Genel Bebek/Çocuk Bakım
10 Ekim 2017

Evde Çalışan Anneler de Bakıcıya İhtiyaç Duyuyor

Evde çalışmak bireyler için daha konforlu olsa da neticesinde belli bir sorumluluk taşıdığından iş ortamında görülen stres aynı şekilde yaşanabiliyor. Özellikle çocuklu hanımlar evde çalışırken daha zor zamanlar geçiriyor. Evde çalışmanın çocuk bakıcısı masrafından kurtardığı yanılgısı oluşuyor. Ne yazık ki durum öyle değildir.

Evde Çalışamanın Gerektirdiği Ciddiyet En Az Ofis Ortamı Kadardır.

 Evde belki daha rahat kıyafetlerle daha konforlu çalışma alanı var ancak sorumluluk ve iş yükü aynıdır. Üstelik evdeyseniz, işiniz ve evinize ayırmanız gereken vakit içerisine birde çocuğunuz eklenir. Evde çalışmak her ne kadar kolay gibi gelse de çocuğunuz olduğunda, evde çalışmak sandığınızdan daha zorlaşabilir. Bir yandan çocuğunuzun isteklerine cevap vermeye çalışırken, diğer yandan işinizi yapmaya çalışırsınız. Hem çocuğunuzla verimli vakit geçiremez hem de işlerinizi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Hal böyle olunca kısa süreli çocuk bakıcısı veya oyun ablası elzem hale geliyor. Bakıcının, ablanın çocuk için ve sizin için sağlayacağı avantajlar şöyledir;

Siz işinizi yaparken çocuğunuz TV izlemeye mahkûm olmaz

Ailelerin en büyük handikabı kendileri iş yaparken çocukları başlarından atmak ya da kendi başlarına oyalansınlar diye TV karşısına oturtmaktır. Birkaç saatliğine oyun ablası hizmeti satın alarak çocuğunuzun siz meşgulken kaliteli şekilde zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle gelişim çağındaki çocukların, saatlerce televizyon karşısında kalması oldukça zararlıdır. Yapılan araştırmalara göre bu durumun, çocuğun zihninde hasarlara yol açtığı belirtilmiştir. Bunun yerine çocuğunuzun televizyon izleyerek geçireceği saatleri, onunla oyun oynayacak bir oyun ablası ile geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz ve bakıcınız daima gözünüzün önünde olur

Home ofis çalışmanızdaki en büyük etken çocuğunuz ise oyun ablası veya bakıcı tutmanız size gönül rahatlığıyla çalışma fırsatı verir. Hem işinizi kesintisiz yapabilir hem de çocuğunuzun bakıcı ile geçirdiği zamanı kontrol edebilirsiniz. Böylelikle işiniz varken çocuğunuzla ilgilenemediğiniz vakitlerde, gözünüz arkada kalmayacaktır. Ailelerin belki de en çok endişelendiği konulardan bir tanesi, yoğun gün temposu içerisinde çocuklarıyla ilgilenememektir. Fakat oyun ablası veya çocuk bakıcısı sizin yerinize çocuğunuzla ilgilenebilir.

Çocuğunuz sizin meşguliyetinizden etkilenmeden iyi vakit geçirir

Siz çalışırken sürekli etrafınızda ilgi isteyen, sizin dikkatinizi çekmek için olmadık şeyler yapan bir çocuktansa oyun ablası ile birlikte ödevini yapan, ince ve kaba motor becerilerini, zekasını geliştiren eğitici oyunlar oynaması herkes için çok daha iyi sonuçlar verir. Üstelik pek çok çocuk, ailesiyle geçiremediği/verimsiz geçirdiği vakitler nedeniyle yaralar almaktadır. Bazen çocuğun kendisini “değersiz, istenmeyen, sevilmeyen” olarak hissetmesine neden olan bu durumlarda dikkatli olmakta fayda vardır.

Verimli çalışma düzeniniz bozulmaz

Verimli bir şekilde çalışmaya kaptırmışken kendinizi çocuğunuzun oyun isteği ile işinizin bölünmesini, üretkenliğinizin sekteye uğramasını elbette istemezsiniz. Oyun ablası bu noktada eğitimi ve donanımı ile çocuğunuzun çok iyi vakit geçirmesine, sizin ise disiplinli şekilde çalışmanıza yardımcı olur. 

Aksilikler meydana geldiğinde çocuğunuz size engel olmaz

İş hayatı bir sürü stres ve aksiliği beraberinde getirir. Bazı günler gün boyu işler ters gidebilir, yoğunluktan nefes alacak zaman bulamayabilirsiniz. Böyle anlarda çocuğunuz ile ilgilenecek kişi oyun ablası veya çocuk bakıcısı olacaktır. Çocukların bu anlardan etkilenmemesi oldukça önem taşır. Oyun ablası veya çocuk bakıcısı, çocukların bu tür durumları hissetmemelerini sağlayabilir.

Video konferanslarını daha rahat yaparsınız

Dünyanın birçok yerinde evde çalışan kişiler video konferanslar, önemli görüşmeler gerçekleştiriyor. Daha önce görülen örneklerde home ofis çalışanların videolu konferanslarda çocuklarından ötürü zor anlar geçirdiği görülmüştür. Bu tip zor durumlar yaşamamak için çocuğunuzla ilgilenecek birinin olması çocuğunuz ve sizin için en ideal yoldur.

Görüleceği üzere evde veya dışarıda çalışmanın çocuklu aileler için neredeyse hiçbir farkı yok. Evde çalışmak genel anlamda daha kolay görünse de aslında ev – iş – çocuk ve çoğu zaman evde çalışmanın kolay olduğu düşüncesi nedeni ile gelen misafirler arasında sıkışık bir çalışma düzeni olduğu görülür. Hal böyle iken birkaç saatliğine destek alınabilen bakıcı hizmetleri büyük kolaylık getiriyor.

 

Çocuğunuzun gelişimini yakından takip edebilirsiniz

Bazen çocuklar okulda veya dışarıda yaşadıkları problemleri anne-babasına anlatmaya çekinebilir. Paylaşılmayan sorunlar ise çocuğun içinde gitgide büyüyen bir problem haline gelebilir. Oyun ablası ile sosyal iletişim becerisi kazanan çocuklar, ailesiyle olan ilişkilerini de geliştirir. Aynı zamanda aileleriyle paylaşamadıkları sorunları, oyun ablalarına veya bakıcılarına anlatarak; sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilir.

Çocuğunuza kitap okumak gibi alışkanlıkları kazandırabilirsiniz

Pek çok ebeveyn, çocuklarıyla iş yoğunluğundan dolayı yeteri kadar ilgilenemez. Böyle bir durumda çocuğun bazı alışkanlıkları kazanması oldukça zor olacaktır. Çünkü bir çocuğun yanlış olan bir davranışını düzeltmesi veya yeni bir alışkanlık kazanması, uzun bir süreç ister. Oyun ablası ve çocuk bakıcısı sayesinde, çocuğunuzun düzenli bir şekilde kitap okumasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte oyun ablası, çocuğunuzun hangi türdeki kitaplara ilgi duyduğunu anlayacaktır. Böylelikle çocuğunuzun yeteneklerini de zamanla keşfetmeniz mümkündür.

Siz meşgulken çocuğunuz yabancı dil öğrenebilir

Çocuğun erken yaşta yabancı dil öğrenilmesi, gelişimine büyük katkıda bulunur. Bunun için eğer vaktiniz yoksa, çocuk bakıcısı veya eğitimli oyun ablası sayesinde; çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yabancı dili en basit dil seviyesinden, çocuğunuzun anlayacağı türden anlatan oyun ablaları; dil öğrenmeyi keyifli bir hale getirecektir. Böylelikle çocuk yabancı dile karşı bir aşinalık kazanarak, okula başladığında daha kolay adapte olabilir.

Çocuğunuz evde de sosyalleşebilir

Oyun ablasının en büyük avantajlarından bir tanesi de, çocuğun sosyalleşmesinde katkıda bulunmasıdır. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklarda bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Bunlar özgüvensizlik, içine kapanıklık, çekingenlik, uyum sağlayamama gibi sorunlardır. Fakat oyun ablası veya çocuk bakıcısı, çocuğun okul ortamında da farklı insanlarla bir arada bulunmasına alıştırabilir. Bu tür çocuklar, bulundukları ortama daha kolay adapte olup, daha sosyal bireyler olarak yetişir.

Çocuğunuzun eğitici oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz

Ebeveynlerin yoğun iş temposu içerisinde, çocuklarıyla oyun oynamaya vakit ayırması oldukça zordur. Aynı zamanda eğitici oyunlar keşfetmesi, daha da zor olan bir durumdur. Halbuki her yaştaki çocuk için farklı ve eğitici oyun türleri bulunur. Bu konuda bilgi birikimine sahip ve eğitimli bir çocuk bakıcısı veya oyun ablası tercih ederek, çocuğunuzun motor ve zihin faaliyetlerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayınız ki, çocuk gelişiminin en büyük parçasını oyun sağlar. Çocuk, oynadığı oyunlar ile büyür ve gelişir. Bu yüzden oynanan oyunların eğitici ve uygun bir düzeyde olması, büyük önem taşır.

Kendinize vakit ayırabilirsiniz

Çocuklarıyla vakit geçiren anne ve babalar, yoğun iş temposunun yanında kendine vakit ayıramayabilir. Fakat unutulmamalıdır ki kendine vakit ayıramayan ebeveynler, çocuklarıyla verimli vakit geçirmekte zorlanabilir. Bu yüzden anneler ve babalar, mutlaka kendilerine de vakit ayırmalıdır. Çocuk bakıcısı veya oyun ablası, sizin için çocuğunuzla ilgilenebilir. Siz kendinize vakit ayırırken veya dinlenirken, bakıcınız çocuğunuzla oyun oynayabilir. Böylelikle hem çocuğunuz sıkılmaz, hem de ebeveynler günlük işlerini halletmek için fırsat bulabilir.

 

Oyun Ablasının Etkisi ve Oyun Ablası Ücretleri” başlıklı makalemizi okuyarak sistemi ve piyasayı daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar