Bebek/Çocuk Bakım
14 Ekim 2016

Oyun Ablaları Tarafından Verilebilecek Yaratıcı Drama Eğitimi ve Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Yaratıcı drama; yaygın bir tanımlama ile herhangi bir konun doğaçlama bir şekilde canlandırılmasıdır. Bir kavramın, fikrin, olayın veya davranışın doğaçlama rol ile tiyatro teknikleri kullanılarak grup halinde canlandırmaya yaratıcı drama denir. Yaratıcı drama küçük yaştan itibaren yapılmaya başlanan tiyatral bir etkinliktir. Bu yönüyle çocuklara ve kişilere büyük fayda sağlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda yaratıcı drama eğitimi üzerine çalışmalar yapılarak çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimini desteklenir. Çocuk bakıcısı veya oyun ablası desteği alan ebeveynler, haftanın belirli günlerinde çocuklarına bu yönde eğitim vererek sağlıklı bir gelişim oluşturabilir. Ebeveynler, çocukların enerjilerini atması için sıklıkla parka gitmeyi tercih ediyor olsa da park ve doğa etkinliklerine ek olarak çocukların yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayan yaratıcı drama dersleri verilmesi önerilir.

Çocuk Bakıcısı ve Oyun Ablalarının Verdiği Yatarıcı Drama Eğitimim Yararları

Uzmanlar, yaratıcı drama eğitimi alan çocukların, dikkat, algılama, konuşma ve dinleme becerisi, bedenini kullanarak kendini ifade etme gibi konularda beceri kazanıyor. Çocukları bu yönde eğitmek, kaliteli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda özgüvenli bir birey ve sosyal bir çocuk olmasını sağlar. Çocuk bakıcısı ve oyun ablası, çocukla olan günlük aktivitelerini bu yönde düzenleyebilir. Çalışan ebeveynler kısıtlı zamana sahip olduğundan bu tarz çalışmaları bakıcı aracılığıyla gerçekleştirebilir, son halini izleyerek çocuklarının yeteneğini görebilirler. Örneğin evde yatılı bakıcı bulunuyorsa her akşam uyumadan önce yatılı bakıcı tarafından hazırlanan on dakikalık bir çalışma ile belirlenen bir durum doğaçlama ile anlatılabilir. Yatılı bakıcı ile yapılan bu çalışmalar çocuğu uykuya hazırlar, hayal gücünü destekler ve mutlu bir ruh haliyle uykuya dalmasını sağlar.

Bu konuda İstanbul’da çalışan çocuklar ve bakıcılar çok şanslı zira birçok yaratıcı eğitim dersleri, etkinlikleri ve çocuklara özel bu yönde hazırlanan aktiviteler İstanbul merkezli oluyor. Kısa süreli bakıcı Kadıköy ve civarındaki tüm eğitimlerden, etkinliklerden yararlanabilirken tam zamanlı bakıcılar Kadıköy haricinde yakın semtlerdeki okuldan sonra yapılan drama etkinliklerine çocukları götürebilir. Oyun ablası veya çocuk bakıcısı ebeveynlerin de desteği ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları bu tip etkinliklere götürerek hem öğrenme süreçlerini destekler hem de sosyalleşmelerini sağlarlar.

Ebeveynler, her konuda bilgi sahibi bakıcılar bulmak, güvenebilecekleri kişilere çocuklarını emanet edebilmek için bebek bakıcısı iş ilanları açarken detaylı içerikler paylaşmalıdır. Örneğin çocuğun evdeki temel ihtiyaçları haricinde sosyal yaşantısı için de (yaratıcı drama eğitimi, tiyatro etkinlikleri, gösteriler vb.) bakıcı desteği istiyorsa adaylara bunu belirtmelidir. İlanları açarken yaşanılan bölgenin adını yazmak, yakın bölgeden bakıcı bulunmasını sağlar. Örneğin kısa süreli bakıcı Sarıyer veya tam zamanlı bakıcılar Sarıyer başlıklı ilanlar, o bölgeden adayların başvuru yapmasını sağlar. Aynı zamanda ilanlar kısa ve uzun olmak üzere süreleri belirtilmelidir. Zira kısa süreli bakıcı Ataşehir ilanını tam zamanlı bakıcılar Ataşehir şeklinde algılayıp yüksek beklentilerle işe başvuran kişiler olabilir. Kesin sonuçlar almak, profesyonel ve donanımlı bir bakıcı bulmak için bebek bakıcısı firmalar ile çalışmak gerekiyor. 

EvdekiBakıcım sistemine dahil olan, çocuğunuza yaratıcı drama eğitimi verebilecek oyun ablalarının size diğer hangi konularda destek olabileceğini öğrenmek için "Oyun Ablası Ne Yapar?" isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar