Genel Bebek/Çocuk Bakım
15 Aralık 2017

Filipinli Bakıcı Tercih Edenlerin Görüşleri

Çalışan annelerin doğum izni aldıkları anlardaki en büyük endişesi ve sonrasında somut hale gelecek olan sorunu “Çocuğuma ben işteyken kim bakacak?” kaygısıdır. Türkiye’de yerli ve yabancı olmak üzere binlerce tam zamanlı – yarı zamanlı çocuk bakıcısı bulunuyor. Kırgız, Moğol, Çinli, Türkmen, Filipinli gibi çeşitli ırklardan insanlar ülkemizde bakıcılık hizmeti veriyor. Bunca millet arasından öne çıkan bakıcılar ekseriyetle Filipinli bakıcılar oluyor. Özellikle cemiyet ve sanat dünyasının isimleriyle başlayan Filipinli bakıcı tutma durumu yüksek sosyete işi bakıcılık mantığından çıkıp güvenilir ve kaliteli çocuk bakıcısı olayına dönüştü. Şimdilerde gayet ekonomik ücretlerle herkes Filipinli bakıcı tutma şansı yakalayabiliyor. EvdekiBakıcım’ın da bu konuda hizmet vermeye başlamasıyla birlikte Filipinli dadı talepleri artmıştır. Bebeklerinin ve çocuklarının bakımında Filipinli tercih edenlerin genel nedenleri ve görüşleri şöyledir;

“Çocuklara sabırlı yaklaşıyorlar”

Sağlık sektöründe çalışan bir anne, henüz birkaç aylık olan bebeğini birçok dadıya emanet ettiğini ancak memnun kalmadığını dile getirdikten sonra Filipinli bakıcı ile olan deneyimini “çocuklara karşı çok sabırlılar, çocuğun yeni bir dil öğrenmesi için özel bir çaba harcıyorlar, çocuk yetiştirme konusunda tecrübeli ve eğitimliler” şeklinde açıklıyor. Filipinli bakıcıların buradaki en büyük avantajı ve tercih edilme sebebi şüphesiz bu konuda aldıkları eğitimi uzun yıllar tecrübe etmiş olmalarıdır. Anne ve babalar Filipinli dadıların nasıl titizlikle çalıştığını kısa sürede görüp güvenle bebeklerini emanet edebiliyorlar.

“Uzun yıllar çalışıyorlar”

Bebek bakıcısı tutmak ya da güvenli bir bakıcı bulmak kolay iş değil. Yerli veya yabancı fark etmeksizin bebek ve dadı arasında güvenli bir bağ kurmak, bakıcıya güvenmek cidden stresli bir süreçtir. Her ay farklı bir bakıcı tutmak bebeğin veya çocuğun ruhsal gelişimi için çok da tercih edilen, önerilen bir şey değildir. Çalışan her aile daha birkaç aylıkken seçtikleri bakıcının çocukla uzun yıllar bir arada olmasını, tek bir bakıcıyla büyümesini tercih eder. Uzun yıllar sürecek güvenli bir bakıcılık hizmetini kim istemez ki? Filipinli bakıcılar bu konuda eşsizdir. Zira birçok ebeveyn ilk çocuklarında tuttukları aynı bakıcıyı diğer çocuklarının bakımında da tercih ettiğini belirtip tek bir bakıcıyla uzun yıllar çalışmanın çok güvenli, keyifli olduğunu dile getiriyor. Kendi ülkelerinde ve bizim ülkemizde gerekli eğitimlerden geçtikten sonra bu işi yasal olarak sürdüren Filipinli bakıcılar, Türkiye’de çalışmaktan oldukça memnunlar. Filipinli bakıcıların ülkemizde seviliyor olmasının ve elbette bakıcıların onca ülke arasından ülkemizi tercih etmesinin temelinde ise emeklerinin karşılığını maddi manevi alıyor olmak yatıyor. Kendi ülkelerinde fazlasıyla düşük ücretler alan ve kötü koşullarda yaşayan bakıcılar ülkemizde kaliteli standartlarda, emeğinin tam karşılığını alacak şekilde üstelik saygı ve sevgi görerek işini yapıyor. Koşullar iyi olduğu için ise aile ve bakıcı uzun yıllar birlikte çalışma imkânı buluyor.

“Yatılı kalmayı kabul ediyorlar”

Çalışan kesim için sosyal hayat çoğu zaman mesaiden sonra akşamları başlar. Ancak çocuklu aileler için bu biraz sıkıntıdır. Başlarında onlara bakacak güvenilir bir bakıcı yok ise dışarıya çıkmak sıkıntılar doğurur. Yatılı bakıcı ise ülkemizde henüz yeterince yaygın değildir. Filipinli bakıcı ile ilgili en memnun edici detay nedir diye sorulduğunda çalışan çiftlerin birçoğu; “Gece çocuklarla kalmayı kabul ediyorlar. Dışarı çıktığımızda aklımız kalmıyor. Güvende olduklarını biliyor olmak bizi rahatlatıyor” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Elbette ki yatılı bir bakıcı ebeveyn ve çocuk için daima avantaj sağlar.

Çocuklarınız için bir bakıcı arıyorsanız ve aklınızdaki şık Filipinli bakıcı ise EvdekiBakıcım’ın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. “Filipinli Bakıcının Artı ve Eksileri” başlıklı makalemizi okuyarak yabancı bir dadı tutmanın olumlu – olumsuz yönlerini irdeleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar