Genel
06 Mart 2017

Geleceğin Dili: Kod Okuryazarlığı

Bilgisayar programlamak, programlama dilini öğrenmek tıpkı yabancı dil kadar önemli ve tıpkı diğer meslek dalları kadar kabul gören, talep edilen bir meziyet haline gelmiş durumdadır. İlkokullarda kod yazma konusunda çalışmalar yapıldığı ve bu yönde müfredat düzenlemesi yapılsın diye adımlar atılıyor. Henüz okul müfredatlarına girmemiş olan üniversitelerde ilgili bölümlerde ders olarak öğretilen kod yazma işi gelecekte herkesin bilmesi gereken şeylerden biri olarak kabul ediliyor. Bilgisayar programlama dilini bilenlerin geleceğin sihirbazları olduğunu söyleyen VALVE kurucusu Gabe şüphesiz bu konunun önemini bilen isimlerden biri. Bilgisayar üzerinden yapılabilen her şeyin temelinde kod yazmak olduğu düşünüldüğünde geleceğin teknolojilerini kod yazarak şekillendirmek, geliştirmek ve hatta yeni teknolojiler yaratmak mümkün.

 Bilgisayar programlama dili insana detaylı ve analitik düşünme özelliği katar, en karmaşık problemler karşısında dahi sistemli bir şekilde düşünüp kararlar alabilmesi konusunda yardımcı olur. Zihni geliştiren kodlar, öğrenme sürecinden kullanma sürecine kadar daima düşüncelerin ve beynin canlı kalmasını sağlar. Daha verimli düşünmek, derinlemesine ve çok yönlü bir şekilde olaylara bakmayı sağlayan programlama dili bu özelliği sebebiyle sadece bilgisayar mühendislerine değil inşaat, makine gibi diğer mühendislik dallarında da öğretiliyor.

Günümüz dünyasında, bu konuda önemli ölçülerde istihdam eksikliği vardır. Bu konu üzerine uzmanlaşan bireyler, büyük şirketlerde iş sahibi olabilir veya kendi yazılımları sayesinde iyi yerlere gelebilirler.  Dünyadaki gelişmiş olan ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler, bu sektöre yönelmiş durumdadır. Bu sektör, teknolojinin gelişimi ile doğru orantıda ilerlemektedir. Teknoloji geliştikçe, bu sektör daha da büyüyecek ve insanlar arasında önemli bir zorunluluk haline gelecektir.

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde, orta öğretim düzeyinde olan öğrencilere, bu kurslar verilmekte ve öğrencilere kod yazma alışkanlığı teşvik etmektedir. Dönemin devlet başkanı olan Barack Obama, Texas’da gerçekleştirdiği bir ziyarette öğrencilere “Video oyunlarına meraklı iseniz, sadece oynamayın. Siz de bir oyun üretin. Cep telefonlarında kullandığınız uygulamalardan, kod yazarak bir tane de siz üretin.” demiştir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde, artık yabancı dil öğrenmek yerine kod yazma dili öğretilmeye başlanmış ve okullarda bu derse daha fazla ağırlık verilmeye başlanmıştır. Çünkü bu sektör, gelecek vaat etmektedir ve sürekli gelişim halinde olacağından, bir üst sınırı olmayacaktır.

 Özetle, kod okuryazarlığı, günümüzde büyük önem taşımaktadır ve dünyadaki her bireye bu uygulama teşvik edilmelidir. Özellikle eğitim kurumlarında gerçekleştirilecek seminerler ile, genç beyinlere bilgi verilmeli ve istekli bireyler de teşvik edilmelidir.

 Birçok ülke kod yazma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Kod Yılı” ilan etti, eğitim müfredatlarına kod yazmayı ders olarak ekledi. Ülkemizde de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi olarak bu yönde başvuru yapmış ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda nasıl bir adım atacağını beklemektedir. Tüm dünyada farkındalık oluşturan kod yazarlığı tıpkı okuma – yazma kadar normal kabul ediliyor insanların kod yazma seviyesine ulaşması için özel çalışmalar yapılıyor.

Oyun Ablaları ile Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenmeye Başladı

Kod okuryazarlığını öğretilmesi ve kod yazma çalışmalarının Avrupa Birliği ülkelerinde başlamış olması ülkemizde de bu yönde adımların atılmasını sağladı. Bakanlık müfredata seçmeli ders olarak kod yazma dersinin eklenmesi gerektiği yönünde başvuru yapılmış olsa da henüz net bir cevap gelmedi. Ancak aileler bu konuda bilinçlendiğinden çocukların teknoloji ile geçirdiği zamanı kod okuryazarlığı ile değerlendirmesini sağlıyorlar. Kurslar, özel hocalar ve çocuk bakıcıları veya oyun ablası gençler tarafından programlama dili öğretiliyor.

Çocukların daha çok küçük yaşlarda eğitilebilmesi ve bu tarz alanlarda bilgi sahibi olabilmesi için tüm bu imkanlar ise oyun ablaları tarafından sağlanabiliyor. Böylece çocuklar daha gelişim aşamasındayken geleceğe dair pek çok bilgiyi de edinebiliyorlar.

Çocuk bakıcısı, oyun ablası hizmeti veren gençler kod okuma yazmayı öğreniyor hatta Kamibot robot yardımıyla küçük yaştan itibaren çocuklara kod dünyasını öğretiyor. Kamibot, kişiselleştirilebilen ve programlanabilen, IOS ve Android sistemlerle yönetilebilen bir robot olarak çocukların temel kod yazma eğitimini eğlenceli bir şekilde, oyun oynayarak öğrenmesine yardım ediyor.

Gelecekte herkes için gerekli olarak görülen kod okuryazarlığında ne kadar erken yaşta adım atılırsa o kadar verimli sonuçlar alınıyor. Çocukların hayal gücünün geniş olduğu yaratıcılıklarıyla ön plana çıktıkları yaşlarında kamibot ile kod dünyasına adım atmaları gelecekte kendi fikirlerini ve teknolojilerini yaratmak için ideal bir adım.

Oyun Ablaları Kod Yazmayı Nasıl Öğretiyor?

Oyun ablaları kod yazma konusunda çocuklara gereken tüm desteği sağlıyorlar. Çocukların daha çok küçük yaşlarda kodlama öğrenebilmesi için oyun ablaları belli uygulamalar aracılığı ile çalışma gerçekleştirmektedir. Bu uygulamalarda ise çocukların temel düzeyde kod yazmayı öğrenmeleri için her türlü olanak da yer almaktadır. Aslında kod yazabilmenin anahtarı, bilgisayar programlarına hakim olmaktan geçiyor. Birey, kendi zihninde oluşturduğu herhangi bir şey için bilgisayarında kod yazabilir. Güvenlik programı, video oyunu veya bilgisayar işletim sistemi gibi örnekler için, kodlar yazılır ve bunlar birleştirilerek “yazılım” ortaya çıkar. Bu yazılım, oluşturan kişi tarafından telif hakları satın alınarak kullanılabilir veya kişi yazdığı yazılımı kendisi kullanarak, satışını da kendisi gerçekleştirebilir.

Bu kurslarda da çocuklara, temel düzeyde kod yazma öğretilmektedir.

Bu kursun ilk dersi, yeni bir dil öğrenir gibi kod alfabesini öğrenmek oluyor. Kodlama işleminde, birçok sembol, harf, işaret ve sayı bulunmaktadır. Bunlar uygun kombinasyonlarda kullanıldığında ortaya bir programın fonksiyonu ortaya çıkmaktadır. Tabii ilk olarak alfabeyi öğrenmek gerekiyor. Alfabe öğrenildikten sonra sıra, kodlama penceresinde temel komutlara geliyor.

Temel komutlar sayesinde, bilgisayara komutlar verirsiniz ve yazılım çerçevesinde bu komutlar kişisel bilgisayarınız tarafından yanıtlanır ve komut eylemi gerçekleşir. Sonrasında bu kodlardan oluşan yazılım parçaları ile bir program oluşturulur. Oluşturulan program kişisel bilgisayara tanımlanır ve uygulanabilir hale getirilir. Son aşamasında da kişisel bilgisayar üzerinde testler yapılır. Bu testlerde hatalar meydana gelirse, kodlar üzerinde gerekli düzenlemeler yapılır ve hatalar giderilir. Tekrardan teste tabii tutulur.

Deneme sırasında herhangi bir problem çıkmaz ise, kişisel bilgisayarda kullanılabilecek bir uygulama haline gelir. Gelecek vaat eden bazı yazılımlar, para karşılığı büyük şirketlere satılabilir. Bu durum özellikle büyük şirketlerin güvenlik önlemlerinde veya devletlerin milli savunma sistemlerinde, kendi verilerini gizli tutabilmesi için gerçekleştirilir. Yazılım olarak, internet siteleri için veya gizli tutulması gereken verilerin korunması için güvenlik duvarı yazılımları oluşturulur. Bu yazılımlar sayesinde kişi veya şirket, verilerini rahatlıkla koruma altına alabilir. Basit bir teknik ile yapılabilen bir güvenlik duvarının 3 katmanı vardır. İleri seviye bilgiye sahip olan yazılımcılar, bu katman sayısını 8’e kadar yükseltmiştir.

Kod yazma eğitiminin, çocuklar için oldukça büyük faydaları vardır. Günümüz, teknoloji çağı olduğundan, çocuklar vakitlerinin büyük bir kısmını sanal dünyada geçirmektedir. İster tablet olsun; ister bilgisayar, günlük yaşantımızın her anında teknoloji ile iç içeyiz. Kod yazabilmek, dil öğrenmenin yanı sıra matematiksel bir işlem gerektirir. Bu yüzden çocukları, sayısal yönde geliştirir. Rakamların ve sembollerin uygun kombinasyonu, zekayı geliştirir ve olağan bir durumda çözüm üretme yeteneği kazandırır.

Çocuğunuza kod eğitimi verebilecek oyun ablaları ve abilelerini bulmak için hemen uygun adaylara göz atın veya destek@evdekibakicim.com'a e-posta ile ulaşın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar