Bebek/Çocuk Bakım
14 Ekim 2016

Oyun Ablaları Tarafından Verilebilecek Yaratıcı Drama Eğitimi ve Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Yaratıcı drama yaygın bir tanımlama ile herhangi bir konunun doğaçlama bir şekilde canlandırılmasıdır. Bir kavramın, fikrin, olayın veya davranışın doğaçlama rol ile tiyatro teknikleri kullanılarak grup halinde canlandırma bir kavramın, fikrin, olayın veya davranışın doğaçlama rol ile tiyatro teknikleri kullanılarak grup halinde canlandırmaya yaratıcı drama denir. Oyun ablaları ve yaratıcı drama eğitimi bu kapsamda oldukça önemli bir konudur.

Yaratıcı drama küçük yaştan itibaren yapılmaya başlanan tiyatral bir etkinliktir. Bu yönüyle çocuklara ve kişilere büyük fayda sağlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda yaratıcı drama eğitimi üzerine çalışmalar yapılarak çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimi desteklenir.

Çocuk bakıcısı veya oyun ablası desteği alan ebeveynler, haftanın belirli günlerinde çocuklarına bu yönde eğitim vererek sağlıklı bir gelişim oluşturabilir. Ebeveynler, çocukların enerjilerini atması için sıklıkla parka gitmeyi tercih ediyor olsa da park ve doğa etkinliklerine ek olarak çocukların yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayan yaratıcı drama dersleri verilmesi önerilir.

Yaratıcı drama ve oyun ablası etkisi

Uzmanlar yaratıcı drama eğitimi alan çocukların; dikkat, algılama, konuşma, dinleme becerisi ve bedenini kullanarak kendini ifade etme gibi konularda beceri kazandığını belirtiyor.

Çocukları bu yönde eğitmek, çocukların kaliteli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda özgüvenli bir birey ve sosyal bir çocuk olmasını sağlar. Çocuk bakıcısı ve oyun ablası, çocukla olan günlük aktivitelerini bu yönde düzenleyebilir. Çalışan ebeveynler kısıtlı zaman sahip olduklarından bu tarz çalışmaları bakıcı aracılığıyla gerçekleştirebilir, son halini gözlemleyerek çocuklarının yeteneğini görebilirler.

Örneğin evde yatılı bakıcı bulunuyorsa her akşam uyumadan önce yatılı bakıcı tarafından hazırlanan on dakikalık bir çalışma ile belirlenen bir durum doğaçlama ile anlatılabilir. Yatılı bakıcı ile yapılan bu çalışmalar çocuğu uykuya hazırlar, hayal gücünü destekler ve mutlu bir ruh haliyle uykuya dalmasını sağlar.

Bu konuda İstanbul’da çalışan çocuklar ve bakıcılar çok şanslı zira birçok yaratıcı eğitim dersleri, etkinlikleri ve çocuklara özel bu yönde hazırlanan aktiviteler İstanbul merkezli oluyor. Kısa süreli bakıcı Kadıköy ve civarındaki tüm eğitimlerden, etkinliklerden yararlanabilirken tam zamanlı bakıcılar Kadıköy haricinde yakın semtlerdeki okuldan sonra yapılan drama etkinliklerine çocukları götürebilir.

Oyun ablası veya çocuk bakıcısı ebeveynlerin de desteği ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları bu tip etkinliklere götürerek hem öğrenme süreçlerini destekler, hem de sosyalleşmelerini sağlarlar.

Ebeveynler, her konuda bilgi sahibi bakıcılar bulmak ve güvenebilecekleri kişilere çocuklarını emanet edebilmek için bebek bakışıcı iş ilanları açarken detaylı içerikler paylaşmalıdır. Örneğin çocuğu8n evdeki temel ihtiyaçları haricinde sosyal yaşantısı için de (yaratıcı drama eğitimi, tiyatro etkinlikleri, gösteriler vb.) bakıcı desteği istiyorsa adaylara bunu belirtmelidir.

İlanları açarken yaşanılan bölgenin adını yazmak, yakın bölgeden bakıcı bulunmasını sağlar. Örneğin kısa süreli bakıcı Sarıyer veya tam zamanlı bakıcılar Sarıyer başlıklı ilanlar, o bölgeden adayların başvuru yapmasını sağlar.

Aynı zamanda ilanlar kısa ve uzun olmak üzere süreleri belirtilmelidir. Zira kısa süreli bakıcı Ataşehir ilanını tam zamanlı bakıcılar Ataşehir şeklinde algılayıp yüksek beklentilerle işe başvuran kişiler olabilir. Kesin sonuçlar almak, profesyonel ve donanımlı bir bakıcı bulmak için bebek bakıcısı firmalar ile çalışmak gerekiyor.

Oyun ablası ve yaratıcılık

Yaratıcılık ve yaratıcı düşünme, tarih öncesinden beri var olan ancak günümüzde önemi anlaşılan bir olgudur. Gelişmiş ülkelerde artık yaratıcı düşünmeye yönelik olarak eğitim sistemleri tamamen oturmuş durumdadır.

Yaratıcı düşünce ancak çocuk yaşlarda temeli atılabilir bir olgudur. Yaratıcı düşüncenin çocuk yaşlarda bastırılması durumunda, ilerleyen yaşlarda tekrar elde edilmesi oldukça zor bir olgudur.

Günümüzde yaratıcı düşünme ile ilgili büyük şirketlerde ve akademik çevrelerde çalışmalar hala sürmektedir. Yoğun çalışma ortamında ailelerin yaratıcı düşünme ile ilgili çocuklarına eğitim vermeleri neredeyse imkansızdır.

Ayrıca ailelerin birçoğu, edindikleri eğitimden dolayı yaratıcı düşünme ile ilgili neredeyse hiçbir şey bilmemektedir. Ancak bu konuda eğitimi ve bilgisi olan oyun ablası hizmeti alarak, çocuklarının en çok ihtiyaçları olan yaratıcı düşünmeyi, kazanmalarını sağlayabilirler.

Günümüzde bakıcılık ve oyun ablası hizmetleri, yalnızca çocuğa belirli bir zaman içerisinde göz kulak olmak olarak görünmemelidir. Özellikle çocuk yaşlarda verilen eğitimin her dakikası, hatta her saniyesi önemlidir. Bu yüzden bu zamanın en iyi şekilde değerlendirilmesi gereklidir.

Yaratıcı düşünce eğitimine sahip bir oyun ablası, çocuklarınıza yaratıcı düşünme ile ilgili yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaratıcı drama eğitimi verebilir. Ayrıca onun nasıl yaratıcı düşüneceğini de kendisine öğretebilir.

Yaratıcılık nedir ve ne işe yarar?

Ezbere alışmış ve kendisinden öncekilerin yaptıklarını tekrar eden insanlar ve toplumlar, hiçbir zaman gelişemezler ve hep başkalarına muhtaç olarak kalırlar. Yaratıcı düşünmenin daha iyi anlaşılması açısından, yaratıcı düşünmeme üzerine bir örnek vermek daha yararlı olacaktır.

Bilgisayarlar müthiş bir insan icadı olarak günümüzde birçok işimizi çözebiliyorlar. Ancak bu kadar muhteşem bir cihazın bile insana ihtiyacı var. Mesela bilgisayar donanımları ile bilgisayara verdiğimiz komutlar ile bilgisayar çalışır. Yani karar veren ve ne yapılması gerektiğini söyleyen yine biz insanlarız. Fabrikada ya da hizmet sektöründe çalışan bir işçi de, amirlerinden gelen komutlara göre hareket eder. Kendi inisiyatifini kullanması neredeyse yasaktır.

İşte verdiğimiz bu örneğe göre biz kendisine ne yapılması gerektiğini söylemediğimiz takdirde, âdeta hiçbir şey yapamaz duruma gelen bilgisayar ve işçi, yaratıcı düşünmemeye çok güzel bir örnektir. Günümüzdeki insanların birçoğu ne yazık ki kendi kararlarını verebilecek yaratıcı düşünmeye ve bilgiye sahip değildir.

Oyun ablaları ve yaratıcı drama eğitimi, çocuklarımıza verebileceğimiz yaratıcı düşünce eğitiminin başlangıcıdır. Aileler olarak her şeyi bilmemiz gerekmez. Çocuğumuza bilmediğimiz ancak çocuğumuzun ihtiyacı olan eğitimi nasıl verebileceğimizi anlamamız yeterli olacaktır.

Evdebakım olarak, çocuğunuzun ihtiyacı olan eğitimi verebilecek kişileri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.  

Yaratıcı düşünme, her insanda bulunan ancak uyandırılmayı bekleyen bir olgudur. Satranç, zeka soruları, hayal etme gibi araçlarla ortay çıkar ve geliştirilir. Drama oyunları da bunlardan bir tanesidir.

Günümüzde dünya çapında bilinen şirketler, personelleri ile sık bir şekilde toplanarak, yaratıcı düşünme etkinlikleri düzenlerler. Beyin fırtınası adı verilen bu toplantılarda, toplantıda bulunan herkes, belirlenen bir konu hakkında saçma da olsa bir fikir ortaya atar. Bu fikirler uygulanabilirlik açısından toplantıya katılanlar tarafından elenir ve en doğru fikir ortaya konmuş olur.

İşte bu durum yaratıcı düşünmeye en güzel örneklerden bir tanesidir. Gelişmemiş toplumlarda ise yaratıcı düşünme sürekli olarak köreltilir. Birçoğunuz içinde bulunduğunuz toplumdaki gelişiminizden dolayı size bir fikir sunan kişiye “ne saçma düşünce”, “deli misin sen”, “hayal görüyorsun” gibi itirazlarda bulunmuşsunuzdur.

İşte bu gibi anlamsız itirazlar ya da fikrin size göre saçma olması durumu, yaratıcı düşünmeyi öldürür ve kullanılmaz hale getirir.

İçinde bulunduğumuz eğitim sisteminde de durum aynıdır. Belirlenen konularda belirlenen davranışların sergilenmesi, çocuklara öğretilmektedir.

Evdekibakıcım sistemine dahil olan, çocuğunuza yaratıcı drama eğitimi verebilecek oyun ablalarının size diğer hangi konularda destek olabileceğini öğrenmek için “Oyun ablası ne yapar?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar