Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Okuldan Önce Verilecek Eğitim Neden Önemlidir ?

Bildiğiniz üzere okula başlamadan önce çocuklar sıklıkla kreşlere ve anaokullarına gitmektedirler. Bunda en önemli neden hiç şüphesiz ailelerin çocuklarını okula hazırlama isteğindendir. Bu son derece mantıklı bir istektir zira okul öncesi alınmış olan eğitim okulda oldukça pozitif bir etki yaratmaktadır. Örneğin, eğitici oyuncaklar ve drama gibi dersler okul öncesi çocuklara büyük fırsatlar sağlamaktadır.

Uzmanların da yapmış olduğu araştırmalar neticesinde 0-6 yaş arasında eğitim almamış çocukları, eğitim alanlara nazaran açık ara daha başarısız olmaktadırlar. Bunun en önemli sebebi hiç şüphesiz eğitim alan öğrencilere nazaran daha tecrübesiz olmaları ve okul hakkında herhangi bir fikir sahibi olmamalarından ötürüdür.

Yine okul öncesi alınan eğitimin çocuklar üzerinde sosyal açıdan da büyük etkileri bulunmaktadır. 0-6 yaş arasında sosyalleşen çocuklar, ilerleyen yıllarda kendilerini daha rahat ifade etme şansına erişirler. Bu yaşlarda sosyalleşmenin önemi son derece büyük olduğundan, ailelerin bunu kesinlikle göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

En Önemli Yaş

İnsan zekâsı 7 yaşına gelene kadar gelişiminin %70’lik bir kısmını tamamlamış olur. İşte bu nedenle bu yaşlara gelene dek öğrenilen bilgilerin önemi oldukça büyüktür. Bu yaşlar öğrenilen bilgiler gelecekte hiç unutulmayacak bilgiler arasına girmektedir.

7 yaşına gelene kadar beyin, yetişkin bir insanın beynine göre 3 kat daha hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle bu yaşta bilgiler daha hızlı biçimde insan hafızasına girmektedir.

Etkinlikler

0-6 yaş arası çocuklar için yapılan etkinlikler de büyük önem taşımaktadır. Bu etkinlikler arasında fen bilgisi etkinlikleri, drama etkinliği, sanat etkinliği, boyama etkinliği, müzik etkinliği, gezi etkinliği gibi onlarca farklı çeşitte etkinlikler bulunmaktadır. Bununla beraber eğitici oyuncaklar da çocukların eğitimine katkı sağlar.

Çocuklar bu etkinlikler sayesinde birçok yeni şeyi öğrenme fırsatına erişeceklerdir. Kendi yeteneklerini keşfettikleri gibi, okul için de önemli derecede hazırlık yapabilme şansına sahip olacaklardır. Ayrıca bu etkinliklerle birlikte çocuklar yardımlaşmayı, takım çalışmasını ve paylaşmayı öğrenme fırsatına sahip olacaklardır.

Etkinliklerin önemi son derece büyüktür. Etkinlikler okul için yapılan en önemli hazırlık safhasını oluşturma özelliğine sahiptir. Bu nedenle çocukların okul öncesinde bu etkinlikleri yapması mutlak suretle gereklidir. Ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi zaruri bir konudur.

Etkinlikler içerisinde eğitici oyuncaklar da yer almaktadır. Bunlar birçok bilgiyi içerisinde barındıran oyuncaklardır. Bu oyuncaklara yazılan çeşitli bilgiler çocukların öğrenmesini kolaylaştırmaktadır.

 

Etkinlik Çeşitler

Okul öncesi eğitimin en önemli parçası olan etkinlikler, birçok farklı yapıda bulunmaktadırlar. Farklı farklı amaçlarla çocuklara bir şeyler katmak amacıyla düzenlenen bu etkinlikler, eğitim sürecinin olmazsa olmazları arasındadır.

 

Drama

Okul öncesi etkinliklerin en önemlisi de drama dersleridir. Bu dersler sayesinde çocuklar olası durumlarda nasıl davranacaklarını öğrenirken aynı zamanda sosyalleşme imkânı da elde ederler. Drama bu nedenle çok önemlidir ve her okul öncesi eğitim kurumunda gerçekleştirilmelidir.

Drama etkinliklerinde öğretmen çocuklara belli görevler verir. Örneğin bir çocuğa güneş ol diğerine de bulut ol diyerek nasıl davranmaları gerektiğini anlatır. Çocuklar da buna göre drama etkinliğini tiyatral bir biçimde gerçekleştirir. Drama okul öncesi etkinlikleri gören çocuğun sosyalleşmesine büyük katkı sağlar.Matematik Etkinliği

Matematik etkinliği hiç şüphesiz okul öncesi eğitimin aşamalarının en önemlileri arasındadır. Matematik etkinliğinde birinci amaç çocuğun bilişsel zekasının gelişimine katkıda bulunmak ve çocuğun matematik dersine olumlu bir tutumla yaklaşmasını sağlamaktır.

Matematik etkinliği yalnızca dersin anlaşılması için verilmemektedir. Matematik zekanın gelişmesi için son derece önemli bir etkinliktir. Bu sayede çocuk günlük hayatındaki problemlerinde üstesinde gelebilecek ve analitik düşünme yeteneğini de geliştirecektir. Eğitici oyuncaklar matematik etkinliğinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin geometrik şekillere sahip eğitici oyuncaklar çocukların gelişimine katkı sağlar. Bununla beraber üzerinde sayılar yazılı olan eğitici oyuncaklar da okul öncesi çocukların sayma becerisi kazanmasını sağlar.

 

Hareket Etkinliği

Bu etkinlikte amaç, çocuğun motor becerilerini geliştirmek, bedensel aktivite yapmasını sağlamak ve kendini geliştirmesini sağlamaktır. Hareket etkinliği çocukların en keyif aldığı etkinliklerden bir tanesidir. Zira bu etkinliklerin içerisinde bolca eğlence bulunmaktadır. Ayrıca hareketli olmasından ötürü çocukların içlerindeki enerjiyi de dışarı atmalar sağlanmaktadır.

Spor etkinlikler bilhassa çocukların yoğun bir biçimde ilgisini çekmektedir. Spor etkinlikleri sayesinde çocuklar hem daha güçlü olmakta hem de kondisyonlarını iyileştirmektedirler. Ayrıca yine bu sayede daha hızlı ve daha

çabuk olmaktadırlar. Eğitici oyuncaklar bu etkinliklerde de kullanılabilmektedir.

 

Fen Etkinliği

Fen etkinliği çocuğun dünyasını ve çevresini tanımaya yardımcı olacak bir etkinlik olarak öne çıkmaktadır. Bu etkinlik sayesinde çocuklar sorgulamayı, araştırmayı öğrenecekler ve bunun keyfini doyasıya yaşayacaklardır.

Fen etkinliği genel kültürü de son derece gelişmektedir. Günümüzde kullanılan telefon, bilgisayar, fotokopi makinası, telgraf, radyo, araba gibi makinelerin nasıl icat edildiği de konuşulup değerlendirilebilir. Örneğin araba ya da robot gibi eğitici oyuncaklar çocukların bu icatları görüp tanımasına olanak sağlar.

Müzik Etkinliği

Müzik etkinliği de en keyifli aktiviteler arasında yer almaktadır. Müzik etkinliği de tıpkı hareket etkinliği gibi çocukların enerjilerini atmalarını sağlayacak niteliktedir. Şarkı söylemek, müzik aleti çalmak ve dans etmek yapılabilecek etkinlikler arasındadır. Müzik etkinliğinin en önemli özelliği, çocukların yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanınmasıdır. Bu sayede çocuklar, özellikle belirgin bir yeteneğe sahip olanlar, müzik yeteneklerini keşfedebilirler.

Müzik etkinliği çocukların motor gelişimine de oldukça önemli bir katkı sağlamaktadır. Müziğe ayak uydurabilmek, ritim öğrenmek, dans edebilmek motor gelişimini oldukça pozitif yönde etkilemektedir. Müzik etkinliği de direkt olarak drama gibidir. Çocuğun psikolojik gelişimine de olumlu katkılarda bulunur.

 

Oyun Etkinlikleri

Hiç şüphesiz çocukların en sevdiği etkinlik olan oyun etkinlikleri en keyifli vakit geçirdikleri etkinliktir. Zira çocuklar her yerde ve her koşulda oyun oynayabilecek yeteneğe sahiplerdir. Ellerinde iki parça taş olsa bile bunlarla bir oyun yaratma yetisine sahip olan çocuklar, oyun etkinliğinde harikalar yaratabilmektedirler.

Oyunların öğretici kısımda öne çıkan özelliği, çocukların severek katılmalarıdır. Zorunluluktan değil tamamen gönüllü olarak oyuna katılan çocuk, oldukça kolay bir biçimde verilen bilgileri öğrenecektir. Oyunlar çocukları zihinsel ve fiziksel olarak rahatlatır ve bu nedenle öğrenme algılarını çok daha açık tutmalarına neden olur.

Oyunlar bu yönüyle ayrılmaktadır. Serbest oyunlarda çocuklar tamamen oyunlara kendi karar vermekte ve hayal güçlerini geliştirmektedirler. Yine bu oyun tarzında çocuklar materyalleri kendileri yaratır ve bu şekilde oyunlarını dizayn ederler. Oyunlarda drama ve eğitici oyuncaklar aktiviteleri de kullanılabilir.

Türkçe Etkinliği

Türkçe etkinlikleri çocuklara düzgün Türkçe’mi öğretmek, doğru telaffuzda bulunmalarını sağlamak ve en önemlisi de Türkçe’mi sevdirmek için yapılmaktadır.

Yine Türkçe etkinliklerinin en önemli özelliği iletişim kurmanın önemini kavramak ve iletişim kurmayı kolaylaştırma üzerinedir. Bu noktanın da kesinlikle atlanmaması gerekmektedir. Drama gibi dersler Türkçe'nin gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle drama aktivitelerini es geçmemek gerekmektedir.

Çevreyi Tanıma Etkinlikleri

Okul öncesi için önemli olan bu etkinlikte çocukların gezerek çevreyi tanıması ve doğa hakkında bilinçlenmeleri amaçlanmaktadır. Toplu halde yaşıtlarıyla gezen öğrenciler, hem günlük hayatı hem bitkileri hem de hayvanları yakından tanıma fırsatı bulacaklar ve bu şekilde doğaya karşı olan sorumlulukların bilincinde olacaklardır. Yine eğitici oyuncaklar ve drama aktiviteleri ile çevreyi tanımak kolaylaştırılabilir.

Sonuç olarak okul öncesi eğitim almanın çocuk gelişimine inanılmaz boyutlarda katkı sağladığını söylemek mümkündür. Okul çağına gelinceye

kadar evde oturan, sosyalleşme fırsatını yakalayamamış çocuklar, okul başladığında hem ailelerinde kopmakta zorluk yaşamaktadırlar, hem de okul çağında oldukça geride başlamaktadırlar. İşte bu nedenle ailelerin okul öncesi alınacak olan eğitimle ilgili mutlak suretle bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Çocuğun geleceği için bu zaruri bir durumdur.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar