Genel
22 Ekim 2018

Okul Öncesi Öğretmenliği Hakkında Her Şey

Öğretmenlik hiç şüphesiz oldukça kutsal bir meslek. Genç beyinlerin en iyi şekilde eğitimlerini alarak ilerleyen dönemlerde kendilerine ve ülkelerine faydalı bireyler olarak yetiştirilmesi adına öğretmenlerin önemi son derece yüksek. Pek çok kişi öğretmenlik kavramının yalnızca ilkokuldan başladığını düşünebilirler. Ancak okul öncesi dönemde de çocukların okula hazırlanması adına eğitime ihtiyaç vardır. Özellikle de son dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere okul öncesi öğretmenlik oldukça büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Öyle ki pek çok kişi okul öncesi öğretmenliği konusunda araştırmalar yaparak başta bu okul öncesi öğretmenliği maaşları olmak üzere pek çok konu üzerinde ayrıntılı çalışmalar yapıyorlar.

 

Okul Öncesi Öğretmenliğinde Atama İçin Gerekenler

En genel tanımı ile okul öncesi öğretmenliğinde öğretmen bu dönemdeki çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal yönden mümkün olan en sağlıklı şekilde gelişmesi adına gerekli olan eğitimi vermesi gereken kişidir. MEB tarafından belirlenmiş ve onaylanmış olan mevzuat ve öğretim programları çerçevesinde okul öncesi öğretmeni yaş grubuna göre öğrenciler ile hangi tarzda çalışmalar yapılması gerektiğini bilerek bunları uygulamalıdır. Dolayısıyla adaylar okul öncesi öğretmenliği maaşları konusunda araştırma yapmadan önce bu bölüm ile alakalı her türlü bilgiyi net olarak bilmelidir. Aksi durumda öğrencileri ile yaşayacağı anlaşmazlıklar sonrasında onlar ile doğru şekilde iletişime geçmeyecek, bu durumun sonunda da çocuklar olması gerektiği gibi bir eğitim alamayacaklardır.

Böylesi olumsuzlukların oluşmasının engellenmesi adına kişilerin gerek okul öncesi öğretmenliği gerekse o öncesi öğretmenliği maaşları ile alakalı akıllarında oluşacak tüm sorulara en iyi şekilde cevaplar bulmaları gerekmektedir. Okul öncesi eğimde çocukların kendi yaş gruplarına göre zihinsel anlamda en iyi şekilde gelişmeleri adına konuların tamamen onların anlayacakları şekilde günlük hayattan örnekler ile anlatılması gerekmektedir. Bununla beraber sınıftaki çocukların yönelim ve ilgilerinin anlaşılarak bunların geliştirilmesi de yine okul öncesi öğretmenliği görevleri içerisinde yer almaktadır. Bu dönemdeki çocukların büyük bir kısmı kendi yaşıtları ile iletişime geçme konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Sosyal davranışlarında yaşamakta oldukları sorunlar da yine okul öncesi eğitim ile ortadan başarılı bir şekilde kaldırılabilecektir.

Kişilerin okul öncesi öğretmenliği esnasında kullanacakları materyaller ise oldukça geniştir. Başta hikâye ve masal kitapları olmak üzere eğitici oyuncaklar, kâğıtlar, kartonlar, seramik malzemeler, el işi kâğıtları, resim defterleri, toplar, balonlar, zekâ geliştirici test kitapları gibi pek çok farklı materyal; bu alanda çalışacak olan öğretmenlerin eğitim esnasında kullanacakları malzemeler arasında yer almaktadır. Okul öncesi öğretmeni olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak çocukları sevmesi ve onlar ile zaman geçirmekten sıkılmaması gerekmektedir. Gelişim psikolojisi ile ilgili olmak, çocukların duygularını anlayan fakat gerekli gördüğü durumlarda onların üzerinde gerekli şekilde disiplini sağlamak da yine bu alanda çalışacak olan kişilerin sahip olmaları gereken özellikler içerisinde kendine yer bulmaktadır.

İnsanların büyük bir kısmı okul öncesi öğretmenliği maaşları ile ilgili araştırma yaparken bu alanda nasıl eğitim alabileceğini tam olarak bilemiyorlar. Böyle olunca da yaptıkları yanlış araştırmaların sonrasında ortaya farklı sorunlar çıkabiliyor. Bunların oluşmasının önüne geçilmesi adına ise başta ÖABT olmak üzere DGS ile okul öncesi öğretmenliği gibi pek çok farklı konunun üzerinde de özenle durulması gerekmektedir. Özellikle de son dönemlerde meydana gelmekte olan değişimler sonrasında yalnızca okul öncesi öğretmenliği maaşları konusunda farklılıklar oluşmadı, bununla beraber bölüm ÖABT içerisinde kendine yer bulmaya başlamıştır. Dolayısıyla alandan mezun olunmasının ardından ikinci bir sınava girilmesi gerekmektedir. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi yani ÖABT ’den alınacak olan puan son derece önemli olduğu için mezunların bu aşamada oldukça dikkatli olmalarında fayda var. Önceki dönemlere bakıldığı zaman okul öncesi öğretmenliği için adayların KPSS içerisinde genel yetenek ve genel kültür testlerinin yanı sıra eğitim bilimleri testine de giren öğretmen adayları, elde etmiş oldukları P10 puanı ile tercihlerini yapıyorlardı.

Sonrasında yapılan değişimler ile beraber ise okul öncesi öğretmenliği için tercih yapmak isteyen adaylar P121 puanı ile atamalara başvuruda bulunabilecekler. Bu puan içinse ÖABT ’nin ağırlığı %50 gibi oldukça yüksek bir oran olduğu için de adayların bu sınava düşündüklerinden çok daha ciddi oranda önem vermeleri gerekmektedir.

Öğretmen adaylarının ÖABT konusunda bilmeleri gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise bu sınava öğrenci iken girememeleri. 1 yıl boyunca yapılacak olan atamalarda geçerli olan bu puanlar ile beraber açılacak olan kadrolara giriş yapmak adına sınav sonucu rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yani okul öncesi öğretmen olmak isteyen fakat okul öncesi öğretmenliği maaşları konusunda en iyi sonuçları elde etmeyi hedefleyenler, ÖABT sonucunda mümkün olduğu kadar başarılı olunması gerekmektedir. Özel okullara kıyasla devlet okullarında okul öncesi öğretmenliği maaşları da göz önünde bulundurulduğu takdirde pek çok kişi gerek ÖABT gerekse DGS ile okul öncesi öğretmenliği konusunun üzerinde çok daha dikkatli bir şekilde durmaya da devam etmektedir.

 

DGS ile Okul Öncesi Öğretmenliği Mümkün Mü?

İki yıllık yani ön lisans mezunu olan bireylerin DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümünü kazanmaları adına öncelikli olarak yapmaları gereken şey, bu konuda onlara sunulmakta olan sınav için başvuru yapmak olmalıdır. Her yıl belirli tarihlerde yapılan bu sınavda başarılı olup DGS ile okul öncesi öğretmenliği kazanmak adına ilk aşamada sınav için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu sınava girmek için herhangi bir üniversitedeki ön lisans bölümlerinden mezun olmak kişiler için yeterli olacaktır. Pek çok kişi bu sınavın çok zor olduğunu düşünüyor ve ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümü adına başvuruda bulunamıyorlar.

Gerçekte ise DGS ile okul öncesi öğretmenliği için üniversiteler oldukça geniş bir puan yelpazesi üzerinden öğrencilere eğitim imkânı sunuyor. Öğrenciler 60 Türkçe 60 matematik olmak üzere toplamdaki 120 sorudan mümkün olan en fazla neti çıkartmaları halinde diledikleri üniversite için DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümüne giriş yapmaya hak kazanabilirler. Sınavın geçerlilik süresi ise her sene sınava giren kişi sayısına göre katsayı değişim olduğu için bir sene ile sınırlanmıştır. DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümüne giriş yapmanın en büyük avantajlarından biri ise kişilerin çalışmaları gereken konu sayısının üniversiteye giriş sınavına göre çok daha az olması.

Bu sayede DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümüne girmek isteyen kişiler eğer ki doğru bir çalışma programına sahip olup düzenli bir şekilde çalışırsa hiçbir şekilde zorlanmadan diledikleri üniversiteye giriş yapabilirler. DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümüne girip burada başarılı olunmasından sonra ise ÖABT üzerinden alınacak olan başarılı puan ile beraber yüksekokul öncesi öğretmenliği maaşları ile işe başlamak mümkün olacaktır. Çocuklar ile iletişimi güçlü olan, onları eğitme konusunda zorluk yaşamayacağını düşünen herkes, DGS ile okul öncesi öğretmenliği eğitimi sonrasında KPSS ve ÖABT sınavlarına girerek tam anlamıyla arzu ettiği gibi bu alanda öğretmenlik yaşamına başlamış olurlar.


 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar