Genel
22 Ekim 2018

Okul Öncesi Eğitimde Kış Etkinliklerinden Çocuk Şarkılarına..

Okul öncesi eğitim her çocuk için son derece önemli bir husustur. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar,  okula hazırlanma fırsatı bulacak ve okula başladıklarında sıkıntı çekmeyeceklerdir. Yine okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar, kendi yaşıtlarıyla birlikte konuşmayı, paylaşmayı, takım halinde hareket etmeyi öğrenerek, sosyal becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklardır.

Çocukların zekâ gelişimlerinin %70’i 7 yaşına kadar olan süreçte gelişmekte ve öğrenme yine en hızlı bu dönemde yaşanmaktadır. Bu sebeple çocukların 7 yaşına kadar olan sürede, kendileri geliştirmesi ilerleyen yıllar için büyük avantaj sağlamaktadır. Çocuklar kesinlikle bu dönemi boş geçirmemelidir. Okul öncesi eğitim, çocukların kendilerini oldukça geliştirebilecekleri bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çocuklar psikomotor, bedensel ve sosyal alanda en çok bu dönemde geliştiklerinden ötürü okul öncesi eğitim kurumları çocuklar için oldukça önemli bir fırsat olarak öne çıkmaktadır. Çocuklar küçük yaşlarda sadece anneleri ve babalarıyla iletişim kurarak sosyal açıdan yeterince gelişememektedirler. Bu nedenle çocukların mutlak suretle kendi yaşıtlarıyla birlikte iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Bu nedenden ötürü okul öncesi eğitim kurumları çocuklar için iyi bir gelişimin anahtarı olarak yer almaktadır.

Okul öncesi eğitim, çocukların okulda başarılı olmasının temel anahtarlarından bir tanesini oluşturmaktadır.  Zira okul öncesi eğitim kurumları okulda görülecek derslerin oldukça basit versiyonlarını çocuklara öğreterek, bir temel oluşturmaktadırlar. Yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere, okul öncesi eğitim almış çocuklar, almayanlara nazaran okullarında çok daha başarılı olmaktadırlar.

0-6 yaş arasında çocukların beyni, yetişkin insanların beyninden 2 kat hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle bu dönemde öğrenme işlemi çok hızlı biçimde gerçekleşmektedir. Bu dönemin boş geçilmemesi ve çocuğa katkı yapılması oldukça önemlidir. 0-6 yaş arası iyi bir öğrenim geçirildiği takdirde, çocukların IQ puanının 5-10 seviyesinde artış gösterdiği kanıtlanmış bir durumdur.

 

 

Etkinlikler

Okul öncesi eğitimin önemli yapı taşlarından bir tanesi de etkinliklerdir. Bu etkinlikler sayesinde çocuklar hem eğlenerek hem de öğrenerek keyifli vakit geçirme şansına erişmektedirler. Bu nedenle her okul öncesi eğitim kurumunda etkinliklere büyük önem verilmektedir. Bu etkinliklerin onlarca farklı çeşitleri söz konusudur .

 

Kış Etkinlikleri

Bu etkinlik çeşitlerinden bir tanesi de kış etkinlikleri aktivitesidir. Kış etkinlikleri çocuklar tarafından oldukça sevilen aktiviteler arasında boy göstermektedir. Kış etkinlikleri, kış ayında yaşanan olaylardan esinlenerek yapılan etkinliklerdir. Bunun haricinde doğada görmüş olunan güzel görüntüler de etkinliklerin konusu olabilmektedir.

Kış etkinlikleri arasında en çok sevilen etkinliklerden bir tanesi kış manzarası etkinliğidir. Bu etkinlik çerçevesinde çocukların hayal güçlerini kullanarak bir kış manzarası çizmeleri istenmektedir. Bu karla kaplı bir ağaç, karla kaplı bir ev, yağmur vb. gibi birçok farklı konuda olabilir. Bu etkinliğin en güzel tarafı hiç şüphesiz çocukların hayal gücünün gelişmesinde büyük pay sahibi olmasıdır.

Kış etkinlikleri arasında en popüler olanlardan bir tanesi de hiç şüphesiz kardan adam etkinliğidir. Bu etkinlik sokakta yapılan kardan adam değildir. Kâğıtla yapılan bu etkinlik yine çocukların hayal gücünün geliştiği önemli etkinliklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu etkinlik çerçevesinde kardan adam istenilen doğrultuda giydirilebilir ve kıyafetleri istenilen şekilde boyanabilir.

Kış etkinlikleri oldukça çeşitlidir. Birçok farklı türü bulunmaktadır. Kış etkinlikleri sayesinde çocuklar, kış aylarında yapılan aktiviteleri, mevsim şartlarını, yaşam koşullarını öğrenebileceklerdir. Kış etkinlikleri çocukların hayal gücünü de geliştirdiğinden en çok tercih edilen etkinlikler arasında boy göstermektedir. Kış etkinlikleri aynı zamanda çocukların en çok keyif aldığı etkinliklerden bir tanesidir.

 

Yılbaşı Etkinlikleri

Kış etkinlikleri içerisine dâhil edebileceğimiz bir diğer etkinlik çeşidi de yılbaşı etkinlikleri aktiviteleridir. Yılbaşı etkinlikleri yine çocukların oldukça sevdiği etkinliklerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir.

Yılbaşı etkinlikleri oldukça çeşitlidir. Bu etkinliklerden bir tanesi yılbaşı ağacı süsleme etkinliğidir. Yılbaşı etkinlikleri içerisinde önemli bir yere sahip olan ağaç süsleme, çocuklarında çok sevdiği yılbaşı etkinlikleri arasındadır. Bu etkinlik sayesinde çocuklar istedikleri doğrultuda ağaçları süsleyebilir ve oldukça keyifli vakit geçirebilirler.

Yılbaşı etkinlikleri arasında hediye yapma etkinliği de bulunmaktadır. Normalde yapılan yılbaşı etkinlikleri arasında görünen bu etkinlik daha farklı bir biçimde şekillenmektedir. Yine yılbaşı kurası çekilerek birbirlerine hediye vermesi istenen kişiler belirlenir. Seçimler tamamlandıktan sonra hediyeler yapılmaya başlanır. Burada önemli olan eldeki malzemelerle bir şey çıkartılarak arkadaş hediye edilmesidir. Böylelikle hem arkadaşlık bağları güçlenerek çocuklar paylaşmayı öğrenirler hem de yine çocuklar hayal güçlerini geliştirme şansına sahip olmaktadırlar.

Yılbaşı etkinlikleri de son derece çeşitlidir. Kış etkinlikleri arasında da yer alabilen yılbaşı etkinlikleri çocukların en çok keyif aldığı aktiviteler arasındadır. Yılbaşı etkinlikleri çocukların en sevdiği aktivitelerden bir tanesi olup oldukça çeşitlidir.


 

Çocuk Şarkıları Sözleri

Çocuk şarkıları sözleri oldukça eğitici olabilmektedir. Çocukların en çok sevdiği aktivitelerden bir tanesi olan şarkılar oldukça önemlidir. Çocuk şarkıları sözleri konusunda eğitmenler konulara göre örnekler oluşturabilmektedir. Çocuk şarkıları sözleri, çocukların zihninde oldukça önemli yer edebilmektedir. Bu nedenle çocuk şarkıları sözleri büyük önem taşımaktadır. Çocuk şarkıları sözleri her şekilde olabilmektedir. Masal şeklinde olanlar, günlük yaşantıyla ilgili olanlar, eğitici öğretici olanlar vb. gibi. Çocuk şarkı sözleri örnekleri;

 

Arkadaşım Eşek

Kaç yıl oldu saymadım, köyden göçeli
Mevsimler geldi geçti görüşmeyeli
Hiç haber göndermedin o günden beri
Yoksa bana küstün mü unuttun mu beni
Dün yine seni andım gözlerim doldu
O tatlı günlerinin bir anı oldu
Ayrılık geldi başa katlanmak gerek
Seni çok çok özledim arkadaşım eşek
Arkadaşım eş
Arkadaşım şek
Arkadaşım eşek
Yaban tayları çayırda tepişiyor mu
Çilli horoz kedilerle dövüşüyor mu
Sarı kız minik buzağıyı sütten kesti mi
Kuzularla oğlaklar sevişiyor mu
Uzun kulaklarını son bir kez salla
Tüm eski dostlarımdan bir haber yolla
Ayrılık geldi başa katlanmak gerek
Seni çok çok özledim arkadaşım eşek
Arkadaşım eş
Arkadaşım şek
Arkadaşım eşek

Çocuk şarkıları sözleri örnekleri çoğaltılabilmektedir. Şarkı söylemek oldukça sevilen bir aktivite olduğundan çocuk şarkı sözleri de büyük önem arz etmektedir .Çocuk şarkı sözleri seçilirken dikkatli olmakta fayda vardır.

 

Çocuk Şiirleri

Çocuk şiirleri, oldukça önemli aktivitelerden bir tanesidir. Son derece eğitici ve öğretici bir niteliğe sahip olan çocuk şiirleri, eğitmenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir etkinliktir. Zira çocuk şiirleri oldukça öğretici bir aktivite olup, çocukların hem okumasını hem de edebi zekâsını geliştirmektedir.

Çocuk şiirleri çocukların da çok sevmesinden ötürü sıklıkla tercih edilmektedir. Hep birlikte şiir okumak, topluca yapılan etkinliklerden birisi olduğundan, çocuk şiirleri son derece sevilmektedir.

Çocuk şiirleri farklı farklı yapılarda olabilmektedir. Öğretici çocuk şiirleri, masalsı çocuk şiirleri ve eğlendiren çocuk şiirleri şeklinde kategorilendirmek mümkündür.

Okul öncesi eğitim son derece önemli olduğundan bu konuda ailelerin mutlak suretle bilinçlendirilmesi gerekmektedir.  Okul öncesi eğitim, çocuğun geleceğini şekillendiren oldukça önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle okul öncesi eğitime büyük önem verilmesi zaruri bir durumdur. Ailelerin de okul öncesi eğitim hakkında bilgi sahibi olması aydınlık nesiller için gereklidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar