Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

İzmir Bebek Bakıcısı

Türkiye’nin Batıya açılan penceresi durumundaki İzmir bebek bakıcısı arayan ailelerin fazlaca bulunduğu bir ilimizdir. Bunun sebebi; dinamik, eğitimli ve genç nüfusun fazlalığıdır. Ayrıca doğal ve tarihi güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken illerimizden biri olan İzmir’de,  ekonomiden tarıma, sağlıktan eğitime ve teknolojiye kadar pek çok alanda ilk yaşanmıştır.

İzmir, gıda, sanayi ve rafine fabrikalarını bünyesinde bulundurduğundan iş olanakları açısından da zengin bir şehirdir. Tüm nedenlerle önemli ölçüde göç alır. Okuma yazma bilenlerin oranı, dış ticaretteki payı, işgücüne katılım oranı göz önünde bulundurulduğunda, çocuk sahibi çalışan annelerin fazlalığı daha iyi anlaşılmaktadır. Dolayısıyla İzmir bebek bakıcısı ihtiyacı yüksek olan bir ilimizdir.

İzmir ilinde bebek bakıcısı olarak çalışmak istiyorsanız veya bebek bakıcısı arayışındaysanız https://www.evdekibakicim.com/ sitemizden yararlanabilirsiniz.

Süper Bebek Bakıcısı Nasıl Olur?

Bakıcı ihtiyacı bulunan ailelerin, yaşadığı en zor dönemlerden biri doğru bakıcıyı seçme ve karardan emin olma dönemidir. Çocuklarını bir yabancıya emanet etmek hiç kolay değildir. Üstelik medyaya yansıyan kötü bakıcı haberleri bu kadar yaygınken güven bağının oluşması zordur. Bu nedenle bakıcının güvenirliliği ve merhametli olması, görev tanımının da önüne geçen özelliklerdir.

Ailelerin çocuklarını bakıcıyla yalnız bırakarak işlerine odaklanabilmeleri için ihtiyaç duydukları adeta süper bir bakıcıdır. Peki, bakıcının süper bebek bakıcısı olarak görülmesini sağlayan özellikleri nelerdir, bakıcı seçiminde ailelerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir, bakıcıların görevini iyi yaptığı nasıl anlaşılır?

Bebek bakıcılığı, toplumun kadının çalışmasına bakış açısının değişmesi ile değer görmesi gereken meslekler arasında yerini almıştır. Öyle ki, süper bebek bakıcısı isminde oyun bile geliştirilmiştir. Bu oyunda, sayısı artan bebeklerin ihtiyaçları karşılandıkça puan kazanılıyor. Amaç bebeklerin yaramaz tavırlarına izin vermeden kontrolünü sağlayarak puan kazanmak.

Reelde de amaç aynıdır: Bebek veya çocuğun ihtiyaçlarını karşılarken çocuğu disipline edebilmek. Amaca ulaşıldığında ise bakıcı ücretlendirilir. Bakıcının amaca ulaşarak para kazanması, birtakım yetkinliklerinin olmasını gerektirir. Aileler, bu özellikleri adaylar ile görüşmesinde öğrenmeli ve kararını bu doğrultuda vermelidir. Ailelerin karar vermesinde etkili olan özellikler şunlardır:

 • Çocuk gelişimi eğitimi veya deneyimi: Çocukluk dönemi, bireyin nasıl bir yetişkin olacağını, alışkanlıklarının, tutum ve davranışlarının nasıl olacağını belirler. Bu nedenle bakıcının çocuk gelişimi alanında eğitim almış olması önemlidir. Kendisi de çocuk sahibi olan veya daha önce çocuk bakmış bir bakıcı deneyimli olur ve her duruma karşı tedbirlidir.

 • İlk yardım eğitimi: İlk yardım bilgisi olmayan, soğukkanlı olmayan birinin acil durumlarda panikle ciddi komplikasyonlara neden olması olasılığı yüksektir. Bu nedenle ilk yardım bilgisi ve çocuk hastalıkları hakkında bilgi sahibi olunması büyük önem taşır.

 • Yabancı dil bilgisi: Çocukların ikinci bir dili erken yaşta öğrenmesi açısından, bakıcının dil biliyor olması önemlidir.

 • Yaş: Bir bakıcının yaşı elbette genç veya ileri yaş olabilir. Ancak 0-3 yaş grubu çocukların tuvalet eğitimi gibi özel eğitimlere ihtiyacı olacağından yaşlı bir bakıcının deneyimi faydalı olur. Ancak yaşlı bir bakıcının 3-6 yaş grubundaki oyun çağı çocuklarının enerjisine ayak uydurabilmesi zordur. Bu nedenle aileler bakıcı tercihini yaparken çocuğun yaşını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

 • Uyruğu: Bakıcının yabancı olması, çocukların dil gelişimleri için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca yabancı bakıcılar genellikle yatılı bakıcı olarak çalışmayı kabul eder. Bu da ev işlerine yetişemeyen anneler için önemi yadsınamaz bir özelliktir.

 • Yaratıcılık: İyi bir bakıcı sadece çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu değildir. Bakıcı çocuk ile oyun oynayabilmeli, gerektiğinde yaratıcılığını kullanarak yeni oyunlar üretebilmelidir. Nitekim oyun çocukların iç dünyasını yansıtan önemli bir aracıdır.

Bakıcının tüm bu niteliklere sahip olması, karakterinin kişilik yapısının, meslek için uygun olmaması durumunda anlam ifade etmeyecektir. Bakıcının taşıması gereken kişisel özellikler şunlardır:

 • Sabırlı olmalı

 • Hoşgörülü, duyarlı olmalı

 • Merhametli olmalı

 • Yeniliklere açık olmalı

 • Enerjik olmalı

Bakıcı kararını vermeden önce, bakıcının referansları ile görüşülmesinde fayda vardır. Referans olarak gösterilen kişiye şu sorular yöneltilmelidir:

 • Onun en çok hangi özelliğini seviyordunuz?

 • Çocuğunuzun onunla yapmaktan en çok hoşnut olduğu şey neydi?

 • Onunla herhangi bir sorun yaşadınız mı, yaşadıysanız bu sorunla nasıl başa çıkabildiniz?

 • Onu tavsiye eder misiniz?

Bakıcıyı seçtikten ve çocuğu emanet ettikten sonra, sıra bakıcının performansını değerlendirmeye gelir. Bakıcınızın süper olup olmadığını anlamak için bu sorulara göz atmalısınız.

 • Bakıcı çocukla nasıl zaman geçirdiğini, çocuğun neler yaptığını size anlatmakta isteksiz mi?

 • Çocuğunuz, bakıcı ile yan yana geldiğinde huysuz oluyor mu?

 • Çocuğu gördüğünüzde kıyafetleri kirli ve pasaklı duruyor mu?

 • Çocuk sürekli küçük kazalara uğramış oluyor mu?

 • Çocuk önceden olmadığı halde sürekli kâbus görmeye başladı mı?

Bu sorulara verdiğiniz cevap olumluysa bakıcı değişimi gerekli olabilir. Bu gibi durumların dışında, bakıcı kendi isteğiyle sorunsuz şekilde ayrılıyorsa, çocuğun belli dönemlerde bakıcıyı görmesi sağlanmalıdır. Aksi halde çocuk, herkesin kendisini bırakıp gidebileceğini düşünür ve ileride sağlıklı ilişkiler kuramaz.

İzmir Bebek Bakıcısı Fiyatları Nasıldır?

Bebek bakıcısı fiyatları, değişkenlik gösterir. Fiyatların değişken olmasına neden olan unsurlar şunlardır:

 • Deneyim, yabancı dil ve ilk yardım bilgisi

 • Gündüz veya yatılı çalışma (yatılı çalışan ev personeli yüksek ücret talep edebilir)

 • Çocuğun ikiz olması veya herhangi bir özel sağlık durumunun olması

 • Bakıcının yerli veya yabancı olması

 • Evin büyüklüğü (ev ne kadar büyükse bakıcının yapacağı iş de o kadar fazlalaşır)

 • Bakıcının bulunduğu şehir ile ailenin bulunduğu şehir

Bakıcı ile ailenin en önemli beklentisi saygıdır. Kendisine saygı duyulmayan, hor görülen bir bakıcının işini severek yapması zordur. Çocukla isteksizce ilgilenen ve görevlerini tam yapmayan bir bakıcının, aldığı ücreti hak etmesi elbette mümkün değildir.

Bakıcının devamlılığını sağlamak isteyen aile; bakıcıyla çocuğun yanında tartışmamalı, fikirlerine saygı duymalı, sağlığıyla ilgilenmeli, gerektiğinde kendisine zaman ayırması için yardımcı olmalıdır.

Bakıcının, çocuk ile yalnız kaldığında neler yaptığını anlayabilmek en etkili yolu, evin özel alanlar dışındaki alanlarına kamera yerleştirmektir. Ancak kameraların, yatak odası gibi özel alanlara yerleştirilmesi, yasalara göre doğru değildir.

Bebek Bakıcısı Filmi Nedir?

Bakıcılarla ilgili medyaya yansıyan haberler oyun yazılımcılarına olduğu gibi senaristlere de konu olmuştur. Konuyla ilgili birçok film vardır. Bu filmlerden biri, IMDB puanı 6,4 olan ve 2017 yılında vizyona giren, ABD yapımı Baby Sitter isimli filmdir. Judah Lewis, Samara Weaving, Robbie Amell’in başrolleri paylaştığı Bebek Bakıcısı filmi, komedi ve korku kategorisinde yer alır. Filmin konusu ise şöyledir:

Arkadaş edinme sıkıntısı yaşayan Cole’un, sıradan aile ve okul yaşantısı Bee ismindeki sarışın bakıcıyla değişecektir. Cole, seksi bakıcısına âşıktır. Ancak bakıcı, değişik hal ve hareketleriyle gizli işler yaptığı şüphesi uyandırmaktadır. Bir gece, Cole merakına yenik düşerek Bee ve arkadaşlarını gözetlemeye başlar. Cole, Bee ve arkadaşlarının satanist bir kültün üyesi olduğunun farkına varır. Katil bakıcı ve arkadaşları da Cole’un, sırlarını bildiğinin farkına varır. Böylece uzun ve kan dolu saatler başlar.

Elbette her bebek bakıcısını aynı kefeye koymak doğru değildir. Bu tür filmlerin ve haberlerin ortaya çıkardığı sonuç aileleri tedirgin etmektedir. Oysa iyi bir bebek bakıcısı bulmak https://www.evdekibakicim.com/ sitesi sayesinde oldukça kolaydır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar