Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Ekim 2018

Okul Öncesi Eğitim Aktiviteleri

 

Okul öncesi eğitim, çocuklar için son derece büyük önem taşımaktadır. Zira okul çağına gelmeden okula adaptasyon sağlayan ve eğitim hakkında fikir sahibi olmaya başlayan çocuklar, ilerki yıllarda daha sorunsuz bir eğitim öğretim hayatı geçireceklerdir. Bu noktada en önemli konulardan bir tanesi de tecrübe olarak karşımıza çıkmaktadır. Okul öncesi eğitimde öğrenciler birçok dersin ön izlenimini görme şansına erişirler. Bu da çocukların yeni öğrendikleri bilgileri daha çabuk kapmalarına ve daha iyi bir temel oturtmalarına yardımcı olmaktadır. Örneğin boyama çalışmaları gibi aktiviteler, öğrencilerin ileride resim derslerinde başarılı olmasını sağlarken, tekerlemeler, faaliyetler, şiirler ve hikayeler; sözel anlamda başarıya olanak tanımaktadır.

Okul öncesi eğitimin en büyük katkılarından bir tanesi de çocuğunuza sosyalleşmeyi öğretmeye ve aileden ayrı kalmaya alıştırmaya başlamasıdır. Çocuklar evde sosyalleşme imkanı çok fazla bulamadığından okul öncesi eğitim kurumlarında bu ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilmektedirler. Çocuklarınız sosyalleşerek hem yeni arkadaşlar edinecekler, hem de arkadaşlarıyla orrtak iş yapmayı, takım olmayı ve yardımlaşmayı öğrenme şansına erişeceklerdir. Okul öncesi eğitimi bu kadar önemli yapan bir diğer şeyse, yaş aralığının öğrenmeye çok müsait oluşudur. Zira bu yaşlarda çocuklar hemen her bilgiyi hafızasına kaydetmeye oldukça elverişlidir. Bilgileri bu yaşlarda hafızasına kaydeden çocuklar, ilerleyen yıllarda bu bilgileri unutmamaktadırlar. Çocuklar bu dönemlerde bilgiye son derece aç bir yapıya sahip olduklarından bu yıllar çok iyi değerlendirilmelidir. Eğer çocuğunuzun belirli bir şeye yeteneği var ise, bu yaşlarda bunun üzerine gitmek çocuğunuzun yeteneğinin ortaya çıkmasında hayati bir etki yaratacaktır. Çünkü bu yaşlarda çocuklar öğrendikleri ve eğitimini aldıkları şeyi ilerleyen yıllarda rahatlıkla kanıksayabilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay vermiş olduğu okul öncesi eğitim kurumları, çocuğunuzun gelişimi ve ilerleyen yıllarda okulda başarılı olması için büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, çocuklar için okul öncesi eğitimin önemi ortaya koyulmuştur. Bu çalışmalara göre, okul öncesi eğitim aktivitelerinde bulunan ve yaşıtlarıyla sosyalleşen çocukları, bunları yapma imkanı bulamayan öğrencilere nazaran çok daha başarılı bir profil çizmişlerdir.

AKTİVİTE ÇEŞİTLERİ

Okul öncesi eğitim söz konusu olduğu zaman birçok etkinlik de gündeme alınmaktadır. Boyama çalışmaları, tekerlemeler, faaliyetler, şiirler ve hikayeler okul öncesinde verilen eğitimde büyük önem taşımaktadır. Boyama çalışmaları çocukların el ve göz koordinasyonunu sağlarken aynı zamanda motor becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tekerlemeler, hikayeler ve şiirler de önemli faaliyetler arasında yer alır.

 

BOYAMA ÇALIŞMALARI

Boyama çalışmaları, çocukların gelişiminde oldukça önemli bir aktivite olarak öne çıkmaktadır. Bu sayede çocuklar hem hayal güçlerini geliştirme fırsatı bulacaklar hem de son derece keyiffli dakikalar geçireceklerdir. Zira her çocuk renkli boyalarla uğraşmayı ve bir şeyler resmetmeyi fazlasıyla sevmektedirler. Bu nedenle boyama çalışmaları önemlidir. Özellikle hayvan figürleri çocukların son derece ilgisini çekmektedir. Boyama çalışmaları sayesinde, hem hayvanların hem doğanın gerçek renklerini öğrenme şansına erişecekler, hem de hayal güçleri doğrultusunda istedikleri renkleri seçerek, kendilerine özgü bir doğa profili oluşturabileceklerdir. Bu nedenle boyama çalışmaları çok önemlidir.

 

HİKAYELER

Çocukların fazlasıyla keyif aldığı aktivitelerden bir diğeri de hikayelerdir. Özellikle hayatı öğreten ve günlük yaşamdan ders çıkarılmasını sağlayan bu

eğiti hikayeler, çocukların hem eğlenmesini hem de öğrenmesini sağlayacak niteliğe sahiptir. Hikayeler sayesinde çocuklar hayal güçlerini de geliştirme fırsatına sahip olacaklardır. Zira anlatılan hikayeleri kafasında kurgulayan çocuklar, bundan hem keyif alacaktır hem de kendileri özgü bir yorumlama gerçekleştirmiş olacaklardır. Bu yönüyle düşünüldüğünde hikayelerin sanıldığından çok daha önemli olduğu anlaşılabilir. Hikayeler her yönden çocukların gelişimi için önem taşır. Bu nedenle her okul öncesi eğitimde hikayeler aktivitelerine yer vermek gerekmektedir. Keza okul öncesi eğitim verecek öğretmenlere de tekerlemeler, faaliyetler, şiirler, hikayeler ve boyama çalışmaları derslerinin önemi anlatılır.

 

TEKERLEMELER

En eğlenceli aktivitelerden bir tanesi de tekerlemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekerlemeler, çocukların oldukça ilgisini çeken eğlenceli kafiyeli metinlerdir. Çocuklar tekerlemeler eşliğinde hem eğlenecekler, hem de öğretici tekerlemeler sayesinde birçok yeni bilgiye ulaşma fırsatını yakalayacaklardır.

 

ŞİİRLER

Şiirlerin en önemli aktivitelerden bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilmemiz mümkündür. Zira şiirler aracılığıyla çocukları hem eğlenirler hem de günlük yaşam ile ilgili birçok şey öğrenerek kendileri geliştirirler. Yalnızca günlük yaşam değil, eğitici şiirler yardımıyla dersleri ile ilgili de son derece önemli bilgilere sahip olabilmektedirler.

Şiir ezberlemek oldukça iyi bir zihin aktivitesi olsa da faydaları yalnızca bununla sınırlı değildir. Bayrak sevgisi, vatan sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi gibi konularda oldukça önemli mesajlar veren çocuk şiirleri de bulunmaktadır. Bu hem eğitici hem de öğretici olan şiirler çocukların zihinsel gelişimie oldukça büyük katkılar sağlamaktadırlar. Bu nedenle şiirler okul öncesi eğitimde önem taşır.

 

 

MATEMATİK ETKİNLİKLERİ

Çocukların en çok çekindikleri derslerden bir tanesi hiç şüphesiz matematik faaliyetler dersidir. Aslında matematik dersindeki başarısızlık genellikle “yapamam” ön yargısından ileri gelmektedir. Bu nedenle çocuklara verilebilecek en iyi şey matematik sevgisidir. Matematik sevgisinin hiç şüphesiz küçük yaşlarda çocuklara aşılanması gerekmektedir. Bu da en iyi okul öncesi eğitim kurumlarında yapılabilmektedir. Keyili aktivitelerle birlikte öğrenilebilecek olan matematik, çocukların zihinsel gelişimine ve matematik sevgisine büyük katkılar yapacaktır.

Uzmanların araştırmaları da göstermektedir ki, okul öncesi eğitim esnasında matematik hakkında bilgi sahibi olmuş ve çeşitli etkinliklere katılmış olan öğrenciler, ilerleyen yıllarda okula başlamadan evvel matematikle ilgisi olmayan öğrencilere nazaran çok daha başarılı grrafik çizmektedirler. Bu nedenle okul öncesi matematik eğitiminin yerinin hayati olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Birçok farklı matematik etkinliği bulunmaktadır. Bu etkinlikler legolar yardımıyla dahi yapılabilmektedir. Lego parçalarına rakamlar yazılmakta ve birleştirildiğinde meydana gelecek olan sayı çocuklara öğretilmektedir.

FARKLI FAALİYETLER

Okul öncesi eğitim kurumunda önemli faaliyetler bulunmaktadır. Bu faaliyetler, yalnızca okuldaki eğitimi içermemekte, aynı zamanda hareket halinde öğrenmeyi sağlamaktadır. Bu faaliyetler arasındaki en iyi örnek hiç şüphesiz gezi faaliyetleridir. Gezi faaliyetleri sayesinde çocuklar oturdukları yerden değil, gezerek öğrenmenin tadına varacaklardır.

Gezi faaliyetleri çocuklar için oldukça eğitici ve öğreticidir. Zira bahsedilen şeyleri yerinde görmek, dinlemekten veya kitapta görmekten çok daha etkilidir. Örneğin bir müzeye gidip oradaki eserleri gören öğrenciler, bunu hayatları boyunca unutamayacaklardır. Ya da akvaryum gibi doğal yaşam parklarında hayvan dostlarıyla tanışan öğrenciler, gördükleri hayvanların isimlerini

hafızalarına kazıyacaklar ve bu şekilde bu bilgileri zihinlerine tamamen yerleştirme şansına sahip olacaklardır. İşte bu nedenle ders faaliyetleri kadar, gezip görme ile ilgili faaliyetler de okul öncesi eğitim için büyük önem taşımaktadır.

 

AİLELERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ

Aileler genellike çocuklarına fazla korumacı davrandıklarından ötürü okul öncesi eğitime sıcak bakmamaktadırlar. Çocuklarının belirli bir yaşa gelene kadar hep yanlarında olmalarını istemektedirler. Ancak bu düşünce maalesef doğru bir düşünce değildir. Bu yaşlarda çocukların eğitim hazırlıklarına başlaması ve sosyalleşmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Bu yıllarda alacağı eğitim ve sosyalleşme okul yıllarına ona çok büyük bir fayda sağlayacaktır. Çocuk okula gittiğinde ailesinden uzak kalma korkusu yaşamayacak ve adaptasyon sürecini oldukça hızlı bir biçimde gerisinde bırakacaktır. Bu nedenle özellikle boyama çalışmaları, şiirler, tekerlemeler, hikayeler gibi faaliyetler içeren kurumlara çocuklarımızı yönlendirmek şarttır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar