Genel Bebek/Çocuk Bakım
22 Ekim 2018

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuğunuza 14 Faydası

Okul öncesi eğitimin ve çocuklara okul öncesinde dil eğitimi verilmesinin önemi yeterince anlaşılmasına rağmen okul öncesinde verilecek olan sanat etkinliklerinin çocuğa olan faydaları ne yazık ki tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Bu amaçla sizlere okul öncesi verilecek olan sanat etkinliklerinin çocuğunuzun aktif öğrenme sürecine ve ileri ki yaşamına sağlayacağı 14 katkıyı aktarmaya çalışacağız...

Okul öncesi sanat etkinliklerinin özellikle çocuğunuzun aktif öğrenme sürecine çok önemli katkıları bulunmaktadır. Sanat etkinlikleri sayesinde çocuğunuz hayata adeta 1-0 önde başlayacaktır. Bu nedenle doğru adımlar atarak çocuğunuzun ileri ki yaşamında oldukça başarılı bir birey olmasına doğrudan katkı sağlayabilir aynı zamanda aktif öğrenme sürecinde zorlanmamasını sağlayabilirsiniz.

Ebeveynlerin sanat etkinliklerini arka plana atmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de sanat etkinliklerinin bir ihtiyaçtan çok lüks olduğunu düşünmesidir. Çocuk gelişimi üzerinde temel yapı taşlarından bir tanesi olan sanat etkinliklerinin aşağıda açıklamış olduğumuz faydalarını öğrenince bu tür etkinliklerin lüksten ziyade ihtiyaç olduğunu çok daha iyi bir şekilde anlayabileceksiniz.

Aktif öğrenme sürecine doğrudan etkisi olan 5 yaş sanat etkinlikleri sayesinde çocuğunuz aşağıdaki 14 faydayı yaşantısının her anında hissedecektir. 

Sanat Ekinlikleri, Çocuğunuzun Yaratıcı Düşünebilmesini Sağlar

Sanat etkinlikleri sayesinde çocuğunuz ne yaparsa yapsın herkesten farklı bir zihin yapısına sahip olacaktır. Çocuğunuz adeta hangi ortama girerse girsin özgünlük kokacaktır. Beynin sağ tarafının çalışmasına katkı sağlayan sanat etkinlikleri sayesinde yaptığı her işte yaratıcı fikirler sunması üretken bir birey olmasına katkı sağlayacaktır.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Geçmişle Gelecek Arasında Bağ Kurabilmesine Yardımcı Olur

Sanat her daim bir birikim sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle sadece günümüz sanat anlayışının değil geçmiş sanat anlayışının da öğrenilmesi hayatın her alanında geçmişle gelecek arasında bir bağ kurulabilmesine yardımcı olur. Geçmişle gelecek arasında bir bağ kurulması da aktif öğrenme sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olur.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Bilinçli ve Aklıselim Bir Birey Olmasını Sağlayacaktır

Sanat çalışmaları çocuğunuzun fiziki ve zihinsel gelişimine aynı anda katkı sağlayacağı için her kararında bilinçli bir şekilde hareket eden ve en mantıklı tercihler yapabilen bir birey olmasını sağlayacaktır. 5 yaş sanat etkinlikleri sayesinde olgunlaşan çocuklarınız gerek meslek seçimlerinde gerekse eş seçimi gibi kritik süreçlerde bilinçli ve doğru kararlar verebileceklerdir.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Sosyal Bir Birey Olmasını Sağlar

Sanat çalışmaları sayesinde iş birliği yapabilmeyi öğrenen çocuklar arkadaşları ile bir işi başarabilmenin vermiş olduğu güven sayesinde sosyal bir birey olacak ve altyapısı sağlam bir öz güven geliştirecektir. Aktif öğrenme sürecini arkadaşları ile iş birliği içerisinde geçiren çocuklar her daim girdiği ortamlarda fark yaratan bir kişiliğe sahip olmaktadırlar.

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun El Becerisi Gerektiren İşlerde Başarılı Olmasını Sağlar

Fiziksel gelişimine doğrudan katkı sağlayan bu tür çalışmalar sayesinde çocuğunuz ne tür bir el becerisi olursa olsun başarı ile işin altından kalkmayı bilecektir. Aktif öğrenme sürecinde doğrudan katkısı olan 5 yaş sanat etkinlikleri sayesinde çocuğunuz her yaşta yaşıtlarından daha olgun bir görüntü çizecektir.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğun Zihinsel Anlamda Sürecini Hızlandırır

Özellikle zihinsel etkiler üzerine doğrudan katkıları olan sanat çalışmaları sayesinde çocuğunuz birçok şeyi hızlı bir şekilde anlamlandırıp yaşıtlarından çok daha olgun bir görüntü sergileyebilmektedir.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Aynı Anda Birden Fazla İş Yapabilme Yeteneğini Geliştirir

Okul öncesi sanat çalışmaları zihinsel gelişim üzerinden doğrudan katkı sağladığı için çocuğunuzun konsantrasyon yeteneğini geliştirir ve aynı anda birden fazla iş yapabilmesini sağlar. Kısaca çocuğunuz ileri ki yaşamında asla dikkat dağınıklığı gibi sorunlar ile karşılaşmaz. Okul öncesi 5 yaş sanat etkinlikleri sayesinde aktif öğrenme sürecini birden fazla işi aynı anda yapabilme ve konsantrasyon yeteneğini geliştirmiş bir şekilde tamamlayan çocuklar ne iş yaparlarsa yapsınlar oldukça başarılı olmaktadırlar.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Kendi Yeteneklerini Keşfedebilmesini Sağlar

Sanat etkinlikleri sayesinde yaşıtlarından çok daha olgun bir görüntü çizen çocuğunuz zihinsel kapasite olarak yaşıtlarından önde olduğu için kendi yeteneklerini keşfedip hayatını buna göre planlamada oldukça başarılı olacaktır.

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Kendini Rahatlıkla İfade Edebilmesine Yardımcı Olur

5 Yaş Sanat etkinlikleri sayesinde çocuğunuz diksiyonu düzgün bir birey olacak ve konuşması akıcı aynı zamanda temiz olacağı için kendini ifade etme konusunda hiçbir zaman sıkıntı yaşamayacaktır.

 

0-5 Yaş Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Her Daim Gelişime Açık Bir Birey Olarak Yetişmesini Sağlayacaktır

Sanat etkinlikleri çocuğun meraklı bir kişiliğe sahip olmasını sağlar. Bu nedenle her şeyi merak eden ve sorgulayan bir birey gelişime hangi yaşta olursa olsun yaşıtlarından daha açık olacaktır. Bu etkinlikler sayesinde aktif öğrenme süreci her daim devam eden çocuklar yaşamlarının geri kalanında gelişime açık birey olarak toplum tarafından tanınmaktadır.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğun Gözlem Yeteneğine Önemli Katkılar Sağlar

Her daim uyanık ve zihinsel kapasitesini kullanabilen çocuklar sanatsal çalışmalar sayesinde gözlem yeteneği kuvvetli bir birey olarak yetişir.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Karar Verme Yetenekleri Üzerinde Doğrudan Katkılar Sağlar

Sanatsal beceriler sayesinde beynin hem sağ hem de sol tarafını hızlı bir şekilde kullanabilmeyi öğrenen çocuklar ileri ki yaşamlarında karar verme süreçlerini hızlı ve başarılı bir şekilde yaparlar.

 

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Kültürel Farklılıkları Rahatlıkla Anlayabilmesini Sağlar

Sanatın içerisindeki farklılıkları kendi zihninde yorumlamayı öğrenen çocuklar kültürel farklılıkları anlamada çok daha başarılı olmaktadır.

Sanat Etkinlikleri, Çocuğunuzun Matematik ve Fen Gibi Alanlarda Başarılı Olmasını Sağlar

Beynin hem sağ hem de sol lobunu kullanmayı öğrenen çocuklar zihinsel yetenek gerektiren matematik, fen hatta şiir yazma gibi konularda oldukça başarılı olmaktadırlar.

 

Çocuğunuzun Sanata Olan İlgisini Arttırmak İçin Yapmanız Gereken 6 Hareket

Çocuğunuza Sanatsal Araçları Her Zaman Ulaşılabilir Kılın

Okul öncesi sanatsal çalışmalara olan ilgisini artırmak için boyama kalemi, kalem ve kâğıt gibi araçların her daim yakınında olmasını, ulaşılabilir olmasını sağlayın.

 

Çocuğunuzun Yaptığı Şeyleri Övün

Çocuğunuzun çizmiş olduğu resimleri, yapmış olduğu küçük el becerilerini fazla abartıya kaçmadan övün. Bu onun yapmış olduğu çalışmaları önemsemesini sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzun Yanında Kitap Okuyun

Çocuğun aktif öğrenme sürecine doğrudan katkı sağlayacak olan kitap okumayı çocuğunuzun yanında yapmaya özen gösterin. Taklit etmeyi seven çocuğunuz bu etkinliği sizden görerek yapmaya başlayacaktır.

 

Çocuğunuzu Tiyatro ve Müze Gibi Yerlere Götürün

Sinema gibi çocuğunuza hiçbir katkısı olmayacak etkinlikler yerine tiyatro ve müze gibi yerlere sık sık götürmeniz bu alanlara daha fazla ilgi göstermesini sağlayacaktır.


 

Tiyatro, Dans ve Edebiyat İle İlgili Olduğunuzu Gösterin

Çocuk ilk rol modelini aileden alır bu nedenle sanatsal etkinliklere ilgili olduğunuzu açık bir şekilde göstererek çocuğunuzun ileri ki yaşamında sanatsal faaliyetlere daha fazla ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuzu Mutlaka Okul Öncesi Sanat Etkinliği Veren Kurumlara Yazdırın

Ağaç yaşken eğilir! Bu nedenle okul öncesi eğitimde sanatsal faaliyetlere yoğun bir şekilde odaklanan kurumlarda çocuğunuzun eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun hangi sanat dalına daha yatkın olduğunu öğrenmek için kendi kendinize birtakım sorular sormalısınız. Bu sorular nezdinde kendi istediğiniz alana değil tamamen çocuğunuzun yetenekli olduğu alana yönlendirmeniz daha kolay olacaktır.

  • Çocuğum en çok neye ilgi duyuyor?

  • Neyle ilgilenirken Keyif Alıyor?

  • Çocuğumun Yaşı Etkinliğe Uygun Mu?

  • Çocuğum Bireysel Etkinliklerden Mi Hoşlanıyor Yoksa Toplu Yapılan Etkinliklerden Mi?

  • Yönlendirdiğim Sanat Dalını Ben Kendim Mi Seçtim?

  • Sanatçıların ve Sanat Eğitmenlerinin Görüşler Nedir?

Tüm bu sorulara kendinizle çelişmeden doğru cevaplar verirseniz okul öncesi sanat eğitiminde çocuğunuzun çok daha doğru alanlara kaymasına yardımcı olabilirsiniz...

Çocuğunuzun seçebileceği sanatsal etkinliklerde oldukça fazladır. Özellikle 5 yaş sanat etkinlikleri dikkate alındığında şu alanlarda çalışmalar yapabilirler; ebru yapımı, resim, fotoğrafçılık, halıcılık, takı tasarımı, enstrüman çalma, dokumacılık, drama, şiir, ahşap boyama ve müzik eğitimi gibi alanlarda sanatsal çalışmalar yapabilirler.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 5 yaş sanat etkinlikleri beynin özellikle sağ lobunu gelişmesine büyük katkı sağlar. Çocuğunuzu bu alanlarda çalışmalar yaparken iyi bir şekilde gelişimini gözlemleyebilmeniz oldukça kritik bir öneme sahiptir. Çocuğunuzun zorlandığı etkinliklerde yardımda bulunabilir, birtakım becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Sanat etkinliklerinin verileceği ortamında da çocuğun özgür düşünebilmesine yardımcı olacak bir ortam olması sanatsal becerilerin gelişmesine doğrudan katkı sağlayacaktır. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar