Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Eylül 2017

Okuldan Sonra Çocuk ile Kim İlgilenecek?

Çalışan ebeveynler için okul sezonu başladığında en büyük sıkıntı şüphesiz “Okul sonrası çocukla kim ilgilenecek?” sorunsalıdır. Çoğu zaman bakıcı, büyükanne – dede ve tanıdıklara emanet etme yöntemiyle idare edilen bakım işi esasında daha pratik, verimli ve ekonomik yollarla çözülmektedir. Sevgi bağının olması nedeniyle akraba, büyükanne ile kalmak çocuk için daha rahat gözüküyor olsa da çocuk gelişimi açısından bakıldığında çocukların bilinçli, eğitimli ve çözüm odaklı yaklaşım sergileyen profesyonel biriyle vakit geçirmesi daha olumlu sonuçlar kazandırmaktadır. Büyükanneler çocukların her istediğini yapma eğiliminde olduğundan çocuk okul sonrası zamanını tamamen oyun – TV – bilgisayar ekseninde geçirebiliyor. Oysaki profesyonel destek alındığında çocuk okuldan kalan zamanı hem eğlenerek hem de sorumluluklarını yerine getirerek “kaliteli” şekilde geçirebiliyor. Peki, etrafınızda çocuğunuzla bu denli iyi ilgilenecek biri var mı? Yoksa dert etmeyin, eğitimli oyun ablası tam bu noktada devreye giriyor.

Üniversiteli oyun ablası, çocuğuma kim bakacak sorunsalına en kaliteli çözümdür. Öğrenciyi okul çıkışında alan veya servisten inerken karşılayan abla; çocuğun yemek yiyip dinlenmesini, günlük ödevlerini yapmasını, ertesi günkü okul programını hazırlamasını, kitap okuyup – TV seyretmesini sağlar. Çocuğun herhangi bir problemi varsa, okulda canını sıkan bir durum oluşmuşsa bunları çözmeye yönelik adımlar atar. Çocuğun günlük rutinini anne edasıyla idame ettiren abla, yeri geldiğinde çocukla çocuk olup sadece iyi vakit geçirmesi için çocukla zaman geçirir.

Okul Sonrası Oyun Ablasının Faydaları 

  • Çocuğun okuldaki vaktinin nasıl geçtiğini öğrenir. Çocuklar anne ve babasına söyleyemediği okul problemlerini kendisine yakın gördüğü oyun ablasına daha rahat söyleyebiliyor.
  • Çocuğun günlük sorumluluklarını yerine getirmesini sağlar. Bunu çocuğa dikte etmeden aksine bu sorumluluğu bizzat biri söylemeden yapacağı şekilde alışkanlık kazandırarak yapmaya çalışır. Öğretici şekilde hareket eder.
  • Çocuğun ödevlerini yapmasını sağlar, önemli dersleri tekrar ettirir; gerekli hallerde anlaşılmayan yerleri bizzat anlatır. Örneğin yabancı dil eğitimi gibi. Üniversiteli oyun ablası çocukların yabancı dil eğitimi almasına rehberlik ediyor, dili incelikleriyle öğretiyor.
  • Okuldaki sınav zamanlarında çocuğa akademik destek sağlar, TEOG – YGS – LYS ve benzeri önemli sınavlarda psikolojik ve akademik anlamda rehberlik eder.
  • Küçük yaşlardaki çocuklarda görülen okula uyum sorununu eğlenceli yollardan çözüme kavuşturur.
  • Çocuğun düzenli ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.
  • Diş fırçalama, kitap okuma, eşyalarını yerlerine koyma, sonraki günün ders programını hazırlama, düzenli ders tekrarı gibi bir öğrencinin yapması ve alışkanlık haline getirmesi gereken sorumluluklarını çocuğu bunaltmadan öğretir.
  • Çocuğun okul gösterilerine hazırlanmasında, müzikal ve edebi etkinliklerde boy göstermesine yardımcı olur.
  • Sosyal ilişkilerde zayıf olan ve özgüven problemi yaşayan çocuklara bilinçli şekilde yaklaşarak sorunu aşmaya çalışır. 
  • Oyun ablası, özel çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini olumlu yönde etkileyecek şekilde bakım hizmeti sağlar. Örneği konuşma terapisi, yürüme egzersizleri, nefes alma teknikleri gibi çeşitli tedavi yöntemleri sunar.

Okuldan Sonra Çocuğunuz Oyun ablasına Emanet

Çalışıyor veya çocuğunuza istediğiniz şekilde kaliteli vakit ayıramıyorsanız oyun ablaları sizin için işleri kolaylaştırıyor. Çocuğunuzun okuldan kalan tüm zamanını sizin istediğiniz doğrultuda şekillendiriyor. Böylece çocukların okul dönemi boyunca dengesi bozulmuyor, sorumluluklarından uzaklaşmıyor en önemlisi okul başarısı olumsuz yönde etkilenmiyor. Oyun ablaları sizin için çocuğunuza göz kulak oluyor. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzla ilgilenecek oyun ablası tutabilirsiniz. Birkaç saatliğine dahi oyun ablasından destek alabilirsiniz. Tüm gün bakıcı ücreti ödemek yerine saate göre ücret ödemek çok daha ekonomiktir.

Üniversiteli oyun ablası nedir, ne yapar veya çocuğuma nasıl fayda sağlar diye merak ediyorsanız eğer “Üniversiteli Oyun Ablası” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar