Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Güvenilir Bebek Bakıcısında Bulunması Gereken Kriterler

Çalışan ya da bebek bakımı konusunda fazla bilgisi olmayan anneler bebek bakıcısı tutarak bebeklerini güvenilir ellere emanet etmek isterler.

Anneler çalışıyor olsalar bile devletin sunduğu bazı imkânlar sayesinde yeni doğan bebeklerinin yanında kalabiliyor, onun beslenmesi ve bakımı ile ilgilenebiliyorlar. Ancak yaklaşık iki ay süren bu süreç tamamlandıktan sonra bir karar sürecine geliniyor. Acaba anne çalışmaya bir müddet ara mı verecek yoksa yarı zamanlı mı çalışarak bebeğine bakacak.

Çalışmaya ara vermek günümüzde çeşitli nedenlerle tercih edilmemektedir. Geriye iki ihtimal kalıyor. Birincisi yarı zamanlı çalışarak daha önceki ücretinin yarısını almayı annemiz kabul edecek. Diğer ihtimal ise çocuğunu güvenilir birine emanet ederek tam zamanlı çalışma hayatına geri dönecek.

Her iki ihtimalde de annemiz çocuğunun yanında günün belli bir kısmında olamayacağı için; ya yarı zamanlı ya da tam gün bakım hizmetine ihtiyaç olacaktır.

Bazı anneler bu ihtiyacı kendi anneleri ya da kayınvalideleri aracılığıyla giderebilmektedir. Bazen eve yakın oturan bir akrabadan yardım alınabilmesi de rastlanan bir durum. Ancak bu iki şık değerlendirme dışı kaldıysa; yapılacak iş bir bebek bakıcısı ile anlaşmak oluyor.  

Bebek bakıcısı seçimi zorunlu hale gelince…

Anneler için çok değerli, küçük olduğu için savunmasız ve gelişimini tamamlamadığı için de dış dünyadan habersiz olan bebeklerin emanet edileceği kişiler, çok büyük önem taşımaktadır. Anneler, bebek bakıcısı seçerken bir hata yapmamak için çevrelerinde bulunan referansı güçlü adaylarla çalışmak isterler. Bir diğer alternatif de güvenilir bebek bakıcısı firmalarıdır.

 Toplumsal ihtiyaçlar, bebek bakımı işini profesyonelce ele alan bakıcı firmalarının doğmasına sebep olmuştur. Bebek bakıcılarını şahsen tanıma imkânınız olmadığı için, firmaların bebek bakıcısı iş ilanlarını doğru bir şekilde analiz etmek gerekmektedir.

Eğer profesyonel bir firma ile çalışıyorsanız, içiniz bir nebze rahat olabilir. Çünkü bu firmalar bünyelerindeki bebek bakıcılarını birçok değerlendirmeden geçirerek işe almaktadırlar. Ya da söz konusu bir internet sitesi ise; ilan vermeden önce tüm bakıcılar mülakattan geçirilmektedir.

Örneğin evdekibakicim.com sitesi bu alanda da hizmet veren bir şirketin internet sitesidir. EvdekiBakıcım her tür bakım hizmeti için, bakıcılarla bakım hizmeti talep edenlerin buluşturulduğu bir platformdur. Bu sitede bebek bakıcısı ilanı verebilmek için, beş aşamalı bir kabul sürecinden geçmek gerekmektedir.

Sektörde bu tip profesyonellerin varlığı bir standart oluşturma yolunda olsa da anne babaların kendi değerlendirmelerini yapması onları daha fazla rahatlatacaktır.  Bu yazıda size yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Tecrübeli ve Güvenilir Bebek Bakıcısında Hangi Özellikler Olmalı?

 Biricik bebeğinizi emanet edeceğiniz bakıcının bu işin ehli olması ve bebeğinize özenle bakması herkesin istediği bir şeydir. İster bir bebeğiniz olsun ister okul öncesi çağda bir çocuğunuz sonuç değişmez. İkisi de sizin için biricik yavrunuzdur.

Çocuğunuza iyi bakıldığından emin olmanın yolu, sadece bakıcının bazı özellikleri taşıyıp taşımadığının anlaşılmasıyla mümkün olmaktadır. İşte o önemli ölçütler:

1- Bakıcı gerekli eğitimler alınmış olmalıdır

Güvenilir bakıcı olmak için kişinin ya çok tecrübe sahibi olması, ya da gerekli eğitimleri almış olması önem taşınmaktadır. Günümüzde artık tecrübe de yeterli görülmemekte, eğitimin payı daha ön plana çıkmaktadır. Çünkü bakıcıların aldıkları eğitim, karşılaşacakları her türlü durumun nasıl yönetilmesi gerektiğini öğretmekten tutun da bebeğin zihinsel gelişimine kadar oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Tecrübeyle bu bilgilere sahip olmak çok daha uzun zaman alacaktır.

2- Bebek Bakıcısı sorumluluk sahibi ve özverili olmalıdır

İster gündüz bakıcıları isterseniz yatılı olarak hizmet veren bebek bakıcısı seçin, sorumluluk ve özveri duygusu olmazsa olmazdır. Sorumluluk duygusu olmayan bir kişiden bebeğinize isteğiniz gibi bakmasını bekleyemezsiniz.  Ayrıca burada kutsal bir meslek olan annelik söz konusudur.  Bakıcının anne gibi özverili olması ve işe kendinden özveride bulunarak sarılması gerektirmektedir.

Mesela bir hastalık durumunda iş rutinden çıkmaktadır. Diğer günlerden daha fazla dikkat ve emek isteyen bir durum ile bakıcı karşı karşıya kalmaktadır. 

3- Sabırlı olmalıdır

Dış dünyadaki düzenden uzak bir çocuk genelde evin altını üstüne getirir. Sürekli çocuğun peşinde olması gereken çocuk bakıcısının yeterli enerjisinin olmasının yanı sıra sabırlı da olması gerekir. Çocukların uslu durmasını herkes her yerde söylese de bu, işin doğasına aykırıdır. Hiçbir çocuk yetişkinler gibi oturup etrafı izlemez. O hareket eder ve keşfederek öğrenir.

Her çocuk aynı değildir. Bazı çocuklar oyuncakla oynamayı tercih ederken bir kısmı koltuk üstlerinden aşağı inmez. Bu sebeple bakıcının her duruma hazırlıklı olması ve sabırla bu haylazlıkları zararsız atlatması gerekir.   

4- Anne ve babaları bilinçlendirme misyonu olmalıdır

Bebeğinize seçtiğiniz bakıcı hem kendisi öğrenmeye açık olmalı hem de anne babayı bebek bakımı konusunda bilinçlendirmelidir. Çünkü çoğu anne baba çocuk bakımı konusunda tecrübesiz oldukları için profesyonel bakıcılardan hizmet almaktadır. Ayrıca, gün boyu çalıştığı için anne babasını görmeyen bebeğin ailesi ile doğru bir bağ kurması gerekmektedir. Aileye bu konuda bakıcı danışmanlık yapmalı ve yardımcı olmalıdır.

Bu konuda ortaya çıkan en büyük sorun, çocuğun bakıcısını annesinden daha yakın görmesi ve ona aşırı bağlanmasıdır. Aile bağlarının nasıl daha iyi kurulacağı ve anne ile bebek arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasının yollarını araştırmak da bakıcının misyonu olmalıdır.

5- Anne olmalıdır

Her ne kadar tecrübe konusu son zamanlarda eğitimli bakıcı olmanın gerisinde kalsa da, bazı şeyler ancak anne olarak öğrenilmektedir. Bu sebeple ideal bir bebek bakıcısının çocuk sahibi olması birçok problemi çok daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Bu onun hem aileyi daha iyi anlamasını sağlayacaktır, hem de çocuğu davranış tarzını daha olumlu yönde etkileyecektir.

Damdan düşenin halini ancak damdan düşenin anlayacağını vurgulayan Nasreddin Hoca fıkrası bu konuda bize yol göstermektedir. Bu aynı zamanda bir tecrübe göstergesidir de. Anne olan bakıcı tüm yaptığı görevleri daha önce kendi evladı üzerinde deneyimlemiştir. Olumlu ve olumsuz sonuçlarını görmüştür. Çocuğun verdiği tepki ile muhatap olmuştur.

Eğitim ve tecrübe bir araya gelince uzman bir bakıcıyla karşı karşıya olduğumuzu düşünebiliriz.

6- Sağlıklı olmalı

Çocuk ve bebek bakıcısı herhangi bir hastalık taşımamalıdır. Bebekler hassas olduğu için, bu aranması gereken önemli bir özelliktir.

7- Küçük çocuklarla meşgul olmayı sevmeli

Çocuklar sözlerden çok duygulara önem verirler.  Bu sebeple bakıcının mutlaka onları sevmesi ve iyi anlaşması gerekir.

8- Kendine güveni tam olmalı

Çocuklar karşılarındaki kişide bir zafiyet görürlerse onun sözlerine göre hareket etmezler. Bu sebeple bakıcı özgüveni yerinde olmamadır.

9- İyi davranışlar göstermeli

Bakıcı aile mahremiyetine saygı göstermelidir. Evdeki meseleler o evde kalmalıdır.  Ayrıca bebek bakıcısı çocuğa kötü örnek olacak davranışlardan kaçınmalıdır. Sözlerine ve davranışlarına dikkat etmelidir.

10- Oyun oynamayı bilmeli

Çocuk ve bebek bakıcısı televizyonu, çocuğu meşgul etme aracı olarak görmemelidir. Çocuğun hayal gücünü geliştirecek aktiviteler yapmalı, onunla çeşitli oyunlar oynamalıdır. Çocuk, bakıcısıyla çeşitli oyunlar oynayarak hem kaliteli zaman geçirmeli hem de aktif bir gün geçirmelidir. Oyun çocuklar için sadece eğlence değil aynı zamanda bir öğrenme aracıdır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar