Genel Bebek/Çocuk Bakım
22 Ekim 2018

Okul Öncesi Gelişime Katkı Sağlayan Hayvanlarla İlgili Oyunlar

Okul öncesi eğitimde çocuğunuzun kişisel gelişimine katkı sağlayacak olan hayvanlarla ilgili oyunlar, çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini dışa vurmasına yardımcı olmaktadır. Çocukların iç dünyaları ile dış dünyaları arasında bağlantı kurulabilmesine olanak tanıyan bu oyunlar arasında merhaba oyunu, daire oyunları, ben tavşanım oyunu ve minik kuş gibi oyunlar bulunmaktadır...

Çocuğunuzun kişisel gelişimine katkı sağlayacak ve aynı zamanda iç dünyası ile dış dünyası arasında bir bağlantı kurulmasına olanak tanıyan hayvanlarla ilgili oyunlar okul öncesi eğitimlerinde sık tercih edilmesi gereken eylemlerdir.

Hayvanlarla ilgili oyunlar sayesinde çocuğunuz zihinsel, duygusal ve hayal güçlerini geliştirebilmektedirler. Aynı zamanda hayvan sevgisini de çocuğunuza bu oyunlar sayesinde kazandırabilirsiniz.

Merhaba oyunu , daire oyunları , ben tavşanım oyunu ve minik kuş oyunları aynı zamanda çocuklarınızın sosyal bir kişiliğe sahip olmasını, kolaylıkla arkadaş edinebilme kabiliyetini de kazanmasına yardımcı olabilmektedir.

 

 

Oyun Oynamanın Çocukların Gelişimine Katkıları

Oyun Oynamak Çocuğun Fiziki Gelişimine Katkı Sağlar

Oyun oynayan çocukların fiziki gelişimleri çok daha kolay olur. Oyunlar hareketli olunmasını sağladığı için çocuğun enerjisini boşaltmasına ciddi derecede yardımcı olur.

Oyun Oynamak Zekâ Gelişiminde Önemli Katkılar Sağlar

Çocuklarda zihinsel gelişiminin %80'inin 8 yaşına kadar tamamlandığı düşünüldüğünde okul öncesinde hayvanlarla ilgili oyunlar veya zekâ gelişimine katkı sağlayacak oyunlar oynanması oldukça yararlı bir eylem olacaktır.

Oyun Oynamak Arkadaşlık İlişkilerinin Güçlenmesini Sağlar

Okul öncesinde sıklıkla oyun oynatılan çocukların çok daha sosyal olduğu ve girdikleri her ortamda kolaylıkla arkadaş edindikleri görülmüştür.

Oyun Oynamak Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfedebilmenizi Sağlar

Çocuğun iç dünyasını ve dış dünyasını doğrudan yansıtan oyunlar sayesinde daha önce keşfedemediğiniz yeteneklerin çocuğunuzda bulunduğunu görebilirsiniz. İyi bir gözlem sonucunda oyun oynarken çocuğunuzun mevcut yeteneklerini doğrudan görebilirsiniz.

Oyun Oynamak Yaratıcılık Yeteneğinin Gelişmesini Sağlar

Soyut düşünebilme yetisini kazanabilmesine olanak sağlayan oyunlar sayesinde çocuğunuzun yaratıcılık kabiliyetini geliştirebilirsiniz.

Oyun Oynamak Sorun Çözme Kabiliyetini Geliştirir

Zihinsel gelişiminin 8 yaşından önce %80'ini tamamlayan çocuklar okul öncesinde stratejik oyunlar oynaması sorun çözme kabiliyetlerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Oyun Oynamak Empati Becerisi Kazandırır

Oyun oynayan çocuklar kendilerini arkadaşlarının yerine farkında olmadan koyarlar ve bu ileri ki yaşamlarında güçlü bir empati kurma becerisi kazanabilmelerine olanak sağlar.

Oyun Oynamak Kendini İfade Edebilme Yeteneğinin Gelişmesini Sağlar

Çocuklara hayvanlarla ilgili oyunlar ve daire oyunları oynatılması kendilerini ifade edebilme yeteneği kazanmalarına imkân sağlamaktadır.

Oyun Oynamak Liderlik Becerisi Kazandırır

Okul öncesi oynanan oyunlar çocuğunuzun sosyal hayatta liderlik yapabilme kabiliyeti kazanmasına olanak sağlar.

Oyun Oynamak Konsantrasyon Becerisini Kuvvetlendirir

Oyun oynayan çocuklar dış dünya ile bağlantılarını kopararak farkında olmadan bir işe odaklanma ve konsantrasyon yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlarlar.

 

Çocuğunuzun Okul Öncesinde Oyun Oynamasını Desteklemek İçin Bunları Yapın! 

1- Çocuğunuzun oyun oynamasına olanak sağlayacak bir ortam hazırlayın.

2- Çocuğunuzu park gibi yaşıtları ile oynayabileceği ortamlara sokun.

3- Çocuğun rahat oyun oynayabilmesi ve üzerini rahatlıkla kirletebilmesine imkân tanıyan kıyafetler giydirin.

4- Çocuğunuzun oynadığı oyundaki davranışlarını gözlemleyin ona sorular sorun bu sayede kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirmesine olanak tanıyın.

5- Çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü destekleyecek oyun araç gereçleri alın. Bu konuda bonkör davranın.

6- Çocuğun oyunu kurallarına göre oynamasına özen gösterin.

7-Oyun esnasında olumsuz davranışlar sergilediğinde görmezden gelin.

8- Her gün çocuğunuzla düzenli bir şekilde belli zaman aralıklarında oyunlar oynayın.

9- Çocuğun oyun oynarken nasıl zaman geçirdiğini kontrol edin. Bu sayede iç dünyası ile dış dünyası arasında olup bitenleri doğrudan görebilme imkânına erişmiş olursunuz.

10- Oyunlarda asla çocuğunuzu olumsuz bir şekilde eleştirmeyin.

11- Çocuğunuz oyun oynarken onu önemsediğiniz kurduğunuz cümleler ile belirtin.

12- Zihinsel gelişimine katkı sağlayacak oyun araçları edinin.

 

Kişisel Gelişime Katkı Sağlayabilecek Hayvanlarla İlgili Oyunlar

Ben Tavşanım Oyunu

Bu oyunda Tavşan taklidi yapın. Tavşan gibi ileriye geriye doğru gidip gelip ve zıplayın. Çocuğunuza tavşan gibi taklit yapmasını söyleyin. Mesela kapıya doğru git gel, Masaya doğru zıpla gibi. Dediklerinizi yaptığı takdirde onu bir havuç ile ödüllendirin. :)

Hayvanlarla ilgili oyunlar arasında en popüler olan ben tavşanım oyununu diğer hayvan figürleri ile de rahatlıkla uyarlayabilirsiniz.

 

Kurbağalar Oyunu

Hayvanlarla ilgili oyunlar arasında popülerliğini her daim korumuş olan kurbağalar oyunu uyumlu olmayı çocuğunuza teşvik eden kaliteli bir oyundur. Kurbağalar oyununda şu şiiri söyleyerek söylenen hareketleri yapmasını belirtin.

Kurbağalar yukarı zıplar

Havaya doğru

Kurbağalar aşağı zıplar İleri ve geri

Zıpla küçük kurbağa

Hızlı, daha hızlı

Zıpla küçük kurbağa Veee... Şapırt!

 

Minicik Kedicik Oyunu

Hayvanlarla ilgili oyunlar arasındaki son tavsiyemiz minicik kedicik oyunudur. Bu oyun çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olur. Küçük kedi taklidi yaparak yürüyün ve miyav deyin. Çocuğunuza minik kedicik gel buraya deyin. Çocuğunuz yanınıza gelerek miyav desin. Çocuğunuzu okşayarak bu ne güzel kedicik deyin. Çocuğunuzun tıpkı kediler gibi yuvarlanmasını, uyumasını ve sallanmasını söyleyebilir bu şekilde oyunu uzatabilirsiniz.

 

Çocukların Arkadaşlık İlişkilerini Kuvvetlendirmesine Yarayan Daire Oyunları 

Top Atma Oyunu

Daire oyunları arasında en popüleri top atma oyunudur. Bu oyun sayesinde çocuğun arkadaşları ile daha kolay kaynaşabilmesi sağlanır. Bu oyunda daire şeklinde minderlere oturulmaktadır. Oyunda öğretmen oyunu başlatır. Yanındaki çocuğa ilk önce ismini söyleyip sonra topu atar. Bu şekilde her çocuk topu atmadan önce arkadaşına ismini söyler ve istenilen kadar tekrarlanabilir.

 

İsimleri Hafızada Tutma Oyunu

Daire oyunları içerisinde popüler oyunlar arasında isimleri hafızada tutma oyunu gelmektedir. Bu oyunda bir önceki top atma oyunu gibi benzerlik göstermektedir. Çocuklar yine daire şeklinde minderlere otururlar. Öğretmen yine oyunu başlatır ve ilk önce kendi ismini daha sonra yanındaki çocuğun ismini söyler ve topu atar. Daha sonraki çocukta ilk önce öğretmeninin ismini söyler daha sonra kendi ismini söyler en sonda da topu atacak olduğu arkadaşının ismini söyler. Okul öncesi oyunlar arasında zihinsel gelişimde önemli katkısı sağlayacak bu oyunun sıklıkla oynatılması büyük fayda sağlayacaktır.

 

Karşındakinin Özelliğini Bil Oyunu

Bir başka çocuğun arkadaşlık ilişkilerinin kuvvetlenmesini sağlayan daire oyunları arasında karşındakinin özelliğini bil oyunu gelmektedir. Yine daire şeklinde bir mindere veya masaya çocuklar oturtulur. Öğretmen herhangi bir çocuğun özelliklerini söyler (saç rengi, göz rengi, tişört rengi, saçın uzunluğu veya tokası gibi) öğretmenin söylemiş olduğu özelliğin hangi arkadaşında olduğunu bilen çocukta tıpkı öğretmen gibi istediği bir arkadaşının belirgin özelliğini söyler ve bu şekilde oyun istenilen kadar tekrarlatılabilir.

 

Merhaba Oyunu

Merhaba oyunu çocuğun arkadaşlık ilişkilerini geliştirmesine oldukça önemli ölçüde katkı sağlar. Bu oyunda sınıfta çocuklar ayakta değişik yerlerde otururlar. Öğretmende sınıfta herhangi bir mp3 CD'sini çalar ve müzik çalmaya başladığında çocuklar sınıfta gezer. Müzik durdurulduğunda çocuklar yanlarında duran arkadaşı ile el sıkışıp merhaba der. Daha sonrasında her ikisi de isimlerini söyleyip tanışırlar. Öğretmen müziği başlattığında ise hoş çakal diyerek çocuklar sınıfta gezinmeye başlarlar. Bu şekilde istenilen sayıda tekrarlar yapılabilmektedir. Merhaba oyunu genellikle okul öncesi eğitimin başlandığı ilk günlerde verilir ve çocuklar arasında bir kaynaşmanın sağlanabilmesi amacı ile oynatılır.

Böylelikle çocuğunuzun okul öncesinde kişisel gelişimine katkı sağlayabilecek hayvanlarla ilgili oyunlar ve oldukça popüler olan daire oyunları ve merhaba oyunu ile ilgili bilgiler paylaştık. Bu oyunları okul öncesi eğitim için kullanarak çocuğunuzun kişisel gelişimine doğrudan bir katkı sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar