Genel Bebek/Çocuk Bakım
09 Ocak 2018

EvdekiBakıcım’da İlk Randevumu Nasıl Oluştururum?

İlk randevunuzu oluşturmak ve aileler ile ilk kez konuşmak EvdekiBakıcım’a yeni katılan herkes için birazcık stresli olabilir. Aramıza yeni katılan arkadaşlar için EvdekiBakıcım’da ilk randevularını oluşturmalarını kolaylaştırmak için tecrübelerimi paylaşacağım.Öncelikle ailelere kendimizi nasıl daha iyi ifade edebiliriz konusuna değineceğim.

2017 Ağustos ayında EvdekiBakcım’a katılan bir oyun abisiyim ve ben de “yeni” olduğum süreçte bazı sorunlar ve heyecanlar yaşadım. Kendi harçlığını çıkartmaya çalışan bir psikoloji öğrencisiyim ve fark ettiğim şey kendi saf deneyimim. Bunları takip edin size aynı sonuçları getirebilir.

  1. Profilinizdeki açıklama kısmı detaylı olmalı, aileler çocuklarını emanet edecek kişi ile ile ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi öğrenmek istiyor.
  2. Memleket, liseyi nerde okuduğunuz vb. Profilinizde aile bunlara dikkat etmiyor. İş tecrübelerinize ve yeteneklerinize daha çok yer verin.
  3. Ailelerin ilanlarına başvuru yaparken “ilanınıza uygunum“ tarzı mesajlar yerine  çocuklarına neler katabilirsiniz, yetkin olduğunuz alanları içeren mesajlar yazın.
  4. Ailenin mesajlarını hemen cevaplamaya çalışın. Onları özel hissettirin ve samimiyetinizi gösterin, sonuç olarak çocukla ilgileneceksiniz ailelere bu samimiyetinizi hissettirin.
  5. Ailenin taleplerini dikkatlice okuyun ve yanıtlayın, anlaşmazlıkların çıktığı yerde aile deneyimi uzmanlarımızdan yardım alın . (0 212 951 02 01)

Ailelerden randevu almak için belli püf noktalara ihtiyacınız var. Ailelere mesaj atmaktan korkmayın. Örneğin aile haftanın 5 günü istiyor ama siz 4 gün boşsunuz çekinmeyin mesaj atın şartlar her zaman esnetilebilir. Saatlik ücretinizi gözden geçirin yeteneklerinize uygun olduğundan emin olun. İlk randevulara giderken ücretinizi düşük tutup sonra yükseltebilirsiniz. Bunu söylememin nedeni aileler deneyimli insanlar ile çalışmak istiyor.

İlk randevumu nasıl oluşturdum?

Bir ailemiz, 2 yaşındaki otizmli kız çocuğu için bir oyun “ablası” arıyordu. Ben de ilana başvururken “otizm” ile ilgili bilgilerimden ve daha önceki deneyimlerimden bahsettim. Aile bir oyun ablası olması konusunda ısrarcıydı ancak onlara çocuk gelişiminde rol model olmanın sadece hemcins ile olmadığından bahsettim ve aile bir oyun “abisi” almak için ikna oldu. Hala daha bu ailemize hizmet vermeye devam ediyorum. Ailenin bir parçası oldum diyebilirim.

Son bir ipucu; randevulardan sonra ailelerden profilin için olumlu bir yorum istemeyi unutma! İlk gelen 5 yıldız daha çok randevuya gitmenin ilk adımıdır!

Aileler, oyun ablaları ve abilerinden neler bekliyor?

Ailelerin ilanınıza başvururken yazacakları “Yetkin olduğunuz alanlar nelerdir?” sorusu oldukça önemlidir. Çocuk gelişimi söz konusu olduğunda, birikim sahibi ve deneyimli oyun ablası/abisi ile çalışmak gerektiğinin bilincindedirler. Örneğin yabancı dil bilen oyun ablası/abisi tercih etmek isteyebilirler. Sizler çocukların yabancı dille tanışmasını sağlayabilir, basit düzeyde yabancı dil eğitimi verebilirsiniz. Aynı zamanda eğitici oyunlar eşliğinde yabancı dili, çocuklara sevdirebilirsiniz.

Bir başka örnek olarak;

Genel kültür sahibi bir oyun ablası veya oyun abisi tercih etmek isteyebilirler. Eğer çocuklarının kitap okuma alışkanlığı yoksa oyun abisi/ablası olarak; onlara bu alışkanlığı kazandırmak sizin elinizdedir. Burada önemli olan nokta, ailenin çocuğuna katabileceklerinizi doğru bir şekilde ifade etmektir. Aynı zamanda aileler çocuklarıyla yakından ilgilenebilecek bir oyun abisi ve ablası bekliyor diyebiliriz. Yetkin olduğunuz alanları doğru bir şekilde doldurmalısınız. Her aile çocuğunu güvenilir bir oyun abisi ve ablasına emanet etmek ister. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Eğer bir çocuğunuz olsaydı/varsa, nasıl bir oyun abisi veya ablası tercih etmek isterdiniz? Bu konuda hassas davranmanızı tavsiye ederim.

Profilime video ekleyebilir miyim?

EvdekiBakıcım, oyun abisi ve ablası olmak isteyen kişiler için biçilmiş bir kaftan. Bu konuda zengin bir profil sunan sistem sayesinde, profilinize video ekleyebilirsiniz. Videonuzda ise kendinizi en doğru şekilde, içten ve samimi olarak ifade etmeye özen gösterin. Böylelikle ailelerin sizi tercih etme önceliği artacaktır. Ayrıca profiline video ekleyen oyun abisi ve ablası, ailelerin onları daha yakından tanıması için bir fırsat yaratır. Bu yüzden video özelliğini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 

İş tecrübesi neden önemli?

Hemen her aile, daha öncesinde deneyim sahibi olan bir oyun ablası ve abisi ile çalışmak ister. Her çocuk kendine özeldir. Bu yüzden çok deneyim sahibi olmak, ailelerin gözünde kesinlikle size artı katacaktır. Diyelim ki yeterince deneyim sahibi değilsiniz, o zaman ne yapmalısınız? Bu işte kesinlikle yetenekli olduğunuzu göstermelisiniz. Yetkin olduğunuz alanları doğru bir şekilde doldurmak, bunun ilk adımıdır.

Bu iş için hevesli olduğunuzu gösterin !

Bir sonraki adım ise hevesli olduğunuzu göstermektir. Her aile, çocuğuna bakacak hevesli bir oyun ablası ve abisi ister. Hevesli olduğunuzu göstermenin bir yolu da ailelerin mesajlarını hemen cevaplamanızdır. Çocuğunu emanet etmek isteyen bir aile için ulaşılabilir olmak, kesinlikle akılda kalıcı bir etki bırakacaktır. Samimi ve içten cevaplarınız ile onlara güven verebilirsiniz. Böylelikle sizlerde zamanla, tecrübe sahibi olacaksınızdır.

Aile deneyimi uzmanlarımızdan istediğim zaman yardım alabilir miyim?

Ailelerin taleplerini anlamak bu işin püf noktasıdır. Talepleri dikkatlice okuyup yanıtlarken, aklınıza takılan bir soru olduğunda uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca ailelerle anlaşmazlık yaşadığınız takdirde, mutlaka uzmanlarımıza başvurmalısınız. Bu tür durumları çözüme kavuşturan aile deneyimi uzmanlarımızla iletişime geçmekten çekinmemelisiniz. İlk randevu ile ilgili endişeleriniz varsa, bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Aileler hangi durumlarda beni tercih eder?

Profilinizdeki açıklama kısmını detaylı olarak yazmanız gerekir. Çünkü aileler çocuklarıyla ilgilenecek oyun abisi ve ablalarını yakından tanımak istiyor. Yakından tanımaktan kastettiğimiz, elbette doğduğunuz şehir veya büyüdüğünüz yer değildir. Eğitim durumunuz, yabancı dil seviyeniz, yetenekleriniz gibi bilgilerdir. Örneğin anaokulu öğretmenliği yapıyorsanız veya çocuk gelişimiyle ilgili bir bölüm okuduysanız, kesinlikle ailelerin ilgisini çekebilirsiniz.

Saatlik ücretinizin ve ailelerin bütçesinin uygunluğuna dikkat edin

Öte yandan belirlediğiniz ücretin, ailenin bütçesine uygun olması önemli bir diğer kriterdir. İlk etapta bu konuya dikkat etmenizde fayda vardır. Belirlediğiniz fiyatı sabit tutmak da iyi bir örnek olabilir. Sürekli olarak fiyatı arttıran veya azaltan bir oyun ablası ve abisi, ailelerin gözünde pek de iyi bir duruş sergilemeyecektir. Çocuklarla vakit geçirmek zaten oldukça keyiflidir. Bu yüzden para kazanmaktan ziyade; tecrübe sahibi olup, çocuklarla keyifli bir şekilde vakit geçirmeye bakabilirsiniz. Bu konudaki bir diğer husus, çocuklara katabilecekleriniz. Gerek ilgi alanlarınız gerekse yeteneklerinizi profilinizde yazmanız, ailelerin sizi tercih etmesi için bir nedendir. Bu durum ilk randevunuzun ardından, size harika bir duygu hissettiriyor. Çocuklara öğrettiğiniz bir bilgi veya onlara kattığınız şeyler, kesinlikle harika bir duygu diyebilirim.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar