Genel
14 Eylül 2018

İstanbul Down Sendromu Derneği Faaliyetleri

Daha önceki yazılarımızda, down sendromu farkındalığının ülkemizde ve dünyada, her geçen gün arttığından bahsetmiştik. İşte bu farkındalık adına yapılan en önemli girişimlerden bir tanesi, derneklerin çoğalmasıdır diyebiliriz. İstanbul down sendromu derneği ve bu konuda kurulmuş diğer dernekler, sendroma sahip olan herkese yardımcı oluyor.

Hatta yardımcı olmakla kalmıyor, sendromluların hayatını kolaylaştırmak adına birçok yararlı iş yapıyorlar.

Down sendromu şefler programı ile İstanbul down sendromu derneği, sendromlulara mesleki anlamda, en büyük iyiliği yapıyor. Bu program sayesinde sendromlular, kendi ayakları üzerinde durabilecek ve bir meslek öğrenecekler.

Her yıl 23 Nisanda sendromlulara özel yapılan programlar sayesinde, sendromluların moral ve motivasyonu yükseltiliyor. Yaşama dair bu insanların en güzel hediyeleri alması gerektiğine inanıyorlar.

Derneğin faaliyetlerinden bir tanesi de sendromlulara yönelik birçok gezi düzenlemesi. Mesela geçtiğimiz günlerde, sınırda hem Mehmetçiğe moral olması açısından, hem de sendromlulara moral olması nedeniyle, dernek tarafından gezi düzenlendi.

Derneğin düzenlediği etkinlikler, yalnızca yetişkinlere yönelik değil elbette… Ayrıca miniklere yönelik olarak da düzenledikleri etkinlikler ile bir yandan da adlarından söz ettiriyorlar.

Bir yandan ulusal kanallarda, bir yandan da yerel kanallarda hazırlanan programlar sayesinde, sendromlular kendilerini ifade edebiliyorlar. Tabi ki saydığımız tüm bu programların hazırlanmasında, derneğin payı oldukça büyüktür.

3 aralık tarihi, her yıl dünya engelliler günü olarak kutlanıyor. Her ne kadar down sendromu bir farklılık olsa da, yaşamlarını normal bireyler olarak sürdüremiyorlar. Önlerinde bulunan birçok engelden dolayı, normal insanların yardımına muhtaçlar. Her yıl bu tarihte, down sendromlulara yönelik olarak da, derneğin hazırladığı çeşitli etkinlikler var.

Türkiye down sendromu derneği; Bir başka iyilik hareketi!

Down sendromuna yönelik farkındalığın dile getirilmesi, yalnızca İstanbul ilinde gerçekleştirilmiyor. Türkiye genelinde de faaliyet gösteren dernekler var. Türkiye down sendromu derneği, ülkemizdeki en büyük derneklerden bir tanesidir.

Down sendromu derneği, şu anda ülkemizde bulunan en büyük derneklerden bir tanesidir. Derneğin belki de en önemli faaliyetleri arasında, ailelere yönelik verdikleri eğitim desteği sayılabilir.

Ailelerin sendromlu çocuklara, nasıl davranacakları ve nasıl disiplin verecekleri hakkında dernek üyelerinin büyük katkıları bulunur.

Ayrıca dernek, diğer yerel derneklerin yaptığı gibi bir takım faaliyetlerde bulunmaktadır. Önemli günlerde yapılan kutlamalar ve gezi etkinliklerini, bu faaliyetler arasında sayabiliriz.

Down sendromu derneği, mesleki anlamda da sendromlulara büyük katkılar sağlamaktadır. Sendromluların hazırladıkları ürünlerin satışını sağlamak, sendromluların çalışabileceği alanlar yaratmak, derneğin sağladığı katkılardan bazılarıdır.

Toplumsal farkındalığı artırmak adına bizce yapılan en büyük faaliyet, sendromluların sorunlarını ve günlük yaşamlarını, toplumun diğer fertleri ile paylaşmaktır. Bu anlamda derneğin çok iyi çalıştığını söyleyebiliriz.

Ayrıca sportif etkinliklerin düzenlenmesi de, sendromluların moralini epey bir yükseltiyor. Günlük yaşamlarında onlara destek oluyor.

Ulusal down sendromu derneği; Bir başka katkı daha…

Evet, aslında toplumsal farkındalığın sağlanması adına bu alanda çalışan birçok dernek var. Ama biz yine de ülkemizdeki en büyük derneğin, sendromlulara yönelik olarak yaptığı katkılara anlatmaya devam etmek istiyoruz. Ulusal down sendromu derneği, resmi internet sitesinde, yapılan faaliyetler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Down sendromu derneği çalışmaları ve faaliyetleri hakkında da ayrıntılı bilgilere, internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya ve internet mecrasının etkili kullanımı ile birlikte, daha çok insana ulaşma amacı hedeflenmektedir. Aslında bu konuda, amaca ulaşıldığını söyleyebiliriz.

Önceki zamanlara göre, insanlar down sendromlu bireylere karşı bakış açılarını değiştirdiler. Bu durumun bir hastalık olmadığını ve yalnızca genetik bir farklılık olduğunun bilincindeler.

Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak da, insanlar bu konuda daha duyarlı hale geldi ve sendromlulara yardımcı olmak anlamında, bütün gayretlerini sergiliyorlar.

Ayrıca dernek, sendromlulara maddi destek olması amacıyla, bağış toplama kampanyası da düzenliyor. Kampanyadan elde edilen gelir, sendromluların ihtiyaçları için kullanılıyor. Sosyal gelişimlerinin normal şartlarda yürümesi için de düzenlenen etkinliklerin masrafları buradan karşılanıyor.

Derneğin kurmuş olduğu sanal mağazada birbirinden güzel ürünleri bulabilir ve satın alabilirsiniz. Buradan elde edilen gelir de, doğrudan derneğe aktarılıyor ve sendromluların ihtiyaçları için kullanılıyor.

Anadolu down sendromu derneğe neler yapar?

Bu dernek de, sendromluları hayata kazandırma adına birçok faaliyette bulunuyor. dernek hakkında ayrıntılı bilgilere, sosyal medya hesaplarından ulaşabiliyorsunuz. Derneğin aktif olarak faaliyet gösteren bir internet sitesi yok ne yazık ki! Aslında daha önceleri var olan site şu anda aktif değil.

Merkezi İzmir ilinde bulunan dernek de aynı zamanda, sendromlulara yönelik olarak yayınlanan iş ilanları bulunuyor. Bu ilanlara, derneğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Anadolu down sendromu derneği düzenli olarak, genel kurul toplantıları yapıyor. Bu toplantılarda derneğin faaliyetlerine ilişkin güncellemeler yapılıyor. Ayrıca dernek bünyesinde faaliyet gösteren eğitim akademisi var. Bu akademide ise, sendromluların eğitimine yönelik olarak programlar düzenleniyor. Aslında kurs niteliğinde olan akademide; okuma yazma, müzik, modern dans, ritim dersleri, yüzme, bocce ve dart gibi sporlar öğretiliyor.

Genelde düzenlenen kurslar, belli bir kontenjanın tamamlanması ile açılıyor ve kurslara katılım ücretsiz olarak sağlanabiliyor. Kurslar her ne kadar faydalı olsa da, şimdilik yalnızca İzmir ilinde düzenleniyor.

Derneğin diğer faaliyetleri arasında doğa yürüyüşleri ve doğaya saygı programları yer alıyor. Düzenli olarak down sendromluların ağaç dikmesi sağlanıyor ve doğaya sevgi duymaları da bu şekilde sağlanmış oluyor.

Sendromluların toplumla kaynaşmaları adına, tiyatro ve dans gösterileri de düzenleniyor. Sendromlular yaptıkları provalar ile hem yaşama daha sıkı sarılıyorlar, hem de bir şeyleri başarmış olmanın verdiği mutluluğu yaşıyorlar.

Ayrıca sendromluların başarılı bir şekilde sunmuş oldukları gösteriler, birçok kişi tarafından beğeniliyor.

Sosyal sorumluluk projeleri

Gerek İstanbul down derneği olsun, gerekse bu alanda faaliyet gösteren diğer dernekler olsun, sosyal sorumluluk projeleri hazırlıyorlar.  Türkiye ve dünya genelinde yaygın olan bu projeler sayesinde, sendromluların hayata adapte olmaları daha kolay hale geliyor. Projeler, derneklerin öncülüğünde ve dernekler tarafından yapılabildiği gibi, bazı kamu kuruluşları tarafından da düzenlenebiliyor. Yerel yönetimlerin de bu tür projelere olan desteğini unutmamak gerekiyor. Projelerin hayat geçirilmesi adına yer sağlanması, sponsor bulunması gibi faaliyetlerde büyük katkıları olduğu söylenebilir.

Konunun daha iyi anlaşılması adına, sosyal sorumluluk projesinin ne olduğunu ve ne amaçladığını anlatmak daha iyi olacaktır. Belirli bir amaç etrafında; özel sektör, kamu sektörü ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlaşması olarak tanımlanabilir.

Sosyal sorumluluk projelerinin konusu çeşitlidir. Amacı ise toplumun çıkarlarını ilgilendiren konularda projeler üretmektir. Bu tür projeler, toplumun bir kesimi için hazırlanabildiği gibi, bireylere yönelik olarak da hazırlanabilir. Bireylerin becerilerini geliştirecek ve onları topluma kazandıracak projelerdir. Mesela uyuşturucu bağımlılarını, bağımlılıktan kurtarmak ve onlara iş imkanı sağlamak, proje kapsamında değerlendirilebilir.

Aynı şekilde down sendromluların, hayatın her alanında yer almaları adına, projeler üretmek ve onları sosyal ve üretken bireyler haline getirmektir. Bu kapsamda düzenlenen birçok proje bulunmaktadır. Özellikle toplumla sağlıklı bir iletişim sağlamaları adına, down sendromlulara yönelik kafe tarzı yerler açılmaktadır. Bu yerlerin işletmesini tamamen sendromlular yapmaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar