Genel Bebek/Çocuk Bakım
29 Ağustos 2017

Kreş mi Oyun Ablası mı?

Ebeveynler için çocuk yetiştirmede kritik öneme sahip belli dönemler vardır. Çocuk üç yaşını doldurduktan sonra kreş hayatına başlama dönemine girer ve çocuk yetiştirme döngüleri arasında bu ilk aşamadır. Özellikle çalışan anneler için bir karar dönemidir: kreş mi ,bakıcı mı, oyun ablası mı?

Çocuğu kreşe göndermeden önce anne babaların aklına birçok soru gelir.

  • Henüz çok küçük olan çocuğu kreşe göndermek iyi bir fikir mi?
  • Evinden uzaklaşan çocuk ailesiyle olan bağını yitirir mi, diğer çocuklarla bir arada yapabilir mi?
  • Evinde geçirdiği sürede alıştığı, bildiği ev ortamını arar mı?
  • Toplumda “zor bir çocuk” diye tanımlanan bir ufaklık için kreş ideal bir yer mi?
  • Kreşteki eğitmenler tüm çocuklara eşit ilgi ve sevgi gösterebiliyor mu?

gibi sorular ebeveynlerin kafasını karıştırır.

Çalışan çiftler için bu noktadan sonra “kreş mi bakıcı mı” sorusu cevaplanması gereken elzem bir sorudur.

“Çocuğumu acaba etrafımdaki insanların tavsiye edeceği uygun bir kreşe mi göndereyim, yoksa bir bakıcı mı tutsak?” ikilemi anne babaların kafasını kurcalıyor. Akla gelen ilk seçenek ise elbette kreş oluyor. Çünkü bu hem maliyeti düşük bir seçenek hem de çocuğun arkadaşları da çoğu zaman o kreşe gidiyor. Onlarla beraber olmasının, oyun oynamasının, çocuk için daha iyi olacağını düşünüyorlar.  

Kreşle alakalı sorunlar çoğu zaman çocuğun büyükanneyle kalmasına yol açar.

Çocuğun arkadaşları ile beraber olması, onlarla oynaması ve eğlenmesi sağlıklı gelişimi için yeterli mi? sorusuna “hayır” diye cevap veren birçok annenin çocuğuna, en sonunda anneanne bakmaktadır. Çünkü anneler çocuklarıyla ilgilenildiğinden emin olmak istiyorlar. Ne yediği, ne giydiği, ne seyrettiği ile ilgililer ve çocuklarını aileden birine, annelerine ya da kayınvalidelerine emanet ediyorlar.

Anneanne tüm sorunları çözer mi?

Anneanne ya da babaanne sevgi sorununu çözer. Çocuğu anne babası kadar severler. Çocuğun sağlığına en az anne babası kadar dikkat ederler. Hem de torunları ile ilgilenmek birçoğu için aynı zamanda eğlencelidir. Onu yedirirler, içirirler, giydirirler. Çocuk yetiştirme konusunda tecrübeleri vardır ve bunu kullanırlar. 

Ancak çocukların çağa hazırlanması için gereken bilgilerden ve modern eğitim yöntemlerinden birçok anneanne haberdar değildir. Ya da çocuğa bakacak bir anneanne ya da babaanne başka şehirde yaşamaktadır. Bir diğer sorun da şudur ki, sağlık sorunları sebebiyle bu bakımı gerçekleştiremeyebilirler.

 Kreş ve anneanne çözüm olmaktan çıkınca …

 Çocuk bu küçük yaşlarda bilinçli bir bakım sürecine dâhil edilmeli, yemek – tuvalet gibi fiziksel eğitiminin yanı sıra, zihinsel ve motor becerilerini geliştirecek bilinçli bir kişinin gözetiminde olmalıdır. Bu noktada kreş çözüm olmaktan uzak kalınca devreye yeni, farklı ve faydaları tespit edilmiş olan eğitimli oyun ablası hizmeti giriyor.

Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak tercih edilen oyun ablası sistemi, ebeveynlerin en büyük yardımcısı, çocukların ise en yakın arkadaşı haline geliyor.

Oyun ablasının sunduğu hizmetler kişiden kişiye değişiyor olsa da genel olarak ders çalıştırma, oyunlar oynama, yabancı dil eğitimi verme, drama – müzik eğitimi, motor becerilerini geliştirmek için zihinsel ve fiziksel aktiviteler öğretme gibi her yaş grubuna hitap eden temel unsur oyun ablaları tarafından sağlanır.

Oyun ablasının en büyük avantajı şüphesiz ki çocukla doğrudan, birebir olarak ilgilenebiliyor olması.

Kreşe gönderilen çocuk eğitmeniyle karşılıklı olarak iletişim kuramayabiliyor. Belli bir sayıda çocuğun bulunduğu kreşlerde eğitmen – çocuk bağı oluşmayabiliyor. Bunun yanı sıra diğer çocuklarla da bağ kuramayan küçük çocuklar olabiliyor. Arkadaş bulamayan çocuklar yalnız kalıyor. Bu durum çocukların henüz yeni yeni gelişen sosyalleşme sürecini kötü yönde etkiliyor ve özgüvenini zedeliyor. Kreşin kalitesi, eğitmenlerin ilgisi, çocuğun kreş ortamını sevmesi gibi temel kıstaslardan emin olmadan çocuğu kreşe göndermek olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Oyun ablası ne demek? Kimler bu işi gerçekleştiriyor?

Çocuğa hem okul öncesi dönemde hem de sonrasında oyun oynayarak eğitim veren, derslerini takviye eden, severek öğreten kimselerdir. Üniversite öğrencileri başta olmak üzere eğitimli gençler tarafından verilen oyun ablalığı hizmeti, saatlik ücret mantığıyla çalıştığından aileler için de kolay oluyor. Genelde Çocuk Gelişim bölümünde okuyan üniversiteli oyun ablaları, çocuğun boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmek için günde birkaç saat çalışmaktadır. Yani bu işi tam zamanlı bir iş değil. Ailenin çocuğun yanında olamadığı saatlerde oyun ablası hizmeti satın alınarak çocuğun kaliteli vakit geçirilmesi sağlanıyor.

Oyun ablası ne iş yapar?

Çocuk yetiştirmede esas olan şey “kaliteli vakit” olduğundan oyun ablalarının hepsi bu bilinçle çocukla vakit geçiriyor. Henüz yeni konuşmaya başlayan küçücük çocuklara yabancı dil eğitimini temelden sağlayarak dil gelişim becerilerini artırıyorlar. Yine aynı şekilde fiziksel becerilerini geliştirmek, olumlu yönde büyüme sağlamak için sportif faaliyetlerle çocuğun gelişimini destekliyorlar.

Oyun ablasından hizmet almanın avantajı nedir?

Oyun ablasının çocuğu hayata hazırlar. Okula çağına kadar oyun ablası ile büyüyen çocuklar sosyal hayata daha hazırlıklı, daha bilgili ve en önemlisi daha hevesli atılıyorlar.  Birçok temel beceriyi daha önce kazandıklarından, akranlarına göre daha hızlı ilerleme kaydediyorlar.

Oyun ablası sadece küçük çocuklara mı yardımcı oluyor?

Çocuğun belirli saatler içinde derslerine yardımcı olan oyun ablaları da vardır. Oyun oynayarak çocuğun gelişimini desteklerler. 7 yaş ve üzerindeki çocuklar için oyun ablaları, derslere yardımcı olması için tercih edilmektedir. Bu kişiler kültürel ve sanatsal etkinlikler için de çocuklara destek olurlar.

 Bu işi sadece kadınlar mı yapıyor?

Oyun ablası ifadesi daha meşhur olsa da bu işi yapan erkekler de var. Onlara oyun abisi deniyor. Özellikle okul çağındaki gençlere derslerinde yardım etmesi için tercih edilen oyun abileri de aileler için bir alternatif oluyorlar.

Oyun ablası ile çocuk bakıcısı arasında ne fark var?

Oyun ablası ile bakıcı birbirine karıştırılması gereken iki farklı iştir. Oyun ablaları veya abileri yarı zamanlı veya saat hesabıyla çalışan genelde üniversite öğrencileridir. Ailelere belli zaman kısıtlamamaları ile hizmet verirler. Bakıcılar ise duruma göre yatılı olarak veya mesai saatleri içerisinde hizmet veren tam zamanlı çalışan kişilerdir.

Oyun ablası ücretleri kreşe kıyasla daha mı uygundur?

Oyun ablaları ve abileri saat esasına göre çalışmaktadır. Yani sizin kaç saat yardıma veya eğitime ihtiyacınız varsa o kadar süre ile çocuğunuz ile ilgilenmekte ve buna göre de ücret almaktadırlar. Düzenli bir müşteri iseniz size bazı indirimler yapmaları da mümkündür. Alınan hizmetin durumuna göre saat başı 40 lira ile başlayan ücretler istenen desteğin çeşidine, istenen bölgeye, çocuğun yaşına, günün saatine ve tecrübeye göre bu fiyatın üç dört katına kadar çıkabilmektedir.

Özel bir kreş tercihiniz varsa, bu durumda da minimum bin lira ile başlayan aylık ücretler bunun yirmi katına kadar çıkabilmektedir.

Oyun ablası uzun vadede daha akıllıca bir çözümdür.

Okul başarısında ailenin ve çocuğun okul öncesi eğitiminin payı büyüktür. Oyun ablaları kreşin yetişemediği her detaya doğrudan cevap verdiğinden uzun vadede kreşe oranla oyun ablası daha ideal görünüyor.

Oyun ablası hizmetini ilk kez duyuyor ve sunulan bakımın içeriğini detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız “Oyun Ablası Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilir, aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar