Genel Bebek/Çocuk Bakım
15 Eylül 2017

İlk Defa Oyun Ablası Hizmeti Almak İstiyorsunuz Ama Kararsız mısınız?

Oyun ablası hizmeti evde bakıma ihtiyaç duyan bebeklerden okul çağına gelmiş çocuklara kadar çok geniş bir alanda hizmet veren eğitimli bakım hizmetidir. Üniversiteli gençler tarafından uzmanlık alanlarına göre verilen hizmet; genellikle saatlik ücret sistemiyle çalışıp, istenilen süreye bağlı olarak talep edilen bir bakım içeriğine sahiptir. Oyun ablaları çocukların kişisel gelişimlerinden temel eğitimine, okul başarısından sosyal yaşamlarına kadar her alanda çocuklara ablalık yapar.

Başlangıçta çalışan ebeveynler tarafından çocukların bakımı için tercih edilen oyun ablaları zamanla faydaları görüldükten ve yaygınlaştıktan sonra çocukların okul başarısını yükseltmek, sınavlara stressiz bir şekilde hazırlanmalarını sağlamak, özgüvenli çocuklar yetiştirmek ve en önemlisi çocukların zamanını verimli geçirmesine zemin hazırlamak için eğitimli oyun ablası desteği alınıyor. Elbette çocuklar da bu durumdan memnun kalıyor. Zira sürekli evde aynı rutine bağlı kalmadan her gün yeni bir alanda bir şeyler öğrenip, eğlenceli etkinliklere sahil olmak hoşlarına gidiyor. Çocuğun kaba ve ince motor becerilerini geliştirmek, toplumdaki yaşama adapte olmalarına yardımcı olmak, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini desteklemek eğitimli oyun ablası yardımıyla mümkün oluyor.

Her türlü avantaj sağlayan oyun ablası hizmetinden yararlanmak istediğiniz halde sizi engelleyen, kafanızda şüpheler oluşturan birtakım sorular elbette vardır. Tüm bunları yıkmak için sizi oyun ablası sistemi hakkında bilgilendirmek isteriz.

Oyun Ablası Hizmeti Nasıl İşler?

Evdeki Bakıcım – Oyun Ablası sayfasından ablanın saatlik ücretini, uzmanlık alanını, özelliklerini belirleyerek abla seçebilirsiniz. Özellikler listesinde evde yabancı dil eğitimi, müzik eğitimi, doğa gezileri, zihinsel aktiviteler, yüzme, perküsyon, resim, akademik eğitim gibi çeşitli nitelikler bulunuyor. Bu listeden dilediğiniz özelliği seçerek sonuç odaklı abla taraması yapılabiliyor. Kısa süreli bakıcı hizmetini seçtikten sonra güvenle çocuğunuzu ablaya emanet edebilirsiniz.

EvdekiBakıcım yöneticileri kapsamında özenle seçilen ablalar, gerekli görüşmelerden geçtikten ve uzmanlıklarını belirledikten sonra abla listesine dahil oluyor. Güvenli ve kaliteli oyun ablası prensibine dikkat eden yöneticiler, ailelerin kaliteli hizmet alabilmesi için gerekli her detayı incelikle kontrol ediyor. Oyun ablası ve bakıcı hizmetindeki en önemli ayrıntı Evdeki Bakıcım yönetiminin sizlerle doğrudan iletişim halinde olması, her türlü görüş ve önerinize açık olması, sorularınıza gerekli cevapları telefon desteği ile sunuyor olmasıdır.

Oyun Ablası Güvenilir mi?

Her hizmet karşılığında güvenlik, kalite, verim gibi temel unsurlar aranır; beklenir. Oyun ablasındaki tek soru ise güvenliktir. Evet, oyun ablası hizmeti güvenilir bir sistemdir. Çünkü güvenli olması için ablaların hepsi birebir görüşmeler sonucunda, eğitimleri baz alınarak, çocuk bakımı üzerindeki yetkinlikleri kontrol edilerek seçilmektedir. Ailelerin memnuniyetine özen gösteren sistem tam güvenlik garantisi sunuyor.

Çocuğun Mevcut Düzeni Oyun Ablası ile Değişir mi?

Abla hizmetindeki bir diğer unsur, çocuğun evdeki mevcut düzenini bozar mı endişesi. Bu konuda kesinlik sağlamak, çocuğun korunaklı düzenini bozmadan oyun ablasıyla geçireceği zamanı planlayabilirsiniz. Oyun ablasının evde uyacağı kuralları belirleyebilir, çocuğun beslenme programının devamını sağlayabilir, sosyal ve zihinsel aktivitelerini abla ile birlikte kararlaştırabilirsiniz. Oyun ablaları çocuğun hayatını dengede tutmak, kolaylaştırmak adına hareket ettiğinden evdeki düzeni bozmaz aksine ebeveynlerle danışıklı dövüş içerisinde ortak bir görüş dahilinde adım atar. 

Çocuk ve Oyun Ablasının Arasındaki Bağ

Oyun ablaları her ne kadar aile üyelerinin hayatını kolaylaştırıyor olsa da her çocuk anında ablayı kabul etmeyebiliyor. Çocuğun abla ile olan arasındaki bağı kurmak bu noktada oyun ablasının profesyonel yaklaşımıyla çözülüyor. Bu konuda endişe eden aileler kısa sürede çocuklarındaki değişimi görebiliyor.

Oyun Ablası ve Çocuklarla İletişim

Çocuklarla iletişim noktasında bir çok anne ve baba sorun yaşayabilmektedir. Oyun ablası ,çocukların söz-beden dilini gözlemleyerek çocuklarla iletişim kanalı sürecini profesyonelce yürütür.İletişim genel manada tanımına baktığımız da birden fazla kişiyle duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaktır diyebiliriz. İletişimin kanalarından bir tanesi karşındakini anlayabilmek, galiba bizim en çok problem yaşadığımız kısımlardan bir tanesi bu...

Çünkü çocuklarla iletişim kuran oyun ablası şu mesajı veriyor” Beni önemsediğim kadar seni de önemsemem gerekiyor”.  Bu nokta da ebeveyn olmak biraz modern çağın getirdiği haz ve hız odaklı olmakla birlikte ben merkezci hale geldi. Bu ne demek? Hani  hiç bir zaman bencil anne ve bencil baba yok! Çünkü biz yemeyip yediren, giymeyip giydiren bir kültüre sahibiz, böyle bir ebeveynlik benimsiyoruz, elbette ki iyi niyetlerle yapıyoruz ama elbette ki öyle gördüğümüz için ve öğrendiğimiz için yapıyoruz. Ufacık bir farkındalık kazandırmak ve yanlış bir şey varsa doğrusu ve yöntemine bakmak için oyun ablası çocuklarla iletişim kurar.

 Annelerin ve babaların çocuklarla iletişim noktasında yaşadığı temel problemlerden bir tanesi de hayata ben merkezci yaklaşmaktan kaynaklanıyor olabilir. Benim düşündüğüm gibi olsun, benim istediğim gibi olsun,benim algımdan benim penceremden olsun. Çünkü herkesin hayata baktığı bir pencere var!

Kendi,iyi çocuk,uslu çocuk tanımımıza baktığımız zaman bir dediğimi ikiletmez, hiç asla sözümden çıkmaz, işte ben otur derim oturur yerinden kalkmaz gibi kendi dediğimizi direk itaat kültürü ve yönergesiyle uygulayan çocuğumuzu “iyi çocuk” olarak tanımlıyoruz! Çocuklarla iletişim eğitimi dediğimizde çocuğu çok ayrı bir şey gibi düşünüyoruz. İnsan eğitimi olarak bakmış olsak normalde bir insan için genel manada tanımladığımızda “burada bir problem var böyle olmamalı “dediğimiz her aşama üç aşa beş yukarı çocuklarla iletişim için de geçerli belki böyle bir yaklaşım yürütmek gerekebilir.

Bu bağlamda biz anne ve babalar olarak kendi benimizle çocuğun senini değersizleştirebiliyoruz. Az görebiliyoruz önemsizleştirebiliyoruz ve bu belli bir sürü probleme sebep oluyor.Birinci sıkıntı kanalımız bu iletişimde. Tek yönlü iletişim anne veya baba söyleyecek çocuk yapacak! Ama o sırada çocuk ne düşünüyor? Ne hissediyor? İstiyor mu,istemiyor mu? Onun pek önemi yok! Dolayısıyla iletişim gerçekleşmemiş oluyor çünkü ne dedik en başta iletişim karşılıklı duygu ve düşünce paylaşımıdır demiştik. Tanımda geçen “anlıyor”  olmak ta çok önemli. Hani genel yetişkin-yetişkin iletişimine baktığımızda anlamak üzere değil anlatmak üzere olduğunu görüyoruz. Çünkü ebeveyn olmanın nasihat eden bir yönü de var.

 Ama bu rol dozunda ve kararında olduğunda yol gösterici olacakken sürekli anlatmak üzere olduğunda çocuklarla iletişimi sıkıntıya sokan bir hale dönüşüyor. Bir de ikinci manası var anne-baba-çocuk iletişiminin. Çocuk ta bizimle iletişime geçiyor. Ağlayarak iletişime geçiyor. Bazen tepkisel iletişime geçiyor. Bazen anne su verir misin gibi normal cümleler kurarak iletişime geçiyor. Çocuğun iletişim sinyallerini iç dünyamızda olumsuz algılayıp eğer ona doğru cevabı,doğru iletişim kanalıyla cevap veremiyorsak ve o iletişimi kurmakta mutlu olduğumuzu gösteremiyorsak o da bir iletişim problemi doğuruyor. Oyun ablası tüm bu ve benzeri noktalara dikkat ederek çocuklarla iletişim kurar.  

“Oyun Ablası Hizmeti Çocukların Okul Yaşamını Nasıl Etkiler?” başlıklı makalemizi okuyarak abla desteğinin çocuğun sadece sosyal hayatını değil akademik başarısını da nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar