Genel Sağlık
10 Aralık 2015

İleri Yaş İçin Egzersiz

Yaşınız ilerledikçe, aktif yaşam tarzı çok daha fazla önem kazanır. Düzenli yapılan egzersizler enerjinizi artırmakla beraber, hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlar ve ağrılarınızı hafifletir.

Hatta düzenli egzersiz, yaşlanmanın bazı belirtilerini tersine çevirebilir. Evde veya dışarıda yapacağınız düşük tempolu egzersiz hareketleri, sizi zinde tuttuğu gibi, ruh halinizi de pozitif etkileyerek hafızanızın güçlü kalmasını sağlar. Genel sağlık durumunuzun yerinde olması, hareket etmeniz gerekmediği anlamına gelmez. Doğru programlar dahilinde özgüveninizi arttıracak ve formunuzu daha iyi hale getirecek bir çok egzersiz bulmak mümkün. EvdekiBakıcım'ın uzman bakıcıları sayesinde kişiye özel egzersiz programı oluşturmak çok kolay. Mesela Kadıköy'de hasta bakımı için bakıcı arıyorsanız EvdekiBakıcım internet sitesinden ücretsiz talep oluşturmanız yeterlidir. Daha sonra güvenilir refakatçilerden dilediğinizi gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. 

Yaşınız ilerledikçe, günlerinizi daha sâkin geçirmek idealmiş gibi görünse de, aslında daha fazla hareket etmeniz için çok daha iyi nedenleriniz vardır. Düzenli egzersiz, hastalık ve ağrı belirtilerini yönetmenize ve genel olarak kendinizi daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur. Dolayısı ile de yaşlandıkça, güçlü ve enerjik kalmak için bir anahtardır. Hatta bu egzersizleri kolay yöntemler ile çok daha eğlenceli bir hale getirebilir ve bunları çocuk aktivitelerine benzer olarak düşünebilirsiniz.

Yaşınız ilerledikçe, bir egzersize başlamak, ya da düzenli egzersiz rutinini sürdürmek zor gelebilir. Hastalıklar ya da süregelen sağlık sorunlarınız nedeniyle sakatlanma ya da düşmekle ilgili endişeleriniz olabilir ve bunlar sizin cesaretinizi kırabilir. Belki de daha önce hiç egzersiz yapmadığınız için, nereden ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsunuzdur ya da egzersiz için çok yaşlı olduğunuzu da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yaşınız ya da mevcut fiziksel durumunuz nasıl olursa olsun, yine de farklı egzersizlerden yararlanabilmeniz her zaman elinizin altında bir fırsattır. Tabiki tecrübeli bakıcılar ile en sağlıklı şekilde egzersiz yapmak mümkündür. Yatılı bakıcılar ve tam zamanlı bakıcılar sayesinde egzersiz takibi oldukça kolay.

Sporun meyvelerini toplayabilmek için, ille de spor salonuna gitmeniz ya da yorucu metodları uygulamanız gerekmiyor. Bunun püf noktası sadece hayatınıza kolaylıkla uygulayabıleceğiniz daha fazla hareket ve aktivite katmaktan geçiyor. Dilerseniz acil bakıcı bularak gerekli aktivitelere hemen başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar