Genel Bebek/Çocuk Bakım

Okul Öncesi Etkinliklerin Öğrenciler İçin Önemi

 

Okul öncesi eğitim ile alakalı yapılmakta olan çalışmalar da gösteriyor ki çocukların başarılı bir sosyal ve eğitim yaşamının olması adına eğitim yaşamlarına mümkün olan en etkili şekilde başlamaları gerekmektedir. Bu konuda atılacak olan yanlış adımlar sonrasında ortaya tahmin edilenden de kötü sonuçlar çıkabilecektir. Şimdilerde okul öncesi eğitim veren kurumların etkinlik listelerine bakıldığı zaman da görülebileceği üzere pek çok farklı etkinlik çocuklar ile beraber yapılıyor. Bu etkinlikler ile beraber okul öncesi eğitime başlamış olan çocuklar, çeşitli konular ile alakalı oldukça bilinçli bir hale gelmiş oluyorlar. Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği, okul öncesi dönemde yapılan etkinliklerin sayısı son derece azdı. Böyle olunca çocuklar özel günler ile alakalı konularda tam anlamıyla bilgi sahibi olamıyorlardı. Şimdilerde ise başta 18 Mart etkinlikleri olmak üzere pek çok farklı konuda etkinlikler yapılıyor.

 

Etkinlikler Çocukların Dikkatini Çekebilmeli

Bununla beraber 10 Kasım ile ilgili şiirler okunarak Atatürk’ün ölümü ve hayatı ile alakalı bilgiler elde edilirken 18 Mart etkinlikleri sayesinde de Çanakkale’de kazanılan zafer anlatılarak şehitler yâd edilir. Yapılacak olan etkinliklerin başarılı geri dönüşleri beraberinde getirmesi adına ise öğretmenlerin etkinlik öncesinde üzerinde durmaları gereken bazı konular bulunuyor. Bunların başında ise organize edilecek olan etkinlik ile alakalı görsel çalışmaları mümkün olan en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir.

Bilindiği üzere okul öncesi dönemdeki çocuklar konuların görsel olarak örneklendirilmesi sonrasında ortaya çıkan sonuçları kavrama becerileri son derece yüksek bir hale gelmiş olmaktadır. Dolayısıyla 18 Mart etkinlikleri için hazırlanacak olan çalışmaların yanı sıra 10 Kasım şiirleri , canlı ve cansız varlıklar etkinliği gibi etkinlikler için gerçekleştirilmekte olan

çalışmalar sayesinde çocuklar bir yandan farklı konular ile alakalı bilgi sahibi olurken diğer bir yandan ise bu bilgileri hiçbir şekilde sıkılmadan akılda kalıcı bir şekilde elde etmiş olacaklardır. Bu aşamadan önemli olan şey ise okul öncesi etkinlikler sırasında çocukların yaşlarına uygun tarzda çalışmaların yapılması gerektiğidir. Aksi durumda hazırlanacak etkinlikler asla istenilenleri net olarak vermeyecektir.

Günümüzde okul öncesi etkinlik çalışması konusunda öğretmenlerin daha öncesinde olmadığı kadar özenli bir şekilde çalışmalarını gerçekleştirmesi sonrasında çocukların kendi yaş gruplarına en uygun tarzdaki etkinlikler ile zamanlarını geçirmeleri sağlanmış olacaktır. Genel itibari ile bakıldığı zaman da görülebileceği üzere okul öncesi etkinlikleri oldukça geniş bir alanda çalışmaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla öğretmenler, özel günler ya da geometrik şekiller, canlı ve cansız varlıklar etkinliği gibi etkinlikler ile çocukların oldukça etkili bir şekilde çeşitli konuları öğrenmeye başlamaları sağlanacaktır. 18 Mart etkinlikleri adına hazırlıklar yapılırken mümkün olduğu kadar günün anlam ve önemine en iyi şekilde uyacak görsellerin hazırlanması önemlidir.

Başta Çanakkale Şehitler Abidesi olmak üzere 18 Mart ekinlikleri kapsamında pek çok farklı çalışma kolaylıkla yapılabilmektedir. Savaşta yer almakta olan askerlerin temsili fotoğrafları ve sınıfta yer alacak olan bayrak köşesi ile beraber çocuklar 18 Mart etkinlikleri ile alakalı son derece etkileyici bilgilere kolaylıkla erişmiş olacaktır. Atatürk’ün öldüğü gün ile alakalı olarak yapılacak 10 Kasım ile ilgili şiirler etkinliğinde ise şiirlerin yanı sıra Atatürk’ün hayatı ve sahip olduğu başarılar ile alakalı gerekli olan bilgiler okul öncesi eğitimi almakta olan çocuklara sunulabilmektedir. Pek çok kişi bu dönemdeki çocukların 10 Kasım ile ilgili şiirler okuyamayacağını düşünebiliyorlar.

Gerçekte ise gerek 10 Kasım ile ilgili şiirler gerek bu gün için özel olarak yapılacak farklı etkinlikler sayesinde çocukların okul öncesi dönem ile alakalı gerekli olan bilince ulaşmaları da sağlanmış olacaktır. Bu güne özel olarak

hazırlanmış 10 Kasım ile ilgili şiirler ve çocuklar ile yapılacak etkinlikler ile beraber çocukların iyi bir şekilde zaman geçirmesi sağlanmış olmaktadır.

Bu gün için birbirinden farklı resimlerin yanı sıra kesme yapıştırması ile hazırlanacak Anıtkabir ile beraber çocuklar Atatürk’ün ölümü sonrasında mezarının bulunduğu yer hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacaktır. Okul öncesi için hazırlanmış olan 10 Kasım ile ilgili şiirler ile beraber bu günün dolu dolu geçmesi de sağlanmış olacaktır. Gerek 18 Mart etkinlikleri gerekse 10 Kasım ile ilgili şiirler sayesinde bu dönemde yaşanmış olayların çocuklara anlatılarak bilinçlendirilmesi ve geçmişleri ile alakalı çok daha etkili bilgi sahibi olmaları da sağlanmış olmaktadır.

 

Etkinlikler Nasıl Hazırlanmalıdır?

Şimdilerde okul öncesi eğitimde 18 Mart etkinlikleri, 10 Kasım ile ilgili şiirler, canlı ve cansız varlıklar etkinliği, geometrik şekiller başta olmak üzere pek çok farklı etkinlik yapılmaktadır. Lakin bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, çocukların kendi yaş gruplarına göre en uygun olacak etkinlikler arasından seçimlerin yapılması olmalıdır. 18 Mart etkinlikleri ve 10 Kasım ile ilgili şiirler ile ilgili etkinlikler yapılırken tarihin sevdirilmesi amaçlanırken; geometrik şekiller, canlı ve cansız varlıklar etkinliği gibi etkinliklerde ise konular ile ilgili temel bilgilerin çocuklara etkili şekilde öğretilmesi amaçlanmaktadır.

Gerçekleştirilecek canlı ve cansız varlıklar etkinliği esnasında nelerin canlı nelerin cansız olduğu ile alakalı çocuklara çeşitli resimler gösterilecektir. Öğretmenin getireceği resimlerin yanı sıra çocuklar da canlı ve cansız varlıklar etkinliği için gazete ve dergilerden kesecekleri resimler ile etkinliğe katılabilecekler. Canlı ve cansız varlıklar etkinliği yapılırken çocukların bu kavramları etkili şekilde öğrenmesi hedeflenmektedir. Öğretmen, canlı ve cansız varlıklar etkinliği için kes yapıştır uygulamaları yapabileceği gibi eğer istenirse görseller aracılığı ile de arzu edilen etkinin ortaya koyulması sağlanmış olur. Canlı ve cansız varlıklar etkinliği ile istenilen sonuçların kolaylıkla elde edilebilmesi adına yaşa göre farklı etkinlikler düzenlenebilir.

Öncelikli olarak yapılacak anlatım sonrasında canlı ve cansız varlıklar etkinliği arzu edilen sonuçları beraberinde getirecektir. Bunun yanı sıra geometrik şekiller ile ilgili yapılacak etkinliklerde ise geometrik şekillerin mümkün olan en eğlenceli şekilde çocuklara öğretilmesi hedeflenmektedir. Normalde geometrik şekiller konusunda etkinlik yaparken pek çok öğretmen zorlanabileceğini düşünüyor. Bunun en büyük nedeni ise okul öncesi dönemde çocukların geometrik şekiller ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olmak istemeyeceğinin düşünülmesidir. Gerçekte ise geometrik şekiller etkinliği için ne kadar eğlenceli çalışmalar yapılırsa, elde edilecek sonuçlar da o denli başarılı olacaktır.

Son dönemlerde öğretmenlerin gerek canlı ve cansız varlıklar etkinliği gerekse geometrik şekiller etkinliğinde mümkün olan en etkili sonuçları elde etmek adına etkinlikleri eğlenceli şekilde planlamaları önemlidir. Böylelikle çocuklar geometrik şekiller konusunda daha öncesinde olmadığı kadar eğlenceli bir şekilde yeni bilgileri elde etmeye başlayacaktır. Ve bu bilgiler ışığında da normalde pek çok kişi için çok karmaşık gibi görülen geometrik şekiller konusunda oldukça kalıcı fikirler elde edeceklerdir. Her bir yaş grubuna özel olarak hazırlanılan bu etkinlikler sayesinde öğrenciler okul öncesinde eğitim aldıkları kurumda yalnızca kendi yaşıtları ile beraber zaman geçirmeyecekler, bununla beraber ilerideki eğitim dönemleri için de eğlenceli fakat önemli adımları da atmış olacaklardır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar