Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Güvenilir Bebek Bakıcısında Bulunması Gereken Kriterler

Çalışan ya da bebek bakımı konusunda fazla bilgisi olmayan anneler bebek bakıcısı tutarak bebeklerini güvenilir ellere emanet etmek isterler.

Anneler için çok değerli, küçük olduğu için savunmasız ve gelişimi tamamlanmadığı için de dış dünyadan habersiz olan bebeklerin emanet edileceği kişiler bu nedenle çok büyük önem taşımaktadır. Anneler, bebek bakıcısı seçerken güvenilir bebek bakıcı firmaları ile çalışmak isterler. En önemlisi de bu firmaların bebek bakıcısı iş ilanlarını doğru bir şekilde analiz etmektir.

Her ne kadar profesyonel ve işinin uzmanı, ilan verecek bakıcıları birçok değerlendirmeden geçiren firmaların varlığı anneleri bir nebze rahatlatsa da yine de anne babalar seçim yaparken bu yazıda sıraladığımız kriterleri sorgulamalıdır.

Tecrübeli ve Güvenilir Bebek Bakıcısında Hangi Özellikler Olmalı?

 

Biricik bebeğinizi emanet edeceğiniz bakıcının bu işin ehli olması ve bebeğinize özenle bakması herkesin istediği bir şeydir. Ancak bunu önceden anlamanın yolu sadece bakıcının bazı özellikleri taşıyıp taşımadığının anlaşılmasıyla mümkün olmaktadır. İşte o önemli kriterler:

1- Gerekli eğitimler alınmış olmalıdır

Güvenilir bakıcı olmak için ya çok tecrübe sahibi olması, ya da gerekli eğitimlerin alınmış olması önem taşınmaktadır. Günümüzde tecrübe de yeterli olmayıp eğitimin payı daha da öne çıkmaktadır. Çünkü bakıcıların aldıkları eğitim karşılaşaşakları her türlü durumun nasıl yönetilmesi gerektiğinden tutun da bebeğin zihinsel gelişimine kadar oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Tecrübeyle dahi bu bilgilere sahip olmak zordur.

2- Sorumluluk sahibi ve özverili olmalıdır

İster gündüz bakıcıları isterseniz de yatılı olarak hizmet veren bebek bakıcısı seçin sorumluluk ve özveri duygusu olmazsa olmazdır. Sorumluluk duygusu olmayan bir kişiden bebeğinize etkili bakması beklenmemelidir. Ayrıca bu kutsal meslek anne gibi bakıcının bazı şeyleri kendinden vermesini de gerektirmektedir.

3- Sabırlı olmalıdır

Dış dünyadaki düzenden uzak bir çocuk genelde evin altını üstüne getirir. Sürekli çocuğun peşinde olması gereken çocuk bakıcısının yeterli enerjisinin olmasının yanı sıra sabırlı olması gerekir. 

4- Anne ve babaları bilinçlendirme misyonu olmalıdır

Bebeğinize seçtiğiniz bakıcı hem kendisi öğrenmeye açık olmalı hem de anne babayı bebek bakımı konusunda bilinçlendirmelidir. Çünkü çoğu anne baba çocuk bakımı konusunda tecrübesiz oldukları için profesyonel bakıcılardan hizmet almaktadır. Ayrıca, gün boyu çalıştığı için anne babasını görmeyen bebeğin aile bağlarının oluşturulması da yine bakıcının görevleri arasındadır.

5- Anne olmalıdır

Her ne kadar tecrübe konusu son zamanlarda eğitimli bakıcı olma konusunun gerisinde kalsa da bazı şeylerin anne olarak öğrenildiği düşünüldüğünde ideal bir bakıcının kendi çocuğunun olması bir çok konuyu çok daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar