Genel Bebek/Çocuk Bakım
18 Ocak 2018

Gölge Öğretmen Nedir?

Gölge öğretmen; down sendromlu, otistik, içine kapanık, sosyal becerisi olmayan ve benzer nitelikler taşıyan çocuklara rehberlik eden, onlara her alanda arkadaşlık eden, oyun ablası veya abisi gibi yanlarında bulunup kaynaşmalarını sağlayan kişilerdir. Bilindiği gibi özel çocuklar dediğimiz çocuklar için eğitim veren yerler oldukça sınırlı sayıda. Aileler çoğu zaman kendi gölge öğretmenlerini tutuyor, çocuklarının gelişimini sağlıyor. Kaynaştırma eğitimi böylece birebir veriliyor. Kuruluşlar, rehabilitasyon merkezlerinin verdiği eğitimler, profesyonel destekler çocukların gelişimine katkıda bulunuyor olsa da maddi anlamda çok yüksek bütçeler isteniyor. Oysaki kişisel gölge öğretmen tutmak daha ekonomik ücretlerle sağlanabiliyor. Saatlik ücret mantığı ile çalışan rehberler, aileleri maddi yönden zorlamıyor, herkesin ulaşabileceği hizmetler sunuyor.

Oyun Ablası Gölge Öğretmen Hizmeti Veriyor

Üniversiteli oyun ablası içine kapanık, sosyalleşmeyi reddeden veya down sendromlu olduğu için eve kapanan çocukların sosyal hayatla kaynaşması yolunda çok özel adımlar atıyor. Çocuklarla onların seviyesine inerek eğitici oyunlar oynuyor, konuşma terapileri uyguluyor, kitap okuyup müzik dinliyor, dışarıda geçirilen zamanlarda çocuğa rol model oluşturuyor. Okula giden çocuklar için ise evde, dışarıda ve okulda farklı alanlarda rehberlik ediyor. Oyun abisi veya ablası tarafından sağlanan bu destek neticesinde aileler çocuklarındaki gelişimi günbegün fark ediyor. Oyun ablaları ise gelişim sürecinde gözlemlerini aile ve çocuğun varsa doktoruyla paylaşıyor.

Gölge öğretmenlik büyük bir sabır, merhamet, şefkat, bilgi ve donanımı gerektiriyor. Kişide aranılan bu nitelikler çocukların özgüven kazanmasına, sosyal rolünü öğrenmesinde etkili rol oynuyor. Zira çocuk gölge öğretmenine alışmadığı, sevmediği sürece gelişme kaydetmek çok zor. Oyun ablalarımız çocuklarla aynı dili konuşmak için başlangıçta alışma evresi geçiriyor, ilgilerini çekiyor akabinde ise bilinçli bir şekilde çocuğun ilerleyişi için adım atıyor. Pedagojik bilgi ve tecrübe sayesinde planlanan süre sonunda çocuklarda muazzam bir gelişme yaşanıyor. Parkta oyun oynamaktan dahi çekinen çocuklar bir süre sonra yaşıtlarıyla uyumlu hale geliyor. Sosyal fobi yüzünden okula gitmeyi reddeden sosyal ve akademik başarısızlık yaşayan çocuklar ise aynı şekilde cesur adımlar atabiliyor.

Down sendromlu çocuklar bu süreçte en zorlayıcı grup görünüyor. Ancak bilinçli, tecrübeli, sabırlı ve donanımlı kişiler bu yolda ciddi ivme kazanıyor. Yeme, içme, konuşma, yürüme, sosyalleşme, giyinme, tuvalet eğitimi gibi temel becerilerde gölge öğretmen veya çocukların deyimiyle gölge abla başarılı sonuçlar alıyor. Bilhassa otizm tanısı konduğu halde hiçbir şekilde eğitim almamış çocuklarda sabırla, sevgiyle güzel neticeler alındığı görülmüştür. Aileler gölge öğretmen seçerken kişilerin eğitimine, tecrübesine ve kişisel özelliklerine bakarak seçim yaptığında çocukları için çok bilinçli seçimler yapabiliyor.

EvdekiBakıcım ile Çocuklarınız Güvende!

EvdekiBakıcım yaşlı bakıcısı, çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı, oyun ablası, oyun abisi, özel ders gibi birçok alanda hizmet veriyor. Ekibinde yer alan tüm eğitmenler ve bakıcılar üniversite mezunu olup donanımlı kişilerden oluşmaktadır. Bu anlamda gölge öğretmen hizmeti veren oyun ablalarımıza ve ağabeylerimize içiniz rahat güvenebilirsiniz. Ülkemizde henüz çok bilinmeyen gölge öğretmenlik esasında çok önemli ve gerekli bir meslek koludur. EvdekiBakıcım ailesi sektöre yön veren adımlarıyla ailelere çözüm odaklı ekonomik hizmetler veriyor.

Down Sendromlu çocuklar ve oyun ablalarının/abilerinin bu konuda desteklerini Down Sendromlu Çocuklar Oyun Ablaları İle Çok Mutlu adlı makalemizden detaylı öğrenebilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar