Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Güvenilir Bebek Bakıcısı

Ülkemizde ve dünyada güvenilir bakıcı bulmanın önemi, yaşanan birçok olumsuz olaydan dolayı, daha da ön plana çıkıyor. Hayatta en çok değer verdiğimiz bebeklerimiz için, güvenilir bebek bakıcısı bulmak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

İyi bir bebek bakıcısı, aynı zamanda güvenilirdir de. Ancak bakıcı bulmadan önce, hangi kriterlere göre değerlendirmeniz gerekiyor bilmeniz gerekir. Her ne kadar, her ailenin kendisine özel kriterleri olsa da, genel olarak bilinmesi gereken kriterler bulunuyor.

Bebek Bakıcısında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebek bakıcısı, bakımdan anlamalıdır. Bebeğin hem fiziksel, hem de psikolojik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu kriter önemlidir.

Aslında bebeklerin bakımlarını en iyi anneleri yapar. Ancak yoğun bir şekilde çalışan annelerin, çoğu zaman bu duruma imkanları kalmayabilir. Bu yüzden en az, kendileri gibi güvenilir bir bakıcı bulmak zorunda kalabilirler.

Bakıcı olarak da kültürümüzde öncelik, akrabalara tanınır. Büyük şehirlerde çoğu zaman akrabalar müsait olmayabilirler. Birçok durumda ise akrabaların birçoğu diğer şehirlerde olabilir.

Bu yüzden birçok anne ve baba, bebek bakıcısı olayına sıcak bakmaz. Ancak bebek bakıcılarının birçoğu iyi eğitimli ve donanımlıdır. Siz yalnızca, nerede ve nasıl bulacağınız bilmelisiniz. Bu yazımızda, bu konuları iyice anlayacak ve iyi bir bebek bakıcısını nasıl bulabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

İyi bir bakıcı, tüm gün boyunca bebekle ilgileneceği için iletişimi iyi olmalıdır. Bebekler tüm ihtiyaçlarını ağlayarak ifade ederler. Acıktıklarında, altlarını pislediklerinde, hastalandıklarında ya da sıkıldıklarında…

Bütün bunların ayrımını yapmak gerekir. Bu ayırımı bebek yeni doğduğunda anne kısa bir süre sonra yapabilir. Tecrübeli ve iyi bir bakıcıda kısa bir süre sonra, bebeğin ihtiyaçlarını anlayabilir ve ona göre önlem alabilir.

Bebek altını pislettiğinde üç aşamalı olarak temizlenir. Ancak bebeklerin yapıları farklı olduğu için bu aşamalara ilave yapılabilir. İyi bir bebek bezi, iyi bir pudra ve iç çamaşırlarının kaliteli olması… İşte bütün bu ayrıntıları bakıcının bilmesi gerekir.

2 yaşına kadar bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerekiyor. Ancak çalışan anneler için bu durum biraz zor olabiliyor. Bakıcı her ne kadar anne sütü veremese de, etkili bir beslenme programı ile bu sorunu bir nebze olsun çözebilir.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olmalıdır?

İlerleyen aşamalarda çocuk bakıcısı ile bebek bakıcısı aynı olabilir. Her ne kadar çocuk bakımı biraz daha zor ve ayrıntılı olsa da, bakıcının tecrübesi, bu zorluğu aşmaya yeterlidir. Bebeklikten çocukluğa geçiş aşamasında bazı zorluklar mevcuttur.

Genelde birçok çocuk, annelerinin çalışmasını istemez. Akılları yettikleri yaşlarda, anne sevgisi ve ilgisi daha çok ağır basar. Ancak birçok çocuk da annelerinin kendileri için çalıştığını ve bu yüzden onlarla ilgilenmediğini anlayışla karşılar.

Bu kadar hassas bir denge, iyi bir bakıcı tarafından sağlanır.

Gelişim aşamasında olan çocukların psikolojileri, fizyolojik ihtiyaçlarından daha da önemlidir. İyi bir bakıcının çocuk psikolojisinden iyi anlaması gerekir.

Burada amaç yalnızca çocukla, belli bir saate kadar vakit geçirmek değildir. Kaliteli bir zaman geçirmektir.

Zihinsel gelişime yönelik olarak, birçok aktivitenin gün içerisinde, özellikle okul öncesi çocuklar ile birlikte yapılması gerekir.

Belirli yaşlarda çocuklar, kendilerine büyükleri rol model olarak alırlar. Genelde bu kişiler, anne ya da baba olur. Ancak gün içerisinde bakıcı ile zaman geçirildiğinden dolayı, çocuk kendisine bu kişiyi rol model olarak alacaktır.

Bu yüzden bakıcı, her hareketine ve yaptığı her işe dikkat etmek zorundadır. Günümüzde oyun ablaları, bakıcı olarak sıklıkla tercih ediliyor.

Bunun nedeni, oyun ablalarının üniversite eğitimini sürdürüyor olması ve çocuk psikolojisinden iyi anlıyor olmasıdır. Aynı zamanda bilgileri taze olduğundan dolayı, çocuklara matematik ve yabancı dil gibi dersleri de verebilmektedir. Bu sayede çocuklar, iyi bir temele sahip olabilmektedir.

Tabi ki sadece matematik ve yabancı dil gibi bilgilere sahip olmak, çocuk bakımında yeterli değildir. Tecrübe çocuk bakımındaki belki de en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Tecrübeli çocuk bakıcısı mı? Yoksa oyun ablası mı? Diye bir soru soracak olursak, her ikisi de cevabını verebiliriz. Burada bir anlamda ailenin ihtiyaçları söz konusudur.

Bazı aileler, oyun ablası tercih ederken, bazıları da tecrübeli bakıcı tercih edebilmektedir. Tabi biz burada, oyun ablalarının tecrübesiz olduğunu kastetmiyoruz.

Tabi ki her iki konumda bulunan insanlar da tecrübelidir. Ancak kişisel özellikleri ve yetenekleri farklıdır. Mesela profesyonel bakıcılar genelde üniversite öğrencisi değillerdir ve mezuniyetleri yalnızca lise seviyesindedir.

Her iki durumda bulunan bakıcıların da, çocuk psikolojisinden anlaması ve tecrübeli olmaları, olmazsa olmaz özellikler arasındadır.

Çocuk Bakıcısı Fiyatları

Ülkemizin insanları, söz konusu çocukları olunca, hiçbir masraftan kaçınmıyorlar. Geleceğimizin bir anlamda teminatı olan çocuklarımıza, birçok ülkedeki insanlardan daha çok özen gösterdiğimiz söylenebilir. Bu açıdan bakıldığında, çocuk bakıcısı fiyatları, birçok aileye makul gelecektir. Fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgiye, www.evdebakicim.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Biz burada sadece, fiyatlar ile ilgili kriterlerden bahsedeceğiz.

Bakıcı ve oyun ablası fiyatları saatlik olarak belirlenmektedir. Bu fiyatları, bakıcılar ve oyun ablaları kendileri belirlemektedir.

Burada önemli olan fiyattan ziyade, ödeyeceğiniz saatlik ücretin karşılığını alıp alamayacağınızdır. Aslında işin püf noktası budur diyebiliriz.

Kültürümüzde, “parasıyla rezil olmak” diye bir deyim vardır. Genelde çok ucuza bir hizmet veya ürün alıp, pişman olmayı dile getirir. Bu sözün arkasında, iyi yapılmamış bir araştırma vardır.

Evdekibakicim sitesinde, ayrıntılı profili yer alan bakıcıları inceleyebilir ve kararınızı verebilirsiniz. Bakıcıların referans bilgilerini de kontrol ederek, karar vermenizin daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Sitede her keseye hitap eden bakıcı ve oyun ablası adayını bulabileceksiniz. Yüzlerce profili olan adayların ayrıca, talep ettikleri ücretleri de ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Bir anlamda sitede bulunan yüzlerce bakıcı ve oyun ablalarına ait olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylelikle karar vermeniz oldukça kolay olacak diyebiliriz.

Çocuğunuza yatırım yapmak adına birçok eşyaya ve hizmete para harcarsınız. Büyük şehirlerde çalışmak zorunda kalan anne ve babaların, şüphesiz ki en çok ihtiyaçları olan hizmet, bakıcı hizmetidir.

Bu hizmeti de en iyi şekilde almaları gerekir. Haberlerde mutlaka hepimiz, çocuklara kötü davranan bakıcıları görmüşüzdür. Bu tür kişilerin çocuklara karşı yaptıkları, gizlik kameralar ile ortaya konmuş ve hepimizin kanını dondurmuştur.

Bebek bakıcısı ya da çocuk bakıcısı bu yüzden belli kriterlerde olmalıdır. Haberlerde gördüklerimiz, ucuza çalışan ve iyi bir referansı bulunmayan kişilerdir. Ayrıca eğitim almamışlardır ve çocuk bakmanın ne demek olduğunu bilmezler.

Burada en büyük hata, ailelerin iyi bir araştırma yapmadan, bu kişilere iş vermeleridir. Birçok kişi tarafından bilinen ve referans sahibi sitelerden, bakıcı hizmeti almanın önemi burada yatmaktadır.

Sektörde yıllardan bu yana hizmet veren ve birçok bakıcı ve aileyi bir araya getiren, www.evdekibakicim.com, kaliteli hizmetlerine devam ediyor. Sitedeki yorumlara bakacak olursanız, şu ana kadar hizmet alan ailelerin hiçbirinden şikayet gelmemiştir.

Ayrıca gün geçtikçe, siteye kayıt olan bakıcı sayısı artmaktadır. Aynı zamanda, siteden hizmet alan aile sayısında da artış gözlemlenmektedir.

Eğer gözünüz arkada kalmadan bakıcı hizmeti almak istiyorsanız, siteyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar