Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
22 Aralık 2017

Oyun Ablalarından Çocuklara Pilates Dersi

Zayıflamak, formda kalmak isteyenlerin egzersizleri arasında yer alan pilates sadece yetişkinler değil yediden yetmişe herkes tarafından yapılabilen ve fayda sağlayan bir egzersiz bütünüdür. Oyun ablalarımızın uzmanlık alanları arasında yer alan pilates; ailelerin, çocuklarının kas ve iskelet sistemini geliştirmek, sporla birlikte büyümesini sağlamak ve sağlıklı bir gelişim sürecinde olmasını desteklemek amacıyla tercih ettikleri bir egzersizdir. 

Oyun ablası ile birlikte yapılan düzenli pilates, uzun vadede çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkiler. Bilindiği üzere yeni nesil çocukların televizyon – tablet – bilgisayar üçgeninde olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Sokakta top koşturan, arkadaşlarıyla gerçekten oyun oynayan, doğal alanda vakit geçiren çocuk sayısı büyük oranda azaldı.

Teknoloji esiri olan çocukları bu bağımlılıktan kurtarmak; daha özgüvenli, sağlıklı şekilde büyümelerine sağlamak, bilinçlenmelerini vesile olmak için pilates, yoga, basketbol gibi egzersizler veyahut tiyatro, bale gibi çeşitli sanatsal aktivitelere yönlendirmek gerekiyor. Spor ve pilates eğitmenleri 7’den 77’ye herkesin pilates yapabileceğini söylüyor. Peki, pilatesin çocuklara faydası nedir? Fiziksel bir farkındalık yaratıyor mu? Ruhsal gelişimleri için faydalı mı? Sizler için tüm bunları inceledik ve toparladık. İşte pilatesin çocuklar üzerindeki faydaları;

Pilatesin Çocuklara Faydası

Kas ve iskelet sistemi güçlenir: Küçük yaştan itibaren hareket etmenin ilerleyen yaşlarda sağlıklı ve güçlü bir kas - iskelet yapısı oluşturmada etkili, önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar; ebeveynlere çocuklarıyla birlikte kısa yürüyüşler, basit egzersizler, pilates yoga gibi esneklik kazandıran programlardan yararlanmayı öneriyor. Çocukluk döneminde başlanan pilates, çocuğun ideal bir vücut yapısına kavuşmasını sağlar.

Bedenlerini doğru kullanmayı öğrenirler: Sürekli bilgisayar – tablet gibi teknolojik cihazlar karşısında oturan çocuklarda sıklıkla bedensel rahatsızlıklar görülür, ilerisi için zemin hazırlar. Öte yandan ders çalışırken, ders dinlerken tercih edilen oturma pozisyonu çoğunlukla yanlış olduğundan çocukların verimini düşürür. Gelişme çağındaki çocukların büyüme evresindeki hareketlerini kontrol edip, bedenlerini doğru kullanabilmesi için egzersiz yapmak farkındalık yaratıyor.

Ruhsal gelişimlerini destekler: Beden sağlığının yerinde olması ruh sağlığının da yerinde olmasını sağlar. Uzmanlar huzurlu bir gelişim çağı için sağlıklı beden vurgusu yapıyor. Küçük yaşta başlanan pilates çocukların özgüvenli büyümesini sağlar, ergenlik dönemlerini büyük oranda sorunsuz yaşamalarına zemin hazırlar.

Duruş bozukluğu ortadan kaldırılır: Çocuklar okula başladıktan hemen sonra duruş bozuklukları yaşanmaya başlar. Taşıdıkları çantalar, okul yorgunluğu, ders sürekli oturmak gibi nedenlerden ötürü eğri duruş meydana çıkar. Bu tip duruş bozuklukları erken yaşta önlenmeye başlamazsa ciddi fiziksel rahatsızlıklara neden olur, çocuğun fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Dik bir duruş, sağlıklı bir omurga, ağrısız sırt-bel-omuz için pilatese ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalıdır. Oyun ablası ile pilates, yoga yapan çocuklar sağlıklı bir şekilde vakit geçirdiğinden gelişim süreçleri fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı sürüyor.

Profesyonel spor hayatı için zemin hazırlar: Küçük yaşta sporla, egzersizle tanışan çocuklar ilerleyen dönemlerde çeşitli spor dallarında faaliyet göstermeye başladıklarında 1-0 önde başlamış olurlar. Zira bedeni erken yaşlarda pilatesle tanıştırmak vücut esnekliği, beden kontrolü sağlar, refleksleri güçlendirir. Bilhassa profesyonel anlamda herhangi bir spor dalına yönelen çocuklar küçükken başladıkları pilatesin faydasını maksimum seviyede görüyor.  

Pelvis kaslarını çalıştırır, geliştirir: Kuyruk sokumunda uzun süreli oturuşlar neticesinde sıklıkla ağrılar meydana gelir. Pilateste kuyruk kemiğine yönelik gerçekleştirilen egzersizler Pelvis kaslarını rahatlatır, diyaframı güçlendirir. Pelvis kaslarını rahatlatmak okul çağına geldiği halde altını ıslatma problemi olan çocuklar için özellikle öneriliyor.

Spor ve Pilates Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Hem yetişkinler hem de çocuklar için spor ve pilates gibi aktiviteler önemlidir. Sağlıklı bir hayata sahip olabilmenin yolu bedenin, ruhun ve zihnin bütünsel forma uygun çalışmasını sağlamaktır. Bunun için ise spor ve egzersiz, ilk akla gelen pratik ve en faydalı yöntemdir. Çocukların enerjisini doğru ve dengeli kullanmalarını sağlayan pilaste ve egzersiz gibi aktivitelerin icrası esnasında dikkat edilmesi gereken notların bilinmesi gerekiyor.

Aileler tarafından aşağıda tart edilen hususların dikkate alınması demek, çocukları için daha doğru pilates ve egzersiz çalışmalarını yönlendirmek anlamına geliyor. bilinçsiz bir şekilde yerine getirilen her hareketin kötü sonuçları olabilir. Elbette ki, uzman eliyle yaptırılan pilates ve egzersizler riskli değildir. Ama yine de dikkat edileceklerin ebeveyn tarafından da bilinmesi farkındalık açısından önem arz ediyor.  

1. Ne aç ne tok olmak

Pilastes ve egzersiz sırasında oldukça aç olmak veya tıka basa yemek yemiş olmak sağlıklı değildir. Bu nedenle egzersiz vakti öncesinde yemek saatini ayarlamak gerekiyor. Aradaki fark, iki saat olmalıdır.

2. Su tüketmek

Pilastes öncesinde ve sonrasında su tüketime dikkat edilmesi önemlidir. Egzersiz sırasında terlemek ve su kaybı yaşamak mümkündür. Kaybedilen su miktarını karşılamak adına egzersiz sonrasında su tüketimine dikkat edilmelidir.

3.Uygun kıyafet seçimi

Çok sıkan ve esnek hareket kabiliyetini sınırlayan giyim tarzının tercih edilmemesi gerekiyor. Kıyafet seçimini tamamen çocuğa bırakmak veya ebeveyn olarak tamamen kendinizin karar vermesi doğru değildir.

4. Soğuma hareketleri yapmak

Pilastes veya spor sonrasında hemen duşa girmek yerine soğuma için esneme hareketlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Ani ısı değişimleri, çocuk için riskli olabilir ve hastalanması sonucu doğabilir.

5. Doğru mekan

Pilaste yapılan alanın çocuklar için uygun olması lazımdır. Salondaki zeminin herhangi bir düşme anında yaralanma riskini ortadan kaldıran minderlere sahip olmalıdır. Havadar ve ferahlık için de yeterli genişliğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. 

Dar bir mekan içerisinde birçok çocuk için eğitim verilmesi asla doğru değildir. Çocukların hocaları tarafından gösterilen hareketleri tekrarlamaları anında birbirlerine çarpmamaları gerekiyor. bu nüanslara dikkat edilerek çocuk için pilates aktivitesi tercih edilebilir.

Evde Pilastes Daha Güvenli mi?

Pilates konusunda eğitimli bir oyun ablası tarafından verilen dersin elbette ki güvenilirliğini irdelemek gerekmez. Evdeki herhangi bir odanın veya mevsimin uygun olması halinde bahçenin pilates alanı olarak seçimi mümkündür. Ebeveyn kontrolü altında ve belki de bizzat iştirak edilerek gerçekleştirilen pilatesin çocuk için daha eğlenceli ve kabul edilebilir olacağını söylememiz gerekiyor. Bu bakımdan hem çocuğun faydası hem de güvenli bir ortam içerisinde pilatesin gerçekleşmesi için uygun oyun ablası tercihi yapılabilir.

Her oyun ablası, pilates konusunda uzman değildir. Ancak son dönemlerde anne ve babaların pilates bilen oyun ablası taleplerindeki artış, bu yönde kendilerini geliştiren kişilerin sayısını artırıyor. Çocuklara hem ablalık hem de pilates hocalığının yapılması, çok yönlü bir gelişimi beraberinde getiriyor. Çocuğun ruh ve beden dünyasının gelişimini olumlu etkileyen sürecin sağlıklı şekilde işlemesi için pilates bilen oyun ablalarını tercih etmelisiniz. Bu yönde güvenilir kaynak ve araçlar üzerinden “oyun ablası” ihtiyacınızı karşılamanız gerektiğini not edelim.

Pilatesin yanı sıra diğer bir alternatif olarak yaygınlaşmaya başlayan yoga için “Bebek – çocuk yogası” başlıklı blog yazımızı okuyabilir, yoganın inceliklerini ve çocuğunuza kazandıracağı faydalarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra EvdekiBakıcım’da yer alan oyun ablalarından pilates ve yoga konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar