Genel Bebek/Çocuk Bakım
22 Ekim 2018

Okul Öncesi Tekerlemeler ve Boya Çalışmaları

Okul öncesi eğitim her çocuk için oldukça önemli bir konu olma özelliğine sahiptir. Zira çocuklar bu dönemde oldukça önemli bir kişisel gelişim aşamasını geride bırakmaktadırlar. Okul öncesi eğitimin çocuklara katkısı son derece önemlidir.  Çocuklar bu dönemde hem eğitim açısından hem de sosyal beceriler açısından oldukça önemli adımlar atmaktadırlar.

Okul öncesi eğitim aslında okulun bir hazırlık dönemi işlevine sahiptir. Bu dönemde çocuklar, derslerin temel bilgilerini öğrenerek okulda karşılaşacakları derslere bir altyapı oluşturmaktadırlar.  Bu sayede okullarındaki derslerde daha başarılı olma şansına sahiptirler. Yine bu dersler sayesinde belirli bir disiplini oturtmuş olduklarından okullarında nasıl davranmaları gerektiğinin bilincinde çocuklar olarak karşımıza çıkarlar.

Okul öncesi eğitimin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Okul öncesi eğitim çocukların sosyal becerilerinin de gelişmesine olanak tanımaktadır. Çocuklar bu dönemde yaşıtlarıyla sosyalleşerek sosyal becerilerini geliştirme şansına sahip olurlar. 0-6 yaş arasındaki çocuklar genellikle evde anne ve babalarıyla birlikte olduklarından istedikleri gibi kendilerini ifade edemeyebilirler. Sağlık bir sosyal gelişim için çocukların kendi yaşıtlarıyla irtibatta olmaları önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çocuklar okul öncesi eğitim kurumlarında yaşıtlarıyla birlikte oyunlar oynayacak, şarkılar söyleyecek ve buna bağlı olarak hem kendini ifade edebilme becerisi artacak hem de paylaşmayı öğrenecektir.

Okul öncesi eğitim beyin gelişimi açısından da oldukça büyük önem arz etmektedir. Zira 0-6 yaş arasındaki çocukların beyni yetişkin bir insanın beyninden iki kat daha hızlı çalışmaktadır. Bu da çocukların oldukça hızlı bir şekilde öğrenmesine olanak tanımaktadır. Öğrenme hızının bu kadar yüksek olduğu bir dönemde çocukların bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle okul öncesi eğitim kurumları büyük önem taşımaktadır.

Çocuklar okul öncesi eğitim kurumlarında psiko motor ve bedensel gelişimlerine katkıları olacak çeşitli aktiviteler yapmaktadırlar. Bu nedenle okul öncesi eğitim kurumlarının çocukların gelişiminde yadsınamaz bir katkısı söz konusudur.,

 

 

Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri

Çocukların gelişimi açısından en önemli konulardan bir tanesi de eğitim etkinlikleridir. Eğitim etkinlikleri sayesinde çocuklar hem eğlenip hem de öğrenme şansına erişirler. Bu etkinlikler sayesinde çocukların hem becerileri hem de genel kültürleri artmaktadır. Yapılan araştırmalar okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim etkinliklerine katılan öğrencilerin, okul öncesi eğitim almamış öğrencilere göre derslerinde daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Bu durum asla bir tesadüf değildir. Zira okul öncesi eğitim kurumları hem sosyal becerileri geliştiren hem de dersle yardımcı bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Tekerlemeler

Tekerlemeler çocukların en sevdiği etkinlikler arasında yer almaktadır. Tekerlemeler farklı şekillerde yer almaktadır. Bu tekerlemeler eğitmenin gözetimi ile farklı ünitelerde işlenebilmektedir.

Tekerlemeler arasında öğretici olanlar da eğlendirici olanlar da söz konusudur. Bazı tekerlemeler güldürürken düşündürme özelliğine sahipken, bazı tekerlemeler ders verir niteliktedir.

Çocuklar bu tarz tekerlemeleri oldukça sevdiklerinden öğrenim daha kolay gerçekleşmiş olur. Sıkıcı düz metinlere nazaran kafiyeli ve eğlenceli tekerlemeler çocukların daha fazla ilgisini çekmektedir.  Tekerlemeler ile yapılan etkinlikler çocukların aynı zamanda okulu sevmesini de sağlar. Zira tekerlemeler çocukları oldukça eğlendiren aktiviteler olarak karşımıza çıkmaktadırlar .

 

Boyama Çalışmaları

Boyama çalışmaları çocukların aktif olarak yer aldığı etkinlikler arasında kendisine yer edinmektedir. Zira boyama çalışmaları çocukların oldukça sevdiği ve hayal güçlerini konuşturma fırsatı yakaladıklar bir etkinlik çeşididir. Bu nedenle boyama çalışmaları yine çocukların en çok sevdiği çalışmalar arasında boy göstermektedir.

Boyama çalışmaları farklı üniteler ile yapılabilmektedir. Eğitmen tarafından seçilen konu eşliğinde boyama çalışmaları yapılabilmektedir. Çocuklarınızın hayal gücü ve o anki ruh hallerini yansıtan boyama çalışmaları aynı zamanda son derece bilgilendirici de olabilmektedir.

Boyama çalışmaları esnasında çocuklar birlikte de hareket edebilmektedir. Boyama çalışmaları çocukların takım olarak hareket etmesine, beraber paylaşımda bulunmalarına yardımcı olabilmektedir. Bu nedenler doğrultusunda boyama çalışmaları okul öncesi eğitim kurumları için son derece önemli bir etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Gezi Etkinlikleri

Çocukların en çok sevdiği ve en çok şey öğrendiği etkinliklerin bir tanesi de gezi etkinlikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gezi etkinlikleri sayesinde çocuklar birçok farklı şeyi aynı anda öğrendikleri gibi kişisel gelişimlerine de büyük katkı yapma şansına sahip olmaktadırlar.

Gezi etkinlikleri esnasında çocuklar hem doğa ile iç içe olma fırsatı yakalamakta hem de arkadaşlarıyla oldukça güzel bir biçimde vakit geçirme şansına sahip olmaktadırlar. Bu şekilde çocuklar son derece eğlenecek ve paylaşmayı öğreneceklerdir.

Gezi etkinlikleri arasında kültürel geziler de yer almaktadır. Kültürel geziler sayesinde çocuklar, hem genel kültürlerini geliştirecekler hem de yaşadıkları ülke hakkında fikir sahibi olarak sağlam bir altyapı oluşturma fırsatına erişeceklerdir.

 

 

Yılbaşı Etkinlikleri

Yılbaşı etkinlikleri de geniş bir çerçeve içerisinde değerlendirilebilmektedir. Yılbaşı etkinlikleri birçok farklı konuyu bir araya getirme özelliğine sahiptir.

Yılbaşı etkinliklerinden bir tanesi kardan adam yapma etkinliğidir. Çeşitli kâğıtlar ve boyalar aracığıyla yapılan kardan adamlar tamamen çocukların isteği doğrultusunda şekillenebilme özelliğine sahiptirler. Tamamen hayal gücü kullanılarak üretilen bu kardan adamlar çocuklarınızın eğlenmesine olanak tanıyacak etkinliklerden bir tanesidir.

 

Şiirler

Çocukların en sevdiği etkinliklerden bir tanesi de şiir etkinlikleridir. Şiirler hem eğlendirici hem de öğretici nitelikte olabilmektedir. Çocuklar bu şiirler sayesinde bilgileri daha kolay öğrenmekte ve dersleri oldukça sevebilme şansına sahiptirler.

Şiirlerin konusu eğitmen tarafından seçilmektedir. Konuya uygun olarak seçilecek olan şiirler çocukların hem kültürünü hem de edebi duygularını güçlendiren bir husus olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

 

Şarkılar

Şarkılar da çocukların oldukça keyif aldığı etkinlikler arasındadır. Çocuklar hep birlikte şarkı söylemenin keyfine doyasıya varacaklardır. Müzik ruhun gıdası olduğundan, çocuklar bu etkinlik sayesinde hem derse bir mola vermiş olacaklar hem de son derece eğlenceli vakit geçirebileceklerdir.

Şarkılar sayesinde çocukların müzik yeteneğini de keşfetmek mümkün olduğundan, şarkıların büyük yararı söz konusudur. Bu sebepten ötürü şarkı etkinlikleri sıklıkla üzerinde durulması gereken bir etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Masallar

Hiç şüphesiz her çocuğun çok sevdiği masallar en öğretici etkinliklerden bir tanesidir. Etkinlik esnasında birçok farklı klasikleşmiş masallar okunarak çocukların kişisel gelişimine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Çocuklar masallar sayesinde öğretici bilgiler öğrenirken hayal güçlerini de geliştirebilme şansına sahip olacaklardır.

Masallar arasında oldukça önemli klasikler söz konusudur ve derslerde genellikle bu klasiklerden yola çıkılmaktadır. Bu klasikleşmiş masallar hem çocukların ders çıkarmasını sağlamakta hem de onların zihinsel gelişimine büyük katkı sağlamaktadırlar.

Sonuç olarak okul öncesi etkinliklerin çocukların üzerinde büyük yararı olduğunu görmüş oluyoruz. Hem kültürel hem de sosyal zekâlarının güçlenmesini sağlayan bu etkinlikler, modern anlamda bir eğitimin de anahtarı niteliğindedir. Bu sayede eğitime daha hazır çocuklar yetişmekte ve eğitime başladıkların okul ortamını yadırgamamakta ve adaptasyon sıkıntısı çekmemektedirler. Tüm bunlar ışığında çocukların iyi bir geleceğe sahip olması için okul öncesi eğitimin büyük önem taşıdığını görmekteyiz. Sizler de çocuğunuzun iyi bir gelecek inşa etmesini ve eğitim sürecinde geri kalmamasını istiyorsanız çocuklarınızı okul öncesi öğretim kurumların göndererek onların gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar