Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Eylül 2017

Okullar Açılıyor Ama Oyun Ablanız Hazır mı?

Yaz tatilinin sona ermesi yeni okul döneminin sinyalini vermeye başlar. Okullar açılmadan önce alınan kıyafet, defter, kalem alışverişi haricinde çocuğun ders başarısını yükseltecek, mevcut başarısını koruyacak desteğiniz hazır mı? Oyun ablası ve oyun ağabeyleri, öğrencilerin okul süresi boyunca yanında olarak, onlara akademik destek veriyor. Üniversiteli, eğitimli oyun ablaları tarafından verilen bu destek çocuğun ilk günden okula adapte olmasını sağlıyor.

Üstelik oyun, eğlence, gezi, TV seyretme, kitap okuma ve ders saatlerini birbirine karıştırmadan, derslerin altında ezilmeden hem eğlenip hem de okul hayatını idame ettirebiliyor. Oyun ablası bu anlamda tıpkı bir rehber gibi çocuğu sıkmadan yönlendiriyor. Oyun ablalığının üniversiteli, eğitimli gençler tarafından yapılmasının en büyük avantajı çocuk gelişimindeki engin bilgileri ve uzman oldukları alanda çocuğun seviyesine inerek eğitim verebilmeleridir.

Okula Giden Çocuğunuza Neden Oyun Ablası Tutmalısınız?

  • Çoğu oyun ablası çocuk gelişimi, psikoloji, okul öncesi öğretmenliği ve benzeri bölümlerde öğrenci olduğundan çocuklarınızın zihinsel gelişimini, kaba ve ince motor gelişimini destekleyebiliyor.
  • Eğitimli oyun ablası, çocuğunuzun yabancı dil gelişimini destekler. İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve benzeri dillerde yetkinlik kazanmasını sağlar.
  • Çocuğunuzun özel ders veya dershaneye gitmesine gerek kalmaz. Oyun ablası çocukla birebir ders çalışır, okul müfredatına uygun şekilde derslerine yardımcı olur. Ev ödevlerini yaptırır. TEOG, Bursluluk Sınavı gibi çocuğunuzun okul başarısında yeri olan sınavlara hazırlanmasına yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun okuldan eve gelmesine eşlik eder, günlük rutinini planlar.
  • Evde olmadığınız zamanlarda çocuğunuzun yanında kalır, onunla zaman geçirir.
  • Çocuğunuza yaratıcı drama eğitimi, piyano, gitar gibi çeşitli alanlarda sanatsal eğitimler verebilir.
  • Zekâ gelişimini artıran, zihni çalıştıran ve okul başarısına katkı sağlayan satranç, oyun ablası tarafından çocuğunuza öğretilir, beyin jimnastiği yaptırılır.

Oyun ablasını sadece çocuğuma özel ders verecek şeklinde düşünmemek gerekiyor. Yukarıdaki maddelere ek olarak oyun ablası aslında bir nevi oyun arkadaşıdır. Çocuğunuzun gerçek bir ablasıymış gibi her şeyiyle itinayla ilgilenir, siz anne ve babanın yükünü bir nebze azaltarak katkı sağlar.

Oyun Ablası Ücretleri Hakkında

Okul ablası saatlik ücret sistemiyle çalışır. Her abla kendi uzmanlık alanına göre saat ücreti belirler. Bir saat ile başlayan abla süresi istenilen saatlerle devam edebiliyor. Oyun ablası ücretleri hakkında spesifik bir rakam verilemese de genel olarak 20 ₺ seviyesinden başladığını söylemek mümkündür. Son derece ekonomik ücretleri olan oyun ablası hizmetinden yararlanmak, oyun ablasının etkilerini okumak ve ücretleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için “Oyun Ablasının Etkileri ve Oyun ablası Ücretleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Üniversiteli Bir Oyun Ablasının Avantajı Nedir?

Üniversitesini henüz tamamlamış öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen oyun ablalığı oldukça eğlenceli bir çalışma modelidir. Bu işin öğrenciler tarafından tercih edilmesi hem harçlık hem de yeni deneyim kazanmaları açısından idealdir. Ancak üniversiteli oyun ablası tercih eden aileler tarafından da birtakım avantajların olduğundan söz edilmesi gerekiyor. İşte üniversiteli oyun ablası avantajı…

1. İleri derecedeki olgunluk

Lise mezunu bir oyun ablasından daha olgun bir karaktere sahip olan üniversiteli oyun ablası, sabır ve metanet konularında yeteneklidir. Dolayısıyla çocukla çocuk olmayı başarabilir. Dışarıdaki hayatını, içeriye yansıtmaz.

2. Enerjik bir yaşam profili

Anne ve baba için hayatın sorumlulukları ve mesuliyetleri var. Bu da, ister istemez insan enerjisini çekip tüketiyor. Ancak üniversiteli oyun ablası için durum böyle değildir. Hayat enerjisi devam ediyor ve sürüyor. Bu avantaj, çocukla uyuşmayı daha kolay hale getiriyor.

3. Esnek çalışma saatleri

Anne ve babanın birkaç saatliğine de olsa çocuklarını emanet edebilecekleri birine olan ihtiyaçları üniversiteli oyun ablası tarafından rahatlıkla karşılanabilir. Her gün dersi olmayan ve ders saatleri de birkaç saatle sınırlılık arz eden öğrencilerin sağladıkları esneklik önemli bir avantajdır.

4. Güvenilir kişilerdir

Hayatı tanıyan ve öğrenen bir üniversiteli güvenilecek nadir kişilerden birisidir. Bir de, öğrenciliğin öğrettiği sorumluluk söz konusudur. Bu da, çocuk için organize bir çalışma modelinin belirlenmesi anlamına geliyor. Onun hayatına değer katacak faaliyetlerin planlaması ve uygulanması avantaj sunuyor.

5. Zengin bir birikim

Okulda yaşanılan yeni deneyimler, kurulan arkadaşlıklar ve keşfedilen mekanlarla beraber üniversiteli bir oyun ablasının hayatı oldukça renklidir. Bu da, elde edilen deneyimlerin farklılık olarak çocuğun hayatına da yansıtılması anlamına geliyor.

6. İyi bir özel ders hocası

Çocuğunuzun bazı derslerden geri kalmış olmasının önemi yoktur. Çünkü disiplinli bir oyun ablası tarafından geri kalınan derslerin telafisinin yapılması kolaydır. Dersin zevkli geçmesi için ise, oyun ablaları yaratıcı zekalarını kullanabilir. Çocuğun derse olan ilgisini artırabilir.

7. Sahip olunan hobiler

Üniversiteli olmak birtakım hobilere sahip olmayı da gerektiriyor. Bu da, iyi bir oyun ablası modeli için olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Çocuğunuza iyi örnek olabilecek, onu geliştirecek ve hayata hazırlanması için destek sunacak bir oyun ablası, büyük bir avantajdır.

8. Az gider, az maaş

Üniversitelilerin çok fazla bir gideri söz konusu değildir. tam gün çalışmaya müsait olamadıkları için ise, az bir ücretle çalışabilirler. Bir dadıya ödenecek paranın yarısını üniversiteliye vermeniz yeterlidir. Hem daha faydalı olabilir hem de bütçenize katkı sağlamış olur.

9. Yol gösterici

Çocuklar, sevdiği kişiyi rol model alabilir. Kendisini geliştiren, saygılı, akıllı ve çalışkan birisinin rol model alınması ise, çocuk için avantajlıdır. Bu nedenle üniversiteli oyun ablalarına öncelik tanınabilir. Kendilerini sürekli geliştiren ve iyi iletişim kuran bir abla, çocuğa iyi ve faydalı şeyler öğretebilir. Ona destek çıkabilir.

Sonuç olarak, oyun ablası seçimine dikkat edilmesinde fayda var. Okula başlayan çocuk için üniversiteli bir oyun ablası kadar faydalı olacak başka birini bulmak ise zordur. Hem derslerinde hem de okul hayatının tamamında faydalı olabilir. Üstelik bu hususta anne ve babanın üzerindeki yükü fazlasıyla alabilir. Eğitim açısından daha fazla fayda sağlar.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar