Genel Bebek/Çocuk Bakım
07 Eylül 2017

EvdekiBakıcım’ın Uzmanları Tecrübelerini Paylaşıyor  

Merhaba, bu yazımızda sizinle uzman çocuk bakıcılarının tecrübelerini paylaşacağız. Bir işte teorik eğitim önemlidir ama o eğitimle birleşen uygulama sonucunda edinilen tecrübe işin iyi olması konusunda en önemli faktördür. Konu çocuk bakımı gibi çok hassas olan bir konu olduğunda tecrübenin önemi iki kat artar. Çocuklarınıza tecrübeyle edinilmiş sevgi dolu bir dokunuş nasıl oluyor gelin bir bakalım. Mikrofonumuzu evdekibakicim.com ’un uzman çocuk bakıcılarına yönelttik.

 1) Bakım sırasında dikkat ettiğiniz konular neler?

 • Bakım sırasında bebek ve ya çocuk ile en üst düzeyde doğru bir iletişim kurmaya çalışıyorum. Küçük oyunlarla aradaki sevgi bağını güçlendiriyorum. 
 • Güven, ilgi, sevgi, hijyen konularında çok dikkatli olmak çok önemli. Benim aslında iki hayatım var, birincisi özel hayatım, burada sorunlarım, mutluluklarım var. İkincisi ise baktığım çocuğun yanındaki hayatım. Bu, bambaşka. Bu hayatımda sorununu çocuğa ve bulunduğu ortama taşımayan profesyonel bir çocuk bakıcısı olmaya dikkat ediyorum.

2) Aileler en çok hangi özelliklerinizi takdir ediyorlar?

 • Her şeyden önce aile, oyun ablasının güvenilir, sevecen ve sabırlı olmasını ister. Örneğin, beslenme problemi olan çocuğun sevmediği fakat faydalı bir yemeği sabırla ve eğlenceli bir şekilde yedirmem ailenin takdirini kazanmama sebep oldu.
 • Daha ilk bakımda ailenin kurallarını sorarım ve hassasiyetlerini anlarım. Bu onları oldukça etkiler. Çocuklara olan sevgim ve hijyene verdiğim özen sayesinde sürekli takdir alıyorum.
 • En çok karşılaşmış olduğum ve benim de çok memnun kaldığım konulardan birisi, ailenin benim çocuğa karşı olan sabrımın ve ses tonumun çocuklar üzerindeki sakinleştirici etkisinden bahsetmiş olmaları.

3) Zor beğenen bir aile ile nasıl iletişim kuruyordunuz?

 • Zor aile diye bir şey yoktur, çocuğuna özen gösteren aile vardır ki bu da benim için değerlidir. Haklı olarak çocukları için en iyisini istiyorlar. Ailenin fikri ve beklentilerini mutlaka soruyorum. Daha sonra saygı ve sevgi çerçevesinde kendi fikirlerimi sunuyorum ve ortak bir görüşte hem fikir oluyoruz. Bu tip durumlarda sabır en önemli etkendir.
 • Karşılıklı istekler ve talepler dinlenerek yaklaşılırsa tüm zorluklar aşılacaktır. Bence doğru iletişimin en önemli noktası empati kurmaktır. Karşılıklı iletişimde empati duygu ortaklığını yansıtır ve iletişimi güçlü kılar.

4) Aile ile karşılıklı beklentiler nasıl konuşulmalı?

 • Etkin dinleme yapılmalı, gerekirse not tutulmalı ve ailenin memnuniyeti açısından hiçbir detay atlanmamalı. Saygı çerçevesinde bakıcı kendi taleplerini dile getirmelidir.
 • Aile ve sizin için hangi değerler önemli, bunun karşılıklı olarak anlaşılması gerekir. İşe sadece para kazandıran iş gözüyle bakılmamalıdır. İşinizde iyiyseniz zaten hak ettiğiniz geliri kazanırsınız.

5) Farklı yaş grupları ile nasıl iletişim kuruyorsunuz?

 • 0-3 Yaş: Göz teması kurulmalı, duygular isimlendirilerek cevap verilmeli, üniversiteli bir oyun ablası olarak çocuk etkin bir şekilde dinlenmeli ve karşısında bir yetişkin varmış gibi sabırlı ve şefkatli bir davranış sergilenmeli.
 • 3-6   yaş: Aynı boy seviyesine inilmeli. Göz teması kurularak anlattığı hiç bir konuda alaycı bir tavır sergilenmeden konuşulmalı. 
 • 0-3 yaş: En zor yaşlardan biridir. Birçok konuda hayır diyeceği göz önüne alınarak sabırla iletişim kurulmalıdır. Kısa ve net cümleler olmalı.
 • 3-6 yaş: Beklenmeyen cümleler veya  olur olmaz ağlamalar olabilir. İletişim kurulmalı ve soru sorulmalı. Dinlemeli ve göz teması olmalıdır. Kıyaslama yapılmaması çok önemli.

6) Çocuklarla yaptığınız en favori aktiviteleriniz nelerdir?

 • Parmak boyası, sessiz sinema, gölge oyunu, parka gitmek, balonlarla oynamak, hamur oyunu gibi oyunları çok seviyorlar.
 • Çocuk demek oyun demek, ama oyun içerisine eğitimi de katarak renkli ve eğlenceli haller görülebilir. Çocuğun aktivitelerine psikomotor, duygusal, bilişsel, fiziksel beceriler katarak verildiğinde daha sağlıklı sonuçlar elde ediyorum. Mesela küçük bir çocuk için sembolik oyunlar daha çok ilgisini çekebilir bunlar legolar, küpler olabilir ve zamanla çocuk bunu geliştirerek uygulamaya koyabilir. Çocukların ilgi ve yeteneklerine göre aktiviteler geliştirilebilir. Kimi odasındaki malzemelerden yola çıkar, kimisi de bahçede veya daha yakın sağlıklı bir oyun ortamındaki materyallerden yararlanarak bunları geliştirebilir. Sevdiği ve ilgi duyduğu alana göre destek sağlanmalıdır.

 7) Hijyen konusuna nasıl dikkat ediyorsunuz?

 • Tecrübelerimden edindiğim şu: Eli temiz olmayan çocuk sağlıklı olmuyor. El yıkama eğitimi verilmeli, tırnak temizliği ve diş fırçalama yöntemi öğretilmelidir. Alınan gıdaların temizliği dikkate alınmalı. Aynı zamanda evin hijyenine de dikkat edilmeli.
 • Ev kıyafetleri tamamen ayrı olmasına aileler özen gösteriyor. Eve girince, yemekten önce ve sonra, hamur oyunundan sonra elleri beraber yıkıyoruz. 

8) İlk yardım konusu hakkında aktarmak istediğiniz bir anınız var mı?

 • Baktığım bir afacan bahçede düşmüştü. İlk önce yaranın kanamasını durdurmak için temiz bir bezle baskı yaparak kanı durdurdum. Dikiş durumu olmadığı için pansuman yaptım ve aileyi aradım. Dikiş durumu olsaydı ilk önce aileye haber verilip en yakın sağlık kuruluşuna gidilirdi.

 9) Eklemek istediğiniz başka bir not?

 • Çocukla iletişimin güçlendirilmesi, sevginin hissettirilmesi ve eğitimine katkıda bulunulmasına dikkat ediyorum. Çocuk bakımıyla ilgili şu videoyu seviyorum.
 • Hafta sonu boyunca beni sorması ve pazartesiyi iple çekmesi çok hoş. Çocuklar, ilgi ve sevgi bekler. Eğitim ile doğmaz, eğitim ile yoğrulurlar. 

 

Oyun ablalarımız hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Eğitimli Oyun Ablaları isimli makaleyi okuyabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar