Genel
12 Eylül 2018

Kayınvalide Ve Çocuk Bakıcısı Arasındaki Sorunu Önlemek İçin 7 İpucu

Merhaba, bugün belki iletişiminiz çok iyi olduğu ve çok sevdiğiniz, belki de aranızın pek iyi olmadığı kayınvalide ile çocuk bakıcısı arasındaki sorunların nasıl engelleneceğinden bahsedeceğiz. Bu ilişkideki sorunları çözme rolü, çocuğun annesindeyse bu bir kadının diğer iki kadın arasındaki ilişkiyi düzenlemesi anlamına gelir ki bu oldukça karmaşık bir iştir. Biz, kayınvalidenizin geçmişteki çocuk bakımı tecrübelerinden ve değişime direnmesinden, çocuk bakımı konusunda kayınvalide ve çocuk bakıcınız pozisyonundan konuşacağız. İki kadın arasındaki dengeyi sağlamak ve adaletli olmak değineceğimiz konular arasında. Çocuk bakımını gerçekleştiren bireylerle ilgili söylenebilecek temel kaide şudur: Bakım yapan tüm bireylerin amacının tek olduğudur, bu da çocuğun mutlu olması ve gelişiminin sorunsuz gerçekleşmesidir. İster anne, ister çocuk bakıcısı, ister kayınvalide olsun, eşgüdüm içinde davranmalıdır. Bu bakış açısı, sorunların çözümünde büyük fayda sağlar. Şimdi gelin dengeler nasıl sağlanacak, sorunlar nasıl aşılacak ona bakalım.

 

1. Kayınvalidenizin Çocuk Bakımı Hakkında İnançları Ve Modern Çocuk Bakıcısı Hizmeti

Çocuğunuza bakarken kayınvalidenizin yanınızda olmasının en önemli faydası şudur: Kayınvalideniz bir ya da birden çok çocuk yetiştirdiği için çocuk bakımı konusunda engin tecrübeye sahiptir. Öncelikle bunun farkında olmanız, çocuğunuz ve sizin açınızdan faydalı olacaktır. Sizin çok zaman harcadığınız bir bakım sorununu bir anda çözebilir. Aranız kötü olabilir ya da geçmişte sorunlar yaşamış olabilirsiniz ama yaşadıklarınız bu gerçeği değiştirmez. Bunları ayırt edin ve bilgisine saygı gösterin.

Bunun yanında, kayınvalide bildiği geleneksel çocuk yetiştirme yöntemleri konusunda ısrarcı olabilir. Sadece kayınvalideniz değil, yaşlı insanlar genelde değişime dirençlidir. Hayat boyunca edinilmiş ve doğrulanmış bilgilerin oluşturduğu bakış açısını değiştirmek istemezler. Siz ona, çağın gerekliliklerinden, günümüzde birçok şeyin değiştiğinden, çocuk bakımında da yeni yöntem ve eğilimler olduğunda bahsetseniz de, bunlara pek sıcak bakmayabilir. Çocuk bakıcısı tanımını duyduğunda, “Bizim zamanımızda çocuk bakıcısı mı vardı, biz çocuğumuza kendimiz bakardık.” gibi cümleler duyabilirsiniz. O’na bunun çok güzel bir şey olduğunu ama artık zamanın gereklerinden dolayı tecrübeli, eğitimli ve şefkatli çocuk bakıcısının çocuklara bakmasının da iyi bir seçenek olduğunu anlatabilirsiniz. İyisi mi, siz rüzgârı karşınıza değil, arkanıza alın. Kayınvalidenizle tartışacağınıza, ufak tefek sorunları görmezden gelip onunla uzlaşın. Göreceksiniz ki o da yumuşayacak ve size yardımcı olacaktır.

 

2. Çocuk Bakıcısı Açısından Durum Nasıl?

Şimdi gözümüzde canlandıralım: Bir çocuk bakıcısı ile anlaştınız ve çocuğunuza bakmaya başladı. Evde kayınvalide ile yaşıyor olabilirsiniz ya da sıklıkla evinize geliyor olabilir. Dolayısıyla kayınvalide ve çocuk bakıcısı sürekli ya da sık sık iletişim içine giriyorlardır. Çocukla ilgili bir sorun çözülmesi gerektiğinde ya da rutin bir bakımda çocuk bakıcısı kendi tecrübesini, eğitimini ve bilgisini kullanır. Bu sırada kayınvalide tarafından direk ya da sizin aracılığınızla eleştirilmesi moralini bozar, motivasyonu düştüğü için çocukla iyi ilgilenemez. Kendinizi çocuk bakıcısının yerine koyun. Bir tarafta kendi bildikleri ve emin olduğu ilkeler var, diğer tarafta işverenini etkileyecek güce sahip kayınvalide var. Şimdi kayınvalidenin dediğini yapmazsam işverenimi etkiler ve işimi kaybedebilirim, der içinden ve yaşadığı stres çocuğunuza yansır. Bunu ona yaşatmayın.

Öncelikle kayınvalidenizin direk eleştirmesini engellemelisiniz. Eğer çocuk bakıcısının yanlış yaptığını düşündüğü bir durum varsa size yalnızken söylemelidir. Kayınvalidenizin size söylediklerini akıl süzgecinizden geçirmeden direk çocuk bakıcısına söyleyin. Böylece çocuk bakıcısını demoralize etmeden sorunla ilgili bilgi sahibi olabilir ve değerlendirebilirsiniz.

3. Kayınvalide Açısından Durum Nasıl?

Kayınvalide açısından duruma baktığımızda, aniden eve gelen bir çocuk bakıcısı ile karşılaşmıştır. Önyargılarından dolayı, sizin çocuğunuza kendiniz bakmadığınız için içinden sizi eleştirebilir. Eşinize bununla ilgili görüşlerini sizi hedef gösterir şekilde söyleyebilir. Bunların hepsi, olası ve çözülebilecek sorunlardır. Alışkın olmadığınız durumlarla karşılaştığınızda verdiğiniz tepkileri düşünün. Belki kızıyor, belki susuyor,  belki tepkinizi aşırı bir şekilde ifade ediyorsunuz. Duruma kayınvalideniz gözünden bakmaya çalışın ve onun da çocuğunuzun iyiliğini istediğini hatırlayın. Sonuçta çocuğunuz onun da torunudur ve kan bağı ona koruyuculuk görevi üstler.

 

4. Dengeyi Sağlamak: Çocuk Bakımda Rekabet Olmaz

Başta da dediğimiz gibi temelde şu gözetilmelidir: Amaç çocuğun mutluluğudur ve tüm taraflar bunu gözetmelidir. Bunun tüm taraflarca gözetilmesi çok önemlidir. Çocuk bakımında rekabet olmaz. Herkes katkısını sunar. Kayınvalidenin deneyiminden, çocuk bakıcısının eğitiminden, annenin sevgisinden çocuğun mutluluğu doğar. Bu uyumu hisseden/gören bebek ya da çocuk da bu uyuma katılacaktır. Kayınvalide ve çocuk bakıcısı arasında sorunlar çıkması durumunda, bunları çözmek için çocuk, çocuk bakıcısı, kayınvalide ve anne bir gün beraber zaman geçirilebilir. Herkes isteklerini, rahatsızlıklarını kibarca belirtebilir. Böylece uzlaşmaya varılabilir. Dikkat edilmesi gereken, burada çocuğun isteklerinin en önemli nokta olduğudur. Bunlar göze alınarak doğru davranış belirlenebilir. Bu çocuğunuza ve tüm taraflara iyi gelecektir.

 

5. Kayınvalideniz Ya Da Çocuk Bakıcısı Size Doğru Bilgi Veriyor Mu?

Kayınvalide ve çocuk bakıcısı arasındaki uyumu sağlamak ve sorunları çözmekle ilgili önemli olanlardan bir tanesi de doğru bilgiyi edinmektir. Kayınvalide veya çocuk bakıcısı kendisini haklı çıkarmak veya kendi bildiğinin doğru olduğunu ispatlamak için, durumla ilgili size yanıltıcı bilgi verebilir ya da durumu çarptırabilir. Bunu engellemenin yolu, doğru soruları sormak ve net cevaplar alana kadar irdelemektir. Ancak doğru bilgiler elde ettiğinizde çocuğunuz için doğru kararı verebilirsiniz. Doğru bilgiye ulaşmanın yollarından biri de, durumu ve çocuğunuzu gözlemlemektir. Çocuğunuzun verdiği tepkiler kayınvalidenin ve çocuk bakıcısının ona nasıl davrandığını anlamak ve hangisinin doğru bilgi verdiğini anlamak için iyi bir yoldur. Eğer çocuk bakıcısının verdiği bilgilerin yanlış olduğunu ve kayınvalidenizin doğru bilgiler verdiğine kanaat getirirseniz, çocuk bakıcısı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun yanında çocuk bakıcısı tutarlı ve dürüstse ve kayınvalidenizin verdiği bilgiler yanlışsa o zaman kayınvalidenizle kırıcı olmadan, ciddi bir konuşma yapmanın zamanı gelmiş olabilir. En ideali ise kayınvalide ve çocuk bakıcısı tarafından durumun objektif değerlendiriliyor, ancak bakış açılarının farklılaşıyor olmasıdır ki bu duruma avantajınıza çevirerek ikisinden de faydalanabilirsiniz.

6. Adil Davranmak

Elbette siz kayınvalide ve çocuk bakıcısı arasında yargıç değilsinizdir, ancak çocuğunuzla ilgili kararı siz vereceğiniz için taraflar arasındaki ihtilaflarda bir davranışın yapılıp yapılmayacağına siz karar verirsiniz. Nerede iki insan varsa ve bir karar verilecekse orada bir yargı veren vardır. Dolayısıyla da adil olunmalıdır. Vereceğiniz karar, taraflarla değil çocuğunuzla ilgili olsa bile, onlar bu karardan etkilenmeyecek olsa bile, çocuk bakıcısının ve kayınvalidenin onuru tam olarak korunmalı ve yanlış sözcükler kullanılmamalıdır. Odak noktasının onlar olmadığı ve sorunun kişisel algılanmaması gerektiği hatırlatılmalıdır. Çocuğunuzla ilgili bir sorun çözüldüğünde, taraflardan biri haksızlığa uğramış hissediyorsa orada bir sorun vardır ve bu çocuğunuza yansır. İkna, tatlı söz, güleryüz burada en işlevsel araçlardır.

 

7. Kayınvalide, Çocuk Bakıcısı ve Sizin Çocuğunuza Söyledikleriniz Tutarlı mı?

Bu soruyu sıklıkla kendinize sormalısınız. Dengeler sağlandıktan ve çocuk bakıcısı ile kayınvalide arasındaki anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları giderildikten sonra çocuğa tutarlı davranılmalıdır. Çocuk bakımında sıklıkla yapılan hatalardan biri de, çocukla ilişkide olan otoritelerin tutarsız değerleri işaret etmesidir. Yiyecekle ilgili konular, bunun basit örnekleridir. Anne çok çikolata yemenin zararlı olduğunu söylerken kayınvalidenin çocuğun çok miktarda çikolata yemesine izin vermesi hatta çok çikolata yemenin zararlı olduğuna inanmadığını söylemesi, çocuğun kafasını karıştırır. Farklı bakış açılarının olabileceğini bilmeyen ve kendi doğrusunu seçmesi konusunda yeterince gelişmemiş olan çocuk, duygusal dalgalanmalar, suçluluk duyguları hissedebilir veya zararlı alışkanlıklar edinebilir.

 

Ayrıca aile bireyleri ve çocuk bakıcısı arasındaki sorunları önlemek için, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar