Genel Bebek/Çocuk Bakım
06 Ekim 2017

Oyun Ablası Çocukların Ufkunu Genişletiyor

Oyun ablası yeni doğmuş bebeklerden okul çağındaki öğrencilere kadar her yaştan çocuğa arkadaşlık, rehberlik edebilen ve pedagojik anlamda eğitim almış genç kişilerdir. Bu modern eğitmenler; okul korkusu, sosyal bozukluklar, tuvalet eğitimi, konuşma bozukluğu, içine kapanıklık, okul başarısızlığı, sorumluluk alamama, kişisel bakım ve benzeri konularda çocuklara eğitsel ve bilişsel eğitim verebilecek niteliklere sahip oluyor. Aynı zamanda siz evdeyken veya dışarıdayken çocuklarınızın bakımını üstelenerek öğrenmelerine öncülük edebiliyor.

Oyun Ablası Rol Model Olmayı Amaçlıyor

Çocuklar küçük yaştan itibaren etrafındaki her şeyi gözlemlemeye başlıyorlar. Çoğu zaman da bir kişiyi ya da birilerini örnek alarak taklit etmeye yatkın bir yapıya sahip oluyorlar. Doğuştan gelen ve tüm çocuklar için geçerli olan bu öğrenme biçimini doğru yönlendirmek gerekiyor. Çocuğunuzun doğasında yer alan bu ihtiyaç doğrultusunda bilinçli rol model oluşturmak ya da belirlemek çocuğun gelişimi açısından önem kazanıyor.

Uzmanlar, çocukların, ailelerine bu konuda öncelik verdiğini ve ailelerin bu bilinçle hareket etmeleri gerektiğini vurguluyorlar. Ancak bakıcılarından akrabalara kadar çocuğun hayatındaki her bireyin rol model olarak benimsenebileceğini de ekliyorlar. Bu nedenle aileler kendi yaşam tarzlarına ve hareketlerine dikkat etmek zorunda olduğu kadar çocuğun iletişim kuracağı bireyleri de belirleme mecburiyetindedirler.

Kötü alışkanlıkları olan, kaba, eğitimsiz veya ailenin yaşam tarzıyla ters düşen kişilerin çocuklar ile sık görüşmeleri ve çocuklar üzerinde etkili olmaları bu kişilerin çocuk tarafından rol model alınma ihtimalini güçlendirir. Her ailenin çocuklarında görmek istemedikleri veya çocuklar tarafından yapılması uygun olmayan hareket ve davranışlar vardır. İstenmeyen hareket veya davranışları bilinçsizce yapabilme ihtimali olan bu kişiler ailenin çocuklara öğretmeye ve benimsetmeye çalıştıkları kuralların aslında yapılabileceğini ve yapıldığında da kötü bir şey olmadığını düşünmelerine yol açacaktır.

Aynı şekilde, eğitimli ve kültürlü kişiler ile çocukların iletişim kurabilmeleri ve çocuk üzerinde etkili olabilmeleri çocuğun onlara özenmesine sebep olabilecektir. Ailesinin kendisine öğütlediği hal ve hareketleri, benimsediği, sevdiği bir kişinin de uyguladığını gören çocuk zamanla hayatına adapte edecektir. Belli bir zaman geçtikten sonra da herhangi bir ikaza gerek kalmadan uygulayacaktır.

Özellikle kontrol edilemeyen, yanlışa eğilimli çocuklar aile içerisinde başına buyruk hareket etmeye başlamış ve aile fertlerinin yönlendirmelerini önemsemez hale gelmiş olabilir. Kişilik kazanma sürecinde çocuk isyankar hareketler sergileyebilir. Zamanla bu tutum anne/baba-çocuk arasındaki ilişkilerin inatlaşmaya dönmesine yol açabilir.

Anne-baba ile çocuk arasındaki iletişim inatlaşma seviyesine ulaştıktan sonra ailenin çocuğunu doğru yönlendirebilmesi en azından belli bir süre minimum verimle ilerleyecektir. İnatlaşmaya girmiş, kontrol edilemeyen veya yanlışa eğilimli çocuklar da sonuçta öğrenmeye istekli ve meraklı bir yapıya sahip olacaklardır. Onların merak ve öğrenme arzuları bilinçli kişiler tarafından onlara rehberlik edilerek istenilen noktalara doğru kanalize edilebilir.

Çocuğunuz Doğru Olana Özensin

Kendisine rol model seçme ihtiyacı olan bir çocuğun aile bireyleri ile zıtlaşması çocuğu arayış içerisine itecektir. Anne ve babası dışında uzun süre beraber vakit geçirebileceği bir büyüğünü bulamaması günlük yaşamı içerisinde huzursuzluğa yol açabilir. Huzursuzluk içerisindeki arayış da TV’de dahi görebileceği yanlış insanlara özenmesine neden olabilir. Doğru kriterlerle seçilecek güvenilir bir oyun ablası, çocuk gelişimi konusunda eğitimli olduğu için, çocuğun kazanması istenen nitelikleri, beraber geçirdikleri vakitlerde onun dikkatini çekecek şekilde ona gösterecek ve övecektir.

Zamana yayarak öğretmek hemen her alanda ve yaş grubunda olduğu gibi çocuk yaşlarda da hedeflenen konu hakkında alışkanlık kazandırır ve sabır ile çocuğa bilinçli yaklaşımın ön planda olduğu bu sistem ile başarılı sonuçlar elde edilir. Bu sistem de ancak bilimsel temeller doğrultusunda uygulanabilirse istenilen olumlu sonuçlar görülebilecektir.

Üniversiteli oyun ablası, çocuklar için örnek vasıflara sahip, eğitimli ve çocuğa nasıl yaklaşması gerektiğini bilen kişiler arasında seçilir. Çocuklar da karşılarında üniversite eğitimi almış, meslek sahibi, sorumluluklarının bilincinde, eğlenceli ve en önemlisi de kendisini anlayan kişiler ile karşılaştıklarında onlara saygı duyacaktır. Bu saygı ilk başta çocuğun özenmesine imkan tanıyacaktır. Özenmeye başlayan çocuk oyun ablası ile bir bakıcıdan öte abla veya arkadaş olarak iletişim kuracaktır. Bu süreç de uzmanlık ve tecrübe ile desteklendiğinde çocuğunuzun oyun ablasını rol model olarak benimsemesiyle sonuçlanacaktır.

Sosyal fobisi olan veya konuşma bozukluğu yaşayan çocukların oyun ablası ile iyileşme yolunda adım attıkları ve sorunlarını aşabilmek için daha cesaretli davrandıkları görülmüştür. Aynı şekilde yanlış ve doğru ayrımı yapamayan, iyi/kötü mefhumunu bilmeyen çocuklar oyun ablası ile geçirdikleri vakitler neticesinde kendi yaş grubuna uygun anlayış ve uygulama seviyesine gelebilmişlerdir.

Oyun Ablası Uygulama Ablasıdır

Oyun ablası, ne tam anlamıyla bir bakıcıdır ne de onu diğer çocuklar ile birlikte değerlendirmek zorunda olan bir öğretmen. Oyun ablası çocuğunuza bir şeyin yanlış olduğunu öğretmekle yetinmez aynı zamanda çocuğunuzun kişiliğine ve yapısına uygun olarak belirlediği oyunlarla gösterir. Sizin belirlediğiniz veya kendisinin tespit ettiği bir konuyu, sizin de onayınızı aldıktan sonra okuyacağı kitaplarla vurgular.

Ailenin veya oyun ablasının belirlediği üzerine düşülmesi gereken hususlar ev dışında günlük hayat içerisinde de desteklenmesi gerekiyorsa birlikte dışarı çıktıklarında oyun ablası örnekler gösterir. Ülkemizde yeni yeni kendisini göstermeye başlayan oyun ablası, çocuğunuz ile vakit geçirirken görevi sadece öğretmek değil aynı zamanda çocuğunuzu eğitmektir.

Oyun ablası, okulda veya evde belki sadece teorik olarak öğretilen konuları uygulamaya dökerek çocuğunuzun bu konuyu pekiştirmesini sağlar. Örneğin çocuklardaki hayvanlara veya çiçeklere zarar verme eğilimi işin temelinde tamamen meraktan kaynaklanır. Çocuk, bebeklik sürecinden itibaren farklı gördüğü canlıyı merak eder ve onu tanımak ister. Bu tanıma ve tanışma sürecinde çevresindekiler tarafından farkında olmadan yapılan bir yanlışlık veya çocuğunuzun şahit olduğu bir olay onda diğer canlılara zarar vermenin yanlış olmadığı kanısını oluşturmuş olabilir.

Ailenin farkında olduğu şiddet eylemlerinde çocuk onlara zarar verdiğini veya kötülük yaptığını düşünmez. Eğitimli ve deneyimli bir oyun ablası, gözlem yapıp, gözlemlerini psikolojik açıdan değerlendirerek, ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda bilinçli çabalarıyla bu kötü alışkanlığı unutturabilir. Diğer canlılara sevgi ile yaklaşması gerektiğini teorik açıdan öğretir ve uygulamalı olarak gösterir.

Eğitimli oyun ablası ile çalışmanın etkisi en çok çocukların hayal dünyasında ve akademik hedeflerinde kendisini gösterir. Sınırsız hayal gücüne sahip çocuklar dünyayı ve çevrelerini kendi tozpembe dünyaları üzerinden yorumluyorlar. Çocuğunuzun kişisel gelişimi ve eğitim hayatındaki başarısı bu tozpembe dünyanın anlaşılabilmesi ile doğru orantılı oluyor.

Yetenek ve becerileri tespit edilerek ilgi alanları doğrultusunda küçük yaşlardan itibaren yönlendirilebilen çocuklar günlük yaşantılarında daha mutlu olurken eğitim hayatları da bu oranda başarılı ilerliyor. Sanata veya müziğe yeteneği olan çocuklar, bu yetenekleri keşfedildiği andan itibaren oyun ablalığı sistemi ile evde piyano veya drama eğitimi alma şansına erişebiliyorlar.

Çocuğunuzun Yatkınlıklarını Keşfedin

Oyun ablası çocukların yeteneklerini sınayarak mesleki yatkınlıklarını da değerlendirebiliyor. Bu değerlendirmeler sonucunda size tavsiyelerde bulunarak çocuğunuzu yönlendirmek istediğiniz alanlar konusunda size yardımcı olabilir.

Bu sistemden faydalanabilen çocuklar ise kendisine ablalık eden genç kişilerle sohbet edebilme, hayatlarını ve kendilerini tanıma şansı elde ettiği için gerçek yaşama ve üniversite hayatına dair yeni şeyler öğrenebiliyor. Böylelikle okul ve eğitim hayatına özenmeleri için de olanak sağlanmış oluyor.

Oyun ablası, kısa süreli çalışmalarda çocukların kişisel gelişimlerine fiziksel ve zihinsel aktiviteler ile destek sağlayabiliyor. Ancak, uzun süre beraber vakit geçirebilme imkanı bulduğunda ise yetenek ve yatkınlıklarını keşfederek çocukların ufkunun genişlemesine olanak da sağlayabiliyor.

Oyun ablası hizmetini, sadece siz evde yokken çocuğunuzun başında bekleyecek, güvenebileceğiniz bir kişi olarak düşünmeyin. Oyun ablasının çocuklar üzerindeki eğitici rolünü daha detaylı öğrenmek için “Çocuklar Oyun Ablası ile Öğreniyor” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Siz de çocuğunuzun kişisel gelişim sürecini hızlandırmak ve doğru eğitim hayatına hazırlamak istiyorsanız Evdekibakıcım.com üzerinden beklentilerinize ve çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun oyun ablası ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar