Genel Bebek/Çocuk Bakım
15 Ağustos 2018

Neden Bebeğim Hiçbir Şey Yemiyor?

'Neden bebeğim hiçbir şey yemiyor?' birçok annenin ortak sorusu. Bu konuda sizler için alanında uzman kişilerden edindiğimiz bilgileri paylaşacağız.. Bebeğim hiçbir şey yemiyor sorununun yanıtlarını sizlere ayrıntılı bir şekilde vermeye çalışacağız.

Bebekler 6 aya kadar anne sütü ile beslenir. Bu zaman zarfında çeşitli nedenlerden dolayı bebeklerde iştahsızlık ya da anne sütü emmeme gibi durumlar gözlemlenebilir. Ancak nadiren süt emmeme durumu ile karşılaşabilirsiniz.

6. aydan itibaren ise bebeklere katı yiyecekler verilebilir. Katı yiyeceklerden kastımız; bebek bisküvilerinin püre haline getirilip verilmesi, çeşitli meyvelerin aynı şekilde püre haline getirilip verilmesi gibi.

Bebeklerin katı besinlere geçmesi ile birlikte birçok anne için de kabus dolu günler başlar. Nedeni ise bebeklerin bir şey yememesi ve çoğunlukla kendilerine verilen besinleri reddetmeleridir. Bu konuyla ilgili size yardımı olacak "Yemek Ayrımını Önlemek için 10 İpucu" makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Biz yazımızın devamında bebeklerin yemeyi reddetme nedenlerini sizlere aktaracağız. Böylelikle bebeğim hiçbir şey yemiyor sorununun çözümlerini de sizlere anlatmış olacağız.

6 Aylık Bebeğim Yemek Yemiyor Ne Yapacağımı Bilemiyorum

Annelerin birçoğu bebekleri yemek yemediği zaman telaşlanır ve çözüm yolları ararlar. 6 aylık bebeklerde katı gıdalara geçişle birlikte, püre haline getirilen mamalar besin olarak verilir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bebekler bu besinleri reddederler.

Diş çıkarma nedeniyle yemek yememe

6 aydan sonra bebekler diş çıkarma sürecine başlarlar. Bu yaştan sonra da belli bir yaşa kadar dişler çıkmaya devam eder. Diş çıkarma sırasında bebeklerde ateş ve huysuzluk gibi belirtiler görülür. Özellikle ateşlenme baş etrafında yoğunlaşır. Bu yüzden bebekler diğer zamanlardakine oranla verilen besinleri daha az yerler, ya da hiç yemeyebilirler.

Diş çıkarma sebebiyle gelen iştahsızlık geçici bir durumdur. Ön dişler genelde bu yaşlarda çıkmaya başlar. Ancak zamanlama, bebekten bebeğe değişebilir. Birçok annenin aklına şu soru gelebilir; “Bebeğimin diş çıkarma sorunu ne zamana kadar sürer?”. Diş çıkarma, birkaç yaşına kadar sürer. Ancak bebekler açısından en zor dönem, ilk dişini çıkardığı zamanlardır.

Metabolizma bu duruma alışacağı için ilk diş çıkarma ardındaki süreç, daha kolay atlatılacaktır. Zaten beslenme sorunu da ön dişlerin çıkmaya başladığı ilk zamanlarda gözlemlenir.

Diş etlerine yapılacak olan soğuk kompressler ile bu süreç biraz daha rahat atlatılır. Eczanelerde satılan ve bebeklere özel olarak üretilen jeller de diş etlerinde kullanılabilir.

Bir başka yöntem ise diş kaşıyıcılardır. Ancak piyasada satılan rastgele ürünler tercih edilmemelidir. Eczanelerde satılan ve ameliyatlarda kullanılan araçların üretildiği malzemelerden yapılan diş kaşıyıcılar tercih edilmelidir.

Tüm bu önlemlerden sonra bebeğinize yemek yedirmeniz daha kolay olacaktır. Yukarıda saydığımız tüm bu işlemler, yemekten önce yerine getirilmelidir.

Bağırsak kurdu ile gelen iştahsızlık

Bebeklerdeki iştahsızlığın ya da yemek yememe durumunun bir diğer nedeni de bağırsak kurdu sorunudur. Bebekler bu yaşlarda ağız yoluyla birçok nesneyi tanımaya çalışırlar. İşte bağırsak kurdu ve solucan dediğimiz küçük canlılar da bağırsaklara bu yolla yerleşir.

Tıptaki adı Oksiyur olan ince kıl kurdu, yetişkinler yoluyla da bebeklere bulaşabilir. Oksiyurla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Oksiyurun bildiğimiz adı da bağırsak kurdudur. Oldukça bulaşıcı olduğundan hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir. Özellikle bebekler söz konusu olduğunda, bebeklerinize mümkün olduğu kadar az kişiyi yaklaştırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle de bu yaşlarda!

Alabileceğiniz bir diğer önlem de sabah bebeğinize ılık bir banyo yaptırmaktır. Kıl kurtları gece zamanlarında yumurtlarlar ve çoğalırlar.

Bulaşıcı olduğundan dolayı, evde bulunan diğer kişilerin de doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Bebeklerinizin kıyafetlerini, yüksek sıcaklıklarda yıkayın. Bu oldukça etkili bir yöntemdir.

Kıl kurdu yumurtaları, güneş ışığına karşı hassastırlar. Bebeğinizin odasına bol miktarda güneş girmesini sağlayın. Hatta bebek kıyafetlerini güneş ortamında birkaç saat bekletmeniz de etkili olacaktır.

Bebeğinize aşırı miktarda su vermeyin!

Anneler bebeklerine karşı oldukça hassas oldukları için her ağladıklarında, telaşa kapılıp sıvı ya da katı besin vermeye çalışırlar. Özellikle bazı anneler emzirdikten sonra bebekleri ağladığı zaman, su verirler. Ancak bol miktarda su vermek bebeğin bir sonraki besin saatinde yemek yememesini de beraberinde getirir.

1 Yaşındaki Bebeğim Yemek Yemiyor

1 yaşında olan bebeklerin gelişimleri artık daha da hızlanmıştır. Metabolizma gelişmeye devam ettiği için bazı hastalıkları da tecrübe edecektir. Bu dönemlerde gözlemlenen hastalıklar, bebeğin iştahının kaçmasına ve yemek yememesine neden olur.

Ortamın aşırı derecede sıcak olması da bebeklerin bu yaşlarda iştahlarının kaçmasına neden olabilir. Bazı bebeklerde görülen hastalıklarda iştahsızlığın nedeni olarak kabul edilir.

Bazı bebeklerde görülen kansızlık da beslenme bozukluklarının en büyük nedenidir. Tedavi sürecinde doktorunuzdan yardım almanız ve gerekli olan ilaçları kullanmanız bebeğiniz için yararlı olabilir. 

Bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir

Bebeklerdeki iştahsızlığın giderilebilmesi için sorunun ne olduğunun bilinmesi gerekir. Yukarıda saydığımız nedenler ve çözüm yollarını sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bunun yanı sıra bebeğim hiçbir şey yemiyor sorununun bazı diğer nedenleri ve çözüm yolları üzerinde de duracağız.

Bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir sorusuna cevap vermeden önce, bazı nedenler üzerinde durmak yararlı olacaktır.

Büyüklerimizin de belirttiği gibi ilk çocuğu yetiştirmek her zaman için zordur. Bu bilginin altında yatan gerçek, tecrübenin olmadığı ve ilk defa karşılaşılan bir durum karşısında, birçok insanın ne yapması gerektiğini bilmemesidir.

Bilgi eksikliği ve tecrübenin olmaması, beslenme düzeninin ve diğer bebek bakımı olgularının yanlış uygulanmasına neden olur.

Beslenmenin belli bir rutine oturtulmaması ve bebeğin altının değiştirilmesinin ihmal edilmesi ya da unutulması gibi durumlardan dolayı, bebeklerde iştahsızlık görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Burada anahtar kelime “rutin” dir. Yani bebekleri beslenme açısından ve temizlik açısından belli bir rutine alıştırma durumudur.

Bebeklerin büyüme ve gelişme zamanları 15-20 aya kadar olan zamanlardır. Bu zamanlarda kişisel özellikler ve vücut yapılarındaki değişikliğe göre bazı farkların olması normaldir. Mesela kimi bebekler hastalığa rağmen iştahlarını kaybetmezken, kimi bebekler de en ufak bir hastalıkta ya da ateşlenmede yemekten kesilir.

Bunun yanı sıra gelişim sırasında vücutta meydana gelen değişimler nedeniyle, bebeğim hiçbir şey yemiyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle katı gıdalara geçişte, mide ve sindirim sisteminin bu gıdalara alışması belli bir zaman aralığında gerçekleşir. Bu süre zarfında iştahsızlık normaldir.

Ancak her şeye rağmen sabırla beslenme zamanlarında bebeklere gıda verilmeye devam edilmelidir. Hastalık durumlarında ise düzenli olarak yemekten önce ya da yemekten sonra doktorun yazdığı ilaçlar bebeklere verilmelidir.

Annelerin her türlü tedbiri almaları ve beslenme düzenini terk etmemeleri, bebeklerdeki beslenme sorununun çözümünde etkilidir.

Aile ve aile yakınlarının bebeklere gösterdikleri ilgi bazen bebeklerin beslenmeleri üzerinde olumsuz etkiye yol açabilir. Annenin verdiği besinlerin dışında, organik olmayan ve yüksek kalori değerine sahip olan besinlerin bebeklere verilmemesi gerekir. Mesela; çikolata, bisküvi ve şekerleme gibi besin maddelerinin bebeklerden uzak tutulması gerekir.

Aslında bu saydığımız besin maddeleri çoğu zaman yetişkinlere bile zarar verir. Kimyasal işlemlerden geçtikleri ve organik olmadıklarından dolayı tüketilmemelerini tavsiye edebiliriz.

Mutlu anne ve bebekler

Yukarıda saydığımız tüm bu iştahsızlık nedenleri ve çözüm yollarını iyi anlamak ve yerine getirilmesi gerekenleri eksiksiz olarak tamamlamak gerekir.

Böylece bebeklerdeki iştahsızlık sorunu da sorun olmaktan çıkacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar