Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Okul Öncesi Eğitimde Neler Olmalı?

Bilindiği üzere okul öncesi eğitim, ufak çocukları eğitim hayatına alıştırmanın en önemli yollarından birisidir. Ufak çocukların hayatlarında ilk kez adım atacakları farklı bir ortama uyum sağlamaları bazı zamanlar zor bir hale gelmektedir. Bu nedenle ciddi bir eğitim sürecine girmeden önce mutlaka onları bu ortamlara alıştırmak şarttır. İşte okul öncesi eğitim de tam olarak bu noktada devreye girmekte ve çocukların birçok kazanım elde etmesini sağlamaktadır. Matematik dersleri, sanat etkinlikleri, müzik etkinlikleri, elişi kâğıdı etkinlikleri, deney örnekleri, alan dersleri gibi birçok ders; çocukların iyi birer öğrenci ve vatandaş olmasını sağlayacaktır. Özellikle alan dersleri çocukların bir sonraki eğitim hayatlarında daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de bu tip etkinlik ve dersler okul öncesi eğitimin temellerini oluşturur. Peki bu eğitimin çocuklara ne gibi faydaları bulunmaktadır?

Anaokulu okul öncesi deneyimler çocuklara aşağıdakileri yapma fırsatı sunar:

* Okuma ve yazma konusunda yardımcı olacak iletişim becerilerini geliştirmek

* Özgüven kazanmak ve kendine değer vermek

* Sorumluluk bilincine erişmek ve bağımsızlık geliştirmek

* Diğer insanların fikirlerini dinlemek ve onlara saygı duymak gibi sosyal becerileri öğrenmek

* Kendini tanıma ve başkalarına saygı gösterme

* Yaratıcı olmayı öğrenme

* Matematik, sosyal bilgiler ve fen bilimlerine giriş yapma

* Teknolojiyi kullanmayı öğrenme

* Öğrenme sevinci keşfetmek

* Yeni arkadaşlar edinme ve sosyalleşme

* Çekingenlikte kurtulma

* Empati kurabilme yeteneği geliştirme

* Matematik gibi alan dersleri etkinlikleri ile ileride zorlanma ihtimalini ortadan kaldırma

* Müzik etkinlikleri ile duygusal gelişimi hızlandırma

* Elişi kâğıdı etkinlikleri ile sanatsal yöne ağırlık verme

* Sosyal beceriler kazanarak diğer çocuklarla nasıl oynayacağını öğrenme

* Paylaşmayı öğrenme

* Öz farkındalık

* Duygusal beceriler kazanma

* Duyguları kontrol edebilme

* Okuma öyküleri ve sayma nesneleri gibi dil, okuryazarlık ve aritmetik becerileri kazanma

* Öğrenme, grup aktiviteleri, konuşma, çizim yapma

* Kendi yaşındaki diğer çocuklarla verimli vakit geçirme

* Yeni fikir ve kavramlar öğrenme

Çocuklar bu becerileri, karar verme süreçlerinde seçimler yapabildikleri ve paylaşabilecekleri, oyun temelli bir müfredat yoluyla öğrenirler. Okul öncesi eğitimde çocuklara; yetişkinlerle ve diğer çocuklarla arkadaşlık ilişkileri geliştirmeye fırsat verilir. Bu nedenle de bu dönem oldukça önemlidir ve asla es geçilmemelidir. Örneğin müzik etkinlikleri gibi aktiviteler çocukların her anlamda gelişmesine fayda sağlar. Okul öncesi dönemde eğitim alan çocuklar şu dersleri görecektir:

Müzik Etkinlikleri 

Müzik etkinlikleri okul öncesi eğitimin temel taşlarından birisidir. Şarkı ve müzik kültürümüzde önemli bir rol oynamaktadır. Yaşamımızın birçok yönünde müzik bulabilirsiniz: Tiyatro, televizyon, sinema, ibadet, tatiller, kutlamalar ve askeri törenler. Evde ve okulda müzik kültürümüzün bir parçası olabilir ve çocuklarımızın eğitimi için de büyük önem taşır. Bu nedenle okul öncesi eğitimde müzik etkinlikleri oldukça önemli bir yer kaplar.

Bilindiği üzere doğumdan itibaren ebeveynler, çocukları sakinleştirip rahatlatmak, sevgilerini ve sevinçlerini ifade etmek, etkileşimde bulunmak için içgüdüsel olarak müzik kullanırlar. Ebeveynler, müziğin çocuk gelişimini nasıl etkileyebileceğini, sosyal becerilerini nasıl geliştirebileceğini ve her yaştan çocuklara nasıl fayda sağlayacağını öğrenerek sorumluluklarını daha iyi yerine getirebilirler. Bazı veliler sadece matematik, fen gibi alan dersleri konusunda titiz davranmaktadır. Fakat müzik de çocuklar için büyük önem taşır. Bununla birlikte müzik etkinlikleri konusunda başarılı olan okul öncesi eğitim kurumları da çocuklara müzik sevgisini aşılayacaktır. Bu nedenle mutlaka müzik etkinlikleri dersleri sunan kurumlarla iletişime geçmek ve çocukları bu kuruma göndermek şarttır. Çünkü müzik etkinlikleri ciddi anlamda fayda sağlar ve çocukların hem bilişsel hem de motor becerilerini geliştirir.

Elişi Kağıdı Etkinlikleri

Okul öncesi aktiviteleri arasında bir numara olan elişi kâğıdı etkinlikleri çocuklara el becerilerini geliştirme imkânı sunar. Kâğıttan yapılan uçaklar, çiçekler ya da hayvanlar çocukların hayal dünyasının da gelişmesine katkı sunar. Bu nedenle de her okul öncesi eğitimde elişi kâğıdı etkinlikleri mutlaka olmalıdır. Elişi kâğıdı etkinlikleri bir nevi sanat kolu olarak görülebilir. Bu da çocukların henüz küçükken sanatla tanışmasına fırsat sağlar ve bu sayede birçok beceri de gelişmiş olur. Elişi kâğıdı etkinlikleri çocukların gelişimine olumlu anlamda katkıda bulunmaktadır.

Çocukların görsel sanatlara olan ilgisi mutlaka okul öncesinde fark edilmelidir. Kimi çocuklar büyüdükleri halde birçok yeteneklerini keşfetmemiş olarak kalır. Bu da yitirilmiş bir duruma yol açar. Bu nedenle bu tip aktiviteler eğer varsa çocukların içindeki yeteneğin de ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin elişi kâğıdı etkinlikleri çocuğun el becerisinin nasıl bir durumda olduğunu bizlere gösterir. Elişi kâğıdı etkinlikleri çocukların motor hareketlerinden problem çözme becerilerine kadar birçok yeteneğine katkıda bulunmaktadır. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar hayal güçlerini kullanarak dilediklerini yaratabilirler.

Deney Etkinlikleri

Okul öncesi eğitimde deney etkinlikleri de ön plandadır. Bu nedenle deney örnekleri sıklıkla merak edilir. Sizlere bu yazımızda deney yapmanın faydalarından bahsedeceğiz ve deney örnekleri hususunun ne kadar önemli olduğunu anlatacağız. Bilindiği gibi okul öncesi dönemde çocuklar oldukça meraklı, araştırmacı ve sorgulayıcıdır. Çocukların bu durumlarını geliştirmek için de deney örnekleri etkinlikleri gerçekleştirmek gerekmektedir. Okul öncesi eğitimde çocuklara aktiviteleri sunan öğretmenlerin mutlaka deney örnekleri konusunda bilgili olması beklenmektedir. Çocuklar deney örnekleri sayesinde neden sonuç ilişkisi kurmayı öğrenecek aynı zamanda bulunduğumuz dünyaya da daha farkı bakış açısıyla bakabileceklerdir.

Okul öncesi aktivitelerde kurumlar ve öğretmenler mutlaka fen ve doğa ile alakalı etkinlikler düzenlemelidir. Bu etkinlikler içerisinde de mutlaka deney örnekleri bulunmalıdır. Çocukların daha nitelikli bireyler olması isteniyorsa eğitim deney örnekleri ile desteklenmelidir.

Öğretmenler Aktiviteleri İyi Bilmeli

Okul öncesi eğitimde öğretmenlerin de aktiviteler konusunda iyi bir bilgisi olması gerekmektedir. Özellikle alan dersleri alan öğretmenler, okul öncesi eğitimde nelerin yapılması gerektiğini bilecektir. Örneğin matematik tüm çocuklar için birçok zaman zorlayıcı bir ders olmuştur ve tüm çocuklar için bu zorluklar yaşanabilir. Bu nedenle de alan dersleri arasında en önemlisi olan matematiği çocuklara henüz küçükken sevdirmek gerekmektedir. Bu da çeşitli oyun ve eğlenceli etkinliklerle yapılabilir. Alan dersleri bu nedenle oldukça önemlidir ve asla atlanmaması gereken noktalardan birisidir.

Okul öncesi eğitim tüm çocuklar için oldukça önemlidir ve onları geleceğe hazırlayan ilk adımdır. Bu nedenle de matematik gibi alan dersleri yanı sıra aynı zamanda sanatsal yöne ağırlık veren elişi kâğıdı etkinlikleri ile müzik etkinlikleri de ilk sıralara konmalıdır. Çocuklar tüm bu etkinlikler ile kendilerini geliştirecek ve eğlenerek öğrenme imkânı bulacaklardır. Bu sayede fen, biyoloji ya da matematik gibi deney örnekleri de içeren çeşitli alan dersleri konusunda ileride zorluk yaşamayacaklardır. Özellikle veliler mutlaka okul öncesi eğitime önem vermeli, çocukların iyi bir eğitim alabileceği kaliteli kurumlara yönelmelidir. Aksi takdirde eğitim sekteye uğrayacak ve çocuklar bundan zararlı çıkacaktır. Çocuklara okulu sevdirmenin ilk yolu kesinlikle okul öncesi eğitimden geçer.

Anaokulu, çocuklar için öğrenmenin harika bir aşamasıdır. Duygusal olarak, zihinsel, sosyal ve fiziksel olarak, gelecekteki öğrenimleri için değerli temeller burada inşa edilir. Çocuklar bir yıl boyunca pozitif, besleyici deneyimler kazanır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar