Bebek/Çocuk Bakım
08 Ekim 2018

İkiz bebek bakıcısı iki kat dikkatli davranmalıdır!

 

Günümüz şartlarında neredeyse her aile bebek bakımı konusunda bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır. Söz konusu ikiz bebek olduğunda ise bir bebek bakıcısı desteği çoğunlukla zorunluluk haline gelmektedir.

Anne ve babanın her ikisinin de çalışma hayatında aktif olarak rol aldığı evlerde, bebek bakımı için bir destek unsuruna gereksinim duyulmaktadır. Söz konusu bu destek için ailelerin ilk tercihi genellikle yakın akrabalar olmaktadır.

Bunu en temel sebebi ise, ebeveynlerin bebeklerini emanet edecekleri kişiye güven duyma isteğidir. Bebek gün içerisinde geçen önemli bir vakti bakıcısı ile geçireceği için, bakıcılığı üstlenen kişinin güvenilir, dürüst ve işini doğru bir şekilde yapacak yapıda olması çok büyük önem taşımaktadır.

Yakın akrabalar, uzun zamandır tanındığı ve bebekle kuracağı ilişki tahmin edilebildiği için ilk tercih edilen kişiler olmaktadır. Ancak herkesin böyle bir imkanı bulunmamaktadır. Bunun nedenleri ise yakın çevrede yaşayan bir akrabaya sahip olmama ya da yakın çevrede bulunsa dahi şartların uygun olmamasından kaynaklanabilir.

 

Kimi zaman anne ve babalar yakın çevrede akrabaları bulunduğu halde başka bir bakıcı talep edebilmektedirler. Bunun sebebi ise bebeklerinin küçük yaşlardan itibaren profesyonel bir kişi tarafından yetiştirilmesini istemeleridir.

Böyle durumlarda ebeveynler ailelerine uygun, işinde başarılı, dürüst ve en önemlisi de güvenebilecekleri birini bulmak için araştırma yapmaya başlarlar.

Bebek bakıcısı bulmak için oluşturulmuş pek çok yapı vardır. Bu yapılar arasında günümüzde en sık tercih edilenler internet üzerinde kurulmuş olan siteler, uygulamalar ve gruplardır.

Bakıcı arayan aileler ilgili sitelere giriş yaparak, bakıcılık yapan kişilerin verdikleri ilanları inceleyebilirler. Bu ilanlar üzerinde kişiler sahip oldukları temel yetileri, tecrübeleri ve eğitimleri hakkında bilgiler paylaşırlar. Pek çok site üzerinden farklı profillerdeki kişilere ulaşmak mümkündür.

Siteler dışında, yalnızca bakıcılık yapan kişilerin ilan verdiği uygulamalar da bulunmaktadır. Bakıcı arayan anne ve babalar bu uygulamaları indirerek, gerekli giriş işlemlerini gerçekleştirirler. Daha sonra kendilerine uygun bir takım filtreleri seçerek eleme yoluna giderler. Uygulama üzerinde yapılabilecek tüm indirgemeleri yaptıktan sonra, kalan adayları değerlendirirler.

Belirli sosyal mecralarda bebek bakıcılığı ile ilgili oluşturulmuş gruplar yer almaktadır. İsteyen anne ve babalar bu gruplara katılım sağlayarak, verilen ilanları inceleyebilirler.

Tüm bu sanal iletişim araçları dışında, popülaritesi her ne kadar azalmış dahi olsa kullanılan bir diğer yöntem, basılı mecralardaki ilanların takibidir. Gazete ve dergiler üzerinden inceleme yapılarak, buralara ilan veren kişilerle görüşme sağlanabilir.

Sözü edilen bütün bu platformlara bakıcı arayan aileler de ilan verebilmektedir. Kendi kriterlerini belirttikleri ilanlar oluşturarak, bakıcı adaylarının başvuruda bulunmasını bekleyebilirler.

Bunlar dışında kalan bir diğer bakıcı bulma yöntemi ise danışmanlık kuruluşları ve ajanslardır. Bu tarz firmalar bünyelerinde profesyonel bakıcıların yer aldığı, aracı firmalardır. Bakıcı arayan aileler bu yerlere başvuru yaparak istedikleri bakıcı profilini anlatırlar. Daha sonra firmalar, aileye en uygun bakıcı adaylarını yönlendirir ve böylelikle seçim yapılır.

Bebek bakıcısı tek çocuklu ailelerden, çok sayıda çocuğu olan ailelere kadar herkesin tercih ettiği bir destek şeklidir. Ancak ikiz bebek sahibi anne ve babalar tarafından bebek bakıcısı işi yapan kişilere daha çok ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmiştir.

Bebek bakıcısına ihtiyaç duyan kişilerin genellikle çalışan insanlar olduğu söylenebilir. Ev içerisinde kısıtlı zaman geçirebilen çalışan anne ve babalar, bebeklerinin gün içerisinde yalnız kalmaması için bakıcıya ihtiyaç duyarlar.

Fakat söz konusu ikiz bebek olduğunda, hem çalışan hem de çalışmayan ailelerin bebek bakıcısı desteğine gereksinim duyduğu görülmektedir.

İkiz bebekler tek yumurta veya çift yumurta olarak ikiye ayrılır. Tek yumurta ikizleri, birbirine tıpatıp benzeyen bebeklerdir. Çift yumurta bebekleri ise fiziksel açıdan farklılık gösterirler.

İkiz bebek bakıcısı ile tek bir bebeğe bakan bakıcıların birbirinden farklı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bunu en temel nedeni ise sarf edilen eforun ikiz bebek bakıcısı için çok daha fazla olacak olmasıdır.

İkiz bebekler çoğu noktalarda aynı istek ve arzulara sahip olsa da bazı durumda farklı davranışlar sergileyebilmektedirler. Bu durum yemek yeme zamanlarından, uyku saatlerine kadar pek çok farklı alanda kendini gösterebilir.

Eğer ev içerisinde ikiz bebek bakıcısı olan kişiye destek olacak bir kişi daha olursa, bu herkes için daha kolay bir bakım sağlayacaktır, ama böyle bir imkan yoksa seçilecek bakıcının ikizler için yeterli olup olamayacağından mutlaka emin olmak gerekir.

İkiz bebek bakıcısı olarak alınacak kişiyi seçerken, diğer bakıcılardan farklı olarak dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar vardır. Bu unsurlardan birkaçı şu şekildedir:

- Daha önce ikiz bebek bakıp bakmadığı öğrenilmelidir.

- Fiziksel açıdan iki bebeğe de yetecek çeviklikte olmalıdır.

- Hızlı ve tedbirli hareket etmelidir.

- Olası yardım gerektiren bir durumda, her iki bebeğe de yardım edebilmelidir.

- Kişisel hayatında sigara kullanmayan bir kişi olmalıdır, çünkü sigara kullanan adaylar yeterince hızlı hareket edemeyebilirler. Bunun yanında alkol tüketimi de olmaması tercih sebeplerinden biridir.

- İlk yardım konusunda bilgili ve deneyimli olmalıdır.

- Oluşacak bir sorun durumunda soğukkanlılığını koruyabilmelidir.

- Ev içi hijyene önem vermelidir.

Gibi maddeler ikiz bebek bakıcısı olacak bir kişide mutlaka olması gereken özellikler arasındadır.

Kurtköy semtinde de bebek bakıcısı ihtiyacı bulunuyor!

İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı bir semt olan Kurtköy, Sabiha Gökçen Havaalanı’na olan yakınlığı dolayısıyla çok sayıda insanın yaşamayı tercih ettiği bir yerleşim yeridir. Önceki zamanlarda Kartal’a bağlı olan Kurtköy, Pendik’in ilçe olmasının ardından buraya bağlanmıştır.

Anadolu Yakası’nın en doğu bölgelerinden biri olan Kurtköy; Sakarya, Kocaeli ve Yalova’ya oldukça yakındır. Bu nedenle bu kentlerden de göç almaktadır.

Kurtköy sürekli gelişim gösteren ve göç alan bir semt olduğu için, çalışan nüfusun da bir hayli fazla olduğu bir alandır. Bu nedenle Kurtköy semtinde yaşayan pek çok kişi de bebek bakıcısı mesleğini yapan insanlara ihtiyaç duymaktadır.

Ümraniye bebek bakıcısı arayanlar için doğru bir adres!

Anadolu Yakası’nın yerleşim için en çok tercih edilen ilçelerinden biri olan Ümraniye bebek bakıcısı arayan çok sayıda insanın yaşadığı bölgelerden biridir. İstanbul’un nüfus açısından en kalabalık dördüncü ilçesi olan Ümraniye, Anadolu Yakası’nın ise en kalabalık yeridir.

Dolayısıyla çok farklı düzeyde insanın yaşadığı ve pek çok meslek koluna ihtiyaç duyulan bir ilçedir. Ümraniye’deki çalışan nüfusun fazla olması ve her geçen gün daha da artış göstermesi nedeniyle, bebek bakıcısı ihtiyacı da sürekli olarak yükselmektedir.

Filipinli bebek bakıcısı neden tercih ediliyor?

Ülkemizde her geçen gün Filipinli bebek bakıcısı talebi artış göstermektedir. Bu duruma neden olan birkaç etken unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

- Öncelikle Türk bakıcı fiyatları ile Filipinli bakıcı fiyatları arasında önemli ölçüde fark vardır.

- Filipinli bakıcıların işe daha uzun süre devam ettikleri gözlemlenmiştir.

- Bebeklerinin yabancı dil öğrenerek büyümesini isteyen aileler, Filipinli bakıcıları tercih etmektedir.

- Yatılı bakıcı isteyen aileler için de Filipinli bakıcılar daha mantıklı bulunmaktadır.

- Genel olarak çocuklarla çok iyi anlaştıkları gözlemlenmiştir.

İkiz bebek bakıcısı fiyatları çok mu yüksek?

Türkiye, genel olarak bakıcı fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. Bakıcılara ödenen ücret çoğunlukla semte göre belirlenmektedir. Bu durumda yüksek gelire sahip kişilerin yaşadığı semtlerde, bakıcılara daha çok para ödendiği söylenebilir.

İkiz bebek bakıcısı fiyatları ise, tek bebeğe bakan bakıcılara göre her zaman daha fazladır. Her bakıcı gibi ikiz bebek bakıcıları için de ücret, semtlere göre farklılık göstermektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar