Genel Bebek/Çocuk Bakım
06 Ekim 2017

Oyun Ablası Çocukların Ufkunu Genişletiyor

Oyun ablası yeni doğmuş bebeklerden okul çağındaki çocuklara kadar geniş bir yaş aralığında çocuklara arkadaşlık, rehberlik eden genç kişilerdir. Okul korkusu, sosyal bozukluklar, tuvalet eğitimi, konuşma bozukluğu, içine kapanıklık, okul başarısızlığı, sorumluluk alamama, kişisel bakımı ve benzeri konularda çocuklara eğitsel ve bilişsel eğitim veriyor, bakımını üstelenerek öğrenmelerine öncü oluyor. Küçük yaştan itibaren etrafındaki her şeyi gözlemleyen ve çoğu zaman örnek alan çocuklar için bilinçli rol model oluşturmak çok önemli. Uzmanlar ailelerin bu konuda en temel göreve sahip olduğunu ancak bakıcılarından akrabalara kadar her bireyin rol model oluşturduğunu vurguluyor. Özellikle kontrol edilemeyen, yanlışa eğimli çocukların bilinçli kişiler tarafından rehberlik edilmeye, rol model görmeye çok ihtiyacı vardır. Zamana yayarak öğretmek, alışkanlığa dönüşür ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Üniversiteli oyun ablaları, çocuklar için şahane örnek kişilerdir. Karşılarında üniversite eğitimi almış, meslek sahibi, sorumluluklarının bilincinde olan, eğitici – öğretici, eğlenceli ve en önemlisi kendisini anlayan kişiler gören çocuklar öğrenmeye daha istekli oluyorlar. Çünkü oyun ablası onlar için bakıcıdan öte abla, arkadaş haline geliyor. Sosyal fobisi olan çocukların veya konuşma bozukluğu yaşayan çocukların oyun ablası ile iyileşme yolunda adım attıkları görülmüştür. Aynı şekilde yanlış ve doğru ayrımı yapamayan, iyi – kötü mefhumunu bilmeyen çocuklar oyun ablaları ile geçirdikleri vakitler neticesinde temel kavramları öğrenmeye başlıyorlar. Oyun ablası, çocuklara bir şeyin yanlış olduğunu sadece sözleriyle söylemiyor aynı zamanda oynanan oyunlarla gösteriyor, okudukları kitaplarla vurguluyor, birlikte dışarı çıktıklarında örneklerle gösterip pekiştirmesini sağlıyor. Örneğin çocuklardaki hayvanlara, çiçeklere zarar verme eğilimi oyun ablasının çabalarıyla bıraktırılır ve canlılara sevgi ile yaklaşılması gerektiği pekiştirilerek öğretilir.

Eğitimli oyun ablası farkını en çok çocukların hayal dünyasında ve akademik hedeflerinde görmek mümkündür. Sınırsız hayal gücüne sahip çocuklar doğru yönlendirildikleri vakit yetenek ve becerilerine göre eğitim alabiliyor. Sanata ve müziğe yeteneği olan çocuklar, bu yetenekleri keşfedildiği andan itibaren evde piyano eğitimi veya evde drama eğitimi alma şansına erişebiliyorlar. Oyun ablaları çocukları mesleklerle tanıştırıyor, yeteneklerini sınıyor. Çocuklar ise kendisine ablalık eden genç kişilerle sohbet etme, hayatlarına dokunma şansı elde ettiğinden gerçek yaşama ve üniversite hayatına dair yeni şeyler öğrenebiliyorlar. Bu noktada oyun ablaları çocuklar için ciddi manada rol model oluşturuyorlar. Özellikle henüz bir hedef belirlemeyen okul çağındaki çocuklar. Çocukların ufkunu açan bilgi ve donanıma sahip olan ablalar, çocuklara temel gereksinimleri haricinde fiziksel ve zihinsel aktiviteler sağlayarak onları hayata karşı hazırlıyorlar.

Oyun ablası hizmetini sadece çocuğun siz evde yokken geçireceği zamanda başında güvenebileceğiniz bir kişi kalsın mantığında düşünmeyin. Zira çocuğun öğrenme çağında olduğu bir dönemde bakıcı faktörü çok önemlidir. Kaliteli ve bilinçli bir zaman geçirmesi gerekiyor. Oyun ablasının çocuklar üzerindeki eğitici rolünü daha detaylı öğrenmek için “Çocuklar Oyun Ablası ile Öğreniyor” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar