Bebek/Çocuk Bakım
05 Haziran 2017

Eğitimli Oyun Ablaları

Eğitimli oyun ablalarının oynattığı bilinçli oyun faaliyetleri önemlidir, zira oyun oynayan çocuklar, oynamayan çocuklardan daha sağlıklıdır ve karakter olarak da çabuk gelişir. Aynı zamanda oyunlar, çocukların fiziksel ve psikomotor gelişimine de etki eder. Oyun esnasında çocuğun büyük ve küçük kasları kasılma, gevşeme ve esnemelerle sürekli devinim halindedir. Bunların yanı sıra hareketli oyunlarda kalp atışı, kan dolaşım hızı ve solunum normalin üzerine çıkar. Böylece kana bol oksijen geçer ve kan akışı yoluyla dokulara daha çok oksijen ve besin taşınır. Diğer yandan vücut, oyunda terler. Böylece bedendeki zehirli atıklar dışarı atılır. Ayrıca oyun yoluyla enerjisini boşaltan çocuğun uykusu düzene girer ve iştahı açılır. Açık havada oynan oyunlar, güneşten ve temiz havadan yararlanmasını sağlayarak bedensel gelişimini hızlandırır.

Diğer yandan oyunlar, dikkat eksikliği olan çocukların dikkat gelişiminde de yardımcıdır. Oyun yoluyla çocuğun hareketlerini kontrol altına alma becerisi güçlenir. Oyunda hareketlerin ardı ardına sıralanması ve tekrarı, vücut performansına da etki eder. Oyunda tekrarlanan hareketlerin bir yandan da ezberleniyor olması, günlük hayatta çocuğun dikkat eksikliği konusunda önüne geçer ve hareketlerine serilik, çeviklik katar.

 

Oyunun Çocuk Psikolojisine Olumlu Etkisi 

 

Oyunların çocuk psikolojisine olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Çocuğun duyguları ile oyun arasındaki ilişkiyi ilk kez Freud ortaya koymuştur. Çocuk, oyunla duygusal açıdan güvenli bir çevrede hayal etmenin zevkini yaşar ve duygularını bu ortamda özgürce ifade eder. Mutluluk, sevinç, acı, üzüntü, güven duyma gibi birçok duygusal tepkiyi oyun yoluyla öğrenebilir. Duygusal tepkilerin dramatize edilmesi, oyunlaştırılması çocuğun kendini tanımasına yardımcı olur. Çocuk, oynadığı oyun yoluyla benmerkezcilikten ayrılır. Kendine olan güveni gelişir. Oyun ablaları, çocuğun duygularındaki olumlu ya da olumsuz tüm gelişmeleri oyun esnasında öğrenip onu doğru yönlendirebilmemiz noktasında ailelere büyük katkı yapar. Çocuk; doğru-yanlış, haklı-haksız, uyulması gerekli kurallar gibi birçok toplumsal ve ahlaki kavramları oyun sırasında öğrenir ve benimser.

Çocuk oyun yolu ile cinsel kimliğini de kazanır. Bir gruba ait olma ihtiyacını karşıladığı oyun sayesinde saldırganlıklarını kontrol etme yetisi kazanır, başkalarının hakkına saygı gösterme, paylaşma, kendi hak ve özgürlüklerini koruma, iletişim kurma becerileri geliştirir. Ayrıca çocuklar iş birliği yaparak çalışmayı öğrenir. Arkadaşlık kurarak toplumsallaşır.

 

Oyunun Zihinsel Gelişimine Olumlu Etkisi

 

Çocukların zihinsel gelişimine de etki eden oyunlar, çocuk gelişimi için paha biçilmez bir anlam taşır. Oyun ablaları tarafından bilinçli bir şekilde seçilecek oyunlarla, çocuklar nesneleri tanıyıp, isimlendirmeyi, onların işlevlerini, mantık yürütmeyi, sebep-sonuç ilişkisi kurmayı, seçim yapmayı, dikkatini toplamayı ve kendini bir amaca yöneltmeyi öğrenir. Diğer yandan oyun ablalarının da telkinleriyle ve yönlendirmeleriyle düşünme, algılama, sıralama, sınıflama, analiz yapma, sentez yapma, değerlendirme, problem çözme gibi zihinsel süreçlerin işleyişinin hızlanması gibi noktalarda da çocuklara katkı sağlanır.  

Bunlarla birlikte oyun oynamanın dil ve anlatıma da etki ettiği kanıtlanmış bir bilimsel veridir. Çocuk oyunlarının büyük kısmı dil gelişimini destekler. Özelikle sembolik oyunlar, evcilik oyunları ve diğer dramatik oyunlar düzgün cümleler kurma, sesleri ve tonlamaları doğru kullanma becerisi kazanmalarına yardım eder. Oyun yoluyla kelime hazinesi genişler, anlatılanı daha iyi ve çabuk anlar, kendini daha iyi ifade eder.

Oyun Ablası Ne Yapar? isimli makalemizi için okumak için buraya, EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza en ideal oyun ablasını bulmak için buraya tıklayınız. 

Bu Makale, MEGEP (Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi) Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Oyun Etkinliği- I Adlı Milli Eğitim Bakanlığı Yayınından Yararlanılarak Hazırlanmıştır.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar