Sağlık
13 Temmuz 2017

İnternette İhtiyaçlarınıza Göre Doktor ve Hastane Nasıl Bulunur?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016’daki verilerine göre Türkiye’de internet kullanan bireylerin yüzde 65,9’u internetten sağlık araştırması da yapmaktadır. Günümüzde internetten sağlık araştırması yapmak, kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Peki internetten sağlık araştırması yapmak isteyen hasta ve danışanlar nelere dikkat etmelidir?

1. Güvenilir kaynaklardan araştırma yapın

Doktor ve sağlık profesyoneli araştırması yaparken ya da sağlık hakkında çeşitli bilgilendirme yazıları okurken mutlaka güvenilir kaynaklardan faydalanın. Günümüzde internet oldukça yaygın ve herkesin kullanabileceği bir teknolojidir. Dolayısıyla dileyen herkes istediği zaman çeşitli içerikler ekleyebilmekte.

Bu içeriklerin bir kısmı uzman görüşü alınmadan yazılmış yazılar olabilmektedir. Çoğu zaman yanıltıcı olan bu bilgiler sağlık araştırması yapan kullanıcıları olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla sağlık araştırması yaparken güvenilirliği kanıtlanmış, doktorların, sağlık profesyonellerinin ve hastaların sıklıkla kullandığı kaynaklardan yararlanmanız faydanıza olacaktır.

2. Kendi kendinize teşhis ve tanı koymayın

Çoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri de hastalık halinde internetten çeşitli bilgiler okuyup, ciddi hastalıkların bizde de ortaya çıktığına inanmamızdır. Doktor ya da uzman görüşü olmadan internetten okuduğumuz bilgilerle kendimize teşhis koymak ve moralimizi bozmak oldukça yanlış bir davranıştır. Öncelikle yapmamız gereken işin uzmanına başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmaktır.

3. Seçeceğiniz sağlık profesyonelinin özgeçmişini inceleyin

Doktor ya da uzman araştırması yaparken özgeçmişini mutlaka inceleyin. Branşı, ilgilendiği hastalıklar ve sağlık problemleri, yaptığı tedavi yöntemleri vb. bilgileri öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu bilgileri edinebileceğiniz kapsamlı bilgi sunan, tarafsız kaynaklardan araştırma yapın.

4. Alanında uzman olmayan kişilerin önerilerine güvenmeyin

Çeşitli forumlarda, sosyal medyada yazılan öneriler yerine alanında uzman olan sağlık profesyonellerinin görüşlerini takip edin. Bazı kullanıcılar forumlarda okuduğu önerileri uygulamaya kalkarak sağlıklarına olumsuz etki edebilmektedir. Bilgi ihtiyaçlarınızı güvenilir ve alanında uzman olan kişilere soru sorarak danışın.

5. Ücretli ilanlar yerine organik arama sonuçlarını tercih edin

Google aramalarında ilk çıkan sonuçlar bazen ücretli reklamlar olabilmektedir. Bu sonuçların yanında “reklam” ibaresi yer almaktadır. Bu web siteleri yerine organik arama sonuçlarında yer alan siteleri incelemeniz daha faydalı olacaktır.

Google listeleme kriterlerine göre erişimi daha yüksek olan, içeriği geniş olan web siteleri organik arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almaktadır. Bu birçok kişinin bu web sitesini kullandığını, yorum ve bilgi eklediğini de göstermektedir. Dolayısıyla size bilgi alma anlamında daha çok yardım edebilir.

Hastane ve Doktor Arama Siteleri Kullanılabilir mi?

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internetin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak gerekiyor. Bu açıdan hastane ve doktor bulmak için pratik kullanım imkanı sağlayan siteler yer alıyor. İlgili siteler üzerinden hem doktor hem de hastane araması yapılabilir. Bu profile sahip sitelerin avantajı ise, hasta yorumlarına sahip olmasıdır. İnternet üzerinden yapılan doktor veya hastane aramalarında kullanıcı yorumlarına rastlamak veya bunlara güvenmek zordur. Her ne kadar forum gibi sitelerde doktor ve hastane görüşlerine gerçek kişiler yer verse de, her hastane için yorumlara rastlamak mümkün değildir.

Hastane ve doktor araması yapmak için kurulan siteler için milyonlarca kişi tarafından kullanılan faydalı araçlardır. Bu tür siteler, kullanıcılarına daha iyi hizmet modeli sunabilmek açısından doktorlar ve hastaneler hakkında görüş topluyor. Bu değerlendirmeler sayesinde, en iyi hastane ve doktoru bulmak kolay hale geliyor.

Neden Bu Tür Sitelere İhtiyaç Var?

Öncelikle şunu ifade edelim. İnternet her şeyin bulunabileceği bir mecradır. Bu açıdan oldukça faydalıdır. Ancak suiistimallere açık da bir alandır. Bilgi kirliliğinin en fazla olduğu alandır. Dolayısıyla güvenilir bilgi elde edebilmek önemli bir hale geliyor. Bunun için de, kurumsal nitelikte çalışan siteler üzerinden doktor ve hastane araması yapılması elzemdir. Herhangi bir forum, ilan sitesi veya blog üzerinden doktor veya hastane seçimi yapmak doğru değildir.

Hastane arama sitelerinin çoğu, kurumsal bir işleyişe sahiptir ve kullanıcılarına en doğru bilgilerin verilmesi için çalışıyor. Bu sitelere üye olunması halinde ilgilendiğiniz doktorlara soru sorabilmeniz de mümkündür. Böylece şikayetinizle ilgili bir ön görüşme söz konusu olabiliyor. Doktor veya hastaneyle ilgili profil bilgilerine yer verilmesi, hasta yorumlarının müdahale edilmeden aktarılması, güven verici bir portreye ulaşmanızı mümkün hale getiriyor.

Hastane Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Ülkemizde sağlıkla ilgili önemli yatırımlar yapılıyor ve bu nedenle sağlık turizmi açısından tercih edilen ülkelerden biri haline geliyoruz. Ancak bu durum hastane seçiminde ve doktor tercihinde birtakım kriterlerin gönülden ırak edilmesi anlamına gelmiyor. Dolayısıyla hastane seçiminde dikkat edileceklerin bilinmesi lazımdır. Böylece, daha nitelikli bir sağlık hizmeti alınabilir.

  • Özel bir hastane ticari bir kurumdur. Ancak bundan önce insan sağlığıyla alakadardır. Dolayısıyla ticari menfaat ve kaygılar ikinci sırada gelmelidir.
  • Hastaneye gelen hastanın arzu ettiği hizmetin olabildiğince verilmesi gerekiyor. Kişinin, ekonomik gücüne de dikkat edilerek sağlığına kavuşmasını sağlayacak optimum bir süreç takip edilmelidir.
  • Hasta için kesin sonuç alınmayacak bir ameliyata girişmesi doğru değildir.
  • Yine hasta için gereksiz tetkiklerin istenmesi asla uygun olmaz. Bu tür arzular, para kazanma kaygısının bir sonucudur. Sağlık hizmeti sunan kurumun bu tür faaliyetleri asla hoş görülemez.
  • Hasta mahremiyetine önem verilmesi icap ediyor. Bunun sağlanması adına hastane içerisinde gerekli tedbirlerin alınmış olması lazımdır.
  • Hastanın doktor tercih etme hakkına da saygı gösterilmesi gerekiyor. Böyle bir hak sunmayan hastane hata yapıyor demektir.

Bununla beraber şunlara da fazla ehemmiyet verilmemesi lazımdır. Hastanenin çok lüks olması gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Bir otel gibi atmosferin beklenmesi mümkün değildir. Elbette ki, sağlık kurumlarının fiziki şartları yeterli olmalıdır. Ancak asıl gaye, sağlık hizmetinin kalitesidir. Yemek menüleri de belirleyici bir unsur değildir. Dolayısıyla tercih kriteri haline getirilmesi uygun olmaz. Yine hastanenin büyüklüğü gibi hususlara dikkat edilmesi doğru değildir. Hastane küçük olabilir ama verilen hizmetin değeri büyüktür.

Hastane içerisinde çalışan bazı personeller var. Danışmanda, güvenlikte ve temizlik hizmetlerinde… Bunlardan ilgi beklenmesi doğru değildir. Bu çalışanların hastaya karşı saygıları elbette önemlidir ama belirleyici kriter değildir. Asıl ilgi, sağlık personelinden beklenebilir. Bunlarla sağlıklı iletişim kurulabilmesi, hastalarla yakından ilgilenmeleri ve güler yüzlü olmaları hasta psikolojisi açısından olumlu faktördür.

Sonuç olarak internet üzerinden hastane ve doktor seçimine olabildiğince dikkat edilmesi lazımdır. Her sitede yazılan yorumlara aldırış edilmesi doğru değildir. Bazı kriterlere göre hastane ve doktor tercihi yapılabilir. Ancak bu süreçte çok fazla dikkate alınmaması gereken ve asıl nitelikleri göz ardı ettiren niteliklere odaklanılmaması önemlidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar