Genel Bebek/Çocuk Bakım
04 Temmuz 2017

Oyun Ablası Arıyorum

Son birkaç yıldır adı Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlasa da oyun ablası, geleneksel çocuk yetiştirme yöntemlerinden farklı ve verimli bir eğitim yöntemi izleyen önemli bir eğitmendir. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere hemen hemen bütün gelişmiş ülkelerde aileler ve eğitim kurumları tarafından son derece önemsenen ve dikkat edilen bir gelişim metodudur. En temel tanımıyla, oyun ablalığı; hem okul öncesi dönemde hem de okula başladığı yıllarda çocuk gelişimine katkıda bulunmayı amaçlar. Çocuğun kişisel gelişim sürecini tamamlamasında etkin rol oynar.

Annesi Oyun Ablalığı Yapamaz mı?

Son zamanlarda çevrenizdeki ailelerden “Oyun ablası arıyorum” şeklinde veya benzer ifadeler duymuş ya da internette, sosyal medyada bu konuda bir beklenti oluştuğunu görmüş olabilirsiniz. Peki aileler niçin bugünlerde çocukları için “oyun ablası arıyorum” demeye başladılar? Oyun ablası her çocuk için gerekli midir? Herkes oyun ablası olabilir mi? Yazımızda oyun ablasının çocuk eğitiminde ve çocukların kişisel gelişimlerinde ne kadar önemli olduğuna ve kimlerin çocuk ablalığı yapabileceğine dair cevaplar bulabilirsiniz.

Oyun ablası, çocuk eğitiminde uzman ve çocuk psikolojisinde pedogojik bir altyapıya sahip olmalıdır. Çocuklara günlük hayatlarında nitelikli ve kontrol edilebilir bir arkadaşlık sunabilmeli, eğitimli ve sabırlı yanları ile ön plana çıkmalıdır. Oyun ablası, alışılagelmiş bakıcı anlayışlarının yanında, günümüz ihtiyaçlarına da cevap verebilecek nitelikte olmalıdır.

Oyun ablaları, gerekli bilgi ve donanıma sahip olduklarında, çocuklarınızı, bilimsel olarak desteklenmiş pedagojik altyapıları son derece güçlü olan oyunlara yönlendirebilmektedir. Eğlenmeye, oynamaya, keyifli vakit geçirmeye dayalı bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun gelişim sürecine katkıda bulunarak, onları yaşıtlarından daha donanımlı bir hale getirebilirsiniz.

Pedagojik altyapıya sahip zengin içerikli çocuk oyunları, çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesine veya gülüp eğlenmesine engel değildir. Eğlenmeyen ve içerisinde bulunduğu durumdan ya da beraber oyun oynadığı insandan hoşlanmayan bir çocuğun yeni bir şey öğrenmesini beklemek hayatın gerçeklerine aykırı bir durumdur. Dünya çapında alanında uzman pedagoglar tarafından araştırılmış ve geliştirilmiş oyunlar en başta çocuğunuzun güzel vakit geçirmesini hedefler. Bu tarz oyunlar; anlatan, açıklayan, öğreten, soru sordurup düşündüren, keşfettiren ve teoriden pratiğe geçiren oyunlardır.

Çocuğunuz büyürken onun boyunun uzamasında çok etkili olamayabilirsiniz. Ancak zihinsel ve motor becerilerinin gelişimini yönlendirebilir ve hızlandırabilirsiniz. Pedagojik bir eğitiminiz yoksa da bu gelişim süreci atadan kalma yöntemlerle veya internet üzerinde karşılaşacağınız doğruluğu veya etkisi tartışılır bilgiler ışığında ilerleyecektir. Oyun ablaları bu konuda aldıkları eğitim sürecinde kazandıkları bilgi ve birikimleri ile çocuğunuzu ve dolayısıyla da sizi yönlendirecek ve çocuğunuzun gelişimine hız kazandıracaktır.

Herkes Oyun Ablası Olabilir mi?

Oyun ablası aramak, bulmak ve belirlemek hassas bir süreçtir. Biraz önce de söylediğimiz gibi çocukların gelişim süreci, bu oyunların ve yöntemlerin, bilgili, tecrübeli ve çocuk gelişimi konusunda donanımlı olan üniversiteli oyun ablaları tarafından tatbik edildiği taktirde başarıya ulaşabilecektir.

Yabancı dil bilen yerli ve iyi seviyede Türkçe konuşabilen yabancı oyun ablaları, bu tür oyunlarla İngilizce eğitimi başta olmak üzere yabancı dil eğitiminden tiyatro ve drama eğitimine kadar sizin belirleyebileceğiniz birçok alanda çocuğunuza eğitim verebilir. Çocukların tuvalet eğitimi gibi ortak gelişim süreçlerinde ya da müzik, futbol, basketbol gibi çocuğunuzun kişisel yeteneklerine uygun alanlarda destek olabilirler.

Çocuğunuzun tenis oynamayı öğrenmesini ya da gelecekte atletizm gibi sportif faaliyetlerde başarılı olmasını istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Belki de bale, dans ve piyano gibi sanatsal çalışmalar yapmasını arzuluyorsunuz fakat bu konularda bir eğitiminiz yok. Oyun ablaları, sizin belirleyeceğiniz saatlerde ve çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz pek çok alanda doğrudan katkı sağlayabilecek yeterlilikte olacaktır.

Oyun Ablasının faydası çocuğunuzun gelişiminde olduğu kadar gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının tespitinde de önemli bir yere sahiptir. Oyun ablaları çocukların kişisel gelişimlerine doğrudan doğruya etki ettikleri gibi çocuklukta belirtilerini gösteren rahatsızlıkları da teşhis edebilecek yeterliliği kazanmış olmalıdır.

Anne ve babalar aile içerisinde kendilerine düşen görevleri fazlasıyla yerine getiriyor olabilirler. Ancak uzmanlık alanları farklı olacağı için daha önce yaşamadıkları sorunları tespit etmekte zorlanırlar. Yakın çevrede yer alan çocuklarda görülmemiş bir farklılık aile bireylerinin gözünden kaçabilir. Gelecekte tedavisi çok daha zor olacak dikkat eksikliği ve disleksi başta olmak üzere pek çok çocuk hastalığı, üniversiteli oyun ablası sayesinde erkenden saptanabilir. Zamanında ve erken müdahale ile çocuğunuz farkına bile varmadan hastalık kolayca tedavi edilebilir. Sadece erken teşhis ihtimali bile oyun ablalığı kavramını önemli hale getirmektedir.

Günümüz Türkiye’sinde yabancı dil bilen insan sayısı gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyelerde yer alıyor. Bilinçli aileler de çocuklarının olabildiği kadar erken yaşta yabacı dil eğitimi almasını ve eğitim hayatına hatta çalışma hayatına artı puanla başlamasını istiyorlar. Aile bireyleri yabancı dil bilmiyor ya da iyi derecede biliyor olabilir. Pedagojik yaklaşım hakkında bir temelleri yoksa çok iyi bilinen konuları dahi çocuklara aktarmak olanaksız hale gelebilir. Çocuk gelişiminde önemli olan herhangi bir konudaki bilgi veya birikim değil öğretim teknikleri açısından bilinçli olmaktır.

İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitimine küçük yaşlardan itibaren başlanabilir. Ancak, çocuğunuzun konsantre olma süresi ve yabancı dili sevmesi dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alıyor. İyi derecede yabancı dil bilen oyun ablaları tarafından bu eğitim oyunlaştırıldığında ve eğlenceli hale getirilebildiğinde çocuğunuzun yabancı dile konsantrasyonu artacaktır.

Bir oyun oynadığını düşünen çocuğunuz yabancı dil öğrendiğini dahi fark etmeden yeni bir meziyet kazanmış olacaktır. Bu metot, bir yandan çocuklarınızın hızlı bir şekilde yabancı dile aşina olmasını diğer yandan da sizin gelecekte yabancı dil eğitimi için harcayacağınız zamanın ve ayıracağınız bütçenin azalmasında etkin rol oynayacaktır.

Oyun ablasından faydalanmak çocuğunuzun hızlı ve eğlenceli yollarla donanımlı hale gelmesinde ve ufak bir ihtimal de olsa sağlık açısından bir sorunun teşhisinde size yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun çok daha güçlü ve eğitimli bireyler olarak hayata atılabilmeleri konusunda yardım alacağınız oyun ablası profesyonel, eğitimli ve ılımlı olduğu taktirde başarıya ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Sadece genç yaşta olduğu için veya sadece bayan olduğu için oyun ablalığı yapılmaz ve aileler tarafından da tercih edilmemelidir.

Oyun Ablasına Nasıl Güvenebilirsiniz?

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz profesyonel bir oyun ablası bulmak tahmin ettiğiniz kadar zor bir iş değildir. Planlı, programlı ve profesyonel bir süreç sizin oyun ablasını, oyun ablasının da çocuğunuzu tanıyabilmesi adına önemlidir. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Oyun ablasını seçerken, oyun ablasının alanında uzman ve donanımlı olduğunu kontrol edebilen bir mekanizmaya güvenmek gerçekten hayati öneme sahiptir. Oyun ablalarının eğitim ve performans kriterlerini denetleyen ve kaydını tutan bir sistem içerisinde yer almak aileler ve çocuklar açısından daha kesin ve yararlı sonuçlar verecektir.

Oyun ablasının çocuk gelişiminde nasıl bir rol üstlendiğini daha detaylı öğrenebilmek için "Oyun Ablası Ne Yapar?" isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Siz de EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza donanımı ve eğitimi uzman kişiler tarafından değerlendirilmiş güvenilir üniversiteli oyun ablası bulabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar