Bebek/Çocuk Bakım
28 Eylül 2018

Hasta Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekiyor?

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Henüz gelişme aşamasındaki bir çocuğun sıklıkla hasta olması da mümkündür. Böyle bir durumda panik yapmak yerine, çocuğun hastalıktan dolayı çektiği sıkıntıyı atlatmak için çalışılmalıdır. Bu dönemde, çocuk hırsın ve huysuz olabilir. Ne yaparsa yapsın kızmamak ve moralini hoş tutmak gerekiyor. Hastalık sürecini en kısa sürede atlatabilmek için yapılacaklar ise, şunlar:

1. Odasını uygun hale getirin.

Hata birisinin odası ara ara havalandırılmalıdır. Nem oranı, normal seviyede olmalıdır. Tozun olmaması lazımdır. Bu nedenle, nemli bir bez yardımıyla tozların alınması sağlanmalıdır. Oda hijyeni, çok önemlidir. Odanın güneş görmesine de dikkat edilmelidir. Hastadan başka kişinin odada kalması doğru olmaz. Ancak çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için annesi başucunda kalabilir. Ya da, ara ara yoklanabilir. Eğer çalışan bir anneyseniz, çocuk bakıcısı tutabilirsiniz. Böylece, çalışma saatleri dışında da çocuğunuzun her türlü bakımı yerine getirilebilir.

2. Vücut ısısını kontrol edin.

Hastalık ne olursa olsun ateşlin kontrol edilmesi önemlidir. Yüksek ateş, havaleye neden olabilir. Bu da, riskli bir durum yaratabilir. Bu nedenle, günde en az iki kez ateşin ölçülmesi lazımdır. Çocuk iki yaşından küçükse, ateş ölçümü makattan yapılmalıdır. 36 ile 37,5 arasındaki vücut ısısı normaldir. Çocuğun ateşinin yüksek çıkması halinde sirkeli bezle alın ve bacaklarından ateşin düşürülmesi sağlanılabilir. Herhangi bir riske karşı, hastaneye ulaştırılması da lazımdır.

3. İlaçlarını aksatmayın.

Çocuklar ilaç alma konusunda bir direnç gösterebilir. Bunun nedeni, yanlış ilaç verme taktiğidir. Bazı anneler, aşırı hassastır ve çocuğun ilacı içmesi için hastalığından dolayı özür dileyebilir. Bu tip yaklaşımlar, doğru değildir. Aşırı hassas veya temkinli davranmak, ilacın kötü bir şey olduğu algısını yaratabilir. Bu da, çocuğun ilacı reddetmesi anlamına geliyor.

İlacı verebilmek için sakin hareket etmek lazımdır. İlaçla ve hastalıkla ilgili şeylerin bahsedilmesine gerek yoktur. Prosedürdenmiş gibi hareket edildiğinde çocukların ilacı alması kolaylaşabilir. Bazı ilaçların yutulması zor olduğu için reddedilebilir. Bunları herhangi bir gıda yardımıyla çocuğa verebilirsiniz.

Çocuklara ilacı herhangi bir gıda yardımıyla verirken de dikkat etmelisiniz. Daha önce sevdiği ve tadını bildiği bir şeye ilacı eklerseniz, tadı değişir. Çocukta, önceden tadını bildiği şeyin tadının değiştiğini anlayabilir. Bu nedenle, gıdayı reddedebilir. Dolayısıyla, ilacı da almamış olur. Yapılması gereken, tadını bilmediği veya hatırlamayacağı bir şeyin içerisinde ilacı vermektir.

4. Aşırı duygusal yaklaşmayın.

Bazı anne ve babalar hastalık döneminde aşırı duygusal davranabilir. Bu alışkanlık haline gelebilir ve çocuk üzerindeki etkileri de iyi değildir. Kendisine fazla ilgi gösterildiğini gören çocuk, zor durumda odluğunu düşünebilir. Gelecek hayatında da her hastalığının zor ve sıkıntılı bir süreç olduğunu zannedebilir. Hastalık döneminde iyileşme konusundaki ümidini yitirebilir. Bu durum, en ufak bir hastalıkta da medyana çıkabilir.

5. Çocuğu bir şey yemeye zorlayın ve tehditkar olmayın.

Ebeveynler, çocuğun iyileşmesi için yemesi gerektiğine dair bakıcı bir tutum içerisindedir. Ancak bu doğru değildir. Hasta olan çocuğun iştahı yoktur. Böyle bir çocuğa sürekli yemesi gerektiğini söylemek, çocuğu strese sokabilir. Kendisini rahatsız hisseder. Bazıları ise, yemek yedirmek için tehdit edebilir. Yemezsen, iyileşmezsin veya böyle kalırsın gibi cümleler kurabilir. Bu davranışlar, asla doğru değildir…

6. Sulu yemekler yedirin.

Hafif ateşi çıkan çocukların bile iştahı hemen değişebilir. Katı gıdaları kabul etmezler. Ateşli çocuk için özel bir gıda yedirilmesi gerekip gerekmediğine doktor karar verebilir. Bunun haricinde, ateş su kaybına neden olur. Bu nedenle, hasta kişiye su içirmek önemlidir. Yine gıda olarak, sulu yemekler tercih edilmelidir. Komposto, çorba ve yağı alınan süt gibi...

Bazı hasta çocukların midesi zayıflar. Bu nedenle, yediklerini kusabilir. Böyle bir durum yaşandığında kusmanın üzerinden belli bir süre geçtikten sonra su içirilmelidir. Su içirildikten sonra kusma meydana gelmediyse, bir kez daha içirilebilir. Kusmanın meydana gelmemesi halinde mineral ve vitamin kazandıracak meyveler yedirilebilir. Ancak çocuğun istememesi halinde zorlamak doğru değildir.

Hasta çocuk ilgi ister mi?

Çocuk, her zaman ilgi bekleyebilir. Hastayken de, normalken de ilgi bekleyebilir. Ancak hastalık halindeki tutumla normla halindeki tutum arasında çok farklı davranan anne ve babasını anlayabilir. Eğer çok fazla ilgi görmek hoşuna gittiyse, hastalık halini sürdürmek isteyebilir. Bazı zamanlarda ise, hastayken beklediği ilgiyi alabilmek için hasta numarası yapabilir.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için hasta olan çocuğa karşı aşırı duygusal tavırlar beslemek doğru değildir. Hastalığın bir süreç olduğunu ve geçeceğini çocuğun anlaması lazımdır. Tabi ki, normal günden daha dikkatli olunabilir. Ancak bu hali dramatize etmek yanlıştır. Çocuk üzerindeki etkisi de negatif olabilir. Bir şeyler almak için kendisini acındıran bir karaktere bürünebilir.

Çocuklara agresif davranmayın

Hasta olan çocuğa agresif davranmak onu rencide edebilir. Hasta olmak veya olmamak insanın kendi elinde değildir. Çocuklar, hasta olmaya daha yatkındır. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara sıklıkla yakalanabilirler. Ancak bu tür hastalıklara yakalanan çocuklara kızmak, kendisine dikkat etmediği için dövmek veya bakım sırasında agresif tavırlar göstermek çocuğun psikolojisini bozabilir. Bu şekilde yetişen çocukların aşırı içe kapanık olmaları, çekingen karaktere sahip olmaları, başkalarına muhtaç halde yaşamaları söz konusu olabilir.

Tam tersi bir durumun gerçekleşmesi de mümkündür. Sürekli şiddet gören veya ebeveynleri tarafından agresif şekilde yetişen çocuğun şiddete meyilli karaktere sahip olabilir. Anti-sosyal davranışlar sergileyebilir ve toplumdan uzaklaşabilir. Dolayısıyla, çocukların en hassas oldukları hastalık dönemlerinde anne ve babanın davranışlarına dikkat etmesi lazımdır.

Hasta olan çocuğa neden ve nasıl hasta olduğunu anlatmak yanlıştır. En azından bunu hasta olmadan önce yapmak gerekiyor. Hasta bir çocuğa, dondurma yememeliydin demek suçlayıcı davranmak

demektir. Çocukları sorguya çeker gibi eğitmek kabul edilemez. Çocuk iyileştikten sonra kendisine dikkat etmesi söylenilebilir. Bunun için yardımcı olunabilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar