Genel
06 Mart 2017

Geleceğin Dili: Kod Okuryazarlığı

Bilgisayar programlamak, programlama dilini öğrenmek tıpkı yabancı dil kadar önemli ve tıpkı diğer meslek dalları kadar kabul gören, talep edilen bir meziyet haline gelmiş durumdadır. İlkokullarda kod yazma konusunda çalışmalar yapıldığı ve bu yönde müfredat düzenlemesi yapılsın diye adımlar atılıyor. Henüz okul müfredatlarına girmemiş olan üniversitelerde ilgili bölümlerde ders olarak öğretilen kod yazma işi gelecekte herkesin bilmesi gereken şeylerden biri olarak kabul ediliyor. Bilgisayar programlama dilini bilenlerin geleceğin sihirbazları olduğunu söyleyen VALVE kurucusu Gabe şüphesiz bu konunun önemini bilen isimlerden biri. Bilgisayar üzerinden yapılabilen her şeyin temelinde kod yazmak olduğu düşünüldüğünde geleceğin teknolojilerini kod yazarak şekillendirmek, geliştirmek ve hatta yeni teknolojiler yaratmak mümkün.

 

Bilgisayar programlama dili insana detaylı ve analitik düşünme özelliği katar, en karmaşık problemler karşısında dahi sistemli bir şekilde düşünüp kararlar alabilmesi konusunda yardımcı olur. Zihni geliştiren kodlar, öğrenme sürecinden kullanma sürecine kadar daima düşüncelerin ve beynin canlı kalmasını sağlar. Daha verimli düşünmek, derinlemesine ve çok yönlü bir şekilde olaylara bakmayı sağlayan programlama dili bu özelliği sebebiyle sadece bilgisayar mühendislerine değil inşaat, makine gibi diğer mühendislik dallarında da öğretiliyor.

 

Birçok ülke kod yazma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Kod Yılı” ilan etti, eğitim müfredatlarına kod yazmayı ders olarak ekledi. Ülkemizde de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi olarak bu yönde başvuru yapmış ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda nasıl bir adım atacağını beklemektedir. Tüm dünyada farkındalık oluşturan kod yazarlığı tıpkı okuma – yazma kadar normal kabul ediliyor insanların bu seviyeye ulaşması için özel çalışmalar yapılıyor.

 

 

Oyun Ablaları ile Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenmeye Başladı

 

Kod okuma – yazma çalışmalarının Avrupa Birliği ülkelerinde başlamış olması ülkemizde de bu yönde adımların atılmasını sağladı. Bakanlık müfredata seçmeli ders olarak kod yazma dersinin eklenmesi gerektiği yönünde başvuru yapmış olsa da henüz net bir cevap gelmedi. Ancak aileler bu konuda bilinçlendiğinden çocukların teknoloji ile geçirdiği zamanı kod okur – yazarlığı ile gerçekleştiriyor. Kurslar, özel hocalar ve çocuk bakıcıları veya oyun ablası gençler tarafından programlama dili öğretiliyor.

Çocuk bakıcısı, oyun ablası hizmeti veren gençler kod okuma yazmayı öğreniyor hatta Kamibot robot yardımıyla küçük yaştan itibaren çocuklara kod dünyasını öğretiyor. Kamibot, kişiselleştirilebilen ve programlanabilen, IOS ve Android sistemlerle yönetilebilen bir robot olarak çocukların temel kod yazma eğitimini eğlenceli bir şekilde, oyun oynayarak öğreniyorlar.

Gelecekte herkes için gerekli olarak görülen kod okuryazarlığında ne kadar erken yaşta adım atılırsa o kadar verimli sonuçlar alınıyor. Çocukların hayal gücünün geniş olduğu yaratıcılıklarıyla ön plana çıktıkları yaşlarında kamibot ile kod dünyasına adım atmaları gelecekte kendi fikirlerini ve teknolojilerini yaratmak için ideal bir adım. Çocuğunuza kod eğitimi verebilecek oyun ablaları ve abilelerini bulmak için hemen uygun adaylara göz atın veya destek@evdekibakicim.com'a e-posta ile ulaşın. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar