Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Ekim 2018

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği

 

Okul öncesi eğitim her çocuk için olmazsa olmaz önem taşımaktadır. Bu nedenle her çocuğun mutlak suretle okul öncesi eğitim alması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim sayesinde, çocuklar okula daha kolay adapte olabilecekler ve yaşıtlarıyla sosyalleşmenin keyfine varacaklardır.

Okul öncesi eğitimin en önemli noktası hiç şüphesiz eğitimi veren kişi yani okul öncesi eğitim öğretmenleridir. Öğretmenlerin çocuk gelişiminde katkısı inanılmaz önemlidir. Zira öğrenciler, öğretmenleri sayesinde dersleri daha iyi öğrenebilme şansına sahiptirler. Öğretmenler çocukların dersleri sevmesini sağladıkları kadar, hayat boyu unutmayacakları önemli bilgileri de yine çocuklara aktarmaktadırlar.

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları kurumlara göre farklılık göstermektedir. Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları devlet okullarında standart bir durumda olsa da, özel eğitim kurumlarında okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları farklılık gösterebilmektedir. Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları farklı şekillerde belirlenebilmektedir. Mesleğe yeni başlamış öğretmenler genel olarak daha az kazanmaktadır. Maalese öğretmen atamalarının da büyük problem olduğu ülkemizde okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları da buna bağlı olarak sıkını teşkil etmektedir. Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları sadece tecrübe kıstasına göre belirlenmemektedir. Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları başka nitelikler sayesinde de belirlenebilmektedir. Buna en iyi örnek yabancı dildir. Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaaşları konusunda yabancı dilin katkısı yadınamaz seviyededir. Zira birden fazla dil bilen öğretmenler, yabancı dilde de eğitim verebildiklerinden maaşları normalin çok daha üzerinde olmaktadır. Okul öncesi eğitim öğretmenliği maaşları, bu tip nedenler dolayısıyla ilerleyen günlerde de sıklıkla konuşulacak konulardan bir tanesi olacaktır.

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Atama Sayıları

Okul öncesi eğitim öğretmenliği atama konusu da ülkemizde sıkıntı teşkil etmektedir. Zira sadece okul öncesi eğitim öğretmenliği atama konusu değil, diğer öğretmenlik bölümlerinde de aynı problem devam etmektedir. Okul önesi eğitim öğretmenliği atama, öabt yoluyla yapılmaktadır. Kpss’nin devamı niteliğinde olan öabt, yani öğretman alan bilgisi test sınavına her yıl on binlerce öğretmen başvurmaktadır. Zira okul öncesi eğitiim öğretmenliği atama sayıları çok da parlak değildir. Bu nedenle her öğretmen öabt sınavına girerek atanmak istemektedir.

Okul öncesi eğitim öğretmenliği atama çalışmaları sürmektedir. Zira genç nüfüs neticesinde öğretmen ihtiyacı artmaktadır. Okul öncesi öğretmenliği atama başvuruları da yılın belirli dönemlerinde yapılmaktadır. Okul öncesi eğitim öğretmenliği atama çalışmaları, öğretmen adaylarının meraklı bekleyişi ile birlikte devam etmektedir. Okul öncesi eğitim öğretmenliği atama sayısının arttırılmasını isteyen öğretmenler aynı zamanda öabt sınavının da daha sık yapılmasını istemektedirler. Okul öncesi eğitim öğretmenliği atama sayıları uzun süre gündemi meşgul eden konulardan bir tanesidir.

Öabt sınavı da öğretmen adaylarını en çok zorlayan sınavlardan bir tanesidir. Öabt sınavları hakkında birçok şikayet her sene dile getirilmektedir. En büyük problemlerden bir tanesi öabt sınavlarındaki alanla çok da ilgisi olmayan, sadece insanları eleme mantığıyla sorulan sorulardır. Bunun gibi sorular ve sınav sonunda yanlış olduğu anlaşılan sorular, öabt sınavına gölge düşürmektedir. Öabt sınavlarına her yıl on binlerce öğretmen adayı başvurmakta ve bir sene boyunca yoğun bir biçimde çalışmaktadırlar. Öğretmen atamaları az olmasından ötürü her yıl binlerce kişi öabt sınavından emeğinin karşılığını alamamaktadır. Bu da öabt sınavlarına olan tepkinin sebeplerinden bir başkasıdır.

 

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Başarı Sıralaması

Okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması, öğretmena atamalarında belirliyici etkenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması son derece önemlidir. Öğretmen adayları atanabilmek için sınavlarda birbirleriyle rekabet etmek durumundadırlar.

Öğretmen alımlarında okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması gereklidir. Zira mülakat alımları okul öncesi eğitim öğretmenliği başarılı sıralaması doğrultusunda yapılmaktadır. Bu nedenle sınavlara çalışmak ve yüksek puanlar almak büyük önem taşımaktadır.

Okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması tüm öğretmen adaylarını mutlak suretle dikkat etmesi gereken bir husustur. Öğretmen adayları rekabetin bu kadar fazla olduğu bir ortamda okul öncesi eğitim öğretmenliği başarılı sıralaması konusunda üst sıralarda olmak için yoğun çaba harcamaktadırlar.

Okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması ilerleyen yıllarda da gündem olmaya devam edecektir. Zira yapılan sınavlarda başarı kıstası okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması konusunda bağlıdır. Bu da okul öncesi eğitim öğretmenliği başarı sıralaması konusunu son derece önemli bir konu haline getirmektedir.

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Adaylarına Altın Tavsiyeler

Bildiğiniz üzere okul öncesi eğitim, çocukların bireysel gelişimi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle her çocuğun okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilmesi hayati bir konudur. Çocuklar okul öncesi eğitim kurumları sayesinde, hem okullarına kolaylıkla uyum sağlayabilecekler, hem de yaşıtlarıyla yardımlaşmayı ve iletişim kurmayı öğreneceklerdir.

Okul öncesi eğitimin büyük önem taşıdığı yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan bir gerçektir. İsviçreli bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, okul öncesi eğitim almış çocukların okul öncesi eğitim almamış çocuklara göre okullarında çok daha başarılı olduğu yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle okul öncesi eğitim konusunda ailelerin mutlak suretle bilinçlendirilmesi gereklidir.

Okul öncesi eğitim öğretmenliği, eğitimin temelini oluşturan unsurlardan birisidir. İlk olarak bir eğitim kurumunda işe girdikten sonra yapmanız gereken şeyler bulunmaktadır. İlk etapta öğrencilerinizi bire bir tanıyın ve ilgi gösterin. Önemsendiğini hisseden ve öğretmenlerine yakınlık duyan öğrenciler, hem üzerlerindeki çekingenlikleri atabildikleri gibi hem de derslerde kendileri daha rahat ifade edebilme şansına sahip olacaklardır. Bu nedenle en önemli şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz iletişimdir.

İletişim kurulduktan sonra sıra ders aktiviteleri düzenlemeye gelir. Aktivitiler çocukların zihinsel gelişimi açısından son derece önemlidir. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar okuldaki derslerle ilgili ufak bilgileri öğrenmeye başlayabilecekleri gibi, ayrıca zihinsel gelişim konusunda da büyük bir eşiği geride bırakacaklardır. Eğitim aktivitellerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de eğlendirirken öğretmektir. Çocuklar sıkıcı ders anlatımları yerine eğlenerek öğrenirse, bu bilgileri aklındaa daha rahat tutacak ve derslerini sevmeye ve öğrenmekten keyif almaya başlayacaktır. Bu sebepten ötürüdür ki öğrenme aktiviteleri çok büyük bir öneme sahiptir.

Öğretmenlerin yapacağı etkinlikler bununla sınırlı kalmamalıdır. Öğrencilerle toplu halde gezerek yapılacak etkinlikler de çocuklara oldukça önemli şeyler katacaktır. Gezerek ve görerek öğrenmenin tadı bambaşkadır. Ayrıca bu yöntemle çocuklar hem sosyalleşip hem de öğrenme ırsatı yakalayacaklarından bu geziler de onlar için unutulmaz deneyimler olacaktır.

Örneğin bir piknikte çocuklar hem doğaya tanık olacak hem de hayvanları tanıma şansına erişeceklerdir. Yine müze gezzilerinde de çocuklar geçmişlerini görerek ve tanık olarak yaşayacaklardır.

Akvaryum gezileri de çocuklar için unutulmayacak anlara sahne olabilir. Sadece kitaplarda ve tvlerde görmüş olduklar devasa balıkları yakınen görme fırsatı bulacak olan çocuklar, hem eğlenecek hem de bu hayvanları yakınen görerek isimlerini hafızalarına kazıyacaklardır.

Okul öncesi eğitim öğretmenlerine büyük iş düşmektedir. Zira eğitimin temelleri bu yaşta atıldığından, bu yıllardaki kazanımlar hayat boyu çocukların yanında olacaktır. Eğitime iyi bir başlangıç yapıldığı takdirde, bunun devamı kesinlikle pozitif olacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar