçlarını

göz önünde bulundurarak günü planlar.

Plana dengeli şekilde zihinsel ve fiziksel aktiviteler koyar ancak çocuğun gün içinde değişen ihtiyaçlarına isteklerine karşı da esnek davranır. Herhangi bir sebepten dolayı çocuğunuz o gün zihinsel bir çalışma yapmak istemeyebilir. Oyun ablası , hemen durumu fark edip onunla başka bir aktiviteye başlar. Çocuğunuzun canını sıkanın ne olduğunu anlamaya ve onunla beraber çözüm üretmeye çalışır.   

Oyun ablası ile faydalı ve eğlenceli etkinlikler!

Zekâ oyunları: Oyun abisi ve ablasının çocuklarla birlikte oynadığı zekâ geliştirici oyunlar, çocukların eğlenirken gelişmesini sağlıyor. Özellikle satranç eğitimi, küçük yaştan itibaren verildiğinde çocuklar analitik düşünme yeteneğini geliştirebiliyor. Satrancın yanı sıra, her yaş için çeşitli dikkat ve zekâ oyunları var. Oyun ablası ile oynayacağı puzzle ve küp gibi şekil oyunları çocuğunuzun sıralama, ayrıştırma gibi zihinsel yeteneklerini, yaşıtlarına oranla daha hızlı geliştirmesini sağlar. Daha ileriki yaşlarda çocukları ise problem çözmeye yönelik karışık oyunlar bekliyor.

Yabancı dil eğitimi: Ülkemizdeki yabancı dil eğitimi maalesef yetersiz seviyede. Aileler bu durumu kotarmak için çocuğun konuşmaya başladıktan sonraki dönemlerinde, evde İngilizce eğitimi alabilecekleri oyun ablaları /ağabeyleri tercih ediyor.

Dil, bir iletişim olmanın haricinde, beyin için harika bir egzersizdir. Nasıl kaslarımızı spor yaparak çalıştırıyorsak dil de beynin sporudur.

Dil bilmek çocuğun dünyayı daha iyi kavramasını sağlar. Farklı ifade şekilleri olduğunu bilmek çocuğa hoşgörü kazandırır. Oyun ablasıyla dil öğrenmek ve konuşmak çocuğunuza eğlenceli bir oyun gibi gelecek, özgüvenini geliştirecektir.  Bir oyun ablasının küçük afacanla İngilizce macerası için lütfen tıklayınız

Okula ve Sınava Hazırlık: Sürekli değişen sınav sistemi, okullarda artan proje ödevi ve çocukların sosyal ve akademik eğitimleri, ne yazık ki çocukların eğitim yükünü artırıyor. Oyun ablaları , ağabeyleri; çocuklara rehberlik ederek belli bir ders programına kavuşmasını, sorumluluklarını alışkanlığa çevirmesini sağlıyor. Ödevleri konusunda çaresiz hisseden çocuğunuz kötü duygular yaşamak yerine oyun ablalarıyla zorlukların üstesinden geliyor. Başarı duygusunun mutluluğunu yaşıyor. Size de çocuğunuzla gurur duymak kalıyor.

Sanatsal Aktiviteler: Sanat çocukların hayal dünyasını genişleten en etkili etkinliktir. Bilinçli bir sanat izleyicisi olmak, sanat icra etmek insanın yaşam kalitesini doğrudan etkiler.  Oyun ablalarının en büyük avantajı çocuklara evde drama eğitimi, müzik eğitimi, dans eğitimi verebiliyor olmaları. Ablalar sayesinde çocuklardaki sanatsal beceriler keşfedilebiliyor.

Böylece daha küçük yaşlardan ufku geniş, anlayışlı, güçlü

bir erişkin olacakları geleceğe doğru yürümeye başlıyorlar.

Sosyal Etkinlikler: Çocukların gün boyu eve tıkılıp kalması veya ev–okul arası sıkıcı bir rutine sahip olması çocuk ruhuna aykırıdır. Özgürlüğü, sosyalliği tatmayan çocuk, istediği kadar bilgi ile dolu olsun, bunu kullanamaz.

Oyun ablaları ve ağabeyleri bu noktada devreye giriyor ve çocukları; parka, tiyatroya, açık alana, eğitim aldıkları sanatsal ve eğitsel kurumlara götürüyor. Böylece çocuk edindiği bilgileri sindirme ve ifade etme fırsatı buluyor. Bilgisi çocuğunuzun hayatına değer katmaya başlıyor.

Tam zamanlı çocuk bakıcısı ne gibi avantajlar sağlar?

Tam zamanlı çocuk bakıcısı anne ve babadan sonra çocuğa en yakın kişidir. Oyun ablasıyla kesişen birçok yönünün dışında, çocukla daha fazla beraber olması dolayısıyla etki alanı daha geniştir.

Eğitimli, sevecen ve sorumluluk sahibi bir tam zamanlı çocuk bakıcısı çocuğunuzun kişilik gelişimi için hayati rol oynar.

Çoğu zaman en zor durumlarda aile gelene kadar çocuğa göz kulak olan koruyucu kişidir.

Tam zamanlı çocuk bakıcısı sizin için harika bir yardımcıdır

Çocuk bakıcısı tüm gün çocuğun yanında olduğu için çocukların hastalıkları, özel durumlarıyla yakından ilgilenme fırsatı bulur. Çocuğunuzun uzun dönemli ya da kronik bir hastalığının etkin tedavisi için çok faydalı olabilir. Örneğin bakıcı, mevsim geçişlerinde beslenme programını bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde düzenlemektedir. Çocuğun okulda yiyeceği öğünü sağlıklı, besleyici hazırlar, sebze – meyve tüketimine dikkat eder, ilaç kullanıyorsa takip eder.

Başarının eşiğindeki çocuğun destekçisi:

         Tam zamanlı çocuk bakıcısı

Çocuğu yakından takip ettiği için çocuğun yeteneklerini keşfetmek konusunda avantaja sahiptir. Çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimini yakından takip ederek aileyi bilgilendirir.

Dünya çapında başarılı bir müzik dehâsı olma potansiyeli olan çocuğunuzun yeteneğinin tam zamanlı bakıcı tarafından fark edilmesi zor değildir.

Bu tip incelikleri tam zamanlı çocuk bakıcısı görev edinir ve büyük bir şefkatle çocuğa ihtiyaç duyduğu ilgiyi gösterir. Çocuk okuldan geldiğinde fizikken ve zihnen aradığı beklentiyi karşılar. Çünkü çalışan anne ve babasının yerine onu en az anne ilgisiyle karşılayan, her şeyiyle özenle ilgilenen biri karşılar.

Oyun Ablası ve Çocuk Bakıcılarımıza Güvenebilirsiniz

EvdekiBakıcım; kısa süreli bakıcı ihtiyaçlarına doğrudan çözüm olmak için çıktığı yolda, kısa süreli çocuk bakıcısı hizmetinden oyun ablası, oyun abisi, bebek bakıcısıyaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı, Filipinli çocuk bakıcısı, yatılı bakıcı , saatlik bakıcı gibi çeşitli hizmetleri eklemiştir. Oyun ablası mı çocuk bakıcısı mı kararsızlığı yaşayanlar için en ideal çözüm evde geçirilecek zaman, çalışma durumu olacaktır.

Tam gün çalışan ve yoğun tempoya sahip kişiler için uzun süreli çocuk bakıcısı hatta yatılı bakıcı ideal olurken yarı zamanlı ya da serbest zamanlı çalışanlar için en ideal ve faydalı çözüm, oyun ablası seçeneği olacaktır.

Ancak gerekli görüşme ve aşamalardan geçen bakıcılar sisteme eklenmektedir. Çocuk bakıcılarına ve oyun ablalarına güvenebilir, referansları sayesinde gönül rahatlığıyla seçim yapabilirsiniz.

Oyun ablasının faydalarını görmek için “Eğitimli Çocuk Bakıcısının Çocuklara Faydası” makaleyi okuyabilir; çocuk bakıcısının olumlu yönlerini görmek için ise “Çocuk Gelişiminde Çocuk Bakıcısının Önemi” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar