Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Okul Öncesi Eğitimde Oyunların Önemi

Okul öncesi eğitimde oyunlar büyük önem taşımaktadır. Bu oyunlar sayesinde çocuklar birçok konuyu rahat bir biçimde eğlenerek öğrenmektedir. Bilindiği üzere çocukların kısa bir ilgi süreleri vardır ve birkaç dakika içinde büyüleyici bir şeyden uzaklaşabilirler. Bu yüzden geleneksel öğretim yöntemleri küçüklerde pek de etki etmeyecektir. Bu nedenle çocuklar için interaktif oyunlar eğitim ve öğretim için en iyi yollardan biridir. Bu tip oyunlar dersleri eğlenceli tutmanın harika bir yoludur. Örneğin, kardan adam yapımı, tanışma oyunları, 4 yaş oyunları ve drama planı oyunları, çocukların eğitim hayatına mükemmel katkılar sağlayacaktır.

Çocuklarınızı sadece dersleri ile meşgul etmek iyi bir yol değildir. Küçük çocuklar için bir sürü başka seçenekler de var. Oyun etkinlikleri çocuklara harika bir heyecan ve eğlence kaynağı sunarken, okulda gelecek sene için gerekli becerileri geliştirmeye yardımcı olur. Drama planı gibi aktiviteler de çocukların empati yeteneklerini geliştirir. Bir öğretmen drama planı hazırlayarak çocuklara eğlenceli ve tiyatral bit biçimde vermek istediklerini verebilir. Kardan adam yapımı gibi oyunlar da çocukların el becerisini geliştirir.

Çocuklar için etkileşimli oyunların avantajlarını ise şöyle sıralamak mümkün olacaktır:

Fiziksel Gelişim ve Motor Becerileri 

İnteraktif oyunlarla ilgili en iyi şeylerden biri, çocukların bir şekilde elleri veya vücutlarıyla beraber çalışmasını gerektirmesidir. Bu özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar veya anaokulu çocukları motor becerilerini geliştirmektedir. Kardan adam yapımı gibi etkinlikler çocukların el becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır. Bununla beraber çoğu 4 yaş oyunları da bu gelişime ciddi anlamda katkıda bulunur. Twister gibi fiziksel oyunlar,

çekirdek kasları güçlendirmek, dengeyi ve gücü arttırmak, aynı zamanda el-göz koordinasyonunu geliştirmek için yardımcı olur. 4 yaş oyunları olarak bu tip fiziksel aktiviteleri sıralayabiliriz. Bu tip oyunlar ayrıca, beden ve beyin arasındaki bağı güçlendirmek için fiziksel efor sarf etmeyi sağlar. El işi etkinlikleri, kardan adam yapımı ya da resim yapma gibi aktiviteler de çocukların motor becerilerine katkıda bulunur. Örneğin, kardan adam yapımı çocukların hayal gücünün de gelişmesini sağlar. Bu nedenle de oldukça önemlidir. Öğretmenler drama planı hazırlayarak da çocukların gelişimine katkıda bulunabilir. Drama, çocukların rol yapmasını ve empati kurmasını sağlar. Örneğin, drama planı olarak öğretmen çocuktan bulut olmasını isteyebilir ve çocuk bu şekilde rol yaparak bulutun işlevlerini de öğrenmiş olur. Bu oyun da 4 yaş oyunları arasında oldukça önemlidir ve hem fiziksel hem de motor becerilerin gelişmesini sağlar.

Bellekte Tutma ve Zihinsel Gelişim

Çocuklar için masa oyunları ve diğer etkileşimli oyunlar genellikle zihinlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Bu oyunlar sayesinde çocuklar aktif olarak bir sonraki seviyeye nasıl geçebileceklerini düşünürler. Bu onların zihinsel olarak gelişmesine yardımcı olur ve aynı zamanda dikkat güçlüğü çeken çocuklar için de kullanışlı olabilir. 4 yaş oyunları arasında bulunan bazı masa oyunları oldukça önemlidir. Örneğin hafıza oyunları bu dönemde sıklıkla tercih edilir. Ödül seçeneği, oyunda yükselme ve kazanma, onları oyunda meşgul etmek ve ilgili tutmak için yeterlidir. Buna ek olarak birçok oyun hafızada tutabilme amacıyla oluşturulmuştur ve bu, çocukların hafıza becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Böylece çocuklar ileriki dönemde sınavlarda daha başarılı olurlar. Yine aynı şekilde drama planı da çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Çocuklar empati yeteneğini bu oyunlar sayesinde kazanırlar. Drama planı ile öğretmenler çocuklara birer görev verir ve çocuklar bu göreve uygun rol oynar. Drama planı ile öğrenmek eğlenceli ve daha sanatsal bir hale gelir. Tanışma oyunları da 4 yaş oyunları arasında önem taşır. Bu tip oyunlarda katılımcılar birbirlerinin isimlerini öğrenirler ve iletişime geçme konusundaki zorlukları yavaş yavaş atlatırlar. Tanışma oyunları çocukların iletişim becerilerini geliştirmeleri için oldukça gereklidir. Bu oyun genelde tüm sınıfı içerir ve ortalama 15 dakika kadar sürer. Çocuklar tanışma oyunları sırasında birbirlerinin isimlerini öğrenirler ve el sıkışırlar.

Sosyal Beceriler

Çocuklar için etkileşimli oyunların bir diğer harika faydası, onların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Örneğin, tanışma oyunları çocukların iletişim becerisi kazanmalarını sağlar. Bunun dışındaki diğer oyunlar genellikle takım çalışması gerektirir ve çocuklara birlikte çalışmayı öğretir. Çocuklar bu oyunlar ile işbirliği yapar ve birbirlerine güvenmeyi öğrenir. Sosyal beceriler, çocuklarınızın yaşamları boyunca yardımcı olacak önemli bir gelişimsel dönüm noktasıdır ve genç yaşlardan itibaren etkileşimli oyunlar, büyümeye devam etmeleri için onlara büyük bir temel sağlayabilir. Bu nedenle tanışma oyunları gibi oyunlar önem kazanmaktadır. Çoğu 4 yaş oyunları da bu şekilde sosyal becerileri çocuklara kazandırmaktadır.

İlişkiler ve Arkadaşlıklar

Hayattaki en önemli şeylerden biri sağlam bir arkadaşlık tabanına sahip olmak ve ilişkilerin nasıl etkileşime gireceğini ve kurulacağını öğrenmektir. Bunlar mutlaka küçük yaşta kazanılması gereken becerilerdir. Okul öncesi eğitim de tam olarak bunu sağlar. Tanışma oyunları küçüklerin gelişmesi için gerekli becerilerin tamamını sağlamaktadır. İnteraktif oyunlar, çocuklara hem kaybetme hem de kazanmayı incelikli bir şekilde nasıl kabul edebilecekleri konusunda yardımcı olur. Çocuklarda sporculuk ve disiplin duygusu oluştururlar. Onlara hem yetişkinlerle hem de çocuklarla nasıl etkileşimde bulunacaklarını öğretmek için bir platform sağlar. 4 yaş oyunları nasıl ilişki kurulması gerektiğini de öğretmektedir. Tanışma oyunları çocuklara iletişim anlamında ciddi beceriler kazandırır.

Eğlenceli Aktiviteler

Okul öncesi oyunları ve aktiviteleri her zaman sınıfın dört duvarı ile sınırlı değildir. Okul öncesi çocuklar için mükemmel öğrenme girişimleri yapan birçok açık deneyim vardır. Hayvanat bahçesine veya bitki alanlarına yapılan eğitim ziyaretleri, çocukların farklı türlerde hayvanlar, kuşlar ve bitkiler hakkında bilgi edinmeleri için mükemmel bir yoldur. Eğitim değerine ek olarak, çocuklar için eğlenceli bir deneyim de sağlanır. Birçok şehir müzesi günümüzde eğitici olduğu kadar etkileşimli özel çocuk bölümleri sunmaktadır. Bu etkileşimli bölümlerde çocuklarla oyun oynayarak iyi bir eğitim almaları sağlanabilir. 4 yaş oyunları da bu tip şeyleri sağlar. Oyunların çoğu ciddi anlamda eğlencelidir ve çocukların eğlenerek öğrenmesine olanak tanır. Aynı şekilde kardan adam yapımı da çocukların eğlenerek el becerilerini geliştirmesini sağlamaktadır. Bu nedenle birçok öğretmen özellikle yılbaşı yaklaşırken çocuklara el işi kâğıtlarından kardan adam yapımı aktivitesini sunmaktadır. Aynı şekilde drama planı ile de çocuklara yılbaşı anlatılabilir. Tanışma oyunları da çocuklar için eğlenceli olabilir. Çünkü yeni arkadaşlıkların adımını atarlar.

Teknolojik Kazanımlar

4 yaş oyunları ile çocuklara teknolojik kazanımlar da sağlanabilmektedir. Örneğin bir telefon kullanmayı oyun ile öğretmek oldukça eğlenceli olacaktır. Bununla beraber çocuklar bilgisayar kullanmayı da interaktif oyunlar sayesinde öğrenebilir. Bilgisayar oyunlarına çok fazla maruz kalmak zararlı olsa da, eğitsel bilgisayar oyunlarına ve orta düzeydeki faaliyetlere maruz kalmak, öğrencileri okul öncesi eğitim etkinliklerine dahil etmenin harika bir yolu olabilir. Bu tip oyunlar en az kardan adam yapımı gibi el işi becerileri kadar önemlidir.

El Becerileri

4 yaş oyunları çocuklara el becerisi de kazandırmaktadır. Örneğin kardan adam yapımı aktivitesi çocuklar için biçilmiş bir kaftandır. Bu aktivite sayesinde çocuklar el ve göz koordinasyonunu öğrenirken aynı zamanda el becerisini de geliştirme fırsatı bulur. Kardan adam yapımı, tanışma oyunları, 4 yaş oyunları ve drama planı gibi birçok aktivite çocukların okul öncesi eğitim deneyimi için oldukça önemlidir ve bu nedenle mutlaka kullanılmalıdır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar