Genel Bebek/Çocuk Bakım
18 Ocak 2018

Özel Çocuklara Rehberlik Ve Arkadaşlık Eden, Gölge Öğretmen Nedir?

Gölge öğretmen; down sendromlu, otistik, içine kapanık, sosyal becerisi olmayan ve benzer nitelikler taşıyan çocuklara rehberlik eden, onlara her alanda arkadaşlık eden, oyun ablası veya abisi gibi yanlarında bulunup kaynaşmalarını sağlayan kişilerdir. Bilindiği gibi özel çocuklar dediğimiz kişiler için eğitim veren yerler oldukça sınırlı sayıda. Bu nedenle çoğu zaman aileler kendi gölge öğretmenlerini tutuyor ve böylece çocuklarının gelişimini sağlıyor.

Gölge Öğretmen Bütçeye Daha Uygun

Kaynaştırma eğitimi için gölge öğretmenden faydalanmak oldukça önemlidir. Kuruluşlar ve rehabilitasyon merkezlerinin verdiği eğitimler veya profesyonel destekler çocukların gelişimine katkıda bulunuyor olsa da, maddi anlamda çok yüksek bütçeler isteniyor. Oysaki kişisel gölge öğretmen tutmak daha ekonomik ücretlerle sağlanabiliyor. Saatlik ücret mantığı ile çalışan rehberler, aileleri maddi yönden zorlamıyor, herkesin ulaşabileceği hizmetler sunuyor.

Oyun Ablası Gölge Öğretmen Hizmeti Veriyor

Üniversiteli oyun ablası içine kapanık, sosyalleşmeyi reddeden veya down sendromlu olduğu için eve kapanan çocukların sosyal hayatla kaynaşması yolunda çok özel adımlar atıyor. Çocuklarla onların seviyesine inerek eğitici oyunlar oynuyor, konuşma terapileri uyguluyor, kitap okuyup müzik dinliyor, dışarıda geçirilen zamanlarda çocuğa rol model oluşturuyor. Okula giden çocuklar için ise evde, dışarıda ve okulda farklı alanlarda rehberlik ediyor. Oyun abisi veya ablası tarafından sağlanan bu destek neticesinde aileler çocuklarındaki gelişimi günbegün fark ediyor. Oyun ablaları ise gelişim sürecinde gözlemlerini aile ve çocuğun varsa doktoruyla paylaşıyor.

Gölge Öğretmenlik Profili

Gölge öğretmenlik büyük bir sabır, merhamet, şefkat, bilgi ve donanımı gerektiriyor. Kişide aranılan bu nitelikler çocukların özgüven kazanmasına, sosyal rolünü öğrenmesinde etkili rol oynuyor. Zira çocuk gölge öğretmenine alışmadığı, sevmediği sürece gelişme kaydetmek çok zor. Oyun ablalarımız çocuklarla aynı dili konuşmak için başlangıçta alışma evresi geçiriyor, ilgilerini çekiyor akabinde ise bilinçli bir şekilde çocuğun ilerleyişi için adım atıyor.

Pedagojik bilgi ve tecrübe sayesinde planlanan süre sonunda çocuklarda muazzam bir gelişme yaşanıyor. Parkta oyun oynamaktan dahi çekinen çocuklar bir süre sonra yaşıtlarıyla uyumlu hale geliyor. Sosyal fobi yüzünden okula gitmeyi reddeden sosyal ve akademik başarısızlık yaşayan çocuklar ise aynı şekilde cesur adımlar atabiliyor.

Down Sendromlular için Gölge Öğretmenlik Modeli

Down sendromlu çocuklar, gölge öğretmene ihtiyaç duyan en önemli sınıflardan birisidir. Bilinçli, tecrübeli, sabırlı ve donanımlı öğretmenler down sendromlular için ciddi fayda sağlıyor. Yeme, içme, konuşma, yürüme, sosyalleşme, giyinme, tuvalet eğitimi gibi temel becerilerde gölge öğretmen veya çocukların deyimiyle gölge abla başarılı sonuçlar alıyor.

Bilhassa otizm tanısı konduğu halde hiçbir şekilde eğitim almamış çocuklarda sabırla, sevgiyle güzel neticeler alındığı görülmüştür. Aileler gölge öğretmen seçerken kişilerin eğitimine, tecrübesine ve kişisel özelliklerine bakarak seçim yaptığında çocukları için çok bilinçli seçimler yapabiliyor.

Başarılı Gölge Öğretmen Modeli Nasıl Olmalıdır?

Gölge öğretmenleri, normal bir öğretmen ayıran bariz farklar vardır. Gölge öğretmen, daha özel kişilerle ilgileniyor ve bu nedenle ilgi sahasındaki öğrencilerin özelliklerini derinlemesine vakıf biri olması icap ediyor. Bir otizmli çocuğun davranış karakterini çözememiş kişinin gölge öğretmenlik vasfına sahip olabilmesi veya ilgili kişiye beklenilen eğitimi ve yardımı sağlayabilmesi asla mümkün değildir. Bu nedenle ebeveynlerin gölge öğretmen seçimi hususunu hafife almaları gerekiyor. Doğru kişi, her işi yaparım diyen kişi değildir.

1. Her işi yaparım bir model midir?

Gölge öğretmenlik özel bir ihtisas ve ilgi istiyor. Dolayısıyla, her işin yapılacağına dair kendisini aşırı öven ve şişiren kişilerin gölge öğretmenlik için uygun aday olduğunu ifade edebilmek mümkün değildir. Güzel olan, tek bir sınıfı tanımak ve o yönde kendini geliştirmektir. Bir sınıf için nasıl daha iyi bir eğitim modeli verileceğine dair tecrübeler biriktikten sonra ikinci bir sahaya geçilmesinde ise, beis yoktur.

2. Plansız çalışmak adet mi oldu?

Tatile çıkarken plan yapmaya oldukça istekli ve meyilliyiz. Çünkü ortada harcanacak para var ve bunun kuruşuna kadar bilinçli bir şekilde harcanması halinde mükemmel bir tatil süreci yaşanabilir. Vehleten alınan bir tatil kararı söz konusu olduğunda keşfedilecek birçok yer fark edilmez, harika tatlar ise, es geçilebilir. Tatil için durum böyleyken bir kişinin eğitimi için neden bir plan program yapılmaz? Eğitim süreci boyunca nelerin yapılması, nelerin başarılması gerektiğine dair çizelgenin yapılıp, aileyle paylaşılması önemli bir başarı nedenidir.

3. Maksat, dostlar alıverişte görsün mü?

Gölge öğretmenlik kutsal ve değerli bir vazifedir. Çünkü özel sınıf kişiler için deruhte ediliyor ve bunu herkesin başarabilmesi mümkün değildir. Ancak özel sınıf bir kişinin yanında bulunduktan sonra artık onun gibi olmak, düşünmek ve davranmak zorundayız. Böylece, ona bir arkadaş, yol gösterici ve ahbap olunabilir. Ancak bedenen kişinin yanın bulunup; ruhen ve fikren alakanın akıllı telefon üzerinden başkalarına yönlendirilmesi kabul edilebilir değildir. Dolayısı, özel sınıf insana yapılan bir haksızlık, ayrıca kişinin ailesine yapılan bir sadakatsizliktir. Dostlar, alışverişe görsün kabilinden bir icraattır.

4. Rapora ne gerek var, her şey ortada mı?

Başarılı ve çalışkan bir gölge öğretmen ile önemli bir mesafe ve yol kat edilebilir. Bunun tetkiki için rapor hazırlanması elzemdir. Başarılı öğretmen modeli, neleri yaptığını ve nasıl başardığına dair notları alır ve arzu edilmesi halinde özel kişinin ailesine de sunabilir. Böylece, onların da bilinçlenmesini ve bir şeyleri öğrenmesini sağlar. Başta yapılan planların pratiğe döküldüğünü, alınan mesafeyi, başarılanları veya başarılamayanları not eder. Bu fikstür, özle kişi için yapılması gerekenleri derli toplu görmek için önemlidir. Daha ilerisi için fikir verebilir ve farklı yöntemlerle özel kişinin eğitimine devam edilmesini sağlar.

5. Hoca öğrenci çizgisi mi?

Gölge öğretmen modelinin diğer öğretmen sınıfından farklı olduğuna değindik. Bu nedenle gölge öğretmen için öğretmen öğrenci arasındaki klasik imaj ve davranış kalıplarının söz konusu olmaması gerekiyor. Daha samimi, içten, arkadaşça ve sosyal bir iletişim modelinin kurulması ve bu modelin korunarak geliştirilmesi icap ediyor. Diğer türlü resmi veya klasik bir iletişimden elde edilmesi beklenilen faydaların temin edilmesi mümkün değildir.  Gölge öğretmenlik yapan oyun ablası tarafından karşı taraf bir öğrenci veya para kazanılmaya vesile olan bir kişi olarak asla görülmemesi gerekiyor. Onun sosyalleşmeye, yardım almaya ve dosta ihtiyaç duyan bir birey olarak algılanmalıdır. Böylece elde edilmek istenilen fayda, verilebilir.

EvdekiBakıcım ile Çocuklarınız Güvende!

EvdekiBakıcım yaşlı bakıcısı, çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı, oyun ablası, oyun abisi, özel ders gibi birçok alanda hizmet veriyor. Ekibinde yer alan tüm eğitmenler ve bakıcılar üniversite mezunu olup donanımlı kişilerden oluşmaktadır. Bu anlamda gölge öğretmen hizmeti veren oyun ablalarımıza ve ağabeylerimize içiniz rahat güvenebilirsiniz. Ülkemizde henüz çok bilinmeyen gölge öğretmenlik esasında çok önemli ve gerekli bir meslek koludur. EvdekiBakıcım ailesi sektöre yön veren adımlarıyla ailelere çözüm odaklı ekonomik hizmetler veriyor.

Down Sendromlu çocuklar ve oyun ablalarının/abilerinin bu konuda desteklerini Down Sendromlu Çocuklar Oyun Ablaları İle Çok Mutlu adlı makalemizden detaylı öğrenebilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar