Sağlık
13 Temmuz 2017

İnternette İhtiyaçlarınıza Göre Doktor ve Hastane Nasıl Bulunur?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016’daki verilerine göre Türkiye’de internet kullanan bireylerin yüzde 65,9’u internetten sağlık araştırması da yapmaktadır. Günümüzde internetten sağlık araştırması yapmak, kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Peki internetten sağlık araştırması yapmak isteyen hasta ve danışanlar nelere dikkat etmelidir?

1- Güvenilir kaynaklardan araştırma yapın

Doktor ve sağlık profesyoneli araştırması yaparken ya da sağlık hakkında çeşitli bilgilendirme yazıları okurken mutlaka güvenilir kaynaklardan faydalanın. Günümüzde internet oldukça yaygın ve herkesin kullanabileceği bir teknoloji. Dolayısıyla dileyen herkes istediği zaman çeşitli içerikler ekleyebilmekte. Bu içeriklerin bir kısmı uzman görüşü alınmadan yazılmış yazılar olabilmektedir. Çoğu zaman yanıltıcı olan bu bilgiler sağlık araştırması yapan kullanıcıları olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla sağlık araştırması yaparken güvenilirliği kanıtlanmış, doktorların, sağlık profesyonellerinin ve hastaların sıklıkla kullandığı kaynaklardan yararlanmanız faydanıza olacaktır.

2- Kendi kendinize teşhis ve tanı koymayın

Çoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri de hastalık halinde internetten çeşitli bilgiler okuyup, ciddi hastalıkların bizde de ortaya çıktığına inanmamızdır. Doktor ya da uzman görüşü olmadan internetten okuduğumuz bilgilerle kendimize teşhis koymak ve moralimizi bozmak oldukça yanlış bir davranıştır. Öncelikle yapmamız gereken işin uzmanına başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmaktır.

3- Seçeceğiniz sağlık profesyonelinin özgeçmişini inceleyin

Doktor ya da uzman araştırması yaparken özgeçmişini mutlaka inceleyin. Branşı, ilgilendiği hastalıklar ve sağlık problemleri, yaptığı tedavi yöntemleri vb. bilgileri öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu bilgileri edinebileceğiniz kapsamlı bilgi sunan, tarafsız kaynaklardan araştırma yapın.

4-  Alanında uzman olmayan kişilerin önerilerine güvenmeyin

Çeşitli forumlarda, sosyal medyada yazılan öneriler yerine alanında uzman olan sağlık profesyonellerinin görüşlerini takip edin. Bazı kullanıcılar forumlarda okuduğu önerileri uygulamaya kalkarak sağlıklarına olumsuz etki edebilmektedir. Bilgi ihtiyaçlarınızı güvenilir ve alanında uzman olan kişilere soru sorarak danışın.

5- Ücretli ilanlar yerine organik arama sonuçlarını tercih edin

Google aramalarında ilk çıkan sonuçlar bazen ücretli reklamlar olabilmektedir. Bu sonuçların yanında “reklam” ibaresi yer almaktadır. Bu web siteleri yerine organik arama sonuçlarında yer alan siteleri incelemeniz daha faydalı olacaktır. Google listeleme kriterlerine göre erişimi daha yüksek olan, içeriği geniş olan web siteleri organik arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almaktadır. Bu birçok kişinin bu web sitesini kullandığını, yorum ve bilgi eklediğini de göstermektedir. Dolayısıyla size bilgi alma anlamında daha çok yardım edebilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar