Genel Bebek/Çocuk Bakım
24 Ekim 2017

Eğitimli Oyun Ablasının Çocuklara Faydası

Eğitimli oyun ablası, oyun ablalığı yapan kişilere denir. Fakat bu genel sıfat, eski usül bakıcılar ile karıştırılmamalıdır. Zira bütün oyun ablaları, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, alanında donanımlı kişilerden oluşuyor. Çocuk bakımında eğitim göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Birçok kişi çocuk bakımında eğitimi arka plana atar. Fakat unutulmamalıdır ki, çocuk gelişiminde bilinç ve farkındalık oldukça önemlidir. Söz konusu çocuk bakımı olduğunda, kesinlikle hassas davranılmalıdır. Bakıcının bilinç ve eğitim düzeyi, çocuğun gelişimine doğrudan etkide bulunur. Eski usül bakıcılar çocuğun yemek, park, tuvalet, uyku gibi temel ihtiyaçları ile ilgilenir. Ancak yalnızca bunlar yeterli midir? Elbette hayır.

Çocukların temel ihtiyaçlarının yanı sıra, kişisel gelişimleri içinde eğitimli ve bilgi birikimine sahip bir bakıcı gerekir. Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de, çocuğun temel ihtiyacının dışında televizyon izlemesidir. Eğitimsiz bakıcıların çocuğu oyaladığı gerekçesiyle çocuğun televizyon izlemesine izin vermesi, çocuğun zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle gelişim çağında, çocuğun izlediği her televizyon kanalına dikkat edilmelidir. Bu çağda oynatılan oyunların da, çocuk gelişimi üzerinde büyük etkisi bulunur.

Çocuğun Motor Becerilerine Uygun Oyunlar Gelişimini Destekler

Çocuk henüz çok küçük ise kaba ve ince motor becerilerini geliştiren, zekâsını çalıştıran oyunlar oynatılmalıdır. Daha büyük çocuklar ise satranç eğitimi, drama eğitimi belki yabancı dil eğitimi gibi farklı dallarda, ailenin izni dâhilinde eğitilmelidir. Hepsi bir yana üniversiteli oyun ablası çocukların enerjisine ayak uydurur, dünyaya karşı bitmek bilmeyen merakları karşısında tüm donanımıyla birlikte çocuğu doğru yönlendirir. Çocukların duyarlı bireyler olması için eğitir; hayvanlara, bitkilere, arkadaşlarına karşı yaklaşımını olumlu yönde etkiler.

Oyun Ablası Birebir Olarak Çocukla İlgilendiği İçin Onun Büyük Bir Yardımcısıdır.

Oyun ablaları, çocukların kişisel gelişimini tamamlamasında büyük bir yardımcıdır. Oyun ablası olan çocukların iletişim becerisi gelişir ve özgüven düzeyi yükselir. Daha sosyal bireyler haline gelen çocuklar, oyun ablaları birlikte ödevlerini rahatlıkla yapabilir. Sorumluluk bilincini erken yaşta kazanır. Aynı zamanda oyun ablaları birlikte ilgili oldukları alanları keşfedebilir.

Üniversiteli Oyun Ablası Avantajı

Çocukların Okul Sonrası Ödevlerine Destek Olur

 Okula giden çocuklar için oyun ablası mükemmel bir destek sağlıyor. Çünkü okuldaki dersler, verilen ev ödevleri çocuğun enerjisini düşürebiliyor. Bu yaşlarda dikkatleri dağınık olan çocuklar kendilerine eşlik eden ablaları sayesinde okul sorumluluklarını yerine getirme konusunda sıkıntı yaşamaz. Ödev yapmak, çocukların gelişimi için çok önemlidir. Ödev yapan çocukların derslerine olan ilgisi artar. Ödevler, bilgilerin taze tutulmasını sağlar. Çocukların ilgi alanlarının bulunmasına yardım ederek, değişik kaynaklara yönelim sağlar. Üniversiteli oyun ablaları ile ödev yapan çocuklar, ileride daha fazla başarılı olur. Çocuğun kabiliyetli olduğu yönleri keşfedebilen oyun ablaları, çocuğun gelişimine büyük katkıda bulunur.

Oyun Ablası Yabancı Dil Desteği Sağlar:

 Çoğunlukla okulda verlen yabancı dil eğitimi, çocuğun dil gelişimi açısından yetersiz kalır. Bu yüzden pek çok ebeveyn, çocuklarının yabancı dil eğitimini tamamlamak için ek bir desteğe ihtiyaç duyar. Bu konuda en doğru tercihlerden bir tanesi, üniversiteli ablalara başvurmaktır. Küçük yaşlardaki çocuklara, en basit düzeyde dil öğreten üniversiteli ablalar; çocuklarla daha kolay iletişim kuruyor.

Yabancı Dil Öğrenmenin Çok Çeşitli Faydaları Var

Yabancı dil öğrenen çocuklar, karşılaştıkları problemler karşısında olayları tüm yönleriyle ele almayı öğrenir. Eğitim hayatlarında ise daha çok başarılı olurlar. Erken yaşta öğrenilen yabancı dil sayesinde çocuklar, düşünme yeteneklerini geliştirir. Yapılan araştırmalara göre ikinci dil öğrenen çocukların sosyal ilişkileri daha güçlüdür. Empati yeteneği kazanan çocuklar, girdikleri ortama daha kolay adapte olur. Bunda oyun ablalarının payı ise yadsınamaz derecede çoktur.

Çocuğunuzun Sosyalleşmesine Yardımcı Olur:

 Okula henüz başlamayan veya okula yeni başlamış çocuklarda yaşanan özgüvensizlik, içine kapanıklık çocuğun arkadaş edinmesini zorlaştırır. Anında müdahale edilmediğinde ise ilerleyen yaşlarda hep bir sorun olarak kalır ve büyür. Oyun ablası bu anlamda çocuklara rehberlik ediyor ve sosyalleşmeleri için yardım ediyor.

Erken yaşlarda sosyalleşen çocuklar iş hayatında daha başarılı oluyor.

 Sosyalleşen çocuklar, iş hayatında daha aktif ve başarılı bireyler olarak kendini gösterir. Çocukların küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesini sağlamak bu yüzden çok önemlidir. Üniversiteli oyun ablası ile vakit geçiren çocuklar, sosyalleşmenin ilk adımını atmış olur. Okul hayatına ise daha kolay adapte olarak, kişisel gelişimini daha kolaylıkla sağlar. Bir problem ile karşılaştığında, bunu ilk olarak oyun ablasıyla paylaşabilir. Böylelikle sosyalleşmesinin önündeki engeller de, küçük yaşlardan itibaren kaldırılır.

Oyun Ablası Çocuğunuzun Gelişim Ödevleri ile Mücadele Etmesi için Çocuğunuza Cesaret Verir:

 Küçük yaşta korku nedir bilmeyen çocuklar büyüdükçe sosyal ve fiziksel korkularla tanışır. Birçok çocuk korkularına yenik düşer ve maalesef okul korkusu, sosyalleşme korkusu gibi korkular edinir. Bu durum çocuğun konuşmayı bırakmasına kadar gidebiliyor. Oyun balası tecrübesi ve enerjisiyle çocuklara cesaret verir, korkularını yenmesi için adım atmaları gerektiğini öğretir. Çocukların küçük yaşta yaşadıkları korkular, ileride büyük sorunlar haline gelebilir.

Pek çok çocuk, yaşadıkları veya onları derinden etkileyen olayı ailesine anlatırken çekinebilir.

Çekindiği konuları oyun ablasına anlatmayı tercih eder. Oyun ablası ise çocuğun gelişiminde sorun yatabilecek bu durumun kısa sürede çözülmesini sağlıyor. Böylelikle çocuğunuzun sizlerle paylaşamadığı her şeyden, oyun ablası sayesinde haberdar olabilirsiniz. Öte yandan oyun ablaları ile çocuğunuzun duygusal gelişimini takip edebilirsiniz.

Oyun Ablası ile Çocuk Kendi Yeteneklerini keşfeder:

Çocukların yaratıcı zekâsı yadsınamaz. Ancak bu zekalardan çıkan beceriyi keşfetmek için zaman ve fırsat yaratılmalıdır. Tam bu noktada bakıcı probleminizi çözen oyun ablaları, sahip oldukları sanatsal becerileri sayesinde çocuklardaki yetenekleri keşfeder. Kim bilir belki de çocuğunuz bir piyano veya bir satranç dahisidir? Oyun ablaları bununla da sınırlı kalmaz. İleride çocuğunuzun ilgi duyabileceği pek çok alanı da keşfedebilir. Çocuğun yeteneklerinin çok küçük yaştan itibaren keşfedilmesi, ileride bu yeteneğin geliştirilmesini kolaşlaştırır. Çocuk, ilgisi olan alana yönelerek daha başarılı ve bilinçli bir birey olabilir. Bu yeteneklerin ortaya çıkması için oyun ablası, en doğru tercihtir.

Kitap okuma Alışkanlığı Kazandırır

Kitap okumanın önemi asla küçümsenmemelidir. Çocukların sınırsız hayal gücü kitaplar ile desteklenmelidir. Kitap okumak stresi alır, zekâyı geliştirir, hayal gücünü genişletir, sınav başarısına katkıda bulunur. Kitap okumanın saymakla bitmeyeceği birçok faydası vardır. Çocuklara küçük yaştan itibaren kitap okuma sevgisini aşılamak için oyun ablası faydalı bir yoldur. Üniversiteli oyun ablaları, pek çok konuda bilgi birikimine sahiptir. Ayrıca okudukları farklı alanlardaki kitaplar sayesinde, çocuğunuza her saniye farklı bir birikim kazandırabilir. Bu noktada kitap seçimi önemlidir. Eğitimli oyun ablaları sayesinde, çocuklarınızın kitap okumasını sağlayabilirsiniz.

Eğitici Oyunlar Oynatır

Çocuk gelişiminin belkide en önemli parçası, oyundur. Oyun oynamak, çocuğun motor gelişimini destekler. Eğitici oyunlar ise daha farklı bir öneme sahiptir. Eğitici oyunlar oynatan oyun ablaları, çocukların yeteneklerini geliştiriyor. Çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunan eğitici oyunlar, çocukların aktif bireyler olmasını sağlar. Okul yaşamlarına daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur. Eğitici oyunlar, her yaş grubu çocuklar için ayrı ayrı türlerdedir. Oyun ablaları, hangi yaş grubundaki çocuklar için ne tür oyunlar oynanması gerektiğinin bilgisine sahiptir. Çocuk gelişiminde oyun seçimi dikkat edilmesi gereken bir konudur.

EvdekiBakıcım’ın bu konu üzerindeki, “Oyun Ablası Çocukların Ufkunu Genişletiyor” başlıklı makalesi sizlere oyun ablasının etkilerini daha iyi anlatacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar