Genel Bebek/Çocuk Bakım
21 Kasım 2017

Filipinli Bakıcının Eksi ve Artıları

Filipinli bakıcılar son yılların en popüler bakıcılık hizmetleri arasında yer alıyor. Çocuk bakıcısı tutmanın ailelere kazandırdığı faydalar şüphesiz saymakla bitmez. Ailenin eli ayağı olan, çocukların rehberliğini yapan bakıcılar, çocukların gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Peki, Filipinli bakıcılar nereden çıktı? Çocuğun bakıcıyla geçireceği zamanın maksimum kalitede olmasını isteyen aileler eğitimli oyun ablası veya yabancı dadı tercihinde bulunuyor. Yatılı ve tam zamanlı bakıcı konusunda engel oluşturmayan Filipinli bakıcılar ön plana çıkıyor. Filipinli bakıcıların çocuk eğitimi üzerine aldığı eğitimler, tecrübeleri, yabancı dil avantajı gibi birçok etken ebeveynleri yönlendiriyor. Yabancı dadı çocuklara farklı kültürler kazandırıp, dili incelikleriyle öğretiyor. Yabancı dadıların artılarıyla birlikte eksileri de bulunuyor. Elbette bu eksileri artıya dönüştürüp, avantaj sağlamak mümkündür.

Filipinli Bakıcının Artıları

Disiplin: Filipinli bakıcılar belli bir düzen ile yetişmiş, disiplinli kişilerdir. Çocuklarla eğlenceli oyunlar oynayıp keyifli vakit geçirirken aynı zamanda onlara bir şeyler öğretmesi gerektiği zaman gerekli disiplini sağlar ve çocuklara sıkılmayacakları şekilde bilgiyi aktarır. Filipinli bakıcı, çocukların enerjik yapısına ayak uydurur.

Yabancı Dil: Şüphesiz Filipinli dadıların en büyük artısı yabancı dil eğitimini çocuklara mükemmel şekilde vermeleridir. Eğitim kurumlarında gramer ağırlıklı verilen yabancı dil eğitimi ne yazık ki çok etkili olmuyor. Filipinli bakıcı çocukla tekniğe takılmadan doğal yollardan iletişim kurduğu için çocuk dili doğrudan, kulak aşinalığı ve pratikle öğrenir.

Yatılı Bakıcı: Tam zamanlı bakıcı desteği duyan aileler yatılı bakıcı konusunda her zaman şanslı olamıyor. Filipinli bakıcılar çocuklara tam zamanlı bakım sağlama konusunda gönüllü olurlar. Yatılı Filipinli bakıcı bulmak hiç zor değil aksine oldukça kolaydır. Akşam davetlerine, etkinliklerine katılmak zorunda ailelerin en büyük kurtarıcısı Filipinli dadılardır.

Filipinli Bakıcının Eksileri

İletişim: Filipinli bakıcıların resmi dili İngilizce ve Filipincedir. İngilizce bilmeyen kişiler için Filipinli bakıcı ile iletişim kurmak, diyaloga girmek oldukça zordur. Elbette bu aşamada durumu avantaja çevirip çocukla birlikte yabancı dil öğrenmek ailelerin elindedir. İletişim başlangıçta zor olsa da zamanla sağlam bir iletişim zemini oluşturulabiliyor.

Kültür farkı: Filipinli bakıcılarla başlangıçta kültür farklılığı yaşamak muhtemelen alışma evresini oluşturacaktır. Bakıcı ile kültür fakrını yenmek, uyum sorununu aşmak için ebeveyn ve bakıcı zamanlarını çoğaltmak, bakıcıyı gözlemlemek ideal olacaktır.

 

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar