Genel Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
17 Kasım 2017

Hamile Yogası

Yurt dışında çok yaygın olan ama ülkemizde sadece üst segment gelir grubuna sahip olanların tercih ettiği hamile yogası doğum öncesi ve sonrasında anneye ciddi fayda sağlayan bir uygulama olarak biliniyor.

Bebek açısından da birçok yararı olan hamile yogası, çok yönlü bir zihinsel çalışma olan yogada beden ve ruhun uyumunu yakalamayı sağlıyor. Bu ise, daha kaliteli bir yaşam tarzının temin edilmesi anlamına geliyor. Beyin kimyasının olumlu yönde etkilenmesi, ruhsal sıkıntıdan ruhsal sükunete erişilmesi için halime yogası tercih edilmelidir.

Yoga hakkında hiçbir fikri ve bilgisi olmayan birçok insan, hayatını yoga öncesi ve yoga sonrası olarak iki kısma ayırıyor ve ruhla çıkılan bu yolculuğu herkese tavsiye ediyor. Hamileler için yoga konusunda merak edilenleri bir araya getiren evdekibakicim.com, hamilelik yogasını tavsiye ediyor. Bu bakımdan yoganın faydalarını not etmeden önce tüm anne adaylarının “hamilelik yogası nedir?” sorusuna cevap bulmaları lazımdır.

Yoga Nedir?

Sanskrikçe bir kelime olan Yoga, temel olarak bedenin esnetilmesi, nefes ve fiziksel egzersiz gibi görünse de aslında insan zihninin sınırsız potansiyellerini ortaya koyan bir işlemdir.  Vücudun temizlenmesi için nefes alıp verme ile birlikte yapılan bedensel hareketler hem fiziksel hem de ruhsal rahatlama sağlar. Birçok kişi yogayı bir eğitmen aracılığıyla yapmanın en doğru çözüm olduğunu söyler.

Yoga yapmak için bir rehberin, yol göstericinin olması maksimum faydanın elde edilmesini sağlar. Özellikle yeni başlayanlar için bir rehber eşliğinde ilerlemenin en doğru başlangıç olduğu söylenebilir. Her koşulda yapılabilen yoga, hamilelik yogası gibi birçok farklı türde kurgulanmaktadır.

Yoganın Yararları Nelerdir?

Yoga, ruhsal ve fiziksel anlamda manevi mutluluğun anahtarıdır. Yeniden doğuşu temsil eden ve vücudu yavaşça canlandıran yoga, içinizi umutla dolduran ve yaşam enerjinizi arttıran bir uygulamadır.

Her türlü fiziksel ve ruhsal sorun için umutlu olmayı sağlayan yoga, rahatlatıcı özelliğiyle iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır. Enerjinin gücünü hissetmek ve dayanma gücünü arttırmak için vücudun esnekliğini de arttıran yoga, iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması,  güven ve kararlılığın artması ve çeşitli hastalıkların tedavisi için iç organların uyarılması konusunda ciddi yarar sağlamaktadır. Ayrıca hamilelikte yoga hem anne hem de bebeğin fiziksel ve zihinsel durumu için ciddi faydalar sunar.

Yoganın hayatımız için genel yararlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Doğru düşünme ve meditasyon alışkanlığı,
 • Doğru beslenme şekline ulaşılması,
 • İç huzurun yakalanması,
 • Nefesin doğru kullanımı,
 • Stresle baş etme yeteneği,
 • Dayanma ve tahammül sınırlarının artması.

Yoga, herkesin yapabileceği bir egzersizdir. Bu yüzden her yaşta başlanabilir ve istediğiniz koşulda yapabilmeniz sağlanır. Ancak mutlaka bir eğitmen eşliğinde yoga yapılması gerekmektedir.

Fiziksel egzersizler birçok hususta özenle üzerinde durulması gereken konular olduğu için bilinçsizce yapılması durumunda kilitlenmelere ve sakatlıklara yol açabilirler. Bu yüzden bir rehber eşliğinde yoga seanslarına başlamanız ve ilerleyen dönemlerde kendi kendinize yapabilir hale gelince kendinizin yapması gerekmektedir.

Hamile Yogası Hakkında Merak Edilenler

Her yaştan insanın yapabileceği yoga, hamilelikte de tercih edilebilir. Özellikle kolay doğum yapabilmek için nefes almayı öğrenmek, vücudun esnekliğini arttırmak ve  zihinsel olarak hazır olmak hamile yogası için en temel prensipler arasındadır.

Hamilelerin bir arada aldığı grup dersleri hem verimli hem de benzer duyguları paylaşmaları nedeniyle başarılı geçmektedir. Prenatal yoga olarak kurgulanan hamilelik yogasında, asana duruşları ve içsel çalışmalarla bebeğinizle iletişim kurmaya daha doğmadan başlayabilir, doğuma en doğal haliyle hazırlanabilirsiniz.

Doğal yaşamdan uzaklaştıkça doğum korkusu yaşayan birçok kadın için en iyi çözüm prenatal yoga olmaktadır. Bu yoga uygulamaları, nefes almayı hatırlamanız, doğumun doğal bir süreç olduğunun farkına varmanız ve bebeğinize ruhsal olarak hazır olmanız açısından oldukça yararlıdır.

Pelvik çalışmalarıyla doğum ve cinsel hayat için önemli adımları atmayı öğrenen beden, zihinle uyum içinde çalışarak dünyaya gelmeye hazırlanan minik canlıyı da berrak bir zihinle karşılamanız söz konusu olacaktır.

Neden Hamileyken Yoga?

Hamilelikte yoga yapmanın faydaları hem bedensel sağlığınız hem de ruh sağlığınız için oldukça önemlidir. Eğer düşük riskiniz yoksa hamileliğin her döneminde yogaya başlayabilirsiniz. Hamileyken yoga yapmanız, size yeni bir düşünce sürecinin kapılarını açar ve hayatınızı olumlu yönde değiştirir.

 • Yanlış beslenme nedeniyle unuttuğumuz nefes alışverişleriniz normale döner,
 • Huzurlu bir hamilelik geçirmek için size ihtiyacınız olan enerjiyi verir,
 • Derin gevşeme egzersizleri mükemmel bir doğum için size yardımcı olur,
 • Bebeğinizi anne karnında rahatlatabilir, hamilelik ve doğum sürecinde ona zihinsel olarak da hazır hissedersiniz,
 • Hamileliğin neden olduğu duruş bozukluklarını önler,
 • Anne adayının aşırı kilo almasını önler,
 • Esneme egzersizleri ile normal doğumu kolaylaştırır ve iyileşme sürecini daha hızlı atlatmanızı sağlar.

Hamileyken yoga yapmak, hamilelik sonrası da bu yaşam stili benimsemenizi ve bebeğinizle birlikte yoga yapmanızı getirecektir. Bu da zihinsel süreçleri sorunsuz bireyler yetiştirmek için en iyi başlangıçlardan biridir. 

Hamileyken yoganın bir diğer faydası da grup etkinliklerinde yeni arkadaşlar edinmektir. Bu sayede hem iç huzurunuzu yakalayabilir, hem de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Yaşam ve olaylara dair bakış açılarının değişmesi söz konusu olacağından hayatına dahil olacak yeni insan size yeni bir deneyimi de getirecektir.

Bedeniniz bir bebek için hazırlanırken ruhunuz da bebeğinizin varlığına hazır olacak, tahammül sınırlarınızı arttıracak olan bu deneyim hayatınızı olumlu yönden değiştirecektir.

Hamile Yogası Eğitmeni

Yogaya başlamak için en uygun zaman, bu işi kafanıza koyduğunuz zamandır. Bu yüzden uzman desteği almak istiyor ve evinizde bir eğitmenle çalışmayı düşünüyorsanız bu konuda size destek verecek olan evdekibakicim.com ile yola çıkabilirsiniz.

En pratik ve kolay çözümlerle ihtiyacınız olan bakıcı, oyun ablası, yoga eğitmeni ya da farklı uzmanlıklara sahip yardımcıları bulmanıza aracılık eden ekibimiz, çocuklarınız ve sizin kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olacak kişileri en kısa sürede bulmanızı sağlıyor. Hizmet veren ve hizmet alanı bir araya getiren platform üzerinde hızlı şekilde aradığınız kişiyle kısa zamanda etkileşime geçebilirsiniz.

Titiz bir eleme sonucu ihtiyaç duyulan personelin temin edilmesi için çalışma yapan evdekibakicim.com ailesini güvenli bir fayda sistemine dönüştürmeyi ilke edinmektedir.

Doğru Yoga Eğitmenini Nasıl Bulacaksınız?

İkametinize en uygun hamile yogası eğitmeni ya da diğer personel temini için bize iletişim bilgilerinizi bırakarak kısa sürede geri dönüş alabilirsiniz. Konum, hizmet ve deneyim konusunda en uygun adayların gönderildiği sitemizden, daha önceki müşteri deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

Hamileliğinizin hangi aşamasında olursanız olun, yoga, pilates ve meditasyon için hazır hissettiğiniz her an size rehberlik edecek olan doğru kişiyi bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hemen bize talebinizi iletmek ve doğru kişiyi bulmamızı sağlamak olacak!

Doğal hayatın düşmanı olan teknolojiye karşı iç huzurunuzu yakalamak için en güzel zamanlar olan hamilelik dönemlerinizde kendinize özel zaman yaratmak için hamile yoga eğitmeni bularak, haftada birkaç saatinizi içsel yolculuğunuza çıkarak geçirebilirsiniz. Siz de kendiniz için bir iyilik yapın ve hayatınıza farklı bir bakış açısı kazandıracak olan yogayla hayatınıza dahil olacak yeni insanı karşılayın!

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar