Genel Bebek/Çocuk Bakım
15 Aralık 2017

Filipinli Bakıcı Tercih Edenlerin Görüşleri

Çalışan annelerin doğum izni aldıkları anlardaki en büyük endişesi ve sonrasında somut hale gelecek olan sorunu “Çocuğuma ben işteyken kim bakacak?” kaygısıdır. Türkiye’de yerli ve yabancı olmak üzere binlerce tam zamanlı – yarı zamanlı çocuk bakıcısı bulunuyor. Kırgız, Moğol, Çinli, Türkmen, Filipinli gibi çeşitli ırklardan insanlar ülkemizde bakıcılık hizmeti veriyor. Bunca millet arasından öne çıkan bakıcılar ekseriyetle Filipinli bakıcılar oluyor. Özellikle cemiyet ve sanat dünyasının isimleriyle başlayan Filipinli bakıcı tutma durumu yüksek sosyete işi bakıcılık mantığından çıkıp, güvenilir ve kaliteli çocuk bakıcısı olayına dönüştü. Şimdilerde gayet ekonomik ücretlerle herkes Filipinli bakıcı tutma şansı yakalayabiliyor. EvdekiBakıcım’ın da bu konuda hizmet vermeye başlamasıyla birlikte Filipinli dadı talepleri artmıştır. Bebeklerinin ve çocuklarının bakımında Filipinli tercih edenlerin genel görüşleri şöyledir;

“Çocuklara sabırlı yaklaşıyorlar”

Sağlık sektöründe çalışan bir anne, henüz birkaç aylık olan bebeğini birçok dadıya emanet ettiğini ancak memnun kalmadığını dile getirdikten sonra Filipinli bakıcı ile olan deneyimini “çocuklara karşı çok sabırlılar, çocuğun yeni bir dil öğrenmesi için özel bir çaba harcıyorlar, çocuk yetiştirme konusunda tecrübeli ve eğitimliler” şeklinde açıklıyor. Filipinli bakıcıların buradaki en büyük avantajı ve tercih edilme sebebi şüphesiz bu konuda aldıkları eğitimi uzun yıllar tecrübe etmiş olmalarıdır. Anne ve babalar Filipinli dadıların nasıl titizlikle çalıştığını kısa sürede görüp güvenle bebeklerini emanet edebiliyorlar. Filipinli bakıcılar, farklı bir kültüre mensuptur ve son derece sabırlı kişilerdir. Ebeveynlerin bu kişileri tercih etmelerindeki en büyük neden ise çocuklara karşı son derece naif yaklaşmalarıdır.

“Uzun yıllar çalışıyorlar”

Bebek bakıcısı tutmak ya da güvenli bir bakıcı bulmak kolay iş değil. Yerli veya yabancı fark etmeksizin bebek ve dadı arasında güvenli bir bağ kurmak, bakıcıya güvenmek cidden stresli bir süreçtir. Her ay farklı bir bakıcı tutmak bebeğin veya çocuğun ruhsal gelişimi için çok da tercih edilen, önerilen bir şey değildir. Çalışan her aile daha birkaç aylıkken seçtikleri bakıcının çocukla uzun yıllar bir arada olmasını, tek bir bakıcıyla büyümesini tercih eder. Uzun yıllar sürecek güvenli bir bakıcılık hizmetini kim istemez ki? Filipinli bakıcılar bu konuda eşsizdir. Zira birçok ebeveyn ilk çocuklarında tuttukları aynı bakıcıyı diğer çocuklarının bakımında da tercih ettiğini belirtip tek bir bakıcıyla uzun yıllar çalışmanın çok güvenli, keyifli olduğunu dile getiriyor.

Kendi ülkelerinde ve bizim ülkemizde gerekli eğitimlerden geçtikten sonra bu işi yasal olarak sürdüren Filipinli bakıcılar, Türkiye’de çalışmaktan oldukça memnunlar. Filipinli bakıcıların ülkemizde seviliyor olmasının ve elbette bakıcıların onca ülke arasından ülkemizi tercih etmesinin temelinde ise emeklerinin karşılığını maddi manevi alıyor olmak yatıyor. Kendi ülkelerinde fazlasıyla düşük ücretler alan ve kötü koşullarda yaşayan Filipinli bakıcılar ülkemizde kaliteli standartlarda, emeğinin tam karşılığını alacak şekilde üstelik saygı ve sevgi görerek işini yapıyor. Koşullar iyi olduğu için ise aile ve bakıcı uzun yıllar birlikte çalışma imkânı buluyor.

“Yatılı kalmayı kabul ediyorlar”

Çalışan kesim için sosyal hayat çoğu zaman mesaiden sonra akşamları başlar. Ancak çocuklu aileler için bu biraz sıkıntıdır. Başlarında onlara bakacak güvenilir bir bakıcı yok ise dışarıya çıkmak sıkıntılar doğurur. Yatılı bakıcı ise ülkemizde henüz yeterince yaygın değildir. Filipinli bakıcı ile ilgili en memnun edici detay nedir diye sorulduğunda çalışan çiftlerin birçoğu; “Gece çocuklarla kalmayı kabul ediyorlar. Dışarı çıktığımızda aklımız kalmıyor. Güvende olduklarını biliyor olmak bizi rahatlatıyor” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Elbette ki yatılı bir bakıcı ebeveyn ve çocuk için daima avantaj sağlar. Sosyal aktivitelerinden geri kalmak istemeyen ebeveynler için bu durum oldukça önemlidir. İş yemekleri, toplantılar ya da mutlaka katılım sağlanması gereken önemli aktivitelerde Filipinli bakıcılar kişilere büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de pek çok ebeveyn Türk bakıcılar yerine yabancı bakıcıları tercih etmektedir. Özellikle Türkiye’deki bakıcılar yatılı kalma konusunda belli kaygılar yaşamaktadır. Ya da belli saatler belirleyen ve esnek saatlere uyum sağlamayan bakıcılar da ebeveynlerin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Bu nedenle de ebeveynler çocuklarının bakımlarının sürekli olarak sağlanması için Filipinli bakıcıları tercihleri arasında tutmaktadır.

Çocuklarınız için bir bakıcı arıyorsanız ve aklınızdaki şık Filipinli bakıcı ise EvdekiBakıcım’ın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. “Filipinli Bakıcının Artı ve Eksileri” başlıklı makalemizi okuyarak yabancı bir dadı tutmanın olumlu – olumsuz yönlerini irdeleyebilirsiniz.

Filipinli Bakıcı Nereden Bulabilirim?

Filipinli bakıcı iş ilanları internette oldukça çeşitlidir. Bu ilanlara erişim kolay olduğundan dolayı da ebeveynler bu alanlardan tercih sağlamaktadır. Çocukların bakımını en iyi şekilde yapabilen bu bakıcılar, aynı zamanda gelişimlerine de katkı sağlamaktadır. Uzun yıllar boyunca bakıcı değişikliği yapmak istemeyen ebeveynler çocukları için bu yönde bir tercih sağlayabilmektedir. Genellikle bu alanda uzmanlaşmış ve eğitimli kişilerden oluşan Filipinli bakıcılar, aynı zamanda yabancı dil konusunda da yetkin kişilerden oluşmaktadır. Yabancı dil öğrenmek isteyen çocuklara da katkı sağlayabilen bu kişiler, çocukların becerilerinin artması için de gereken desteği sunmaktadır.

Filipinli Bakıcıların Artıları

Filipinli bakıcı aslında çocuklar için en doğru seçimler arasında yer almaktadır. Yabancı dil açısından zengin olan bu kişiler çocukların küçük yaşta dile yatkınlık elde etmelerine de yardımcı olmaktadır. Farklı bir kültürden geliyor olmaları, çocuğun günlük ihtiyaçlarını farklı bir şekilde karşılayacağı anlamını da taşımamaktadır. Çocuk bakıcılığı görevini başarılı bir şekilde sürdüren bu kişiler zaten yatılı olarak istihdam edilmektedir. Bu sayede anne ya da babalar işten geldikten sonra dinlenebilmekte ve gözleri de arkada kalmamaktadır. Yatılı bir bakıcı ile birlikte olan çocuklar, aileleri ile çok daha kaliteli vakit geçirebilmektedir.

Bu kişiler bakıcı olmanın yanı sıra oyun ablası görevini de üstlenebilmektedir. Uzman ve donanımlı olan bu kişiler, çocukların motor becerilerini geliştirmekte ve aynı zamanda zeka gelişimlerine de katkı sağlamaktadır. Zengin besinler hazırlamak, uyku düzenini sağlamak ve değişik oyunlar ile çocukların ilgisini çekebilmek de yetkinlikleri arasında yer almaktadır.

Neden Filipinli Bakıcı?

Filipinli bakıcılar çocukların her alanda gelişmesine olanak sağlamaktadır. Yaş aralığı fark etmeksizin her çocuk için gereken desteği de sunmaktadır. Özellikle yatılı olmaları ve çocuk ile aralarında kaliteli bir bağ kurulması da bu kişilerin uzun bir süre aile ile çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu kişiler üniversite mezunu olmalarının yanı sıra son derece donanımlı olan kişilerdir. Kitap okuma alışkanlıkları bulunmakta ve çocukları da kitap okumaya yöneltmektedirler. Bu sebeple de pek çok aile hem yabancı dil hem de kitap alışkanlığı nedeniyle bu kişileri tercih etmektedir.

Filipinli bakıcıların bir diğer artısı ise çocuk bakımı konusunda son derece tecrübeli olmalarıdır. Yeri geldiğinde 2 ya da daha fazla çocuğa da bakıcılık yapabilen bu kişiler tecrübeleri nedeniyle de çok tercih edilmektedir.

İyi bir bakıcıya ihtiyaç duyan ve çocuğunun daha çok küçük yaşlarda farklı beceriler elde etmesini isteyen kişiler mutlaka iş ilanlarına göz gezdirmeli ve bir Filipinli bakıcı ile anlaşma sağlamalı, farkı gözlemlemelidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar