Genel Bebek/Çocuk Bakım
04 Temmuz 2017

Oyun Ablası Arıyorum

Oyun ablası, bilindiği üzere geleneksel çocuk yetiştirme yöntemlerinden ayrılan ve çok daha verimli bir eğitim süreci sunan yeni ve önemli bir kavramdır. Yalnızca ülkemizde değil, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere hemen hemen bütün başarılı ülkelerde son derece önemsenen ve dikkat edilen bir gelişim metodudur.

Genel bir ifadeyle, oyun ablalığı çocuk gelişiminin hem okul öncesindeki sürecinde; hem de okul dönemindeki sürecinde eğitimin tamamlayıcısı niteliğinde olan vazgeçilmez bir parçadır. Son zamanlarda çevremizdeki ailelerden “Oyun ablası arıyorum” şeklindeki ifadeleriyle duymak çok sık karşılaştığımız şeylerden birisi haline gelmiştir. Peki aileler niçin bugünlerde “oyun ablası arıyorum” diyerek her yere haber salmaktadırlar? Yazımızda oyun ablasının çocuk eğitiminde ve çocukların kişisel gelişimlerinde ne kadar çok önemli olduklarını görebilirsiniz.

Çok yalın bir şekilde ifade etmek gerekirse, oyun ablası, çocuk eğitiminde uzman ve çocuk psikolojisinde pedogojik altyapı sahibi olan insanların, çocuklara günlük hayatlarında nitelikli ve kontrol edilebilir bir arkadaşlık sunmaları hizmetidir. Oyun ablası, alışılagelmiş bakıcı anlayışlarının yanında, günümüz ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Oyun ablaları, çocuklarımızı, pedagojik altyapıları son derece güçlü olan oyunlarla ve eğlenmeye, oynamaya, keyifli vakit geçirmeye dayalı etkinliklerle yaşıtlarından daha donanımlı hale getirebilmektedirler. Öyle ki pedagojik altyapıya sahip olan zengin içerikli çocuk oyunları, yalnızca keyifli vakit geçiren, güldüren, eğlendiren değil; anlatan, açıklayan, öğreten, soru sordurup düşündüren, keşfettiren ve teoriden pratiğe geçiren oyunlardır.  Ancak bu süreç oyun ablası arayanlar için hassas bir süreçtir. Zira bu başarı süreci, bu oyunların ve yöntemlerin, bilgili, tecrübeli ve çocuk gelişimi konusunda donanımlı olan üniversiteli Oyun Ablaları tarafından tatbik edilmesi ile yakalanabilmektedir.

Dil bilen yerli ve yabancı oyun ablaları, bu tür oyunlarla çocuklara tuvalet eğitiminden, müzik eğitimine; İngilizce eğitimi başta olmak üzere yabancı dil eğitiminde, tiyatro ve drama eğitimine; futbol, basketbol, tenis, Atletizm gibi sportif faaliyetlerden, bale dans ve piyano eğitimi gibi sanatsal faaliyetlerin eğitimine kadar pek çok konuda ve alanda doğrudan katkı sağlamaktadırlar.

Oyun Ablasının faydası çocuk gelişiminde önemli yere sahiptir. Oyun ablaları çocukların kişisel gelişimlerine de doğrudan doğruya etki edebilmektedirler. Örneğin gelecekte tedavisi çok daha zor olacak pek çok çocuk hastalığının, dikkat eksikliği ve disleksi başta olmak üzere üniversiteli oyun ablası ile erkenden saptanıp çocuk farkında bile olmadan kolayca tedavi edilebilmesi olanağı da oyun ablalığı kavramını önemli hale getirmektedir. Diğer yandan İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitiminin küçük yaşlardan itibaren, alanında yetkin ve tecrübeli iyi derecede İngilizce bilen Oyun ablaları tarafından sağlanması, bir yandan çocuklarınızın çok hızlı bir şekilde İngilizce öğrenerek öne çıkmasını sağlarken; bir yandan da ailelerin gelecekte İngilizce eğitimi için harcayacakları yüksek maliyetlerin önüne geçecektir. Bu da oyun ablaları ile çalışmak için oldukça değerli bir sebeptir. Haliyle hem çocuklarınızın hızlı ve eğlenceli süreçlerle donanımlı hale gelip kendilerini geliştirmeleri hem de sağlık açısından çok daha güçlü ve dayanıklı bireyler olarak hayata atılabilmeleri adına eğitimli oyun ablası hizmeti oldukça önemlidir. Tüm bunlardan sonra, annelerin ve babaların niçin her yerde “Oyun ablası arıyorum” diye gezdiklerini anlamak mümkündür.

Oyun ablası bulmak zor bir iş değildir. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken br takım ölçütler vardır. Örneğin oyun ablası arama da dikkatli davranmak, oyun ablası ücretlerini iyi araştırmak ve oyun ablasını seçerken alanında uzman ve donanımlı olduğunu kontrol etmek hayati öneme sahiptir. Zira aileler için oyun ablası fiyatları da, oyun ablalarının profesyonellikleri kadar önemlidir.

Daha detaylı bilgi almak için "Oyun Ablası Ne Yapar?" isimli makalemizi için okuyabilirsiniz. EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza üniversiteli oyun ablası bulmak için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar