Genel Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2017

Oyun Ablası Hizmeti Çocukların Okul Yaşamını Nasıl Etkiler?

Amerika ve Gelişmiş Avrupa Ülkeleri’nde bilinçli aileler tarafından uzun zamandır faydalanılan oyun ablası ülkemizde adını yeni yeni duyurmaya başladı. Klasik çocuk bakıcısına nazaran daha donanımlı ve daha eğitimli bir profile sahip olan oyun ablaları, çocukluk yaşları süresince çocuğunuzun kişisel gelişimine olumlu yönde etki edebilir. Oyun ablaları sadece siz evde yokken çocuğunuza nezaret etmekle görevli olan çocuk bakıcısından farklı olarak çocuğunuzu yönlendirir ve onun kişisel gelişimine katkıda bulunur.

Bakıcı ile Oyun Ablası Arasındaki Fark

Daha önce hiç oyun ablası hizmeti almamış, konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler klasik tarzdaki çocuk bakıcısı ile bu çağdaş eğitim yöntemini karıştırıyor. Halk arasında oyun ablası hizmetinin sadece küçük çocuğu olan ve çalışan ebeveynler tarafından kullanılacağı şeklinde yanlış bir kanı oluşmuş. Esasında doğduğu andan itibaren okul çağı dahil tüm çocuklar için çocuklukları boyunca bir oyun ablası hizmeti almak gereklidir.

Uzun süreli oyun ablası hizmeti çocuğunuzun kişisel gelişim süreci üzerinde olumlu etkiler oluşturur. Özellikle okula başlayan çocuklar için oyun ablası zamanla bir öğretmen haline gelir. Zira çocuğun okul başarısına doğrudan etki edebilecek eğitimler uygulayabilecek eğitim seviyesine sahiptir.

Gerektiğinde bir abla gerektiğinde de bir öğretmen olabilen oyun ablaları, çocuklara eğitim hayatlarında etkili olabilecek olumlu yetenekler kazandırır. Anne ve babaların büyük çoğunluğu çocukları okul temposuna adapte etmek ve ders programı hazırlamak için geleneksel yöntemleri kullanır.

Çocuğun okuldan arta kalan zamanındaki vaktini doğru ve kaliteli şekilde planlamak ise ciddi bir eğitim ve tecrübe gerektirir. Zira çocuk okulda uymak zorunda olduğu otorite ile kıyaslayarak evde de planlı, programlı yaşamak istemez. Özgür olmayı amaçladığı evinde eğlenceli vakit geçirmek ister. Çocukların bu isteği ebeveynler tarafından göz ardı edilirse çocuk da her fırsat bulduğunda oyun, bilgisayar, TV gibi alanlarda bilinçsizce vakit harcar.

Çocuğun özgürlük beklentisi ve eğlence isteği bilinçli bir uygulama tarzı ve bilimsel yöntemlerle olumlu yönde kullanılabilir. Çocukların eğlenceli vakit geçirmesine olanak tanımak, bu süre içerisinde kişisel gelişimine katkı sağlamak ve en önemlisi ders yoğunluğunu çocuğun ihtiyacı doğrultusunda ayarlayarak mevcut başarısını kontrol etmek, profesyonel destek sağlayan eğitimli oyun ablaları ile mümkün olabilmektedir.

Oyun Ablasının Okul Yaşamına Faydaları

Oyun ablası ile klasik çocuk bakıcısı ayrımını daha net yapabilmek adına oyun ablası hizmetinin okula giden bir çocuk üzerindeki olumlu etkilerini sıralamak daha doğru olacaktır.

  • Oyun ablası, çocukların derslerine yardımcı olur. Okul sonrasında günlük ders tekrarı yapılmasını sağlayarak derslerde anlaşılamamış veya eksik kalmış bölümleri tespit eder. Tespit ettiği bu eksiklikleri de gerekli ortamı hazırlayarak çocuğun anlayabileceği şekilde detaylandırır.
  • Okuldaki sınavlara hazırlığın yanı sıra çocuğun geleceğinde ve meslek seçiminde önemli rol oynayacak lise ve üniversite sınavları için gerekli temelleri oluşturur. Sınav stresini yenmesine yardımcı olur, bilinçli tercih yapmasını sağlar.
  • Oyun ablaları derslere yönelik desteğin haricinde ayrıca çocuğun sanatsal ve kültürel etkinliklerinde arkadaşlık hatta eğitmenlik yapar. Evde; drama, piyano, yabancı dil gibi alanlarda eğitim almasına yardımcı olur. Okuldaki sanat gösterileri için çocuğu hazırlar.
  • Okula yeni başlayan ve uyum sorunu yaşayan, korkan, yaşıtlarıyla kaynaşamayan, asosyal özellikler gösteren çocuklar için eğitimli oyun ablası profesyonelce yaklaşım sergiler ve çocuğun okulu sevmesine yardımcı olur. Okulu sevememesinin veya arkadaş edinememesinin altında yatan sebepleri araştırır ve çözüme kavuşturmak için çaba sarf eder.
  • Çocuğun beslenme düzenini kontrol eder. Hazır gıdadan ziyade sağlıklı beslenmesine yönelik telkinlerde bulunur ve gerekli zemini hazırlar.
  • Paylaşma duygusunu geliştirmek adına arkadaşlarıyla eşyalarını ve yiyeceklerini paylaşmasını öğretir.
  • Oyun ablalarının en büyük katkısı sınavlar ve dersler üzerinedir. Çoğu çocuk öğretmeninden çekinir, arkadaşlarının karşısında küçük düşmekten korkar. Eğitimli ve tecrübeli bir oyun ablası bu durumla yakından ilgilenerek çocuğa gerekli psikolojik desteği sunar.
  • Oyun ablası çocuğu okul çıkışında veya evde karşılayarak günün planlı, programlı geçmesine yardımcı olur. Tek başına sorumluluk almaktan kaçınan çocuk, yanında kendisine eğlenceli ve öğretici tekniklerle destek sağlayan oyun ablası ile daha cesur ve daha girişken olabilir.
  • Üniversiteli oyun ablaları, gelecek kaygısı taşıyan çocuklar için ilham kaynağı oluşturur. Üniversite hayatı ve farklı meslek dalları hakkında çocuğu bilgilendirir ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirir. Özenebileceği noktaları belirleyerek çocuğun hedef seçmesi konusunda itici güç oluşturur.

Oyun Ablalarından Çocuklara Rehberlik 

Disleksi, konuşma bozukluğu, asosyallik, topluma karışma korkusu, özgüven eksikliği, akademik başarısızlık gibi çocuklarda sık görülen psikolojik rahatsızlıklar sadece okul hayatını değil tüm yaşamı tehdit edebilecek büyük ve negatif bir etkiye sahiptir. Erken yaşlarda tespit edilemeyen veya “geçer” düşüncesiyle göz ardı edilen bu rahatsızlıklar çocuğun okul hayatını, akademik kariyerini, sosyal yaşamını kalitesiz hale getirir.

Alanında uzman, eğitimli oyun ablaları, eğer varsa rahatsızlığı erken döneminde teşhis ederek aileyi bilgilendirir. Uzman psikolog denetimine ihtiyaç duyan çocuklara arkadaşlık ederek problemlerin çözümü konusunda yardımcı olur.

Öğrenmeye son derece açık, taze zihinlerin oyun ablası desteğiyle yönlendirilmesi, çocukların gelişim ve eğitiminde kendi yaş grubunun üzerine çıkmasına olanak sağlayabilir. Okuldaki rehber öğretmenleri gibi oyun ablaları da çocukların okul dışında kalan zamanlarında rehber öğretmen görevi görebilir. Derslerin tekrarı, anlaşılmayan konularda ders çalışma, test çözme, kitap okuma, eğlence gibi ailenin istekleri doğrultusunda evde vakit geçirebilir.

Klasik tarzda bir çocuk bakıcısı gün içerisinde çocuğunuza sadece nezaret eder ve onun günlük ihtiyaçlarını karşılar. Kültürel etkinlikler, sanatsal aktiviteler, tarihi geziler, araştırmalar ve benzeri uğraşlar için ise oyun ablası pratik bir çözüm yoludur. Çocuğuna yeterli zaman ayıramayan veya eğitim düzeyi anlamında çocuğuna yetişemeyen ebeveynler için üniversite öğrencileri tarafından sağlanan oyun ablası hizmeti son derece idealdir.

Çocuklar, pozitif konularda öğrenmeye çok açık oldukları gibi kötü alışkanlıklara başlama konusunda da oldukça heveslidirler. Deneme merakı, yeni şeyler keşfetme heyecanı üst seviyede olan çocuklar kontrolsüz bırakıldığında ne yazık ki talihsiz olaylar yaşanabilir. Ebeveynler okul sonrasında çocuklarının boş zamanlarını düzene koymak için oyun ablası hizmeti alarak profesyonel çözümler bulunabilir. Oyun ablası ile vakit geçiren çocuğun da farkındalık seviyesi artar, geleceğine yönelik daha bilinçli adımlar atar.

Bu konuda daha geniş bilgi almak, hizmetin nasıl ve ne şekilde sunulduğunu öğrenmek, eğitimli ablaların çocuklar üzerindeki etkilerini görmek için “Üniversiteli Oyun Ablası” makalemizi okuyabilirsiniz.

Oyun Ablası Nasıl Seçilir?

Çocuğunuzun hayatında önemli bir yeri olacak bu hizmet için acele etmek bu hizmeti kullanmamaktan daha ağır sonuçlara neden olabilir. Çocuğunuzu “Oyun ablası” olduğunu iddia eden eğitimsiz kişilere teslim etmek onun dünyasında telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşturabilir. Oyun ablası, oyun ablasının eğitim, performans ve başarı düzeyini ölçen, çalışma usullerini denetleyen aynı zamanda da güvenilir bir sistem üzerinden seçilmelidir.

Siz de çocuğunuzun boş vakitlerini düzenlemesi, derslerine yardımcı olması ve ona arkadaşlık etmesi için bir oyun ablası arıyorsanız doğru yerdesiniz. Evdekibakıcım üzerinden, çocuğunuz ile anlaşabilecek, onun kişisel gelişimine katkıda bulunacak, eğitimli ve bilinçli oyun ablası belirleyebilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar