Genel
26 Temmuz 2018

Kısa Süreli Bebek Bakıcısı SMS İle Sigortalanacak!

Canımızdan çok sevdiğimiz bebeklerimizi güvendiğimiz bir bebek bakıcısına emanet ediyoruz. Ancak bebek bakıcısı da güvende olmalı ki, bebeklerimize iyi bakabilsin. Bu yazımızda size, bir yenilikten, siz ve kısa süreli bebek bakıcısı için sosyal güvenlik kurumunun sunduğu bir kolaylıktan bahsedeceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde bir SMS’le bakıcınızı da sosyal güvenlik şemsiyesi altına alın. Ne demişler, bakıcı mutluysa bebek mutludur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 29 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımladığı tebliğ ile “Ev Hizmetlerinde 5510 Sayılı Kanunun Ek-9. Maddesi Kapsamında Sigortalı Çalıştırılması Hakkında Tebliğ”in içeriğinde değişiklik yaptı. Değişikliğe göre, bakıcı hizmetlerinde 10 günden daha az çalışan kişilerin tescili ve tahakkuk eden primlerinin 5510’a SMS gönderme yoluyla mobil telefon faturalarına yansıtarak ödenmesi sağlandı.

Bebek Bakıcısı da Artık Güvende

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun getirdiği yenilik sonucunda garson, bakıcı, animatör, müzisyen ve benzeri kısa zamanlı işlerde çalışan tüm kişilerin resmi anlamda hakları korunarak sigorta primlerinin kayıt altına alınması hedeflenmiştir.10 günden daha az çalışan kişiler kapsamına dâhil olan kısa süreli bebek bakıcısı, kanundan yararlanarak ebeveynlere büyük kolaylık sağlamaya başlayacak. Güncellenen bu kanun hem işverenler için hem de kısa süreli çalışan personeller için olumlu sonuçlar doğurmuştur. İşverenler, günübirlik veya haftalık gibi kısa süreliğine tuttukları personellerin sigortalarını yaptırmak için ek bir zahmete girmeden sadece kısa mesaj yolu ile cep telefonu faturasına yapılacak ek ile sigorta işlemini tamamlayabilecek. Kısa süreli işlerde en çok yaygınlık gösteren iş kollarından biri olan bakıcılığın bu yenilik ile birlikte daha sistemli bir hale dönüşmesi bekleniyor. Bebek bakıcısı veya oyun ablası olarak çalışan üniversite öğrencileri, yeni mezunlar tam zamanlı olduğu gibi yarı zamanlı veya birkaç günlük gibi çeşitli zaman dilimleriyle bu işi yapıyorlar. Bu tarz kısa zamanlı işlerde işverenler için sigorta işlemleri zaman kaybı yarattığından ihmal edilebiliyordu. Bu durumun önüne geçmek, çalışanların hakkını korumak ve aynı zamanda işveren için işlemleri kolaylaştırmak adına SGK, böyle bir yeniliğe adım attı. 29 Aralık 2016 tarihinde yayımlanan tebliğ ile birlikte yenilik resmiyet kazanmış ve uygulamaya geçilmiştir.

 Sigorta Bildirimi Çalışılan Ay İçinde Yapılmalı

Bir ayda 10 günden bebek bakıcısı çalıştıran ebeveynler, bakıcıya ilişkin bildirimleri bakıcı çalıştırdıkları ayın sonuna kadar yapabilir. Bunun yanında, iş kazası yaşanması durumunda bakıcının mağdur olmasını engellemek için bildirimin hemen yapılmasında yarar var.

İş kazasına maruz kalan bakıcıya ilişkin bildirim, www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan, “e-hizmetler” menüsünün altındaki, “ev hizmetleri” kısmı seçilerek “iş kazası bildirim” bölümünden yapılabiliyor. Bildirimin yapılması ile bakıcının yardımlardan yararlanması mümkün olacak.

 

 10 Günden Az Çalışmada Sigorta Primleri Nasıl Hesaplanacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu, bakıcıların sigortalanması için 10 gün sınırını belirledi. 10 günden az çalışan bebek bakıcısı için ebeveynler yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta koluna prim ödeyecek. Bu prim oranı da yüzde 2. Ebeveynler haftada bir gün çalıştırıyorlarsa ayda 4 gün üzerinden prim ödeyecek.

 Yarım gün ya da saatlik çalışan gündelikçiler nasıl sigortalanacak?

Yarım gün veya saatlik çalışan bakıcı için, 7,5 saatin altındaki çalışmalar bir gün olarak kabul edilecek ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na buna göre bildirim yapılacak. Örneğin; haftada 3 gün, 4 saat evde bebek bakım hizmeti veren bir çalışan için Sosyal Güvenlik Kurumu’na haftalık 2 gün bildirim yapılması gerekiyor. Genelgede 7,5 saatin altındaki çalışmaların 7,5 saat olarak değerlendirileceği yönünde hüküm var. Bu nedenle, ev sahipleri çalışma süresine ilişkin hesabı düzgün yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapmalı.

Kısa mesajla yapılacak işlem son derece basit. Örneğin sadece haftanın birkaç günü çalışan bebek bakıcısı için öncelikli olarak işveren kendi kimlik numarasını yazıp 5510’a SMS atıyor. Ardından “EVHİZ TC KİMLİK NO AYIN GÜNÜ” yazıp tekrardan 5510’a kısa mesaj yollayıp bakıcının çalıştığı günleri kayıt altına alabilir. Yapılan işlemler, telefon faturasına yansıtılarak tahsil edilir. GSM ayrımı yapmayan uygulama tüm operatörlerden yapılabiliyor.

Konuyla ilgili bir diğer yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar