Bebek/Çocuk Bakım
30 Mayıs 2016

Evden Çalışan Anneler de Güvenilir Çocuk Bakıcısına İhtiyaç Duyarlar

Evden çalışma konusundaki yanlış bir algı da, siz gün boyunca zaten evde olduğunuza göre, çocuk bakımı hizmeti almadan rutininize devam edilebileceğidir. Tabii ki evden çalışmanın bir çok avantajı bulunmaktadır ve bunların bazıları da doğrudan çocuklarınızla ilgilidir.

Büyük ihtimalle işe gidip gelmek için trafik stresinden kurtulduğunuz için sevdiklerinizle daha fazla zaman harcamanız çok daha kolay olacaktır. Evde çocuğunuz hasta yattığı zamanlarda, bakımını sağlarken aynı zamanda çalışmak oldukça verimsiz olacaktır. Hep aklınızda güvenilir bir bakıcının eksikliği vardır. 

 

Aynı anda birden fazla iş yapmak gerçek dışıdır!

 

Her ne kadar bu özel alanda yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız da, araştırmalar eş zamanlı olarak birden fazla iş yapmanın mümkün olmadığını kesin şekilde ortaya koymuştur. Aynı anda birçok iş yaptığımızı düşündüğümüzde, aslında, tek bir işe odaklanmamıza nazaran, bunları tam yapamayıp üretkenliğimiz oldukça düşer.

Konu çocuklarımıza ve iş sorumluluklarımıza geldiğinde parçalı odaklanma yeterli değildir. Özellikle, daha kendi başlarına idare edemeyecek kadar küçük çocuklar söz konusu olduğunda, çocuklar ve işiniz arasında odaklanmanızı bozmamak için çocuk bakımı alanında yardım almak mutlak bir ihtiyaç haline gelmektedir.

Çocukların ihtiyaçları daima en olmayacak anlarda ortaya çıkar, mesela telefonda bir konferans konuşması esnasında

 

Eğer işiniz sık sık telefon veya görüntülü konuşmaları gerektiriyorsa, bunu size sağlayacak sakin bir ortam yaratmanız gerçekten de önem kazanır.

Bu gibi anlarda, eğer çocuklarınızın sürekli olarak konuşmalarınızı bölerse bu husus mesleki saygınlığınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Tabii ki bunun istisnaları olabilir. Okulların kapalı olduğu dönemlerde veya hastalık nedeni ile çocuğun evde bulunması durumlarında istisnai olarak bu sızmalar hoş karşılanabilir. Evinizi sanki bir ofismiş gibi kabul etmeniz ve öyle davranmanız, çocuklarınızın herhangi bir şekilde işlerinizi bölmesine mani olacaktır. Bunun sağlanası için de deneyimli bakıcı tarafından meşgul edilmeleri, kariyerinize hiç düşünmediğiniz kadar fayda sağlayacaktır.

 

Günlük iş akışınızın nasıl olacağını her zaman tahmin edemezsiniz

 

Aslında işinizin oldukça kendini tekrarlayan ve sistemli bir şekilde ilerlediğini düşünseniz de, işin planladığınız gibi gitmediği günler olacaktır. Bu gibi zamanlarda, bir taraftan da çocuklarınızın bakımı sizi meşgul ederken, işlerinizi düzeltmek ve verimli olabilmek oldukça zor olacaktır. İşte bu zamanlarda, işiniz düşündüğünüz gibi gitmediğinde, elinizin altında çocuklarınızla ilgilenecek birinin olması ve size işinize odaklanmayı sağlayacak konfor alanını yaratması, sizi düşündüğünüzden daha fazla rahatlatacaktır. Acil çocuk bakıcısı arıyorsanız artık size uygun bakıcınız parmaklarınızın ucunda. Tek yapmanız gereken isteklerinizi içeren ücretsiz talep oluşturmak. 

 

Ciddiye alınmayı hak ediyorsunuz

 

Evden çalışıyorsanız ve ciddi bir kariyer hedefliyorsanız, evden çalışma düzeniniz için ailenizin desteğine ihtiyaç duyarsınız. Bunun yolu da siz çalışırken çocuklarınızın çalıştığınızı net bir şekilde anlamaları ve buna göre davranmalarını sağlamaktan geçer. Konsantrasyonunuz, acil durumlar haricinde bölünmemelidir. Eğer evden çalışan bir profesyonelseniz, ofiste çalışma ile evde çalışma arasındaki ince ve kesin sınırların bilincinde olunmalıdır. Diğer taraftan, kendinizi ciddiye almanız esastır ve bir çocuk bakımı hizmeti aldığınızda, kendinize mesleki yaşantınızda daha başarılı olacak ve patronunuza başarılı bir profesyonel olduğunuzu gösterebilecek ortamı da yakalamış olursunuz.

 

Çocuklarınız muhtemelen daha mutlu olacaktır

 

Şimdi bu senaryoyu çocuklarınızın gözüyle görelim. Bütün bir gününüzü anne babanızın dikkatini çekebilmek için uğraşıp sadece arada sırada bunu başarabilmek mi yoksa gününüzü eğlenceli uğraşlar ile geçirerek bakıcınız ile oyunlar oynamak mı isterdiniz? İş günü sona erdiğinde, çocuklarınızla ciddi ve kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz. Doğruluğuna inandığımız bir deyiş hasretin kalbi yumuşattığını söyler. İnanın çocuğunuzla paylaşılan bu özel zamanlarınız, eğer gün boyu hakkıyla işinize odaklanabilmişseniz, tüm ailenize çok daha tatlı gelecektir.

Bütün gün boyunca iş ve aile sorumluluklarınız arasında yaşadığınız stres yerine kendinize ve kariyerinize odaklanma izni verin. Çocuğunuzun deneyimli bir bakıcı ya da oyun ablası ile eğlenmesini ve sizin kendisi ile geçireceğiniz kaliteli, dolu dolu zamanı dört gözle beklemesini sağlayın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar