Genel Bebek/Çocuk Bakım
29 Ağustos 2017

Kreş mi Oyun Ablası mı?

Ebeveynler için çocuk yetiştirmede belli dönemler vardır. Çocuğun üç yaşını doldurduktan sonra kreş hayatına başlama dönemine girmesi çocuk yetiştirme döngüleri arasında ilk aşamadır. Zira henüz çok küçük olan çocuğu kreşe göndermek iyi bir fikir mi, evinden uzaklaşan çocuk ailesiyle olan bağını yitirir mi, diğer çocuklarla bir arada yapabilir mi, evindeki bildiği ortamı arar mı, zor bir çocuk için kreş ideal bir yer mi, eğitmenler tüm çocuklara eşit ilgi ve sevgi gösterebiliyor mu gibi sorular ebeveynlerin kafasını karıştırır. Çalışan çiftler için bir noktadan sonra kreş, bakıcı elzem bir sorundur ve çözülmesi gereklidir. Akla gelen ilk seçenek elbette kreş oluyor lakin kreşle alakalı bütün bu sorular çoğu zaman çocuğun büyükanneyle kalmasına yol açar. Çocuğun bu yaşlarda bilinçli bir bakım sürecine dahil edilmesi, yemek – tuvalet gibi eğitimin yanı sıra zihinsel ve motor becerilerini geliştirebileceği bilinçli bir kişinin gözetiminde olmalıdır. Bu noktada kreş çözüm olmaktan uzak kalınca devreye yeni ve faydaları gözetilmiş olan eğitimli oyun ablası hizmeti giriyor. Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak tercih edilen oyun ablası sistemi, ebeveynlerin en büyük yardımcısı, çocukların ise en yakın arkadaşı haline geliyor.

Oyun ablasının sunduğu hizmetler kişiden kişiye değişiyor olsa da genel olarak ders çalıştırma, oyunlar oynama, yabancı dil eğitimi verme, drama – müzik eğitimi, motor becerilerini geliştirmek için zihinsel ve fiziksel aktiviteler öğretme gibi her yaş grubuna hitap eden temel unsur oyun ablaları tarafından sağlanır. Oyun ablasının en büyük avantajı şüphesiz ki çocukla doğrudan, birebir olarak ilgilenebiliyor olması. Kreşe gönderilen çocuk eğitmeniyle karşılıklı olarak iletişim kuramayabiliyor. Belli bir sayıda çocuğun bulunduğu kreşlerde eğitmen – çocuk bağı oluşmayabiliyor bunun yanı sıra diğer çocuklarla da bağ kuramayan küçük çocuklar olabiliyor. Bu durum çocukların henüz yeni yeni gelişen sosyalleşme sürecini kötü yönde etkiliyor ve özgüvenini zedeliyor. Kreşin kalitesi, eğitmenlerin ilgisi, çocuğun kreş ortamını sevmesi gibi temel kıstaslardan emin olmadan çocuğu kreşe göndermek olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Üniversite öğrencileri başta olmak üzere eğitimli gençler tarafından verilen oyun ablalığı hizmeti, saatlik ücret mantığıyla çalıştığından aileler için de kolay oluyor. Ailenin çocuğun yanında olamadığı saatlerde oyun ablası hizmeti satın alınarak çocuğun kaliteli vakit geçirilmesi sağlanıyor. Çocuk yetiştirmede esas olan şey “kaliteli vakit” olduğundan oyun ablalarının hepsi bu bilinçle çocukla vakit geçiriyor. Henüz yeni konuşmaya başlayan küçücük çocuklara yabancı dil eğitimini temelden sağlayarak dil gelişim becerilerini artırıyorlar. Yine aynı şekilde fiziksel becerilerini geliştirmek, olumlu yönde büyüme sağlamak için sportif faaliyetlerle çocuğun gelişimini destekliyorlar. Okula çağına kadar oyun ablası ile büyüyen çocuklar sosyal hayata daha hazırlıklı, daha bilgili ve en önemlisi daha hevesli atılıyorlar. Okul başarısında ailenin ve çocuğun okul öncesi eğitiminin payı büyüktür. Oyun ablaları kreşin yetişemediği her detaya doğrudan cevap verdiğinden uzun vadede kreşe oranla oyun ablası daha ideal görünüyor.

Oyun ablası hizmetini ilk kez duyuyor ve sunulan bakımın içeriğini detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız “Oyun Ablası Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilir, aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar