Genel Bebek/Çocuk Bakım
14 Eylül 2018

Neden Nepalli Bakıcı? Nepalli Bakıcı Tutmanız İçin 5 Sebep

Nepal, Uzakdoğu ülkeleri arasında en ilgi çeken yerlerden birisidir. Oldukça fakir bir ülkedir; ama buna rağmen insanları gayet mutludur. Nepalli insanlar, utangaç ve saygılı kişilerdir. En güvenli ülkeler arasında yer almaları, yerleşik saygının bir neticesidir. Hindistan ile Çin arasında bulunan Nepal, 28 milyon nüfusa sahiptir. Son zamanlarda Nepalli bakıcılar, ülkemizde de aranan ve bakıcı tutmak isteyen ebeveynler tarafından ilgi gören kişiler haline geldiler. Bunun nedeni; saygılı, güvenilir ve samimi bir karaktere sahip olmalarından kaynaklanır.

Neden Nepalli Birine İhtiyacınız Var?

Bir bakıcıda aranılan bazı nitelikler vardır. Bunların en önemlisi, güvenilir olmasıdır. Yabancı bir bakıcıya ne kadar güvenilebilir kaygısını yaşayabilirsiniz. Ancak Nepalli bakıcılar, güvenilirlik konusunda çoktan itibar kazandılar ve bu nedenle en çok aranan çocuk bakıcıları aralarına girdiler. Nepalli bakıcı seçmek için güvenilirlik tek sebep değildir. Şimdi sizlere Nepalli bakıcı seçmeniz için 5 sebep anlatacağız.

1. Yatılı çalışma modelini kabul etmeleri

Bazı ebeveynler için bakıcının yatılı hizmeti kabul etmesi oldukça önemlidir. Özellikle sürekli seyahat eden, çalışan ve yoğun bir sosyal hayatı olan anne babalar için yatılı çocuk bakıcısı çok önemlidir. Yerli bir bakıcının yatılı çalışması zordur. Ancak Nepalli çocuk bakıcısı yatılı olarak çalışabilir. Bu da, Nepalli bakıcı seçmek için önemli bir kriterdir.

2. Yabancı dil bilmeleri

Yerli bir bakıcı, yabancı dil sahibi değildir. İyi derecede İngilizce bilen bir Türk bakıcı bulmanız zor olabilir. Çocuğunuzun erken yaştan itibaren İngilizce öğrenmesini isteyebilirsiniz. Bunun için de, bakıcınızın yabancı diline güvenmeniz gerekir. Nepal, İngilizce dilinin yaygın şekilde konuşulduğu bir ülkedir. Bunun nedeni, İngiliz sömürge ülkesi olmasıdır. Ana dili, Nepalcedir. Yatılı Nepalli bakıcı, çocuğunuza İngilizce öğretebilir ve bol pratik yaparak, dil yeteneğinin gelişmesini sağlayabilir. Bununla ilgili  "Çocuklara Yabancı Dil Öğretmenin Pratik Yolu" yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3. Çalışkan kişilerdir

Çalışkan olmak her alanda olduğu gibi bakıcılar için de önemli ve belirleyici bir özelliktir. Bu özelliği, yerli bakıcılarda da bulmak mümkündür. Hamaratlık olarak tabir edilen becerikli olma, Nepalli bakıcılar için de geçerli bir husustur. Bu nedenle, hizmet sektörü için insan kaynağı seçen kurumlar Nepal’i önemsiyor. İşverenine karşı saygılı ve sorumlu davranma eğilimi içerisindeki Nepalli bakıcılar, disiplinli bir çalışma prensibine sahiptir. Planlı ve programlı olma konusunda yerli bakıcılara göre daha iyidir.

4. Çocuk sevgisi

Nepal, insana sevginin aşılandığı bir ülkedir. Bu nedenle mutlu ve en güvenli ülkeler arasına girmeyi başarmıştır. Nepalli bir bakıcı da, çocuğunuza karşı bolca sevgi ve merhamet besleyecektir. Bu konuda, kaygı ve endişe duymanıza gerek yoktur. Özellikle çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey, iyi bir oyun partnerine sahip olmaktır. Nepalli bakıcılar, iyi bir oyun ablası ve çocuk bakıcısıdır.

5. İşverene karşı sevgi ve saygı

Nepal’de kast sistemi hakimdir. Bu nedenle Nepalliler, kendilerinden üstün olduklarını düşündükleri kişilere karşı sevgi ve saygı besleme eğilimi içerisindedir. Bu nedenle, kendilerine işveren kişilere derin bir saygı beslerler. Bu saygı, özverili bir çalışmaya ve sevgi beslemeye dönüşebilir. Sadece çocuk bakmakla değil, evin işleriyle ilgilenme konusunda da çalışkan davranabilir.

Neden Yabancı Bir Bakıcı Tutmalısınız?

Son dönemlerde, başta Nepalli bakıcılar olmak üzere, yabancı bakıcı tutma yönünde bir eğilim var. Bu eğilimin nedenlerini “Neden Nepalli bakıcı tutmalısınız?” başlığı altında inceledik. Ancak yabancı bakıcı tutma eğilimin farklı sebepleri de yok değil. Bunlarla ilgili de bir genel başlık açılması icap ediyor. İşte yabancı bakıcı tercih edenlerin başlıca nedenleri…

  1. En önemli sebep ve belki de sorun, yatılı bakıcılıkla ilgili ortaya çıkıyor. Yerli bakıcı, yatılı bir hizmet modeline karşı geliyor. Daha doğrusu, kendisine uygun olmadığını beyan ediyor. Çocukları veya hasta yakını için bakıcı tutmak isteyenlerin aradığı profil ise, yatılı bakıcıdır. Bu ise, yabancılara yönelimi artırıyor.
  2. Kariyerine önem veren anneler, doğumdan sonra kendilerini iyi hissettikleri andan itibaren işlerinin başına dönmek isterler. Çocuklarıyla da gün boyunca ilgilenecek iyi bir bakıcıya ihtiyaçları var. Bu yüzden de, yabancı bakıcı profiline önem veriyorlar.
  3. Elbette yabancı dil bilmek bakıcılarda aranılan bir özellik. İngilizce de önemli bir kriter haline geldi. Bu nedenle, bakıcının yabancı olması önemsenmeye başlandı. Hem bakıcı hem de İngilizce öğretmenliği yapabilecek profil ise, yabancı bakıcılarda bulunuyor.
  4. Yabancı bakıcıların bir diğer avantajı, bu işin okulunu bitirmeleridir. Yerli bakıcılar da gerekli eğitime sahipler. Ancak yabancılar; belirli bir yaştan itibaren kendi başlarına yaşam mücadelesi verir. Ailelerinden çok az veya hiç destek almazlar. Bu da, kendilerini yönetme becerilerini geliştirmelerini sağlar. Aynı beceriyi, çocuk bakımı sırasında da uygularlar.
  5. Yabancı bakıcılarda, evle ilgili hizmetlerin görülmesine yönelik de bir istek vardır. Ancak yerli bakıcılarda bu istek pek söz konusu değildir. Hem ev hem de çocukla ilgilenecek bir bakıcı ise, oldukça caziptir. Bu nedenle, son dönemlerde yabancı bakıcıya duyulan ihtiyaç artıyor.
  6. Yabancı bakıcıların performansı çocuk bakım merkezleriyle kıyaslanamaz ölçüdedir. Hem ücret olarak hem de gösterilen özveri olarak… Bakım merkezlerinde bireysel ilgilenme oldukça azdır. Çünkü orada birden fazla çocukla ilgilenmek gerekmektedir. Yabancı bir bakıcı ise, tüm enerjisini ve eforunu tek bir çocuk için harcıyor.
  7. Çocuk bakım merkezlerinde bir kişinin hastalanması, diğer çocukların da hastalanması demektir. Grip gibi bulaşıcı hastalıkların çocuklara bulaşma riski oldukça fazladır. Bu riskten çocuğunuzu korumak için bakıcı tutmak çok daha mantıklıdır.
  8. Yabancı bakıcılar, her şeyi öğrenme eğilimindedir. Bu da, hızlıca Türk örf ve adetlerini tanıma, mutfak kültürünü öğrenmelerini sağlıyor. Hem kendi kültürlerinden hem de Türk kültüründen farklılıklarla kozmopolit bir ev atmosferi ortaya çıkarabiliyor.
  9. Özellikle Nepal ve Filipinliler oldukça çalışkandır. İşlerine odaklanırlar ve ücret onlar için ikinci plandadır. İşverenlerine karşı kendilerini sorumlu hissederler. Saygı ve sevgi beslerler. Bu mesuliyet bilinci sayesinde güvenilir bir iletişim söz konusu olur.
  10. Gün boyunca çocukla ilgilenecek ve ev işlerinde de yardımcı olacak bir bakıcı modeli için yabancılar en uygun kişilerdir. Kendilerine işle ilgili sınır çekmeyen ve işvereninin arzularına cevap verme konusunda sadakatle yaklaşan Nepalli bakıcılar en çalışkan kişilerdir.

Yabancı bakıcı ücretleri ne kadar?

Yatılı bakıcı ücretleri, tam zamanlı çalışacak bakıcılara göre daha fazladır. Yabancı bakıcılar için Türk lirası üzerinden veya anlaşmaya göre yabancı para birimi üzerinden ücret ödemesi yapılabilir. Aylık veya haftalık ödemeler gerçekleştirilebilir. Türkiye’de çalışma izniyle ilgili problemi olmayan ve oturma iznine de sahip yabancı bakıcılar, lira üzerinden ücretlendirilebilir. Ancak bazı bakıcıların ülkelerinde bakmaları gereken kişiler olabilir. Bu yabancı bakıcılar, ücretlerinin bir kısmını yabancı para birimi üzerinden talep edebilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar