Genel Bebek/Çocuk Bakım
07 Mart 2018

Nasıl Beyblade Yapılır?

Bir Japon mangası olarak bilinen Beybalde, uzun yıllardan beri çocuklar tarafından rağbet görmektedir. Hatta pek çok çocuk belli bir dönem sokakta bu oyuncaklar ile de oynamıştır. Beyblade gittikçe daha popüler hale geliyor ve harekete geçmek istiyorsanız kendi beybladenizi yapmak oldukça eğlencelidir. Saldırı, savunma, dayanıklılık ve denge amaçlı beybladeler yapabilirsiniz ki bunların her biri farklı özel güçlere sahiptir. Evin çevresinde bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak bir beyblade yapmayı öğrenmek için sıradaki adımları takip edin.

1.Bölüm: Beyblade Yapısının Yapımı

Son dönemlerde pek çok çocuk tarafından büyük ilgi ile karşılanan Beyblade evde ebeveynler ile birlikte de yapılabilmektedir. Çocuklar bu ürünlerin yapımı ile el becerilerini de geliştirebilmekte ve yapmış oldukları tasarımlar ile sınırlarını da zorlayabilmektedir. Bu nedenle de Beyblade’i evde kolaylıkla nasıl yapabileceğinizi ve çocuklarınızın el becerilerini nasıl geliştirebileceklerini de size anlatmaya çalıştık.

1. Beyblade tabanı alın

Ev yapımı beybladeler söz konusu olduğunda, büyük kauçuk silgilerin beyblade için en iyi tabanı oluşturduğu konusunda fikir birliği var. Daha fazla güç elde etmek ve bu dönüşümü gerçekleştirmek için yeterince ağırlar. Onları dekore etmek ve özelleştirmek de kolaydır. Beybladein gövdesi olarak kullanmak için büyük bir beyaz silgi bulun (mümkünse yuvarlak bir tane).

*Uygun bir silgi bulamazsan, tabanını beyaz köpükten de yapabilirsin. Kalın beyaz köpükten yassı bir parça bul.

* Birbirine yapıştırılmış birkaç parça karton da bu işi yapacaktır.

2.Beyblade’i boyutuna göre kesin

Beyblade tabanını düzgün dairesel bir şekle getirmek için bir makas veya bıçak kullanın. Beyblade'nin düşmeden uzunca bir süre dönmesi için dairenin mükemmel şekilde yuvarlak olması gerekir. Düzensizlikler, döndürdüğünüzde beybladein sallanmasına neden olur.

*Mükemmel yuvarlak bir daire yapmak için, beyblade tabanının üzerine küçük bir su camı, mumluk veya başka küçük, yuvarlak tabanlı bir nesne koyun. Nesnenin etrafında iz bırakmak için kalem kullanın.

* Çemberi makas veya bıçak ile kesin. Hangisi sizin kullandığınız taban için uygunsa onu seçin.

3.Bir itme çubuğunu tabanın ortasına itin

 Uzun bir itme çubuğunu doğrudan tabandan geçerek diğer yönde itin. İtme pimi hem beybladein dönüşü için kullanabileceğiniz hem de cihazın dönmesi yardım alacağınız bir kol olarak kullanılacaktır. Birlikte ittiğinizde, dengeyi iyi kontrol ettiğinden emin olmak için beybladeinizi test edin ve bir dönüş yapın.

*Oyuncağınız titreşir veya yere düşerse, pime bir göz atın ve tabanının tam ortasında olduğundan emin olun.

*Bir tutma çubuğu kullanmak istemiyorsanız, bir çivi veya vida kullanmayı deneyin. Tabanın ortasına doğru itin.

2.Bölüm: Saldırı, Savunma, Dayanıklılık ve Denge

Tasarımını yaptığınız Beybladeler için artık ekstra özellikler de deneyebilirsiniz. Özellikle farklı özellikler katarak çok daha fazla savunma ve saldırı becerisi de kazandırabilirsiniz. Aşağıda çocuklar için diğer özellikleri nasıl geliştirebileceğinizi de anlattık.

1. Beyblade saldırısı yapın

 Beybladein bu tipinde bir miktar hasar vermek gerekiyor ve bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu, bazı sivri uçlar vermektir. Ayrıca, keskin ve biraz korkutucu görünmesi için beybladei dekore etmelisiniz.

*Başak şeklinde karton parçaları kesebilir ve bunları oyuncağın tabanının kenarlarına yapıştırabilirsiniz. Beybladein daha hızlı dönmesine yardımcı olmak için köpekbalığı yüzgeci gibi sivri uçları şekillendirin.

*Beybadei siyah ve kırmızı veya yeşil ve turuncu gibi güçlü renklerle renklendirmek için kalıcı işaretleyiciler kullanın.

*Saldırı amaçlı olduğunu gösteren bir tasarım çizin. Bir ejder kafası popüler seçimdir.

2. Beyblade savunması yapın

Savunma amaçlı bir beyblade sizi her tür saldırıdan koruyabilir. Belki de bir saldırı hdrzvuqn kadar gösterişli olmaz, fakat kendi de aynı derecede sağlam ve güçlüdür.

*Beyblade tabanının kenarına bir halka çizin.

*Beybladei mavi ve yeşil gibi renkleri nötralize etmek için kalıcı işaretleyiciler kullanın.

*Savunmayı temsil eden bir tasarım çizin. Bir katil balina ya da savaşçının yüzü popüler seçeneklerdir.

3. Dayanıklı beyblade yapın

Bunun anlamı, siz dönmelerine ihtiyaç duyduğunuz sürece bunu sağlamasıdır. Diğer beyblade türlerinden daha uzun süre dönmelidir. Önce beybladeinizin iyi bir dönüş sağlayacağından emin olun. Daha sonra dayanıklı bir oyuncak olarak öne çıkmasına yardımcı olacak özellikler ekleyin. Çocuklar kendi istedikleri şekle göre Beyblade yapabilmekte ve hayal güçlerini zorlayabilmektedir. İstedikleri tarzda ve şekillerde olan bu Beybladeler aynı zamanda hayal güçlerini de zorlamalarına yardımcı olacaktır.

*Rüzgâr rüzgarlarına benzeyen kıvrımları taban etrafında çizin.

*Tabanda renklendirmek için gümüş ve altın renkli kalem kullanın.

*Dayanıklılığı temsil etmek için ateşli bir alev gibi bir tasarım çizin.

4.Dengeli beyblade yapın

Bu türden beyblade, diğer üçün birleşimidir. Tüm güçlerin mükemmel dengesi. Herhangi bir iş için bir denge beybladei kullanabilirsin.

*Saldırı, savunma ve dayanıklılık gibi tüm beyblade güçlerini birleştiren bir model çizin.

*Beyblade dengesinin birçok iyi kaliteye sahip olduğunu göstermek için birkaç farklı renk kullanın.

*İki taraflı bir yüz veya bir ying ve yang gibi dengeyi temsil edecek bir tasarım çizin.

Beyblade’in Faydaları

Evde de yapılanlar, pek çok yönden kişilere fayda sağlamaktadır. Bu faydalar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Beyin gücünü arttırmaya yardımcı olur

Beyblade olarak bilinen oyuncaklar, çocukların zekasının gelişmesine olanak sağlarken aynı zamanda beyin gücünü de artırmaktadır. Bu nedenle pek çok ebeveyn bunların hazır olanlarını satın almak yerine çocuklarına ev yapımı olanlarını öğretmektedir. Tamamen denge üzerine kurulu olan bu oyun yapılırken belli bir matematik ve fizik bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple oyunun yapımı esnasında çocuklar matematik ve fizik konusunda belli beceriler elde etmektedir. Özellikle ebeveynlerin yönlendirmesi sayesinde çok daha ilginç beybladelerin ortaya atılması da mümkün olmaktadır.

Oyun Ablası ve Beybalde

Beyblade, sadece ebeveynler ile değil, oyun ablaları ile de yapılan oyuncaklar arasında yer almaktadır. Özellikle küçük çocuklara ev ödevleri için destek veren oyun ablaları bu konuda gereken desteği de sunmaktadır. Sizin de çocuğunuzun bir Beyblade yapması için ona olanak tanıyarak zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Yukarıda bunun nasıl yapılacağı ile alakalı tüm detayları size sunduk. Sizin yapmanız gereken ise gerekli malzemeleri temin etmek ve sonrasında oyuncağın yapımına geçmek olacaktır. Bunu ister çocuğunuzla birlikte yapabilir ya da gerekli malzemeleri temin ederek oyun ablası ile birlikte yapmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Bu gibi oyuncaklar tamamen denge kurulumuna göre çalıştıklarından dolayı bunu yapmaları ve bozmaları gerekecektir. Hem matematiksel hem de fiziksel anlamda gerekli dengenin sağlanması aşaması hemen gerçekleşmeyeceğinden, çocuğunuzun bu oyuncak için biraz çaba sarf etmesi gerekecektir. Onlara maket olan beybladelerden alarak evde kendi başlarına yapmalarına da olanak sağlayabilirsiniz. Özellikle büyük marketlerde bu tür maketlere rastlamanız mümkündür. Bu sayede çocuğunuzun sorumluluk duygusunun da gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Pek çok oyun ablası, çocukların el becerilerinin gelişmesi için fırsatlar ortaya koymaktadır. Bu sebeple de beyblade onlar için gerçek bir eğlence haline de gelebilecektir. Böylece her gün ya da haftanın belli günleri ziyaretinize gelen oyun ablası ile birlikte daha pek çok başarıya imza atmalarını da izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar