Genel Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2017

Oyun Ablası Hizmeti Çocukların Okul Yaşamını Nasıl Etkiler?

Oyun ablası hizmetini genellikle küçük çocuğu olan, çalışan ebeveynler alır gibi görünüyor olsa da esasında yeni doğan ve okul çağına ulaşmış tüm çocuklar için oyun ablası hizmeti veriliyor. Özellikle okula başlayan çocuklar için oyun ablaları müthiş bir destek haline geliyor. Zira çocuğun okul başarısına doğrudan katkılar sağlıyorlar. Daha önce hiç oyun ablası hizmeti almamış olan, bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler için oyun ablaları kavramı çok yeni bir şey. Gerçek bir abla desteği sağlayan oyun ablaları, çocukların okuldaki akademik başarısına olumlu etkiler kazandırır. Anne babalar için çocukları okul temposuna adapte etmek, ders programı hazırlamak, çocuğun okuldan arta kalan zamanındaki vaktini doğru ve kaliteli şekilde planlamak ciddi anlamda zordur. Zira çocuk okuldaki otorite haricinde bir de evde planlı – programlı yaşamak istemez; oyun, bilgisayar, TV gibi farklı alanlarda vakit harcamak ister. Bu döngüyü olumlu yönde çevirmek, çocukların eğlenerek günlerini geçirmesine zemin hazırlamak en önemlisi ders yoğunluğunu ayarlamak ve mevcut başarısını kontrol etmek için profesyonel destek sağlayan eğitimli oyun ablası desteği almakta fayda var.

Oyun Ablasının Okul Yaşamına Faydaları

  • Oyun ablası, çocukların okuldaki derslerine yardımcı olur. Okul sonrasında günlük ders tekrarı yapılmasını sağlar.
  • Okuldaki sınavlar haricinde çocuğun geleceği için önemli olan MEB ve YÖK gibi kurumların yaptığı sınavlara hazırlar. Sınav stresini yenmesine yardımcı olur, bilinçli tercih yapmasını sağlar.
  • Oyun ablası akademik destek haricinde çocuğun sanatsal ve kültürel etkinliklerinde rehberlik eder. Evde drama eğitimi, piyano, yabancı dil gibi alanlarda eğitim almasına yardımcı olur. Okuldaki sanat gösterileri için çocuğu hazırlar.
  • Okula yeni başlayan ve uyum sorunu yaşayan, korkan, yaşıtlarıyla kaynaşamayan, asosyal özellikler gösteren çocuklar için eğitimli oyun ablası profesyonelce yaklaşım sergiler ve çocuğun okulu sevmesini sağlar. Okulu sevmemesinin veya arkadaş edinememesinin altında yatan sebepleri öğrenir, çözüme kavuşturur.
  • Çocuğun beslenme düzenini kontrol eder. Hazır gıdadan ziyade sağlıklı beslenmesine zemin hazırlar. Öte yandan arkadaşlarıyla eşyalarını ve yemeğini paylaşmayı öğrenir.
  • Oyun ablasının en büyük katkısı sınavlar ve dersler üzerinedir. Çoğu çocuk öğretmeninden çekinir, arkadaşlarının karşısında küçük düşmekten dolayı korkar. Eğitimli ve tecrübeli bir oyun ablası bu durumla yakından ilgilenerek çocuğa gerekli psikolojik desteği sunar.
  • Oyun ablası çocuğun okul çıkışında veya evde karşılayarak günün planlı – programlı geçmesine yardımcı olur. Tek başına sorumluluk almaktan kaçınan çocuk yanında kendisine eğlenceli ve öğretici bir şekilde destek sağlayan bir abla ile daha hevesli olur.
  • Üniversiteli oyun ablaları, gelecek kaygısı taşıyan çocuklar için ilham kaynağı oluşturur. Üniversite hayatı ve meslekler hakkında çocuğun bilgilenmesini sağlayarak hedef koymaları konusunda itici güç oluştururlar.

Oyun Ablalarından Çocuklara Rehberlik  

Disleksi, konuşma bozukluğu, asosyallik, topluma karışma korkusu, özgüven eksikliği, akademik başarısızlık gibi çocuklarda sık görülen psikolojik rahatsızlıklar sadece okul hayatını değil tüm yaşamı tehdit ediyor. Erken yaşlarda müdahale edilmeyen rahatsızlıklar çocuğun okul hayatını, akademik kariyerini, sosyal yaşamını kısaca hayatının her anını kalitesizleştiriyor. Alanında uzman, eğitimli oyun ablaları daha okul çağındayken çocuklara arkadaşlık ederek problemlerinin çözümü olduğunu gösteriyor. Öğrenmeye son derece açık, taze zihinlerin oyun ablası desteğiyle yönlendirilmesi olumlu sonuçlar sağlamaktadır.

Okuldaki rehber öğretmenleri gibi oyun ablaları da çocukların okul sonrası rehberlik danışmanı görevi görüyor. Derslerin tekrarı, anlaşılmayan konularda ders çalışma, test çözme, kitap okuma, eğlence, kültürel etkinlikler, sanatsal aktiviteler, tarihi geziler, araştırmalar ve benzeri uğraşlar için oyun ablası pratik bir hizmet yoludur. Çocuğuna yeterli zaman ayıramayan veya akademik anlamda çocuğa yetişemeyen ebeveynler için üniversite öğrencileri tarafından sağlanan oyun ablası hizmeti son derece idealdir.

Çocuklar, iyi şeyleri öğrenmeye çok açık oldukları gibi kötü alışkanlıklara başlama konusunda da oldukça heveslidirler. Deneme merakının, yeni şeyler keşfetme heyecanının üst seviyede olduğu çocuklar kontrolsüzce bırakıldığında ne yazık ki talihsiz şeyler yaşanabiliyor. Ebeveynler okul sonrasında çocuklarının rutinini düzene koymak için çaba gösteriyor, oyun ablası hizmeti alarak profesyonel adımlar atıyor. Abla ile vakit geçiren çocuk farkındalık yaşıyor, geleceğe daha bilinçli adımlar atıyor.

Bu konuda daha geniş bilgiler almak, hizmetin nasıl ve ne şekilde sunulduğunu öğrenmek, eğitimli ablaların çocuklar üzerindeki etkilerini görmek için “Üniversiteli Oyun Ablası” makalemizi okuyabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar