Genel
26 Temmuz 2018

Çocukların Sosyalleşmesi İçin Oyun Ablası Desteği

Oyun Ablası İle Daha Sosyal Çocuklar

“Sosyallik”, “Sosyal çocuk”, “Sosyallik çok önemli”. Bu ifadeleri çevremizde hep duyarız. Peki, nedir bu sosyallik? Gerçekten insan hayatında önemli bir şey mi yoksa abartılıyor mu? Bu yazımızda size, çocuk için sosyalliğin ne olduğundan ve oyun ablası aracılığıyla çocuğun sosyalliğinin nasıl artacağından bahsedeceğiz. Oyun ablası mesleğine değindikten sonra, oyun ablasının çocuğa faydaları ve sosyalleşmedeki rolünden söz edeceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, çocuk için sosyalleşmenin ne demek olduğu hakkında bilgi edinmiş olacak ve oyun ablasının çocuğun sosyalleşmesi için iyi bir seçenek olduğunun farkına varmış olacaksınız. Çocuğunuz daha sosyal ve mutlu olsun istiyorsanız buyurun yazımızaJ

Ne demek bu sosyallik?

Sosyal demek insan demektir. Kısaca açıklandığında çarpıcı değil mi? İşte bu kadar önemli. Açmak gerekirse, yeryüzünde insan kadar çeşitli kanallarla iletişim kuran, yani insan kadar gelişmiş bir iletişim sistemine sahip başka bir canlı yok. Zaman zaman bazı hayvanların gelişmiş iletişim sistemlerine sahip olduğunu duyuyoruz. Doğrudur ama genelde bunlar sınırlı alanlarda beliren, bir işi yapmaya uzmanlaşmış yetenekler ya da iletişim tarzları. Oysa insan olağanüstü bir çeşitliliğe sahip ve bu onu en sosyal canlı yapıyor. Dünyaya hâkimiyetimizi kötü yönde kullandığımız zamanlar olsa da bu gelişmiş beynimizin sosyal(iletişimde) yapısı yüzünden dünyaya hâkim olduğumuz bir gerçek. Peki, sosyalliğimiz neden gelişmeli, neden daha sosyal çocuklar yetişmeli? Yetmiyor mu bu kadar sosyallik?

 

Sosyal Aktivite Çocuğun Zekâsını Geliştirir

Yetmiyor, çünkü dünya değişiyor. Çocuklarımız da bu değişime uyum sağlamalı. Daha zeki, farklı zekâ türlerine sahip bireyler olmalı. Çocukta sosyalliğin önemi ile ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz.  Farklı bakış açılarıyla

 

üretken olmalı. Dünya ile insanlarla ne kadar çok bağlantı kurar, ne kadar sosyal aktiviteye katılırlarsa o kadar gelişmiş, insani bir anlayışa sahip olurlar.

İşte, tüm bunlardan dolayı sosyallik bir çocuk için olmazsa olmazdır. Günümüzde çocuğun sosyalliği yaşamasının en iyi aracılarından biri oyun ablasıdır.

Oyun Ablası Nedir?

Oyun ablası; çocukların ders çalışmasına, oyun zamanlarına, okuldaki etkinliklerine, sanatsal ve bilimsel etkinliklerine katılımlarında yardımcı olmak için çocukların yanında bulunan, çocuğu gözeten ve koruyan genç bakıcılardır. Genellikle günübirlik, haftalık veya yarı zamanlı olarak gerçekleştirilen oyun ablalığı, üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen iş dalıdır. Tıpkı çocuk bakıcısı ve bebek bakıcısı gibi oyun ablası da çocukların ruhsal ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynayan kişilerdir. Hem ebeveynlerin kısa zamanlı işlerinde çocuklara eşlik etmesi, hem çocukların ders ve sosyal yaşamına yardımcı olması anlamında fayda sağlarken üniversite öğrencileri için de ek gelir elde etme fırsatıdır.

 

  Oyun Ablasının Faydaları

  • Çocukların ödevlerini zamanında ve doğru bir şekilde üstelik anlayarak yapmalarına yardımcı olurlar.
  • Okul başarısı düşük çocuklar için oyunlar eşliğinde ders çalıştırarak çocukların dersleri sevmesini sağlarlar.
  • Okul içi tiyatro, folklor, gösteri ve benzeri sanatsal etkinliklerde çocukları gösteri için çalıştırmada ve hazırlamada yardımcı olurlar.
  • Okuldan arta kalan zamanlarda çocuklarla eğlenceli ve eğitici zaman geçirirler.
  • Çocukların sinema, tiyatro, bale gibi sanatsal etkinliklere aktif katılımlarını sağlayıp kültürel yönlerini geliştirirler.

 

  • Yabancı dil eğitimlerine yardımcı olur, bizzat yabancı dil eğitimi verebilirler.
  • Okul çağında olmayan çocuklar için, özellikle de çalışan ebeveynlerin çocukları için günlük veya haftalık eğlence programları hazırlarlar.
  • Yaratıcı drama dersleriyle çocuğun sosyal becerilerini geliştirirler.
  • Çocuklara paten, kaykay, bisiklet ve sportif aktivitelerinde eşlik ederler.

Oyun ablalarının çocuklara birebir sağladığı faydalar ihtiyaca göre farklılık gösterir. Ancak genel anlamda çocukların hayatını kolaylaştırmak, günlük sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak, sosyal yönlerini güçlendirmek, yaşıtlarıyla daha ideal bir ilişki kurmaları için aracı olmak ve en önemlisi hayata daha pozitif bakabilmeleri için rehberlik etmek oyun ablası olan kişinin en genel görevlerinden ve faydalarındandır.

Elbette oyun ablası sadece oyun için değil çocuğun ve ebeveynin ihtiyaç duyduğu alanlarda yardımcı olan profesyonel kişidir. Ebeveynlerin dışarıda işi olduğu anlarda çocuk için koruyucu bir abla, çocuğun sosyal etkinlikleri için arkadaş, problemler karşısında sorunları çözen kişi gibi çeşitli şekillerde oyun ablası profesyonel destek sağlar.

Üniversite öğrencileri ya da yeni mezun gençler tarafından gerçekleştirilen oyun ablası mesleği, çocukların eğlenirken öğrenmelerini, öğrenirken eğlenmelerini sağlıyor. Yabancı dil eğitiminde birçok ebeveyn bakıcı ve oyun ablası desteği alıyor. Bu şekilde çocuk birebir eğitim alıyor, dili her açıdan inceleyerek, yaşayarak en önemlisi eğlenerek öğrenme şansı buluyor. Anne ve babalar yabancı dil, sosyal yaşam, okul başarısı, sanatsal ve kültürel etkinlikler gibi her alanda çocuklarına eşlik edebilecek profesyonel desteği oyun ablası sayesinde bulabiliyor.

Oyun Ablasının Çocukların Sosyalleşmesindeki Rolü

İçine kapanık, yaşıtlarıyla arasına mesafe koyan, paylaşımcı olmayan, bireysel yaşantısı yoğun çocukların daha dışa dönük ve sosyal olması için getirilecek çözümlerden biri oyun ablası çözümüdür. Oyun ablalarıyla vakit geçiren çocuklar, zamanla koydukları mesafeyi aşarak yaşıtlarıyla daha uyumlu bir şekilde vakit geçirdikleri görülüyor. Özellikle sosyalleşme fobisi olan çocuklarda onu anlayan ve dikte etmeden eğlenceli oyunlarla, etkinliklerle bu korkusunu yenme konusunda destek alan çocuklar durum büyümeden doğal bir süreç ile birlikte korkularından arınırlar.

Özellikle yaratıcı drama eğitimi için tercih edilen oyun ablası, çocuklara konuşma, dinleme, öğrenme, odaklanma, kendini ifade etme gibi becerilerinin kazanmasında yardımcı oluyor. Yaratıcı dramanın çocuklar üzerindeki etkisi üzerine daha önceki makalemizde de belirttiğimiz gibi olumlu ve sosyal açıdan zenginleştiren bir etkiye sahiptir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar