Genel Bebek/Çocuk Bakım
22 Ekim 2018

Okul Öncesi: Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Bayramlar

Okul öncesi eğitimde çocukların zihinsel ve fizyolojik birçok bilgi & becersini geliştirmeye yönelik hedeflerle hareket edilir. Kişisel bakımla ilgili, okulda yapacaklarıyla ilgili veya sosyal ortamlarıyla alakalı alışkanlıklar aşılanır. Bu noktada çocuklara kazandırılacak bilgiler genelde her branş için temel oluşturabilecek başlangıç seviyesinde fakat ilerdeki hayatını şekillendirecek kadar da sağlam olması gereken türden olur. Çocuklara bu yaşta verilemeyen bazı temel bilgilerin veya alışkanlıkların ömür boyu aşılanması mümkün olmayabilir.

İşte yine bu bilgi ve alışkanlıklara benzer şekilde çocuklarımıza kesinlikle aşılamamız gereken Atatürk, bayrak ve vatan sevgisinin yanında Atatürk’ün hayatı ile ilgili bilgiler ve özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın neden çocuklara ithaf edildiği gibi ülke tarihimizle ilgili temel bilgileri de vermek gerekir. 23 Nisan haftalarına özel 23 Nisan dans gösterileri gibi faaliyetlere mümkün olduğunca okul öncesi çocukları da dâhil ederek, ulu önder Atatürk tarafından kendilerine armağan edilen bu bayramın bilincini iyice kavramalarını sağlamak gerekir.

Gelgelelim bütün Türk milletini yasa boğan 10 Kasım günü ile ilgili de çocukları bilinçlendirmek önemlidir. Özellikle 10 Kasım haftası girdiğinde ulu önder Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikayeler çocukların anlayacağı bir dil ile anlatılmalıdır. Mustafa Kemal’in özellikle çocuklara olan sevgisinden, onlara hediye ettiği bayramdan, Türk çocuklarının geleceği için verdiği mücadele ve emekler konusunda çocuklarımızın bilgi sahibi olması sadece okullardaki tarih derslerine hazır olmalarını sağlamayacak, iyi bir Türk vatandaşı olmaları için de gerekli bilinci yaratacaktır.

 

23 Nisan Dans Gösterileri

M. Kemal Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikâyeler hakkında detaylara girmeden önce yine Atatürk tarafından tüm Dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Çocuk Bayramı ve etkinlikler kapsamında yapılan 23 Nisan dans gösterileri üzerinde biraz durmak istiyoruz.

Yazının başında aktardığımız üzere Atatürk ve milli bayramlar ile ilgili yapılan etkinlikler çocuklarımızın Türk milletine aidiyet duygularını arttırdığı gibi okul öncesi gelişimlerine de katkı sağlayacaktır. Zira okul öncesi eğitim genel hatlarıyla milli bayramların ötesinde oldukça önemlidir. Ulu önder Mustafa Kemal’de her fırsatta çocuklara verdiği değer ve önemi dile getiren sözler söylemiştir.

"Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir." – Atatürk

Burada Mustafa Kemal’in de bahsettiği üzere aslında her yaştan çocuğun eğitimi çok önemlidir. Ancak bilindiği üzere çocukların eğitim hayatlarında temelleri okul öncesi dönemde aldıkları bilgiler ve kazandıkları yetenekler oluşturur. Bu nedenle okul öncesi eğitmenler 23 Nisan gibi bayramları da eğitsel faaliyetler adına kullanılabilecek şekilde değerlendirmektedir.

23 Nisan dans gösterileri de tüm Dünya’dan yüzbinlerce çocuğun katılımıyla ülkemizin her yerinde icra edilen bir gelenek halini almıştır. 23 Nisan dans gösterileri bayramın ruhuna uygun olarak kimi zaman yabancı çocuklar tarafından icra edilir. Şayet yabancı çocukların olmadığı ortamlarda 23 Nisan dans gösterileri düzenleniyorsa eğitmenler tarafından farklı ırkları sembolize eden yüz şekillerinde maskeler çocuklara dağıtılarak, 23 Nisan Dünya Çocuk Bayramı adına yakışır 23 Nisan Dans gösterileri yapılır.

Bu noktada 23 Nisan dans gösterileri için yapılan aktivitelerin hepsinde çocukların müdahil olmasını sağlamak bu bayramı eğitsel bir fırsata çevirmek için kullanılabilir. 23 Nisan dans gösterileri için hazırlanırken yapılan fiziksel

faaliyetler ve provalar çocuklarda sportmenliği ve disiplini geliştirdiği gibi takım olarak yaptıkları bir gösteri olduğu için takım çalışmasındaki uyumlarını da arttırır. Bu da ilerideki iş kariyerine kadar etkili olabilecek çok önemli bir kazanımdır.

Yine 23 Nisan dans gösterileri sırasında kullanmak için yapılan ve farkı milletlerden çocukları temsil eden maskeler de aslında birer eğitsel faaliyet unsuruna dönüştürülebilir. Eğitmenler hazır maskeler alıp dağıtmak yerine çocuklarla birlikte bu maskeleri yaparak hem çocukları bayram coşkusu ile bir iş yapmaya yönlendirmiş olur hem de 23 Nisan dans gösterileri aktivitelerinden sıkılan sınıfa yeni bir atmosfer kazandırır.

 

Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım İle İlgili Hikayeler – Okul Öncesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk okul öncesi dâhil Milli Eğitim müfredatlarının her kademesinde yer alır. Zira vatansever çocuklar yetiştirmek devletimizin asli görevlerinden biridir. Bu anlamda çocuk yetiştirmenin temellerinin okul öncesi süreçte atıldığının bilinciyle Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikayeler okul öncesi müfredatlarda yer bulmuştur.

Çocukların bulundukları yaş gereği tarihi bilgileri doğrudan veremeyeceğimiz için ulu önderi çocuklara tanıtırken birtakım hikayelerin arasında belli başlı bilgileri vererek ilerlemek daha doğrudur. Bu nedenle 10 Kasım ile ilgili hikayeler anlatılırken de konuya genelde Mustafa Kemal’in hayatındaki belli başlı başarıları, çocuk sevgisi ve Cumhuriyetimizi nasıl bizlere armağan ettiği gibi konulara değinilir.

Maalesef kimi eğitmenler tarafından sadece müfredatın bir gereği olarak düşünülen Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikayeler , aslında çocuklarımızın yaşadıkları ülkenin tarihini anlamaları ve tarih branşına ilgi duymalarını sağlamak için çok önemlidir. Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikayeler konusunda yaklaşım hiç değilse eğitsel yönden olursa, çocuklarımız için daha faydalı faaliyetlere imza atmak mümkün olacaktır.

Her yıl Kasım ayının 10’unda saat 09:05’te bir dakikalığına hayatın durduğu, sirenlerin çaldığı, insanların gözlerinin dolduğu manzara ile büyüyen çocuklarımıza Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikayeler üzerinden bu durumu anlatmak hiç değilse vatandaşlık görevimizdir. Bunun yanında çocukların okul öncesi çağda yoğunlukla hissettiği çevredeki olanları anlamlandırma güdüsünü tatmin etmek için de yine 10 Kasım ile ilgili hikayeler çocukların anlayacağı düzeyde -en azından- 10 Kasım haftası boyunca anlatılmalıdır.

Ayrıca 10 Kasım ile ilgili hikayeler doğrudan doğruya ulu önderin vefatını konu almak zorunda değildir. 10 Kasım ile ilgili hikâyeler başlığı altında Atatürk’ün hayatı, Atatürk’ün fiziksel özellikleri, Atatürk’ün eğitimi, Atatürk’ün çocuk sevgisi gibi birçok konuda bilgiler verilebilir.

 

 

Atatürk'ün Çocuk Sevgisi

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını biraz araştırdığımız zaman kendisine neden Ata yani baba soyadını aldığını daha iyi anlayabiliyoruz. Biyolojik olarak bir çocuk sahibi olmasa da Atatürk 8 Türk çocuğunu evlat edinmiştir ve iyi eğitimli yeni Cumhuriyete yakışır birer birey olmaları için uğraşmıştır. Şimdi çocukların isimlerini listelediğimizde Atamızın bu konuda ne kadar başarılı olduğunu da hep beraber bir kere daha anlayacağız.

Atatürk’ün manevi evlatları: Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Afet İnan, Nebile İrdelp, Rukiye Ergin, Abdürrahim Tuncak, Mustafa Demir, Zehra Aylin.

Ayrıca ulu önderin çocuk sevgisi sadece bu 8 çocukla sınırlı da değildi. Her girdiği ortamda bir çocuk görürse onunla özel olarak ilgilenir, sohbet ederdi. Atatürk’ün tarihe geçen birçok konuşmasının içinde çocuklara ve gençlere duyduğu sevgi ve güven sürekli olarak vurgulanırdı. Yazıda da bahsi geçen ve Dünya’nın her yerinden çocukların 23 Nisan dans gösterileri sayesinde elele tutuşup, şarkılar söylemesini de sağlayan yine Mustafa Kemal’di. Çünkü bu bayramı çocuklara o armağan etmişti.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni ve onun vatandaşlarını da bir babanın evlatlarını sevdiği gibi derin hislerle seven ve ömrünün sonuna kadar bu uğurda mücadele veren Atatürk’ün kendisine seçtiği soyadının “Türklerin Babası” anlamına geliyor olması da tesadüf değildi.

Özetle, okul öncesi eğitimde Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili hikayeler günün ruhuna uygun şekillerde her yıl anlatılmalı ve anılmalıdır ki çocuklarımız kendilerine bırakılan bu Cumhuriyet’in kıymetini daha iyi anlayabilsin, Atatürk’ün durduğu konumu net olarak kavrayabilsin.

Biz de bu vesileyle ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha minnet ve saygıyla anıyor, ruhu şad olsun diyoruz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar