Genel Bebek/Çocuk Bakım
19 Şubat 2018

Ödev Yapmayan Çocuğa Ne Yapılmalı?

Çocuk ödev yapmadı; ceza ve ödüle başvurmadan nedenini sorgulayın.

'Neden ödev yapmıyor?' bence doğru soru değil. Onun yerine 'bu ödev sana ne katacak?' , 'ne öğreneceksin?' daha doğru. Ödev yapmayan çocukla empati yapın. Hatta bir gün çocuğu anlamak için alın onun ders kitaplarını siz çalışın. Siz de sıkılacak mısınız acaba ? Nasıl o içerikleri çekici hale getirebilirsiniz üzerine düşünün.

Yapılan araştırmalar çocukların ödev yapmamasında 3 sebebi öne çıkarıyor.

  1. Ödevleri çocuğun seviyesinin üstünde ise yapamaz.
  2. Ödevler çocuğun seviyesinin altında ise sıkılır yapmaz.
  3. Ödevin gerçek hayatta bir karşılığını göremediğinde anlamsız bulur ve ödev yapmaz .

Çocuğun ödevi yapmama sebebini kendisine sorun

Çocuk neden ödev yapmıyor ? Ne olsa yapardı ? Bu durumun çözümünü de kendisine sorun ve çözüm önerilerini dikkate alın. İnanın çocuklar kendi problemlerini çözebilecek önerilerde buluncaktır.

Çocuğun kötü olduğu alanlar yerine iyi olduğu alanları öne çıkartın.

Niye hep çocuklara zayıf oldukları alanlarda takviye alıyoruz? İyi olduğu özelliklerini en iyi yapmaya çalışmayı deneyelim. Sonuçta herkes her şeyi iyi yapacak değil ya?

Çocukta en güçlü güdü 'merak!'

Çocuklar keşfetmek ister, merak eder, çocukta dersleri öğrenmeye karşı bir keşif güdüsü yaratmaya çalışın.

Öğrenme nedir? Öğrenmeyi biliyor muyuz?

Mesela çocuktan öğrenmenin resmini çizmesini isteyin. Klasik bir derslik çizen çocuğun mu yoksa büyüteç, dünya gezegen çizen çocuğun mu derse ilgisi daha fazladır? Çocuğa öğrenmenin not, puan ve okul olmadığını göstermeliyiz. Çocuklara önce öğrenmeyi öğretmeliyiz.

Çocuğun güven ihtiyacını karşılamalıyız.

Çocuklar ilişki kurmak ve ilgi görmek isterler. Onlara ihtiyacı olan güven ve karşılıksız sevgi ortamını yaratın. Gerekirse öğretmenlerinden, arkadaşlarından destek isteyin.

Çocuklara özgürlüğü ve sorumluluk almayı öğretmeliyiz.

Çocuklara belirli sınarlar çizip o sınırlar içersinde özgürlük tanıyın. Örneğin; odası özgürlük alanı ise, bırakın kendi odasının duvarını çizsin. Salonun duvarını çizerse işte o zaman 'hayır' diyebilirsiniz. Başkalarının özgürlük alanı başladığında onun özgürlüğünün bitmiş olduğunu görsün.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar